Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-04-08, 22:50
Το avatar του χρήστη topmar
topmar Ο χρήστης topmar δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-04-2008
Μηνύματα: 981
topmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura about
Ε90 320d

Καλησπέρα.

Ας γράψουμε εδώ όσοι έχουμε αυτό το μοντέλο (320d - 177HP) και να μοιραστούμε εμπειρίες & λύσεις στα τυχόν προβλήματα που βρίσκουμε...εάν....

Λοιπόν, το δικό μου είναι 7 ημερών και κατασκευής 18 Μαρτίου 2008. Ψάχνω εδώ που είμαι να βρώ καλύματα για τα καθίσματα αλλά δεν βρίσκω universal (φθηνλα δηλαδή) λόγω πλευρικών αερόσακων......καμμιά πρόταση για on-line αγορά?

Τι πετρέλαιο βάζετε εσείς? Εγώ Aral Diesel Ultimate και γενικώς το "ενισχυμένο"......

Επίσης ψάχνω να βρώ manual στα Ελληνικά....καμμιά "άκρη" κανείς??
__________________
Πρώην κάτοχος BMW E90 320d Stage 1 (217HP).... Νυν κάτοχος VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi 300HP (Stage 1) R-Line DSG7 7seater

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη topmar : 17-04-08 στις 22:53
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-04-08, 01:00
Το avatar του χρήστη skatzoxoiros
skatzoxoiros Ο χρήστης skatzoxoiros δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-01-2008
Μηνύματα: 346
skatzoxoiros will become famous soon enoughskatzoxoiros will become famous soon enough
Εδώ είμαστε φίλε μου!
Σε λίγες μέρες θα δηλώνω και εγώ παρόν στην παρέα σας!
__________________
-CR-
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-04-08, 01:01
Το avatar του χρήστη Aristomenis
Aristomenis Ο χρήστης Aristomenis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 08-08-2007
Μηνύματα: 257
Aristomenis is on a distinguished road
Γεια σου ρε φίλε.

Εχω 21000 χλμ και το μόνο που έχω επενδύσει πάνω στο αυτοκίνητο είναι 6,2 λ/100 χλμ μέση κατανάλωση (steptronic) και 1 λίτρο λάδι... Σε αντίτίμο έχω 35 κιλά ροπής και επιταχύνσεις που κόβουν την ανάσα. Σε κάθε πάτημα του γκαζιού κάτω απ τα 80 έχω σπινιάρισμα και μάλλον πάω για λάστιχα...

Το αυτοκίνητο είναι απίστευτο σε σημείο να έχω μισήσει τη βενζίνη.

Κωστάκη μένω στο κέντρο της Θεσσαλονίκης, έλα να με πιάσεις
__________________
DIESEL POWER...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-04-08, 01:19
Το avatar του χρήστη topmar
topmar Ο χρήστης topmar δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-04-2008
Μηνύματα: 981
topmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Aristomenis Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σου ρε φίλε.

Εχω 21000 χλμ και το μόνο που έχω επενδύσει πάνω στο αυτοκίνητο είναι 6,2 λ/100 χλμ μέση κατανάλωση (steptronic) και 1 λίτρο λάδι... Σε αντίτίμο έχω 35 κιλά ροπής και επιταχύνσεις που κόβουν την ανάσα. Σε κάθε πάτημα του γκαζιού κάτω απ τα 80 έχω σπινιάρισμα και μάλλον πάω για λάστιχα...

Το αυτοκίνητο είναι απίστευτο σε σημείο να έχω μισήσει τη βενζίνη.

Κωστάκη μένω στο κέντρο της Θεσσαλονίκης, έλα να με πιάσεις
Να σε ρωτήσω κάτι, έκανες 1η αλλαγή λαδιών στα 1000 χλμ? Εδώ μου είπαν πως δεν είναι απαραίτητο, εάν θέλω μόνο & κοστίζει 150€.....

Στρώσιμο το έκανες? Λάδι έκαψε 1Λ στα πόσα χλμ? Χρειάζεται συχνό έλεγχο δλδ? Τί πετρέλαιο βάζεις, απλό?
__________________
Πρώην κάτοχος BMW E90 320d Stage 1 (217HP).... Νυν κάτοχος VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi 300HP (Stage 1) R-Line DSG7 7seater
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-04-08, 02:04
Το avatar του χρήστη ΦΑΝΗΣ
ΦΑΝΗΣ Ο χρήστης ΦΑΝΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 23-11-2005
Μηνύματα: 735
ΦΑΝΗΣ will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Aristomenis Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σου ρε φίλε.

Εχω 21000 χλμ και το μόνο που έχω επενδύσει πάνω στο αυτοκίνητο είναι 6,2 λ/100 χλμ μέση κατανάλωση (steptronic) και 1 λίτρο λάδι... Σε αντίτίμο έχω 35 κιλά ροπής και επιταχύνσεις που κόβουν την ανάσα. Σε κάθε πάτημα του γκαζιού κάτω απ τα 80 έχω σπινιάρισμα και μάλλον πάω για λάστιχα...

Το αυτοκίνητο είναι απίστευτο σε σημείο να έχω μισήσει τη βενζίνη.

Κωστάκη μένω στο κέντρο της Θεσσαλονίκης, έλα να με πιάσεις
Μπράβο Aristomeni ακόμα δεν το πήραμε αρχίσαμε και τις μπάντες και φαγώνουμε και λάστιχα!!!βλέπω το αναβαθμίσαμε και στα 35κιλά ροπή?αλλά να σου πώ την αλήθεια και εγώ την έχω μισήσει την βενζίνη,από τότε που το ανέβασα στα 272 άλογα,με έχουν φάει τα οκτάνια,πάντος δύσκολοι καιροί να συντηρείς τέτοιες ροπές και άλογα,άντε με το καλό και 3λιτρο.........
__________________
X6M///
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-04-08, 09:06
Το avatar του χρήστη topmar
topmar Ο χρήστης topmar δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-04-2008
Μηνύματα: 981
topmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΦΑΝΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
......βλέπω το αναβαθμίσαμε και στα 35κιλά ροπή?..........
Καλημέρα.

Η ροπή που αναφέρει είναι εργoστασιακή για το 320d Φάνη

YΓ: Έχουμε το ίδιο χρώμα στο αμάξι.....
__________________
Πρώην κάτοχος BMW E90 320d Stage 1 (217HP).... Νυν κάτοχος VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi 300HP (Stage 1) R-Line DSG7 7seater
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-04-08, 09:12
Το avatar του χρήστη Aristomenis
Aristomenis Ο χρήστης Aristomenis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 08-08-2007
Μηνύματα: 257
Aristomenis is on a distinguished road
Η ροπή είναι η εργοστασιακή. Τα πίσω λάστιχα θέλουν αλλαγή γιατί λόγω κατάστασης ελληνικών δρόμων το αυτοκίνητο γλυστράει συνέχεια και επεμβαίνει το dtc. Λάδι έβαλα χθές το βράδυ, 800cc μετά από 21000 χλμ. Ο υπολογιστής λέει οτι θα χρειαστώ αλλαγή στα 33000. Diesel βάζω μόνο από BP...
Προσοχή στην παγοποίηση το χειμώνα. Έμεινα στη Βουλγαρία τα Χριστούγεννα και αναγκάστικα να το φέρω φορτωμένο μέσα στα χιόνια μέχρι τις Σέρρες. Έμεινε το βράδυ σε ένα γκαράζ και το πρωί πήρε μπρός κατευθείαν. Την επόμενη φορά έβαλα diesel σε βουλγαρικό πρατήριο και δεν είχα κανένα πρόβλημα. Η ελληνική αγορά δεν έχει χειμερινό diesel με αντιπαγωτικά...
__________________
DIESEL POWER...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 18-04-08, 09:15
Το avatar του χρήστη topmar
topmar Ο χρήστης topmar δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-04-2008
Μηνύματα: 981
topmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Aristomenis Εμφάνιση μηνυμάτων
Η ροπή είναι η εργοστασιακή. Τα πίσω λάστιχα θέλουν αλλαγή γιατί λόγω κατάστασης ελληνικών δρόμων το αυτοκίνητο γλυστράει συνέχεια και επεμβαίνει το dtc. Λάδι έβαλα χθές το βράδυ, 800cc μετά από 21000 χλμ. Ο υπολογιστής λέει οτι θα χρειαστώ αλλαγή στα 33000. Diesel βάζω μόνο από BP...
Προσοχή στην παγοποίηση το χειμώνα. Έμεινα στη Βουλγαρία τα Χριστούγεννα και αναγκάστικα να το φέρω φορτωμένο μέσα στα χιόνια μέχρι τις Σέρρες. Έμεινε το βράδυ σε ένα γκαράζ και το πρωί πήρε μπρός κατευθείαν. Την επόμενη φορά έβαλα diesel σε βουλγαρικό πρατήριο και δεν είχα κανένα πρόβλημα. Η ελληνική αγορά δεν έχει χειμερινό diesel με αντιπαγωτικά...
Πώς βλέπεις εάν θέλει συμπλήρωμα λάδια? Από την βέργα στον κινητήρα ή από την ηλεκτρονική ένδειξη? Τί λάδι βάζεις?

Σέρρες είπες?? Από εκεί είσαι????
__________________
Πρώην κάτοχος BMW E90 320d Stage 1 (217HP).... Νυν κάτοχος VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi 300HP (Stage 1) R-Line DSG7 7seater
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 18-04-08, 09:32
Το avatar του χρήστη Aristomenis
Aristomenis Ο χρήστης Aristomenis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 08-08-2007
Μηνύματα: 257
Aristomenis is on a distinguished road
Η ηλεκτονική ένδειξη δεν συμβαδίζει με τη βέργα, η βέργα έλεγε οτι ήθελα 800 και το κομπιούτερ 200 (το αυτοκίνητο κρύο). Οταν αγόρασα το αυτοκίνητο πήρα 1 λίτρο castrol από την αντιπροσωπεία. Δεν είμαι από Σέρρες, όχι.
__________________
DIESEL POWER...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 18-04-08, 11:48
Το avatar του χρήστη topmar
topmar Ο χρήστης topmar δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-04-2008
Μηνύματα: 981
topmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura about
Μπορείς να μου πείς το ιξώδες του λαδιού και γενικώς όλη την ονομασία του?

Δεν μου είπες για το στρώσιμο & την 1η αλλαγή λαδιών στα 1000χλμ.....
__________________
Πρώην κάτοχος BMW E90 320d Stage 1 (217HP).... Νυν κάτοχος VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi 300HP (Stage 1) R-Line DSG7 7seater
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.