Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 27-10-06, 09:27
Το avatar του χρήστη stefos
stefos Ο χρήστης stefos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-01-2006
Μηνύματα: 715
stefos will become famous soon enoughstefos will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ghristos 330i ///M Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν και θελω να πιστευω οτι παραπανω απο 155 αλογα . . . !
...και εγώ το ίδιο
__________________

Μεγάλωσα αλλά δεν έγινα 330....
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 27-10-06, 09:38
Christos 330i ///M Ο χρήστης Christos 330i ///M δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-03-2006
Μηνύματα: 5.426
Christos 330i ///M is a jewel in the roughChristos 330i ///M is a jewel in the roughChristos 330i ///M is a jewel in the rough
Αντε με το καλο να γινει και η δυναμομετρηση να μας φυγει και η απορια ρε παιδι μου . . . !
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 27-10-06, 10:22
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Μπορεί να είναι και 155-160 άλογα.Αυτό που είναι σίγουρο είναι ότι η ροπή πήγε 7-10 Νμ πάνω σε όλη τη κλίμακα. Σημασία στην επιτάχυνση κυρίως είναι η βελτίωση και αυξηση της καμπύλης της ροπης σε μεγάλο φασμα στροφών. Η μέγιστη ιπποδύναμη (ενέργεια σε KW βασικά) είναι για την επίτυξη μέγιστης ταχύτητας.Βοηθάει και ο κόφτης που πήγε 500 σ.α.λ. πάνω οπότε στις αλλάγες στην επομενη ταχυτητα πέφτει στις 4300 αντι για 4000 και η επιτάχυνση είναι συνεχιζόμενη.
Το θέμα είναι οτι έμεινε απόλυτα ευχαριστημένος και στην ουσία μιλάμε για πολύ καλή αυξηση επιδόσεων και λειτουργιας του μοτέρ.
Κατά τη γνώμη μου είναι απόλυτα επιτυχημένη επέμβαση.
Αχ Στεφανε με έβαλες σε σκέψεις για το δικό μου...Πάνω που ετοιμαζόμουν για άλλα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 27-10-06, 10:43
Το avatar του χρήστη stefos
stefos Ο χρήστης stefos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-01-2006
Μηνύματα: 715
stefos will become famous soon enoughstefos will become famous soon enough
Έλα να το δεις πως πάει απο κοντά... Θα προσπαθήσω να ειμαι στην επόμενη συναντηση
__________________

Μεγάλωσα αλλά δεν έγινα 330....
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 27-10-06, 14:44
Το avatar του χρήστη Tasulis
Tasulis Ο χρήστης Tasulis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-11-2005
Μηνύματα: 553
Tasulis is an unknown quantity at this point
Απο κατανάλωση πως πας δεν μας είπες...............
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 27-10-06, 15:26
Το avatar του χρήστη stefos
stefos Ο χρήστης stefos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-01-2006
Μηνύματα: 715
stefos will become famous soon enoughstefos will become famous soon enough
Αναφέρθηκα στην κατανάλωση στο πρώτο μου post και είπα ότι δεν την έχω μετρησει ακόμα.. Σαν πρώτη εκτίμιση δεν φανηκε να καει.. Σε μερικές μέρες θα σας πω.
__________________

Μεγάλωσα αλλά δεν έγινα 330....
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 27-10-06, 19:03
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
... Σημασία στην επιτάχυνση κυρίως είναι η βελτίωση και αυξηση της καμπύλης της ροπης σε μεγάλο φασμα στροφών. Η μέγιστη ιπποδύναμη (ενέργεια σε KW βασικά) ...
MMMM μάλλον κάποιος ΔΕΝ διάβασε τη Φυσική του ....
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 27-10-06, 19:58
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από EVANGELOS Εμφάνιση μηνυμάτων
MMMM μάλλον κάποιος ΔΕΝ διάβασε τη Φυσική του ....
Τι εννοείς φίλε Ευάγγελε για τη φυσική μου?
Εξήγησε το καλύτερα σε παρακαλώ ή στείλε μου ένα pm για να μη χαλάμε το thread.
Αν θέλεις να τα λέμε απλά για να τα καταλαβαίνουν όλοι να σου πω σε γενικές γραμμές ότι ροπή=επιτάχυνση και Μέγιστη δύναμη=μέγιστη ταχύτητα για υπερνίκηση τριβών, βάρους και αεροδυναμικής ταχύτητας. (σε γενικές γραμμές, δε κάνουμε ανάλυση επιπέδου)
Έτσι έχω διαβάσει και η γενική φυσική μου ήταν πολύ καλή στο σχολείο, όσο για το πανεπιστήμιο έκανα πυρηνική φυσική και βιοφυσική για τις ανάγκες της φαρμακευτικής επιστήμης.(ανάμεσα στις δεκάδες χημείες που κάνουμε στη φαρμακευτική)
Εδώ λέμε να συζητάμε για το χομπυ μας, να λέμε τη γνώμη μας σε κάποια συζήτηση, να ακούμε τη γνώμη άλλων σε κάποια απορία μας..
Εάν έχω γράψει κάτι λάθος και καταστρέφει το thread του Στέφανου σε παρακαλώ διόρθωσε με.
Το παιδί έκανε κάποια βελτίωση η οποία φαίνεται να αποδίδει πολυ ωραία και κάποιοι από μας σχολιάζουμε το αποτέλεσμα, στο σύνολο με θετικά σχόλια.
Όποιος είναι πιο ειδικός μπορεί να το αναφέρει και να μας εξηγεί πιο αναλυτικά για να μάθουμε όλοι πιο πολλά.
Συγνώμη, αλλά το σχόλιο σου ήταν κάπως προσβλητικό.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 27-10-06, 20:11
Το avatar του χρήστη alex-kal
alex-kal Ο χρήστης alex-kal δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-10-2005
Μηνύματα: 300
alex-kal is on a distinguished road
Νομίζω πως δεν είδα πουθενά για το κόστος της όλης αλλαγής..
Αλήθεια , πόσο πήγε η δουλειά?
Και αν μπορείς αναλυτικά το κάθε ένα..
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 27-10-06, 20:33
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
ΕΠΕΞΗΓΩ

ΙΣΧΥΣ ΜΟΤΕΡ = ΡΟΠΗ ΜΟΤΕΡ x ΣΤΡΟΦΕΣ ...

Π.Χ. αν κάποιο μοτέρ αποδίδει στις 5000 rpm 37 kgrm ροπή τότε η ισχύς στις στροφές αυτές είναι :

P= 37*5000*π/(30*75) = 258,17 hp

(To π/30 μετατρέπει τις rpm στο σύστημα SI (rad/sec) το 75 τα kw σε ίππους.)

ΑΡΑ η ισχύς είναι παραγώμενο μέγεθος από την ροπή ΔΕΝ γίνεται να αυξηθεί το ένα χωρίς το άλλο.
Δεν δημιουργεί άλλα αποτελέσματα η ροπή και άλλα η ισχύς.
Η ισχύς δηλ ο ρυθμός παραγωγής έργου είναι αυτό που καθορίζει ποιό αμάξι θα παέι πιό γρήγορα (αγνοώντας τριβές). Το συνολικό εμβαδό κάτω από το διάγραμμα Ελκτικης δύναμης - ταχύτητας (= συνολικά αποδιδόμενη ισχύς) είναι αυτό που καθορίζει τελικά πιό αμάξι θα φτάσει πρώτο , έτσι φάινεται η σημασία ΟΧΙ μόνο της max ισχύος αλλά και της μορφής της καμπύλης (δες σχετικό Post "ΠΕΡΙ ΔΙΑΓΡΑΜΜΑΤΩΝ")

Παράδειγμα με "ενέργειες"

Ξεκινάω να πάω από 0 σε ταχύτητα U ,απαιτείται κιν. ενέργεια 1/2mU2 και η απαιτούμενη μέση ισχύς είναι
P=1/2mU2/t (t=χρόνος)
Όσο μεγαλύτερη ισχύ έχω σε τόσο μικρότερο χρόνο θα φτάσω την ταχύτητα U.

Το μόνο που έχει να κάνει αποκλειστικά με την ροπή είναι η αίσθηση της επιτάγχυνσης. Μεγάλη ροπή την αισθάνεσαι σα σφαλιάρα , αν όμως διαρκεί λίγο τότε θα έχει το ίδιο ή χειρότερο αποτέλεσμα με μικρότερη ροπή για μεγαλύτερο χρόνο.

Π.Χ. O νερόμυλος έχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ ροπή 354 kgrm στις 12 rpm (12 όχι 12 χιλ). Η ισχύς του είναι 354*12*π/(30*750)=6 !!!!!!! hp

Άρα θα επιτάγχυνε έως τις 12 rpm σε κλάσματα του sec αλλά για τα 100km/h θα χρειαζόταν σχέση (ταχύτητα) που να ανέβαζε τις στροφές (με 12 rpm στον τροχό δεν πας ούτε 5 Km/h) ,οπότε η ροπή θα έπεφτε στα 5,9 kgm !!!!!!! και η ισχύς πάντα σταθερή στους 6Hp.

Ελπίζω να σε βοήθησα ....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.