Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-12-09, 00:37
stavros Ο χρήστης stavros δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-04-2009
Μηνύματα: 188
stavros is on a distinguished road
E92 - Ρετάρει και δεν μπορούν να το φτιάξουν

Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά.

Μετά από 10 μήνες και 40000km απολαυστικής συμβίωσης με μία 320 coupe e92 ήρθε η ώρα της απογοήτευσης.

Από τις 27 Νοε 2009 το αυτοκίνητο ρετάρει ενώ 3 επισκέψεις σε 2 επίσημες αντιπροσωπίες δεν κατάφεραν να διορθώσουν το πρόβλημα. Την ημέρα τον Χριστουγέννων το αυτοκίνητο ακινητοποιήθηκε για 4η φορά.

Σας παραθέτω το ημερολόγιο των αβαριών αλλά και της ταλαιπωρίας:

Παρασκευή 27 Νοε 2009 12 το βράδυ στο κέντρο της Θεσσαλονίκης. Το αυτοκίνητο αρχίζει όχι μόνο να ρετάρει αλλά και να τρέμει ολόκληρο (δεν λειτουργούσε ο 4ος κύλινδρος όπως με ενημέρωσαν αργότερα). Οι δύο κίτρινες ενδείξεις του κινητήρα ανάβουν. Το αυτοκίνητο το παραλαμβάνει γερανός και το μεταφέρει σε χώρο φύλαξης για το Σ/Κ και στην BMW Τρικαλιώτης την Δευτέρα για επισκευή.

Δευτέρα 30 Νοε 2009 στις 6 το απόγευμα παραλαμβάνω το "επισκευασμένο" αυτοκίνητο. Η επισκευή είχε αλλαγή των 4 μπεκ καυσίμου μαζί με το μπουζί του 4ου κυλίνδρου. Διάγνωση: αστοχία υλικού. 40 λεπτά αργότερα οι κίτρινες ενδείξεις του κινητήρα ανάβουν ξανά. Ταυτόχρονα γίνεται αισθητή η μείωση της απόδοσης του κινητήρα και το ρετάρισμα. Ακολουθεί τηλεφωνική επικοινωνία με το mobile care της BMW. Λόγω της χαμηλής έντασης του φαινομένου μου συστήνουν την συνέχιση του ταξιδιού (επιστροφή από Θεσσαλονίκη στην Ξάνθη) αλλά με προσοχή. Κατά την διάρκεια του ταξιδιού το ίδιο φαινόμενο εμφανίστηκε άλλες 2 με 3 φορές όχι όμως μόνιμα.

Τρίτη 1 Δεκ 2009. Επίσκεψη στην BMW Κοντόλιας στην Ξάνθη. Αναφέρουν πως το αυτοκίνητο ΔΕΝ έχει ή δεν δείχνει να έχει κάποια βλάβη. Πιθανή διάγνωση ο ΜΗ σωστός προγραμματισμός από την BMW Τρικαλιώτης μετά την αντικατάσταση των μπεκ. Γίνεται ρύθμιση του αυτοκινήτου. Το παραλαμβάνω και αποχωρώ.

Τετάρτη 16 Δεκ 2009 8:00 το πρωί. Κατά την επιστροφή από το αεροδρόμια της Καβάλας στην Ξάνθη ο κινητήρας χάνει πάλι την πλήρη ισχύ του με ταυτόχρονη αίσθηση ρεταρίσματος. Οι κίτρινες ενδείξεις του κινητήρα ανάβουν. Η ένταση του φαινομένου μόνιμη αλλά χαμηλή. Με την βλάβη αισθητή το αυτοκίνητο παραδίδεται στην BMW Κοντόλιας στην Ξάνθη. Η επισκευή περιλαμβάνει αλλαγή πολλαπλασιαστή και επαναπρογραμματισμό του εγκεφάλου. Σε αντίστοιχη ερώτησή μου ο τεχνικός απαντά πως ΔΕΝ πρόκειται κατά ανάγκη για το ίδιο πρόβλημα. Μπορεί να εμφανίζεται με τον ίδιο τρόπο αλλά δεν είναι η ίδια βλάβη. Δεν μπορώ να αναφέρω πως με έπεισε. Παραλαμβάνω το αυτοκίνητο και αποχωρώ.

Παρασκευή 25 Δεκ 2009 10:00 το πρωί. Βρίσκομαι από το προηγούμενο βράδυ στις Σέρρες για τις γιορτές των Χριστουγέννων. Ο κινητήρας και πάλι χάνει την πλήρη ισχύ του με ταυτόχρονη αίσθηση ρεταρίσματος. Το φαινόμενο εμφανίζεται για μικρό χρονικό διάστημα κατά την επιτάχυνση 2 με 3 φορές μέχρι που γίνεται μόνιμο. Το αυτοκίνητο το παραλαμβάνει γερανός. Αύριο θα μεταφερθεί στις εγκαταστάσεις της BMW Ιωαννίδης στις Σέρρες.

Δεν θέλω να αναφερθώ στην ταλαιπωρία μου. Όχι τουλάχιστον σε αυτό το thread. Θέλω όμως να ρωτήσω αν κάποιος από εδώ έχει κάποιες γνώσεις ή έστω κάποια εικόνα για το τί συμβαίνει. Δεν μπορώ να πιστέψω πως πρόκειται για 3 διαφορετικές βλάβες. Πιστεύω πως το πρόβλημα είναι το ίδιο εδώ και ένα μήνα αλλά δεν μπορούν να το εντοπίσουν. Επίσης έχω την αίσθηση πως η προσπάθεια αντιμετώπισης γίνεται με την μέθοδο της δοκιμής (αλλάζω πράγματα μέχρι να "πιάσει")

Κάθε βοήθεια ή υπόδειξη σας θα ήταν ευπρόσδεκτη και σίγουρα πολύ χρήσιμη.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stavros : 28-12-09 στις 00:43
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-12-09, 01:26
Το avatar του χρήστη Geo_3D
Geo_3D Ο χρήστης Geo_3D δεν είναι συνδεδεμένος
User you love to hate!!!!
 
Εγγραφή: 07-07-2004
Μηνύματα: 6.444
Geo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to behold
Πιθανον να ειναι ενας ακομα πολλαπλασιαστης ή μπουζι.
Επισης πιθανη αιτια,αλλά πιο μακρινο σαν σεναριο,να ειναι ο ιδιος ο εγκεφαλος

Τα διαγνωστικα δειχνουν καθε φορα που βρισκεται το προβλημα,ο τεχνικος απλα ακολουθει οτι υποδειξη του κανει το διαγνωστικο,οποτε η μεθοδος της δοκιμης σε διαβεβαιω οτι δεν ισχυει.Παρ'ολα αυτα ομως κανενας τεχνικος και κανενα διαγνωστικο δεν μπορει να προβλεψει αν θα καει καποια ωμικη αντισταση σε καποιο χρονικο διαστημα...μπορει ο κινητηρας να δουλευει ρολοι,το διαγνωστικο να δειχνει οτι ολα ειναι καλα,και το ιδιο απογευμα να ξαναναψει check engine.Ειχες βγαλει 40000 χλμ απροβληματιστα οπως εγραψες και απλα συνεβει τωρα.Θα μπορουσε να ειχε συμβει στις 5000 χλμ,θα μπορουσε να εφτανες και 100000 χλμ και να μην συνεβαινε τπτ.
"Δυστυχως" ουτε εσυ,ουτε κανενας δεν μπορει να κανει κατι γιαυτο.Απλα το συνηθιζεις.Το αν ειναι ωραιο συναισθημα να σου αναβει καθε 10 μερες λαμπακι και να επισκεφτεσαι το συνεργειο σου,ειναι αλλο θεμα,και σε προλαβαινω,εχεις δικιο!

Υ.Γ-Ειναι αγραφος νομος πως οταν βαραει ενας πολλαπλασιαστης,θα βαρεσουν και οι υπολοιποι καποια στιγμη.
__________________
If you smell...what Geo is cookin!!!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από agrotis328 Εμφάνιση μηνυμάτων
στο 400αρι δεν ειχα ελπιδα...αυτος θα μας κανει να αλλαξουμε και χωρα!!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-12-09, 01:29
xristose92 Ο χρήστης xristose92 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 13-04-2009
Μηνύματα: 29
xristose92 is on a distinguished road
Τα γνωστά (πολλαπλασιαστή, μπεκ, μπουζί) πάντως τα έχεις αλλάξει! Το μόνο που μου έρχεται στο μυαλό είναι η βενζίνη! Αλλά και πάλι τόσες πόλεις άλλαξες δεν γίνεται να είσαι τόσο γκαντέμης! τι να πω? μακάρι να βρεθεί το πρόβλημα και να χαίρεσαι το αμάξι όπως γουστάρεις!
__________________
ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΕΤΑΛΑ ΤΗΣ ΓΗΣ...
ΑΡΗΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑ SUPER 3
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-12-09, 01:52
Το avatar του χρήστη antreas
antreas Ο χρήστης antreas δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-05-2009
Μηνύματα: 114
antreas is on a distinguished road
αυτα τα 92αρια ολο ζημιες ρε παιδι μου..δωστο και παρε 46 να σωθεις..
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-12-09, 09:09
Το avatar του χρήστη bimmer-corfu
bimmer-corfu Ο χρήστης bimmer-corfu δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-11-2004
Μηνύματα: 3.021
bimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to all
σε φίλο μου που του άλλαξαν τα γνωστά (μπεκ, πολλαπλασιαστές) τελικά ήθελε εγκέφαλο αλλά τον έσκισαν μέχρι να τον αλλάξουν
__________________
Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-12-09, 11:15
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bimmer-corfu Εμφάνιση μηνυμάτων
σε φίλο μου που του άλλαξαν τα γνωστά (μπεκ, πολλαπλασιαστές) τελικά ήθελε εγκέφαλο αλλά τον έσκισαν μέχρι να τον αλλάξουν
Και εγω κατα εκει την βλεπω.. Αφου δεν καταγραφει και τη βλάβη...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-12-09, 11:51
stavros Ο χρήστης stavros δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-04-2009
Μηνύματα: 188
stavros is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xristose92 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα γνωστά (πολλαπλασιαστή, μπεκ, μπουζί) πάντως τα έχεις αλλάξει! Το μόνο που μου έρχεται στο μυαλό είναι η βενζίνη! Αλλά και πάλι τόσες πόλεις άλλαξες δεν γίνεται να είσαι τόσο γκαντέμης! τι να πω? μακάρι να βρεθεί το πρόβλημα και να χαίρεσαι το αμάξι όπως γουστάρεις!

Φίλε Χρήστο, την δικαιολογία της βενζίνης ΔΕΝ την δέχομαι πλέον. Μου την ανέφεραν την πρώτη φορά και δεν είπα τίποτα. Αν μου την ξανα-αναφέρουν θα τους πάρει και θα τους σηκώσει.

Εδώ και ένα μήνα χρησιμοποιώ ΜΟΝΟ BP 100άρα ενώ το πρόβλημα έχει εμφανιστεί σε 3 διαφορετικές πόλεις. Λες να έχει συνωμοτήσει όλη η BP εναντίων μου?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-12-09, 11:58
Το avatar του χρήστη Christoforos
Christoforos Ο χρήστης Christoforos δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 11-03-2009
Μηνύματα: 31
Christoforos is an unknown quantity at this point
Αν εχεις αλλαξει πολλαπλασιαστες κοιτα τα μπεκ και μετα να σου δουν το αισθητηρα στροφαλου!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 28-12-09, 12:04
stavros Ο χρήστης stavros δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-04-2009
Μηνύματα: 188
stavros is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Christoforos Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν εχεις αλλαξει πολλαπλασιαστες κοιτα τα μπεκ και μετα να σου δουν το αισθητηρα στροφαλου!!
Μπεκ, αισθητήρες nox, μπουζί και πολλαπλασιαστής έχουν ήδη αντικατασταθεί.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 28-12-09, 15:09
Το avatar του χρήστη Nikos120i
Nikos120i Ο χρήστης Nikos120i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-05-2007
Μηνύματα: 1.157
Nikos120i has a spectacular aura aboutNikos120i has a spectacular aura about
Αισθητήρες εκκεντροφόρων θέλει λογικά και νέο προγραμματισμό, αφού όλα τα άλλα τα έχεις αλλάξει.

Είχα παρόμοιο πρόβλημα στο 120i (το μοτέρ σου δηλαδή, με τα 170)...δηλαδή όταν το έβαλα μπροστά ένα πρωί έτρεμε και μου άναψε λαμπάκι μειωμένης απόδοσης και το έσβησα, και ότι το ξανά-έβαλα μπροστά δεν είχε τίποτα. Τους το πήγα, μου άλλαξαν αισθητήρα εκκεντροφόρων και όλα καλά.

Κοίταξε κι αυτό.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.