Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά X > Σειρά X - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 12-11-14, 12:32
Το avatar του χρήστη InsaneDriver
InsaneDriver Ο χρήστης InsaneDriver δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-06-2004
Μηνύματα: 2.889
InsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to behold
Εγώ δεν έχω ακούσει περίπτωση που κάποιος έχασε εγγύηση από συναγερμό.
Εκτός αν ήταν Ο άσχετος και έκανε ζημιά κατά την τοποθέτηση.
Πράγμα δύσκολο πια αφού μιλάμε για 2-3 καλώδια...

Ο Σπανός ΜΕΤΑ βάζει από όσο ξέρω.

Αυτή η μανία με τα εργοστασιακά και ότι είναι τα καλύτερα κτλπ δεν την καταλαβαίνω.
Υ.Γ: Λοιπόν...συναγερμό ΜΟΝΟ εργοστασιακό ή schnitzer ή hartge και μετά ο θάνατος... αν έβγαζαν συναγερμό η schnitzer και hartge κάποιοι θα δίνανε 2-3 χιλιάρικα για να βάλουν αυτόν και όχι κάποιον επώνυμο gemini, cobra, clifford κτλπ. Αστειάκι... :P
__________________

"Exhaust gases go into the turbocharger and spin it, witchcraft happens, and you go faster..." - Jeremy Clarkson
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 12-11-14, 16:14
Το avatar του χρήστη LefterisK
LefterisK Ο χρήστης LefterisK δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-11-2010
Μηνύματα: 697
LefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura about
χαρη απο αντιπροσωπο μπορεις να ακουσεις οτι θες, ειδικα αν ειναι κ ασοβαρος...
ενδεικτικα να αναφερω οτι μικρος, σε ενα 307 που ειχα βαλει οργανακια κολωνας κλπ εκατσα μια μερα και μ@λ@κιζομουν με τα φωτα με αποτελεσμα να καψω την ασφαλεια τους.
το manual εγραφε ξεκαθαρα οτι η "ΧΧ" ασφαλεια ειναι για την εμπρος αριστερα μικρη σκαλα, για το πισω αριστερο φαναρι κ για τον φωτισμο μερικων διακοπτων στην κεντρικη κονσολα (κλειδωμα αλαρμ κλπ). επειδη ηξερα τον αντιπροσωπο της πεζω εδω της γειτονιας (νοτια προαστεια) απευθυνθηκα σε αυτον οπου στον οποιο ο μαγκας κοντος μουστακαλης μηχανικος (κ οχι ηλεκτρολογος) με τα χερια κυριολεκτικα στις τσεπες, κ αφου του εξηγησα τι ειχα κανει, μου σερβιρε στην μαπα οτι εκαψα εγκεφαλο μαζι με ολη τη γραμμη του καν-μπας με κοστος ανω του χιλιαρικου. εγω επεμενα να ελεγξει τις ασφαλειες γτ ειχα διαβασει στο μανιουλ του αμαξιου οτι παιζει να ειναι η "ΧΧ" ασφαλεια -τοτε δεν ασχολιομουν κ δεν εβαζα οχι απλα χερι αλλα ουτε νυχι στο αμαξι φοβουμενος μηπως χαλασω κατι- κ αυτος χτυπιοταν οτι φταιει η εγκατασταση του ασχετου ηλεκτρολογου που πηγα για τα οργανακια και που δεν απευθυνθηκα σε αυτους και καλα να παθω τωρα (ετσι ειχε πει) κ να τα σκασω χοντρα για να μην επεκταθει η ζημια κ καουν κι αλλες γραμμες στο αμαξι μου...
εννοειται οτι σηκωθηκα κ εφυγα κ δεν ξαναπατησα εκει κ οποτε τον βλεπω (γτ ειναι κοντα στο σπιτι μου το συνεργειο της αντιπροσωπιας) καθομαι κ γελαω (κ κλαιω με τους δυστυχους πελατες που καθονται κ πληρωνουν για ανυπαρκτες βλαβες τρελα ποσα) .
μετα απο 2 μερες κατεβηκα παλι πατρα στον εγκαταστατη κ μου αλλαξε την καμμενη ασφαλεια σε δευτερολεπτα μιας κ του ειχα πει ποια μπορει να ειναι...
__________________
Η BMW οδηγείται σαν να την έχεις μόλις κλέψει...
E90 Montego Blue 320i N46B20
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 13-11-14, 08:49
Το avatar του χρήστη Fanis
Fanis Ο χρήστης Fanis δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-09-2004
Μηνύματα: 1.134
Fanis will become famous soon enoughFanis will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από InsaneDriver Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτή η μανία με τα εργοστασιακά και ότι είναι τα καλύτερα κτλπ δεν την καταλαβαίνω.
Όπως νοιώθει άντε ο καθένας...εσύ δεν καταλαβαίνεις αυτό, εγώ δεν καταλαβαίνω τους ανθρώπους που προσπαθούν να γλυτώσουν €300 σε ένα αυτοκίνητο των €50.000. Μετά βέβαια εαν πάθει κάτι φταίει η BMW που δεν φτιάχνει καλά αυτοκίνητα....
__________________
Alpina....πέφτει πείνα!
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 13-11-14, 13:15
Το avatar του χρήστη InsaneDriver
InsaneDriver Ο χρήστης InsaneDriver δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-06-2004
Μηνύματα: 2.889
InsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Fanis Εμφάνιση μηνυμάτων
Όπως νοιώθει άντε ο καθένας...εσύ δεν καταλαβαίνεις αυτό, εγώ δεν καταλαβαίνω τους ανθρώπους που προσπαθούν να γλυτώσουν €300 σε ένα αυτοκίνητο των €50.000. Μετά βέβαια εαν πάθει κάτι φταίει η BMW που δεν φτιάχνει καλά αυτοκίνητα....
Μπορεί κάποιος να μην έχει τις γνώσεις ή πάνω στον ενθουσιασμό του να ξέχασε να βάλει τον εργοστασιακό...
Μπορεί να το πήρε μεταχειρισμένο και να μην είχε...
Προφανώς αν πάρεις καινούργιο αμάξι χίλιες φορές να βάλεις τον εργοστασιακό που στην παραγγελία δεν κοστίζει πολύ.

Μετά όμως πρέπει να έχουμε πρακτικές και ταυτόχρονα αξιόπιστες λύσεις και όχι να είμαστε δογματικοί.

Υ.Γ: Δεν ξέρω κάποιον να έπαθε κάτι από συναγερμό που τον εγκατέστησε σε μαγαζί που να ξέρει τη δουλειά.
Υ.Γ: Ρώτα έναν ηλεκτρολόγο στον Σπανό που να σου έχει εμπιστοσύνη και να σου μιλήσει ειλικρινα και να σου πει για τους μαμά συναγερμούς της Bmw και πόσο της πλάκας είναι σε σχέση με έναν gemini πχ των 300 euro. Είχα την συζήτηση πριν χρόνια για e46-e60.
__________________

"Exhaust gases go into the turbocharger and spin it, witchcraft happens, and you go faster..." - Jeremy Clarkson

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη InsaneDriver : 13-11-14 στις 13:18
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 13-11-14, 14:37
Το avatar του χρήστη peter79
peter79 Ο χρήστης peter79 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-12-2004
Μηνύματα: 1.050
peter79 has a spectacular aura aboutpeter79 has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από InsaneDriver Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορεί κάποιος να μην έχει τις γνώσεις ή πάνω στον ενθουσιασμό του να ξέχασε να βάλει τον εργοστασιακό...
Μπορεί να το πήρε μεταχειρισμένο και να μην είχε...
Προφανώς αν πάρεις καινούργιο αμάξι χίλιες φορές να βάλεις τον εργοστασιακό που στην παραγγελία δεν κοστίζει πολύ.

Μετά όμως πρέπει να έχουμε πρακτικές και ταυτόχρονα αξιόπιστες λύσεις και όχι να είμαστε δογματικοί.

Υ.Γ: Δεν ξέρω κάποιον να έπαθε κάτι από συναγερμό που τον εγκατέστησε σε μαγαζί που να ξέρει τη δουλειά.
Υ.Γ: Ρώτα έναν ηλεκτρολόγο στον Σπανό που να σου έχει εμπιστοσύνη και να σου μιλήσει ειλικρινα και να σου πει για τους μαμά συναγερμούς της Bmw και πόσο της πλάκας είναι σε σχέση με έναν gemini πχ των 300 euro. Είχα την συζήτηση πριν χρόνια για e46-e60.
πολύ σωστά...

Σε Mercedes φίλου με εργοστασικό συναγερμό σπάσανε το μικρό πίσω τζάμι της πίσω πόρτας και αυτός χτήπησε μόνο οταν πλέον άνοιξαν τη πόρτα. Φυσικά τα πράγματα απο μέσα έκαναν φτερά... Γενικα οι εργοστασιακοί συνεργμοί θεωρώ οτι είναι πολύ basic και με περιορισμένες δυνατότητες.

απο την άλλη πλευρά καλό είναι να μην τοποθετούμε και ρυθμίζουμε εναν aftermarket συναγερμό να χτυπάει με το παραμικρό γιατί αυτό τον καθιστά ενοχλητικό προς τους συμπολίτες μας αλλά και αναξιόπιστο προς εμάς επίσης μιας και δεν θα γνωρίζουμε αν χτύπησε απο σοβαρό λόγο ή μη...
__________________
Don't drive fast, just fly low!
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 13-11-14, 15:12
Το avatar του χρήστη LefterisK
LefterisK Ο χρήστης LefterisK δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-11-2010
Μηνύματα: 697
LefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura about
ακριβως, οπως αναφερουν παραπανω οι "συμφορουμιτες" ειναι..κι εγω το αμαξι το πηρα μεταχειρισμενο χωρις συναγερμο κ δεν ηθελα τον βασικο μανισιο αλλα εναν με τηλεειδοποιηση με αποτελεσμα να καταληξω σε καλο αφτερ-μαρκετ προϊον...κι αν γινει κατι με την μπιμμερ μου τωρα μετα απο 4χρονια που ειναι πανω ο αφτερ μαρκετ συναγερμος πανω στο αμαξι θα ξερω οτι δεν φταιει ο εγκαταστατης..σε εξουσιοδοτημενο δεν παταω ετσι κι αλλιως κι οτι μπορω το προσπαθω μονος μου (ειτε με τη βοηθεια φιλων απο εδω μεσα)
ο καθενας πραττει οπως ο ιδιος εκτιμαει καλυτερα
__________________
Η BMW οδηγείται σαν να την έχεις μόλις κλέψει...
E90 Montego Blue 320i N46B20
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 13-11-14, 18:35
tacos Ο χρήστης tacos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-12-2006
Μηνύματα: 260
tacos is an unknown quantity at this point
Καλως-κακως δεν εχει καποιος συναγερμο απο την παραλαβη η λυση ειναι να μην βαλει ποτε η με την βοηθεια οσων ξερουν η εχουν βαλει να βρει ενα αξιοπιστο εγκαταστατη και ενα καλο συναγερμο και να τον τοποθετησει?Εγω συντομα θα βαλω και θελω τη βοηθεια σας για συναγερμο κατ αρχας με κοστος περι τα 300 Ε.Για Χ1 MY 2013
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 13-11-14, 20:42
Το avatar του χρήστη MZ3
MZ3 Ο χρήστης MZ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-12-2004
Μηνύματα: 1.999
MZ3 will become famous soon enough
εμενα μου αρεσουν οι εργοστασιακοι γιατι δεν εχουν εξτρα μπιχλιμπιδια και μπενουν και σχετικα ευκολα σε ενα ε 46 ας πουμε


υπαρχει περιπτοση after market (καλός) συναγερμος να κλειδωνει και να ξεκλειδωνει απο το μαμα
κλειδακι της bmw ?
να περνει εντολη απο το can bus δηλαδη η απο καπου αλλου τελος παντον
αυτο θα ηταν μια καλη λυση
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 13-11-14, 21:30
tacos Ο χρήστης tacos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-12-2006
Μηνύματα: 260
tacos is an unknown quantity at this point
Πολλοι συναγερμοι can bus χρησιμοποιουν το μαμα τηλ/ριο.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 14-11-14, 11:49
Το avatar του χρήστη InsaneDriver
InsaneDriver Ο χρήστης InsaneDriver δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-06-2004
Μηνύματα: 2.889
InsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MZ3 Εμφάνιση μηνυμάτων
εμενα μου αρεσουν οι εργοστασιακοι γιατι δεν εχουν εξτρα μπιχλιμπιδια και μπενουν και σχετικα ευκολα σε ενα ε 46 ας πουμε


υπαρχει περιπτοση after market (καλός) συναγερμος να κλειδωνει και να ξεκλειδωνει απο το μαμα
κλειδακι της bmw ?
να περνει εντολη απο το can bus δηλαδη η απο καπου αλλου τελος παντον
αυτο θα ηταν μια καλη λυση
Όλοι οι συναγερμοί canbus χρησιμοποιούν εδώ και χρόνια το μαμά τηλεχειριστήριο...
Εκτός αν είναι αμφίδρομος όπου έχεις έξτρα τηλεχειριστήριο για τις διάφορες λειτουργείες.
__________________

"Exhaust gases go into the turbocharger and spin it, witchcraft happens, and you go faster..." - Jeremy Clarkson
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:04.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.