Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-12-09, 00:50
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Προσωπική άποψη για τη σειρά Ε46

Ημουν ο ευτυχής κάτοχος ενός BMW 535i σειράς Ε28.
Τα δίκαια όμως μέτρα που θέσπισαν οι 2 ελληνικές κυνερνήσεις, με εξώθησαν να το αποσύρω για το ευτελές ποσό των 3200 ευρώ.
Τώρα είμαι κάτοχος ενός Ε46 (2004 1995 κεκ) και πραγματικά θλίβομαι για την αγορά μου.
Καμια σχέση το Ε46 με το αυτοκίνητο BMW που ήξερα. Είναι ένα απλό πλαστικοποιημένο συναρμολογημένο Lego, μηδενικής ποιότητας κατασκευής, και μηδενικής ποιότητας οδήγησης.
Μέσα σε 3 μήνες, έχω ανακαλύψει υπέροχες ατέλειες, και σκόπιμα ελλατωματικά σχεδιασμένες λεπτομέρειες, που όλοι οι κάτοχοι Ε46 κουβαλάνε καθημερινά μαζί τους.
Θα με ενδιέφερε πολύ να μοιραστούμε μερικά από αυτά.
Ξεκινάω απο το πρώτο θαυμα της BMW. Το πλαστικό κάλυμμα του κινητήρα..
Τοποθετημένο σκόπιμα επάνω σε πλαστικά υποσυγκροτήματα / εξαρτήματα, είναι έτοιμο
να προκαλέσει ζημιά την πρώτη φορά που θα σκύψεις στο χώρο του κινητήρα και θα βασιστείς επάνω του.

Παναγιώτης
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-12-09, 00:57
Το avatar του χρήστη fanisk
fanisk Ο χρήστης fanisk δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-10-2007
Μηνύματα: 650
fanisk has a spectacular aura aboutfanisk has a spectacular aura aboutfanisk has a spectacular aura about
Παναγιωτη αν καταλαβα καλα για ποιο πλαστικο μιλας, ειναι το "ram air" της εισαγωγης, δεν ειναι για να αντεχει τα κιλα μας οταν στηριζομαστε πανω σε αυτο.
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-12-09, 01:04
Το avatar του χρήστη M535 E28
M535 E28 Ο χρήστης M535 E28 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-05-2004
Μηνύματα: 899
M535 E28 has a spectacular aura aboutM535 E28 has a spectacular aura about
παναγιώτη ήμουν ο ευτυχής κάτοχος πρώτα ενός 535 και στη συνέχεια ενός Μ5 Ε28 που ευτυχώς δεν απεσύρθη και το χαίρεται ένας τρελός...

άλλες εποχές, άλλα ήθη
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-12-09, 01:13
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.552
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Εγώ θα συγκρίνω το πολυαγαπημένο μου Ε30 με το Ε46.

Στο παλιό νοιώθεις κομμάτι της μηχανής θες δε θες, νοιώθεις το χτύπημα των βαλβίδων το κάθε πετραδάκι ακόμα και ανάρτηση από LD 90 να έχεις.

Στα καινούρια είναι διαφορετικά, είναι προσανατολισμένα σε μια άνεση Α, και σε διαφορετικών κριτηρίων ποιότητα οδήγησης, είναι πιο ντελικάτα ΓΕΝΙΚΑ, εκτός από το σασί.

Προσωπικά από θέμα οδηγικής ευχαρίστης θα προτιμούσα το Ε30 μου ακόμα και όταν ήταν 316 με οποιοδήποτε αντίστοιχο σύγχρονο BMW.

Γιαυτό το λόγο αντί να το αποσύρω παρέδωσα πινακίδες, το σχέδιο ανακατασκευής πάει προς ψιλοματαίωση και τώρα ψάχνω ένα Μ42 ώστε να γίνει νόμιμο, δεν είναι το ποσό (δεν έχω τόσο πρόβλημα να το πληρώσω, οικονομικά μιλώντας), είναι θέμα αρχής, δε γουστάρω να το πληρώσω για το λόγο που το έβαλαν όπως το έβαλαν.

Τα παλιά οχήματα πιστεύω έχουν μια ξεχωριστή << αίσθηση >> μυρωδιά, πως το λένε!!!
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-12-09, 13:36
Το avatar του χρήστη bimmer-corfu
bimmer-corfu Ο χρήστης bimmer-corfu δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-11-2004
Μηνύματα: 3.021
bimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Ημουν ο ευτυχής κάτοχος ενός BMW 535i σειράς Ε28.
Τα δίκαια όμως μέτρα που θέσπισαν οι 2 ελληνικές κυνερνήσεις, με εξώθησαν να το αποσύρω για το ευτελές ποσό των 3200 ευρώ.
Τώρα είμαι κάτοχος ενός Ε46 (2004 1995 κεκ) και πραγματικά θλίβομαι για την αγορά μου.
Καμια σχέση το Ε46 με το αυτοκίνητο BMW που ήξερα. Είναι ένα απλό πλαστικοποιημένο συναρμολογημένο Lego, μηδενικής ποιότητας κατασκευής, και μηδενικής ποιότητας οδήγησης.
Μέσα σε 3 μήνες, έχω ανακαλύψει υπέροχες ατέλειες, και σκόπιμα ελλατωματικά σχεδιασμένες λεπτομέρειες, που όλοι οι κάτοχοι Ε46 κουβαλάνε καθημερινά μαζί τους.
Θα με ενδιέφερε πολύ να μοιραστούμε μερικά από αυτά.
Ξεκινάω απο το πρώτο θαυμα της BMW. Το πλαστικό κάλυμμα του κινητήρα..
Τοποθετημένο σκόπιμα επάνω σε πλαστικά υποσυγκροτήματα / εξαρτήματα, είναι έτοιμο
να προκαλέσει ζημιά την πρώτη φορά που θα σκύψεις στο χώρο του κινητήρα και θα βασιστείς επάνω του.

Παναγιώτης
είσαι υπερβολικός φίλε μου και αν νομίζεις ότι δεν είχα/έχω αρκετά αμάξια για να συγκρίνω δες ΜΟΝΟ ΜΕΡΙΚΑ απο αυτά στο γκαράζ μου. Όχι οτι δεν έχει ποιότητα κατασκευής και οδήγησης το Ε46.

Στη τελική πούλα το αφού είναι τόσο χάλια ...
__________________
Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-12-09, 14:37
Το avatar του χρήστη panagakiss
panagakiss Ο χρήστης panagakiss δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-05-2008
Μηνύματα: 438
panagakiss is on a distinguished road
Νταξει, πιστευω αυτο που θελουν να πουν τα παιδια, ειναι οτι αναλογικα, τα παλια bmw ειναι καλυτερα ποιοτικα. Αλωστε η bmw δεν εχτισε το ονομα που εχει σημερα, απο το e46, αλλα απο εκεινα τα σκυλια που εφτιαχνε παλια. Παντως, αν και δεν εχω οδηγησει πολλα παλια αυτοκινητα, πιστευω οτι αλλη επαφη εχεις με τον δρομο οδηγοντας ενα παλιο, κι αλλη ενα καινουργιο. Στο παλιο νιωθεις ενα με το δρομο, κι ο κινητηρας ειναι πιο απλος και αξιοπιστος. Στο καινουργιο εισαι σε ενα ομαλο κουτι που κινειται.. ουτε το τιμονι νιωθεις εντονα, και ακομα περισσοτερο δεν νιωθεις το γκαζι στο ποδι σου (οχι με την εννοια της δυναμης). Ποιος προτιμαει το γκαζι του e46 απο του e30 ??
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-12-09, 15:05
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bimmer-corfu Εμφάνιση μηνυμάτων
είσαι υπερβολικός φίλε μου και αν νομίζεις ότι δεν είχα/έχω αρκετά αμάξια για να συγκρίνω δες ΜΟΝΟ ΜΕΡΙΚΑ απο αυτά στο γκαράζ μου. Όχι οτι δεν έχει ποιότητα κατασκευής και οδήγησης το Ε46.
Στη τελική πούλα το αφού είναι τόσο χάλια ...
Δεν ξέρω τι είχες, ούτε με νοιάζει να σου πώ την αλήθεια. Γερός να είσαι να έχεις.
Εγώ είχα ένα Ε28 και είχα αυτοκίνητο, έχω ένα Ε46 και δεν έχω αυτοκίνητο.
Είχα μία δεδομένη ποιότητα κατασκευής, και έχω μια εντελώς διαφορετική υποβαθμισμένη κατά την δική μου κρίση, ποιότητα.
Γιατί το να πατάς την εταζιέρα με το χέρι, και να τρίζει όλο το αυτοκίνητο δεν είναι ποιότητα.
Το να έχεις πλαστικό πετάλ συμπλέκτη, που φθείρεται στην βάση και παίζει δεξιά αριστερά, δεν είναι ποιότητα.
Το να παίζει όλη η κονσόλα του χεροφρένου με ελαφριά πίεση, δεν είναι ποιότητα.
Το να κάνει γκλάγκα γλούκα απο τα ημιαξόνια, δεν είναι ποιότητα.
Το να καίει λάδια μετά απο 200.000 χιλιόμετρα δεν είναι ποιότητα.
Το να πέφτουν τα παράθυρα κάτω, δεν είναι ποιότητα.
Το να τρίζουν ασύστολα τα παράθυρα επάνω στις τριμούχες, δεν είναι ποιότητα.
Θα τα γράψω κάποια στιγμή...
Απο ποιότητα οδήγησης, και θέση οδήγησης σε σχέση με το Ε28, το Ε46 είναι πολύ πίσω.
Είχες ποτέ Ε28?
Εμένα με το Ε46 στα μεγάλα ταξίδια με πονάνε τα γόνατα, εκτός και αν εμπλέξω το cruise control.
Στο Ε28 δεν είχα ποτέ τη διάθεση να εμπλέξω το cruise control.
Την καταλαβαίνεις τη διαφορά?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-12-09, 15:17
Το avatar του χρήστη bimmer-corfu
bimmer-corfu Ο χρήστης bimmer-corfu δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-11-2004
Μηνύματα: 3.021
bimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to all
-απο όλα αυτά τα περί ποιότητας κατασκευής εμένα μόνο αυτό με τις τσιμούχες και τα παράθυρα κάνει μια στο τόσο. Θα το είχα αναφέρει στο φόρουμ αν υπήρχε κάτι. Το αμάξι έχει τουλάχιστων 135.000 χιλιόμετρα και λέω τουλάχιστων γιατί είναι μεταχ/νο
-Ε28 δεν ειχα
-Ακόμα το οδηγάω και πραγματικά μου αρέσει παρόλο που έχω τόσα άλλα πιο καινούργια.
-Για μακρινό ταξίδι με Ε46 δεν ξέρω. Έχω κάνει μόνο Ελλάδα-FYROM-Σερβία-Ουγγαρία σερί και μετά (στο ίδιο ταξίδι) Σλοβακία,Τσεχία,Πολωνία και καπάκι πίσω Τσεχία, Σλοβακία, Ρουμανία και μετά απο 2 μέρες Βουλγαρία, Ελλάδα (Κέρκυρα) χωρίς κανένα πρόβλημα http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ad.php?t=17724 και χωρίς cruise control γιατί δεν έχει

Πάρόλα αυτά σεβαστή η άποψη σου
__________________
Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-12-09, 15:34
Το avatar του χρήστη fast-enough
fast-enough Ο χρήστης fast-enough δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Μηνύματα: 288
fast-enough will become famous soon enoughfast-enough will become famous soon enough
Thumbs down

Αν το πεις πουθενά παραέξω θα σε πάρουν με τις πέτρες!
Οχι και δεν έχει ποιότητα το Ε46! Βέβαια δυστυχώς δεν είχα ποτέ Ε28 και δεν ξέρω τι ποιότητα είχε για να συγκρίνω. Μπορώ να συγκρίνω με αντίστοιχης χρονολογίας αυτοκίνητα ακόμα και πιο καινούργια και σίγουρα βρίσκω την ποιότητά του σαφώς ικανοποιητική.
Το μόνο μου παράπονο είναι τα λάστιχα της πόρτας που κρεμάνε. Ναι αυτό είναι σοβαρό φαουλ και για το λόγο αυτό άλλαξε και το part number η BMW. Μπες σε αντίστοιχης χρονολογίας αυτοκίνητα άλλων εταιρειών και τα ξαναλέμε για τριξίματα, ποιότητα υλικών και συναρμογής, για αίσθηση, άνεση σε ταξίδια κλπ κλπ.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 22-12-09, 15:35
Το avatar του χρήστη asteris777
asteris777 Ο χρήστης asteris777 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Μηνύματα: 126
asteris777 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bimmer-corfu Εμφάνιση μηνυμάτων
-απο όλα αυτά τα περί ποιότητας κατασκευής εμένα μόνο αυτό με τις τσιμούχες και τα παράθυρα κάνει μια στο τόσο. Θα το είχα αναφέρει στο φόρουμ αν υπήρχε κάτι. Το αμάξι έχει τουλάχιστων 135.000 χιλιόμετρα και λέω τουλάχιστων γιατί είναι μεταχ/νο
-Ε28 δεν ειχα
-Ακόμα το οδηγάω και πραγματικά μου αρέσει παρόλο που έχω τόσα άλλα πιο καινούργια.
-Για μακρινό ταξίδι με Ε46 δεν ξέρω. Έχω κάνει μόνο Ελλάδα-FYROM-Σερβία-Ουγγαρία σερί και μετά (στο ίδιο ταξίδι) Σλοβακία,Τσεχία,Πολωνία και καπάκι πίσω Τσεχία, Σλοβακία, Ρουμανία και μετά απο 2 μέρες Βουλγαρία, Ελλάδα (Κέρκυρα) χωρίς κανένα πρόβλημα http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ad.php?t=17724 και χωρίς cruise control γιατί δεν έχει

Πάρόλα αυτά σεβαστή η άποψη σου
+1 και εγω περα απο κατι τριγμους τις καρεκλας του οδηγου που μου κανει τωρα τελευταια δεν εχει τπτ απο τα προβληματα ποιοτητας κατασκευης.
επισης να αναφερω οτι στην οικογενια ειχαμε ενα ε36 και τωρα εχουμε ενα ε46 και ενα ε92 και τα 3 δεν ειχαν καμια σχεση μεταξυ τους σε αισθηση παρολα αυτα το καθενα οταν πρωτοβγηκε δεν ειχε καμια σχεση σε εμφανηση και ποιοτητα απο αυτοκινητα αλλον εταιριων.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:11.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.