Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-11-10, 19:24
Το avatar του χρήστη ThaNOS E46coupe
ThaNOS E46coupe Ο χρήστης ThaNOS E46coupe δεν είναι συνδεδεμένος
M43 super terminator
 
Εγγραφή: 30-10-2009
Μηνύματα: 3.045
ThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to behold
περίεργο πρόβλημα σε Μ43ΤUB19

παίδες καθώς ξεκινάει το αμάξι στην αρχή φαίνεται οτι πηγαίνει σαν μπουκωμένο, μόλις περάσει τις 3000 στροφές ξαφνικά δίνει μία και το νιώθεις οτι πηγαίνει κανονικά..του αδερφού μου που το οδήγησα προχθές είχε σαφώς καλύτερες ροπές παντού αλλα έχει κ 70.000 χιλιόμετρα λιγότερα...αν και δέ νομίζω να παίζει ρόλο.... να ετοιμάζομαι για μάφφ? σκεφτομαι να κάνω μια τράμπα το μάφφ απο του αδερφού μου μιας κ είναι με τον ίδιο κινητηρα , κ άν δώ οτι το θέμα δέν έχει αλλάξει να αποκλέισω το μάφφ κ να κοιτάξω τον λαμδα...επείσης κάνει κάτι ψιλοδιακοπές στι 5.500 στροφές κ μετα δίνει κανονικά. καπου είχα διαβάσει για κάποιο προ-φίλτρο στην αντλία κ οτι είναι πολύ ευκολο να το καθαρίσω...που είναι αυτο ρε παιδια ξέρει κανείς? βοηθήστε όσο μπορέιτε...
σε διαγνωστικο το είχα βάλει αλλα δέν έδειξε κάτι....
ΥΓ. σόρρυ για το μακρύ πόστ αλλα μου την έχει βαρέσει στα νέυρα....
__________________
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΑΙ ΣΑΒΒΑΤΟ ΝΑ ΜΗ ΠΟΤΙΖΕΙΣ ΓΛΑΣΤΡΕΣ.ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΝΩ ΜΕ ΤΗ BMW ΚΑΙ ΤΗ ΓΕΜΙΖΩ ΛΑΣΠΕΣ !!!!!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...586#post443586
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...418#post440418
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-11-10, 19:38
Το avatar του χρήστη zaharias
zaharias Ο χρήστης zaharias δεν είναι συνδεδεμένος
... is dreaming of a CSL
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Μηνύματα: 4.302
zaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Thanos E46coupe Εμφάνιση μηνυμάτων
παίδες καθώς ξεκινάει το αμάξι στην αρχή φαίνεται οτι πηγαίνει σαν μπουκωμένο, μόλις περάσει τις 3000 στροφές ξαφνικά δίνει μία και το νιώθεις οτι πηγαίνει κανονικά..του αδερφού μου που το οδήγησα προχθές είχε σαφώς καλύτερες ροπές παντού αλλα έχει κ 70.000 χιλιόμετρα λιγότερα...αν και δέ νομίζω να παίζει ρόλο.... να ετοιμάζομαι για μάφφ? σκεφτομαι να κάνω μια τράμπα το μάφφ απο του αδερφού μου μιας κ είναι με τον ίδιο κινητηρα , κ άν δώ οτι το θέμα δέν έχει αλλάξει να αποκλέισω το μάφφ κ να κοιτάξω τον λαμδα...επείσης κάνει κάτι ψιλοδιακοπές στι 5.500 στροφές κ μετα δίνει κανονικά. καπου είχα διαβάσει για κάποιο προ-φίλτρο στην αντλία κ οτι είναι πολύ ευκολο να το καθαρίσω...που είναι αυτο ρε παιδια ξέρει κανείς? βοηθήστε όσο μπορέιτε...
σε διαγνωστικο το είχα βάλει αλλα δέν έδειξε κάτι....
ΥΓ. σόρρυ για το μακρύ πόστ αλλα μου την έχει βαρέσει στα νέυρα....
Θανο, αν δεν αναψει λαμπακι, το διαγνωστικο δεν δειχνει τιποτα..
Το μοτερ δουλευει κανονικα ή σου κανει καποια αρυθμια, ρελαντι κτλ?
Μπορει να ειναι πολλα..
Αν φορατε το ιδιο maf κανε το δοκιμη, εννοειται.. Για να βρεις που ειναι το προβλημα ξεκινας απο τα οικονομικα παντα.. Εκτος και αν χειροτερεψει και τοτε αναψει check engine και σε βοηθησει να βρεις τη βλαβη..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-11-10, 19:43
Το avatar του χρήστη ThaNOS E46coupe
ThaNOS E46coupe Ο χρήστης ThaNOS E46coupe δεν είναι συνδεδεμένος
M43 super terminator
 
Εγγραφή: 30-10-2009
Μηνύματα: 3.045
ThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zaharias Εμφάνιση μηνυμάτων
Θανο, αν δεν αναψει λαμπακι, το διαγνωστικο δεν δειχνει τιποτα..
Το μοτερ δουλευει κανονικα ή σου κανει καποια αρυθμια, ρελαντι κτλ?
Μπορει να ειναι πολλα..
Αν φορατε το ιδιο maf κανε το δοκιμη, εννοειται.. Για να βρεις που ειναι το προβλημα ξεκινας απο τα οικονομικα παντα.. Εκτος και αν χειροτερεψει και τοτε αναψει check engine και σε βοηθησει να βρεις τη βλαβη..
Ζάχο μόνο στις 5.500 κάνει μιά αρυθμία αλλα όχι πάντα... αν φερηπέιν πηγαίνω χαλαρά κ ξαφνικά το πλακώσω θα την κάνει. αν πηγαίνω συνέχεια τσίτα δέν το κάνει πάντα... αυτο το φίλτρο στην τρόμπα πού είναι να το καθαρίσω ξέρεις? Δέν εννοώ το φίλτρο απο κάτω απο τη θέση του οδηγού ... όπως κ να έχει θα κάνω τράμπα το μάφφ άυριο κι όλας....ελπίζω να μήν είναι... δέν περισέβουν 300... το μάφ το δικο μου το καθάρισα με σπρέυ αλλα τίποτα....
__________________
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΑΙ ΣΑΒΒΑΤΟ ΝΑ ΜΗ ΠΟΤΙΖΕΙΣ ΓΛΑΣΤΡΕΣ.ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΝΩ ΜΕ ΤΗ BMW ΚΑΙ ΤΗ ΓΕΜΙΖΩ ΛΑΣΠΕΣ !!!!!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...586#post443586
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...418#post440418
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-11-10, 20:20
Το avatar του χρήστη Driftakos
Driftakos Ο χρήστης Driftakos δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 22-01-2009
Μηνύματα: 1.233
Driftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of light
Μπορεί να πω βλακεία αλλα,
1. αν πηγαίνεις με σταθερό γκάζι και το πατήσεις απότομα τέρμα σου κάνει κάτι σαν μπούκωμα? να κόβει πρώτα και μετά να δίνει?
2. ο κόφτης είναι σε σωστές στροφές?

Μπορεί να είναι και κανας αισθητήρας εκκεντροφόρου ή καμιά πεταλούδα γκαζιού...

[Πάντως αν ισχύει κάτι από τα πρώτα και το διαγνωστικό δεν βλέπει τπτ περίργες τιμές να διαβάζει ο εγκέφαλος, αστο σε ενα καλό ηλεκτρολόγο μήπως και καταλάβει τι παίζει....]
__________________
ο Γιατρός μπορεί να θάψει τα λάθη του, ενώ ο αρχιτέκτονας το πολύ πολύ να σου προτείνει να φυτέψεις ένα αναρριχητικό φυτό...

avatar: special thnx to E36rules [driftson]
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-11-10, 21:08
Το avatar του χρήστη apovas
apovas Ο χρήστης apovas δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-03-2009
Μηνύματα: 130
apovas is on a distinguished road
Αισθητηρας εκεντροφορου ή στροφαλου.Τα ιδια ειχα και εγω
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-11-10, 23:19
Το avatar του χρήστη ThaNOS E46coupe
ThaNOS E46coupe Ο χρήστης ThaNOS E46coupe δεν είναι συνδεδεμένος
M43 super terminator
 
Εγγραφή: 30-10-2009
Μηνύματα: 3.045
ThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to behold
θάνάση ο κόφτης κανονικά δουλέυει...λέω να κοιτάξω και τα μπέκ..εκεινα τα καθαριστικά για μπέκ που πουλάνε κάνουν τίποτα ρε παιδιά? η τσάμπα τα λευτά?
για το προ-φιλτρο κοντά στην τρόμπα βενζίνης ξέρει κανείς που ακρυβώς είναι???
__________________
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΑΙ ΣΑΒΒΑΤΟ ΝΑ ΜΗ ΠΟΤΙΖΕΙΣ ΓΛΑΣΤΡΕΣ.ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΝΩ ΜΕ ΤΗ BMW ΚΑΙ ΤΗ ΓΕΜΙΖΩ ΛΑΣΠΕΣ !!!!!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...586#post443586
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...418#post440418
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-11-10, 00:10
Το avatar του χρήστη zaharias
zaharias Ο χρήστης zaharias δεν είναι συνδεδεμένος
... is dreaming of a CSL
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Μηνύματα: 4.302
zaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Thanos E46coupe Εμφάνιση μηνυμάτων
θάνάση ο κόφτης κανονικά δουλέυει...λέω να κοιτάξω και τα μπέκ..εκεινα τα καθαριστικά για μπέκ που πουλάνε κάνουν τίποτα ρε παιδιά? η τσάμπα τα λευτά?
για το προ-φιλτρο κοντά στην τρόμπα βενζίνης ξέρει κανείς που ακρυβώς είναι???
Μπα.. Αν δεν τα βγαλεις να γινει σωστη δουλεια δεν κανεις τιποτα..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 03-11-10, 02:34
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Thanos E46coupe Εμφάνιση μηνυμάτων
παίδες καθώς ξεκινάει το αμάξι στην αρχή φαίνεται οτι πηγαίνει σαν μπουκωμένο, μόλις περάσει τις 3000 στροφές ξαφνικά δίνει μία και το νιώθεις οτι πηγαίνει κανονικά..του αδερφού μου που το οδήγησα προχθές είχε σαφώς καλύτερες ροπές παντού αλλα έχει κ 70.000 χιλιόμετρα λιγότερα...αν και δέ νομίζω να παίζει ρόλο.... να ετοιμάζομαι για μάφφ? σκεφτομαι να κάνω μια τράμπα το μάφφ απο του αδερφού μου μιας κ είναι με τον ίδιο κινητηρα , κ άν δώ οτι το θέμα δέν έχει αλλάξει να αποκλέισω το μάφφ κ να κοιτάξω τον λαμδα...επείσης κάνει κάτι ψιλοδιακοπές στι 5.500 στροφές κ μετα δίνει κανονικά. καπου είχα διαβάσει για κάποιο προ-φίλτρο στην αντλία κ οτι είναι πολύ ευκολο να το καθαρίσω...που είναι αυτο ρε παιδια ξέρει κανείς? βοηθήστε όσο μπορέιτε...
σε διαγνωστικο το είχα βάλει αλλα δέν έδειξε κάτι....
ΥΓ. σόρρυ για το μακρύ πόστ αλλα μου την έχει βαρέσει στα νέυρα....
Μέσα στο ρεζερβουάρ, κάτω απο το φλοτέρ, έχει μια σίτα..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 03-11-10, 08:15
Το avatar του χρήστη bimmer-corfu
bimmer-corfu Ο χρήστης bimmer-corfu δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-11-2004
Μηνύματα: 3.021
bimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zaharias Εμφάνιση μηνυμάτων
Θανο, αν δεν αναψει λαμπακι, το διαγνωστικο δεν δειχνει τιποτα..
όχι πάντα, στο Ε92 μου έδειχνε Nox χωρίς λαμπάκι. Για να πω την αλήθεια είχε ανάψει ένα φεγγάρι το λαμπάκι, μετά έσβησε αλλά το διαγνωστικό έδειξε βλάβη. Το αμάξι πήγαινε κανονικά σε κάθε περίπτωση
__________________
Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 03-11-10, 11:45
Το avatar του χρήστη zaharias
zaharias Ο χρήστης zaharias δεν είναι συνδεδεμένος
... is dreaming of a CSL
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Μηνύματα: 4.302
zaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bimmer-corfu Εμφάνιση μηνυμάτων
όχι πάντα, στο Ε92 μου έδειχνε Nox χωρίς λαμπάκι. Για να πω την αλήθεια είχε ανάψει ένα φεγγάρι το λαμπάκι, μετά έσβησε αλλά το διαγνωστικό έδειξε βλάβη. Το αμάξι πήγαινε κανονικά σε κάθε περίπτωση
Ετσι ειναι... Αν αναψει και σβησει μετα απο λιγο το check η βλαβη αποθηκευεται στον εγκεφαλο.. Και οποτε το κουμπωσεις σε διαγνωστικο θα τη δεις αποθηκευμενη και μετα κανεις διαγραφη σφαλματων και bye bye..
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:28.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.