Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #241  
Παλιά 23-03-11, 22:13
Το avatar του χρήστη topmar
topmar Ο χρήστης topmar δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-04-2008
Μηνύματα: 981
topmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura about
Καλησπέρα,

τελικά η κίνηση έγινε, το ΚΙΤ παραγγέλθηκε πριν 3 μέρες από Γερμανία και σε 3-4 μέρες παραλαμβάνω το πακέτο.

Η τοποθέτηση θα γίνει στη Θεσ/νίκη - σε 30 μέρες το πολύ - σε αντιπρόσωπο BMW, με ήδη προκαθορισμένο κόστος στα 190 Ευρώ.

Συνολικό κόστος αγοράς και τοποθέτησης: 1360 Ευρώ

Εντυπώσεις από τον Μάϊο......
__________________
Πρώην κάτοχος BMW E90 320d Stage 1 (217HP).... Νυν κάτοχος VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi 300HP (Stage 1) R-Line DSG7 7seater
Απάντηση με παράθεση
  #242  
Παλιά 23-03-11, 23:04
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Αντε, με το καλο! (Ζηλευω αυτα τα ντηζελ!)
Απάντηση με παράθεση
  #243  
Παλιά 24-03-11, 21:07
Το avatar του χρήστη skatzoxoiros
skatzoxoiros Ο χρήστης skatzoxoiros δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-01-2008
Μηνύματα: 346
skatzoxoiros will become famous soon enoughskatzoxoiros will become famous soon enough
Μάριε καλορίζικο!
Ελα κάτω μια βόλτα να δούμε διαφορές (φιλικά πάντα!)

Να σου πω όμως... Εγώ θα προτιμούσα να κάνει την εγκατάσταση ένα συνεργείο στην Γερμανία... Και ας είναι εξουσιοδοτημένο και εδώ, εκεί θα έχουν μια σχετική εμπειρία στο θέμα αυτό... Για μένα σκέψου το ξανά, και κάνε το σωστό...

Τα δικά μου νέα...

Εγώ σήμερα προχώρησα σε αλλαγή λαδιών αυτομάτου κιβωτίου και φυσικά της σίτας που βρίσκεται μέσα στο κάρτερ του κιβωτίου. Ολα αυτά μετά απο πολλή σκέψη γιατι ως γνωστόν η μαμά λέει οτι τα λάδια είναι LIFETIME και εχω να σας πω οτι η μαμά λέει ... $%##!
Τα λάδια στα 150.000 Km ήταν κατάμαυρα, το φίλτρο είχε λάσπη μέσα και τα ειδικά μαγνητάκια που κρατάνε τα ρινίσματα ήταν γεμάτα! Επίτηδες ήμουν μπροστά σε όλη την διαδικασία για να δω αν όντως έπρεπε να γίνει η αλλαγή ή οχι. Έχω τραβήξει και φωτό που θα τις ανεβάσω κάποια στιγμή... Μετάνιωσα που τα άφησα τόσο, άλλη φορά αλλαγή στα 100.000 για να είμαι σίγουρος! Αφήστε λοιπόν τα LIFETIME και τα μπαρμπούτσαλα που σας λένε, σας το λέει ένας επαγγελματίας...
Το αμάξι άλλαξε εντελώς, οι ταχύτητες μπαίνουν και βγαίνουν χωρίς να καταλαβαίνεις τίποτα απολύτως πλεον... Οπως όταν ήταν καινούριο!
Στο δικό μου κιβώτιο η σίτα ήταν ενσωματωμένη πάνω στο κοκκάλινο κάρτερ για αυτο έτσουξε λίγο στο κόστος γιατι άλλαξε μαζί με αυτό... Ολα μαζί 400 ευρώ σε εξειδικευμένο τοπικό συνεργείο...
__________________
-CR-
Απάντηση με παράθεση
  #244  
Παλιά 24-03-11, 21:47
Το avatar του χρήστη topmar
topmar Ο χρήστης topmar δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-04-2008
Μηνύματα: 981
topmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από skatzoxoiros Εμφάνιση μηνυμάτων
.......
Ευχαριστώ φίλε, θα βρεθούμε μια μέρα να είσαι σίγουρος και θα τα δοκιμάσουμε.....η αντιπροσωπεία Θεσνίκης έχει πανεύκολη δουλειά και θα είμαι παρών στην όλη διαδικασία (ξήλωμα προφυλακτήρα εμπρός, αλλαγή ανεμιστήρα & ιντερνούλερ, κολάρα και τοποθέτηση του νέου εγκεφάλου). Μετά αναλαμβάνει ο server της BMW.de για την αναβάθμιση των άλλων τμημάτων του αυτ/του......

Για τα λάδια του κιβωτίου σκέφτομαι κι εγώ να τα αλλάξω στις 100.000ΚΜ, ειδικά μετά την αναβάθμιση της ιπποδύναμης......τι λάδια έβαλες και πόση ποσότητα? Πόσο κόστισαν??
__________________
Πρώην κάτοχος BMW E90 320d Stage 1 (217HP).... Νυν κάτοχος VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi 300HP (Stage 1) R-Line DSG7 7seater
Απάντηση με παράθεση
  #245  
Παλιά 24-03-11, 21:51
Το avatar του χρήστη skatzoxoiros
skatzoxoiros Ο χρήστης skatzoxoiros δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-01-2008
Μηνύματα: 346
skatzoxoiros will become famous soon enoughskatzoxoiros will become famous soon enough
Ok... Αναμένουμε εντυπώσεις!

Εσύ έχεις manual, εγώ μιλάω για το αυτόματο κιβωτιο 6 σχέσεων, δεν παίρνουν τα ίδια λάδια, και φυσικά δεν κοστίζει το ίδιο η συντήρισή τους...
__________________
-CR-
Απάντηση με παράθεση
  #246  
Παλιά 24-03-11, 22:00
Το avatar του χρήστη topmar
topmar Ο χρήστης topmar δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-04-2008
Μηνύματα: 981
topmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από skatzoxoiros Εμφάνιση μηνυμάτων
Ok... Αναμένουμε εντυπώσεις!

Εσύ έχεις manual, εγώ μιλάω για το αυτόματο κιβωτιο 6 σχέσεων, δεν παίρνουν τα ίδια λάδια, και φυσικά δεν κοστίζει το ίδιο η συντήρισή τους...
Μετά της αναβάθμιση ιπποδύναμης, θα τα αλλάξω κι εγώ στα 100.000ΚΜ........

Για το δικό μου πάντως πίσω διαφορικό προτείνει η Castrol το Castrol SAF-XO SAE 75W 90

και για το κιβώτιο ταχυτήτων το Castrol SMX-S
__________________
Πρώην κάτοχος BMW E90 320d Stage 1 (217HP).... Νυν κάτοχος VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi 300HP (Stage 1) R-Line DSG7 7seater
Απάντηση με παράθεση
  #247  
Παλιά 21-04-11, 21:54
Το avatar του χρήστη topmar
topmar Ο χρήστης topmar δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-04-2008
Μηνύματα: 981
topmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura about
Καλησπέρα,

εγκαταστάθηκε το σύστημα BMW Performance Diesel Power Kit σε αντιπροσωπεία της Θεσνίκης εχθές 20/4, με το όλο σύστημα να πηγαίνει περίφημα.

Φωτό ακολουθούν (με βελάκι τα νέα ανταλλακτικά που τοποθετήθηκαν)

Μια άποψη από το μοτέρ


Μία άποψη από το κάτω μέρος


Το νέο Intercooler σε σύγκριση με το παλιό






......συνεχίζεται.....
__________________
Πρώην κάτοχος BMW E90 320d Stage 1 (217HP).... Νυν κάτοχος VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi 300HP (Stage 1) R-Line DSG7 7seater
Απάντηση με παράθεση
  #248  
Παλιά 21-04-11, 21:55
Το avatar του χρήστη topmar
topmar Ο χρήστης topmar δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-04-2008
Μηνύματα: 981
topmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura about


Το κολάρο εισαγωγής τουρμπίνας


Ο ανεμιστήρας


Ο εγκέφαλος


......συνεχίζεται.....
__________________
Πρώην κάτοχος BMW E90 320d Stage 1 (217HP).... Νυν κάτοχος VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi 300HP (Stage 1) R-Line DSG7 7seater
Απάντηση με παράθεση
  #249  
Παλιά 21-04-11, 21:59
Το avatar του χρήστη topmar
topmar Ο χρήστης topmar δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-04-2008
Μηνύματα: 981
topmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura about
Η τελική μορφή του μοτέρ



.....όπς, συγνώμη, λάθος φωτό..... :ysterical: :ysterical:

Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ τελική μορφή


Δοκιμή στο δρόμο Θεσνίκη - Σέρρες - Ξάνθη, με την τελική να τερματίζει κοντερίσια στα 260Km/h (όταν πριν πήγαινε με το ζόρι 245+) και επί μέρους ταχύτητες/σαλ τις παρακάτω:

1) 160Κm/h - 2750rpm
2) 180Κm/h - 3150rpm
3) 200Κm/h - 3500rpm
4) 230Κm/h - 3950rpm
5) 260Κm/h - 4350rpm

Η δοκιμή της τελικής ταχύτητας έγινε σε κομμάτι της Εγνατίας από Καβάλα προς Ξάνθη, μια φορά εννοείται......το θέμα της κατανάλωσης με απασχόλησε φυσικά, με τις παρακάτω - ΠΡΩΤΕΣ - ενδείξεις:

Διαδρομή Πυλαία Θεσνίκης - Σέρρες (100ΚΜ διασχίζοντας την πόλη), με μέτρια οδήγηση: Μέση κατανάλωση = 5,2 l/100Km (Με CC στα 125 Km/h σε μεγάλο μέρος της διαδρομής). Εν συνεχεία, η Διαδρομή Σέρρες - Ξάνθη(170ΚΜ), με ελαφρώς σβέλτη οδήγηση (Με CC στα 160 Km/h στο 90% της Εγνατίας οδού, των 100ΚΜ περίπου, και 80 - 120 στον υπόλοιπο επαρχιακό δρόμο), με τελική ένδειξη κατανάλωσης στον προορισμό: = 6,0 l/100Km. Συγκριτικά με τις προηγούμενες φορές της ίδιας διαδρομής (προ βελτίωσης), δεν εντοπίζω αύξηση στην κατανάλωση.....προς το παρόν.......στις επιδόσεις όμως ναί!!!
__________________
Πρώην κάτοχος BMW E90 320d Stage 1 (217HP).... Νυν κάτοχος VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi 300HP (Stage 1) R-Line DSG7 7seater
Απάντηση με παράθεση
  #250  
Παλιά 21-04-11, 23:29
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.553
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Ωραίος ωραίος, καλοτάξιδο και ασφαλή και από ότι φαίνεται οικονομικά χιλιόμετρα.

Τα ανταλλακτικά τα παλιά τα δικά σου τα κράτησες;
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:42.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.