Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 15-09-10, 00:11
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Driver M Εμφάνιση μηνυμάτων
Απ'ό,τι γνωρίζω,αν αλλάξουμε τακάκια πριν βγει η ένδειξη ότι θέλουν αλλαγή (ακόμα και 100 μέτρα πριν που λέει ο λόγος), μπορούμε να κρατήσουμε τον ίδιο αισθητήρα φρένων.

Μόνο αν βγάλει ένδειξη ότι τα τακάκια θέλουν αλλαγή πρέπει αναγκαστικά να πάρουμε καινούριο αισθητήρα.

Δεν παίρνω κι όρκο βέβαια, οπότε αν κάποιος γνωρίζει σίγουρα ας πει.
Κι εγω αυτη την εντυπωση ειχα και ισως να εχεις δικιο σ αυτο που λες γιατι ουσαιαστικα αυτο το καλωδιο στην ακρη του εχει μια επαφη που κατω απο καποιο οριο φθορας ακουμπαει και κανει επαφη και τοτε αναβει ενδειξη κοκκινη για τα φρενα που δεν σβηνει στο BC εκτος απ την κοκκινη ενδειξη οτι εχουμε υπερβει το οριο για σερβις. Μου ειχε τυχει μια φορα στα μπροστα φρενα. Ειδα ομως και το καλωδιο που ειχε πανω τωρα και αν και δεν ειχε ενεργοποιηθει η επαφη, η ακρη του που ειναι η επαφη ηταν σα χαλασμενη, λιωμενη με καποια κοματακια σα σπασμενα, σα να ελειπαν, δε ξερω κι εγω πως και τι, ουτε ρωτησα εκει στο συνεργειο οποτε το αλλαξαν χωρις να ρωτησω κι εγω περαιτερω πληροφοριες. Ουτως ή αλλως το κοστος του καλωδιου πανω απο 15€ δεν ειναι, οποτε δεν υπαρχει λογος να κανω θεμα για ενα τοσο φτηνο ανταλλακτικο.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 15-09-10, 00:16
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kmilioris Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή κοιτάω κ εγώ για αλλαγή σε δίσκου κ τακάκια (ναι κάναμε μ@@@@ κ τους ανάψαμε με 10000χιλ) έχω καταλήξει στο να πάρω δίσκου EBC Ultimax (Είναι χαρακωτοί ) & EBC Green τακάκια, κόστος μαζί με τα μεταφορικά 250€ (θα τα περάσω μόνος μου).
Οταν λες τους 'αναψες' τι εννοεις?.. Τα εκαψες τα φρενα σε καμια γρηγορη καταβαση βουνου ή σε πιστα?..
Οι δισκοι τι εχουν παθει, εγινε το μεταλλο 'μελιτζανι' δηλαδη καηκαν?.. Στραβωσαν?..
Τα τακακια, ελιωσε ή καηκε η παστα τους?..
Τα φρενα σου πως συμπεριφερονται τωρα και πως καταλαβες οτι δισκοι και τακακια μπροστα ειναι για πεταμα παρολα τα λιγα χιλιομετρα? Το BC σου εβγαλε ενδειξη σερβις?..

Παντως τα 'μαμα' φρενα ειναι πολυ ισχυρα και ανθεκτικα ακομα και σε μεγαλες καταπονησεις. Οκ δεν ειναι αγωνιστικα, δεν ειναι η δουλεια τους αυτη ουτως ή αλλως, αλλα νομιζω οτι ειναι ισως τα καλυτερα φρενα στην κατηγορια τους.

Θελουμε εντυπωσεις παντως απ τα νεα σου φρενα!
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 15-09-10, 12:41
kmilioris Ο χρήστης kmilioris δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 24-02-2010
Μηνύματα: 47
kmilioris is on a distinguished road
Κοίτα να δεις τα φρένα έχουν το κλασσικό τρέμουλο στο τιμόνι όταν πας να φρενάρεις. Τα χάλασα μετά από ζέσταμα πάρα πολύ με πλύσιμο, τες πα ότι έγινε έγινε.(το αμάξι δεν έχει βγάλει ένδειξη ακόμα) Δεν τα έχω αλλάξει ακόμα αυτές τις μέρες θα τα παραγγίλω (έχω λίγη δουλεία κ δεν βρήκα χρόνο) οπότε όταν τα περάσω κ πατήσουν θα σου πω εντυπώσεις….
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 15-09-10, 13:30
Το avatar του χρήστη Α8hnaios
Α8hnaios Ο χρήστης Α8hnaios δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-11-2005
Μηνύματα: 637
Α8hnaios will become famous soon enough
Thumbs up ΦΡΕΝΑ....

εδω εχει για ολες τις μαρκες κ φυσικα bmw ferodo τιμοκαταλογος...\\

http://www.promithe-parts.gr/contact.php?lang=1

κ οτι αλλο θες...
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: pdf 1260381454-FERODO.pdf (98,0 KB, 50 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 15-09-10, 16:54
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Ευχαριστουμε τον Αθηναιο για τα πολυτιμα λινκς και οσον αφορα στραβωμενες πλακες απο ζεσταμα και μετα πλυσιμο, δεν επαιρναν επιδιορθωση σε τορνο?..
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 16-09-10, 02:30
xrictod Ο χρήστης xrictod δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 15-03-2009
Μηνύματα: 28
xrictod is on a distinguished road
Εγώ έχω ένδειξη για τη διάρκεια των χιλιομέτρων που έχει το αυτοκίνητο να διανύσει, πρίν γίνει η αλλαγή στα τακάκια. Οπότε φαντάζομαι, οτι όσο φθείρεται ο δείκτης-αισθητήρας, τόσο μειώνονται κ τα χιλιόμετρα (ανά 1000άδα). Άρα εάν αλλάξω τακάκια κ δεν αλλάξω τον αισθητήρα, προφανώς δεν θα μου μετράει σωστά.. Και για ένα κόστος 15 ευρώ τέτοιες μ*beep*αλακίες δεν κάνω..
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 16-09-10, 03:14
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xrictod Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ έχω ένδειξη για τη διάρκεια των χιλιομέτρων που έχει το αυτοκίνητο να διανύσει, πρίν γίνει η αλλαγή στα τακάκια. Οπότε φαντάζομαι, οτι όσο φθείρεται ο δείκτης-αισθητήρας, τόσο μειώνονται κ τα χιλιόμετρα (ανά 1000άδα). Άρα εάν αλλάξω τακάκια κ δεν αλλάξω τον αισθητήρα, προφανώς δεν θα μου μετράει σωστά.. Και για ένα κόστος 15 ευρώ τέτοιες μ*beep*αλακίες δεν κάνω..
Όλοι μας την ίδια ένδειξη έχουμε. Ο αισθητήρας μάλλον δε φθείρεται, το τακάκι φθείρεται και το αναγνωρίζει ο αισθητήρας.

Τώρα, ο καθένας με τα χρήματά του κάνει ό,τι γουστάρει. Αν όμως ο αισθητήρας δε χρειάζεται αλλαγή, όπως συμβαίνει πχ με τα ελαστικά που δε χρειάζεται και απλά τον μεταφέρεις στα καινούρια που θα βάλεις, εγώ δε νομίζω να τον αλλάξω, εκτός και αν έχει μεγάλη φθορά.
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 21-09-10, 21:54
kostastnt Ο χρήστης kostastnt δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Μηνύματα: 470
kostastnt will become famous soon enoughkostastnt will become famous soon enough
Ο αισθητήρας χρειάζεται αλλαγή... Όταν άλλαξα φρένα είδα ότι ο αισθητήρας είναι από ένα υλικό σαν το τακάκι και τρώγεται όπως το τακάκι...
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 21-09-10, 22:04
Το avatar του χρήστη TAZ118!
TAZ118! Ο χρήστης TAZ118! δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 25-11-2008
Μηνύματα: 684
TAZ118! has a spectacular aura aboutTAZ118! has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostastnt Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο αισθητήρας χρειάζεται αλλαγή... Όταν άλλαξα φρένα είδα ότι ο αισθητήρας είναι από ένα υλικό σαν το τακάκι και τρώγεται όπως το τακάκι...
+1....
Μετα απο καθε αλλαγη τακακιων ειναι υποχρεωτικη και η αλλαγη αισθητηρων...
Αλλιως δεν μηδενιζει το CBS....
__________________
SIX TURNING,FOUR BURNING...
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 21-09-10, 23:21
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TAZ118! Εμφάνιση μηνυμάτων
+1....
Μετα απο καθε αλλαγη τακακιων ειναι υποχρεωτικη και η αλλαγη αισθητηρων...
Αλλιως δεν μηδενιζει το CBS....
Αν φτάσεις σε σημείο να ανάψει το λαμπάκι,
έχεις φάει το προστατευτικό υλικό, έχει εκτεθεί ο χαλκός και ο αισθητήρας έχει χαλάσει..
Αλλιώς, δεν νομίζω οτι πρέπει να αλλαχτεί..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.