Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-01-09, 21:23
grlag Ο χρήστης grlag δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 19-10-2008
Μηνύματα: 38
grlag is on a distinguished road
Σκληρή ανάρτηση λόγω υπερβολ.σύγκλισης

Παιδιά γνωρίζετε οτι η υπερβολική σύγκλιση που βάζουν κάποια μαστόρια κάνουν την ανάρτηση κούτσουρο και νομίζουμε οτι ευθύνονται τα αμορτισέρ;
Η BMW δίνει π.χ. για την Ε46 τις εξής τιμές: Μπροστά: Camber -1,3 έως -0,7
Caster +6,9 έως 7,9
Σύγκλιση (+) 0,08 έως 0,19
Πίσω: Camber -2,0 έως -1,5
Σύγκλιση (+) 0,13 έως 0,23 Εμένα μου είχε βάλει ο αθεόφοβος μάστορας +3mm μπροστά σύγκλιση και το αυτοκίνητο ήταν κούτσουρο και στο τιμόνι και γενικά στο δρόμο.Μετά από την επιμονή μου (το έπαιζε και εγωιστής. "Εγώ κάνω τη δουλειά αυτή 30 χρόνια.Δεν ξέρω τι να βάλω;Η BMW θα μου πει!) έβαλε +0,08 μπροστά και το αυτοκίνητο είναι τώρα πανάλαφρο σε τιμόνι και γενικά στο δρόμο.
Πίσω έχω σύγκλιση +20. Θα έπρεπε να βάλω για καλύτερα +15.Αμορτισέρ φοράω τα Bilstein Sport.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη grlag : 13-01-09 στις 21:38
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-01-09, 22:01
Το avatar του χρήστη nassosbmw1
nassosbmw1 Ο χρήστης nassosbmw1 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-12-2006
Μηνύματα: 811
nassosbmw1 will become famous soon enoughnassosbmw1 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από grlag Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά γνωρίζετε οτι η υπερβολική σύγκλιση που βάζουν κάποια μαστόρια κάνουν την ανάρτηση κούτσουρο και νομίζουμε οτι ευθύνονται τα αμορτισέρ;
Η BMW δίνει π.χ. για την Ε46 τις εξής τιμές: Μπροστά: Camber -1,3 έως -0,7
Caster +6,9 έως 7,9
Σύγκλιση (+) 0,08 έως 0,19
Πίσω: Camber -2,0 έως -1,5
Σύγκλιση (+) 0,13 έως 0,23 Εμένα μου είχε βάλει ο αθεόφοβος μάστορας +3mm μπροστά σύγκλιση και το αυτοκίνητο ήταν κούτσουρο και στο τιμόνι και γενικά στο δρόμο.Μετά από την επιμονή μου (το έπαιζε και εγωιστής. "Εγώ κάνω τη δουλειά αυτή 30 χρόνια.Δεν ξέρω τι να βάλω;Η BMW θα μου πει!) έβαλε +0,08 μπροστά και το αυτοκίνητο είναι τώρα πανάλαφρο σε τιμόνι και γενικά στο δρόμο.
Πίσω έχω σύγκλιση +20. Θα έπρεπε να βάλω για καλύτερα +15.Αμορτισέρ φοράω τα Bilstein Sport.
Δε νομίζω η υπερβολική σύγκλιση να έχει να κάνει με τη σκληροτητα...εκτός αν εννοείς πιο απότομο με πιο νωθρό τιμόνι,ναι,τότε παίζεις εκεί...και κατ'αρχήν ποιός του είπε να πειράξει τη γεωμετρία; Υποτίθεται πρέπει να μένει σταθερή σε αυτά τα νούμερα διότι το αμάξι γίνεται δύσκολο εκτός αυτών...και καλά όλα τα άλλα....μα ρυθμίζει και κάστερ;και σε τι νούμερα στα λέει; σε πόντους χιλιοστά ή σε μοίρες όλα αυτά;
__________________
FERRO NOSCENTIUS AURUM
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...gpic2735_3.gif
ειπα να το πατησω λιγο...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-01-09, 22:08
grlag Ο χρήστης grlag δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 19-10-2008
Μηνύματα: 38
grlag is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nassosbmw1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δε νομίζω η υπερβολική σύγκλιση να έχει να κάνει με τη σκληροτητα...εκτός αν εννοείς πιο απότομο με πιο νωθρό τιμόνι,ναι,τότε παίζεις εκεί...και κατ'αρχήν ποιός του είπε να πειράξει τη γεωμετρία; Υποτίθεται πρέπει να μένει σταθερή σε αυτά τα νούμερα διότι το αμάξι γίνεται δύσκολο εκτός αυτών...και καλά όλα τα άλλα....μα ρυθμίζει και κάστερ;και σε τι νούμερα στα λέει; σε πόντους χιλιοστά ή σε μοίρες όλα αυτά;
Εγώ απλά έγραψα τα νούμερα της BMW δεν πείραξα όμως Caster & Camber διότι δεν χρειαζόταν.Μετά από αλλαγή αμορτισέρ φίλε μου είναι απαραίτητη η ευθυγράμμιση.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-01-09, 22:43
Το avatar του χρήστη E36 RULES!!
E36 RULES!! Ο χρήστης E36 RULES!! δεν είναι συνδεδεμένος
JDM as ファック
 
Εγγραφή: 01-06-2005
Μηνύματα: 5.490
E36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud of
Kαι ποιος σου ειπε οτι το πανάλαφρο τιμόνι ειναι καλό πράγμα?????

Συγκλιση-Αποκλιση-Camber θελει πολυ ψάξιμο, ανάλογα με τις απαιτησεις σου και τα οδηγικά σου γούστα... Εννοειται πως τις πειραζουμε χιχιχιχι

Άσχετο: Φιλος μου (και μελος εδω) εχει Cooper με -2,5 camber μπροστα... Και δεν το εχει κανει για το look...
__________________
There are two kinds of people: those who like me, and those who can go to hell...
Some day, we're gonna break free from the chains, and keep on, keep on, keep on, keep on, keep on FLYING...
Straights are for fast cars. Corners are for fast drivers...
I don't mean to be mean but it's all I can be, that's just me..
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-01-09, 23:01
Το avatar του χρήστη stauros772000
stauros772000 Ο χρήστης stauros772000 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-08-2006
Μηνύματα: 801
stauros772000 has a spectacular aura aboutstauros772000 has a spectacular aura about
Η συγκλιση των τροχων ουδεμια σχεση εχει με την σκληροτητα των αμο...στον μπροστινο αξονα βαζουμε εως και +5mm,αναλογως πως φρεναρουμε.οι ακραιες τιμες προς τα πανω αλλα και προς τα κατω,επιρεαζουν μονο την ευσταθεια ή οχι κατα το φρεναρισμα,και κατα ενα μικρο ποσοστο,την κατευθυντικοτητα στην εναλαγη διευθυνσης.

στον πισω αξονα κανει δουλεια η αρνητικη συγκλιση ελεω πισωκουνας,κατα την επιταχυνση στην ευθεια αλλα και στα στροφιλικια.στα εμπροσθοκινητα εχει μικροτερο ρολο,στο επιπεδο του φρεναρισματος.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-01-09, 23:31
tsilis Ο χρήστης tsilis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-04-2006
Μηνύματα: 559
tsilis has a spectacular aura abouttsilis has a spectacular aura abouttsilis has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από grlag Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά γνωρίζετε οτι η υπερβολική σύγκλιση που βάζουν κάποια μαστόρια κάνουν την ανάρτηση κούτσουρο και νομίζουμε οτι ευθύνονται τα αμορτισέρ;
Η BMW δίνει π.χ. για την Ε46 τις εξής τιμές: Μπροστά: Camber -1,3 έως -0,7
Caster +6,9 έως 7,9
Σύγκλιση (+) 0,08 έως 0,19
Πίσω: Camber -2,0 έως -1,5
Σύγκλιση (+) 0,13 έως 0,23 Εμένα μου είχε βάλει ο αθεόφοβος μάστορας +3mm μπροστά σύγκλιση και το αυτοκίνητο ήταν κούτσουρο και στο τιμόνι και γενικά στο δρόμο.Μετά από την επιμονή μου (το έπαιζε και εγωιστής. "Εγώ κάνω τη δουλειά αυτή 30 χρόνια.Δεν ξέρω τι να βάλω;Η BMW θα μου πει!) έβαλε +0,08 μπροστά και το αυτοκίνητο είναι τώρα πανάλαφρο σε τιμόνι και γενικά στο δρόμο.
Πίσω έχω σύγκλιση +20. Θα έπρεπε να βάλω για καλύτερα +15.Αμορτισέρ φοράω τα Bilstein Sport.

Μπορείς σε παρακαλώ να μας πεις πού βρήκες αυτές τις τιμές για εργοστασιακή Ε46?
Θα μου κάνει μεγάλη εντύπωση να δίνει η BMW camber -1.7 και caster +6.9-7.9
Mακάρι να δηλαδή, αλλά δεν....!

Εννοείται πώς πειράζουμε τις τιμές,αρκεί να ξέρουμε τι θέλουμε και ο μάστορας να ξέρει τη δουλειά του..

Η BMW στα μή Μ μοντέλα τουλάχιστον, έχει διαλέξει τιμές ευθυγράμμισης που ευνοούν την αρχική υποστροφή , και οι τιμές που αναφέρεις μόνο αυτό δεν κάνουν
Επίσης, για δεδομένο ύψος αυτοκινήτου, το camber και το caster δεν είναι ρυθμίσιμα,παρά μόνο με "κόλπα" ,ενώ και η σύγκλιση-απόκλιση είναι ρυθμισμένη για άνεση και μέγιστη "ασφάλεια" (μην ξεχνάμε ότι πίσω από το τιμόνι ,συνήθως βρίσκομαστε μέσοι οδηγοί, παρά τα περί του αντιθέτου δηλούμενα απο πολλούς)
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-01-09, 04:53
grlag Ο χρήστης grlag δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 19-10-2008
Μηνύματα: 38
grlag is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsilis Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορείς σε παρακαλώ να μας πεις πού βρήκες αυτές τις τιμές για εργοστασιακή Ε46?
Θα μου κάνει μεγάλη εντύπωση να δίνει η BMW camber -1.7 και caster +6.9-7.9
Mακάρι να δηλαδή, αλλά δεν....!

Εννοείται πώς πειράζουμε τις τιμές,αρκεί να ξέρουμε τι θέλουμε και ο μάστορας να ξέρει τη δουλειά του..

Η BMW στα μή Μ μοντέλα τουλάχιστον, έχει διαλέξει τιμές ευθυγράμμισης που ευνοούν την αρχική υποστροφή , και οι τιμές που αναφέρεις μόνο αυτό δεν κάνουν
Επίσης, για δεδομένο ύψος αυτοκινήτου, το camber και το caster δεν είναι ρυθμίσιμα,παρά μόνο με "κόλπα" ,ενώ και η σύγκλιση-απόκλιση είναι ρυθμισμένη για άνεση και μέγιστη "ασφάλεια" (μην ξεχνάμε ότι πίσω από το τιμόνι ,συνήθως βρίσκομαστε μέσοι οδηγοί, παρά τα περί του αντιθέτου δηλούμενα απο πολλούς)
Τις βρήκα εδώ ---> http://www.bimmerfest.com/forums/arc...p/t-15552.html
αλλά υπάρχουν και αλλού με μικροδιαφορές.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-01-09, 05:16
grlag Ο χρήστης grlag δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 19-10-2008
Μηνύματα: 38
grlag is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από E36 RULES!! Εμφάνιση μηνυμάτων
Kαι ποιος σου ειπε οτι το πανάλαφρο τιμόνι ειναι καλό πράγμα?????

Συγκλιση-Αποκλιση-Camber θελει πολυ ψάξιμο, ανάλογα με τις απαιτησεις σου και τα οδηγικά σου γούστα... Εννοειται πως τις πειραζουμε χιχιχιχι

Άσχετο: Φιλος μου (και μελος εδω) εχει Cooper με -2,5 camber μπροστα... Και δεν το εχει κανει για το look...
Η λέξη "πανάλαφρο" είναι σχήμα λόγου.Απλά έχει ευχάριστη αίσθηση.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 14-01-09, 07:44
Το avatar του χρήστη nassosbmw1
nassosbmw1 Ο χρήστης nassosbmw1 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-12-2006
Μηνύματα: 811
nassosbmw1 will become famous soon enoughnassosbmw1 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από E36 RULES!! Εμφάνιση μηνυμάτων
Kαι ποιος σου ειπε οτι το πανάλαφρο τιμόνι ειναι καλό πράγμα?????

Συγκλιση-Αποκλιση-Camber θελει πολυ ψάξιμο, ανάλογα με τις απαιτησεις σου και τα οδηγικά σου γούστα... Εννοειται πως τις πειραζουμε χιχιχιχι

Άσχετο: Φιλος μου (και μελος εδω) εχει Cooper με -2,5 camber μπροστα... Και δεν το εχει κανει για το look...
Πολύ γουστάρω που τα πειράζετε!μια χαρά είναι το αρνητικό κάμπερ αν ρυθμίζεται και φυσικά θέλει επαναρύθμιση η συγκλιση/απόκλιση των τροχών....με χοντρές επεξηγήσεις: η γωνία ΚΑΜΠΕΡ δίνει σταθερότητα στα πολλά και στις στροφές και είναι αυτή:
γωνία τροχού-> /--[Ο=|00|=Ο]--\ αν φανταστούμε το σχήμα αυτό σαν τη φάτσα μπροστά...ενώ η κάμπερ είναι η γωνία που συνήθως δεν αλλάζει (εύκολα) απλά τη μετράμε μετά από τράκο...: -> -Ο/====Ο- εδώ το αμάξι είναι στο πλάι: η λοξή"/" πουέχω μετά το "Ο" είναι η γωνία που σχηματίζεται από το σημείο που ο άξονας διεύθυνσης στηρίζεται στο αμάξι... με απλά λόγια η "κλίση" που ο τροχός διαβάζει το δρόμο όταν είναι σε ευθεία πορεία.συνήθως τα εργοστασιακα νούμερα είναι η χρυσή τομή της άνεσης της μακροζωίας και της ομοιόμορφης φθοράς των ελαστικών,αλλά και της ουδέτερης συμπεριφοράς του οχήματος (σχετικό αυτό: αρκετοί θα το έλεγαν νωθρό τιμόνι)...αλλά γούστα είναι και καλά κάνουν όσοι βελτιώνουν ΑΥΤΟ το κομμάτι προσαρμόζοντάς το στις ανάγκες τους και την οδήγησή τους,έχοντας πάντα κατά νου τι κάνουν...
__________________
FERRO NOSCENTIUS AURUM
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...gpic2735_3.gif
ειπα να το πατησω λιγο...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 14-01-09, 07:48
Το avatar του χρήστη nassosbmw1
nassosbmw1 Ο χρήστης nassosbmw1 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-12-2006
Μηνύματα: 811
nassosbmw1 will become famous soon enoughnassosbmw1 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από grlag Εμφάνιση μηνυμάτων
Η λέξη "πανάλαφρο" είναι σχήμα λόγου.Απλά έχει ευχάριστη αίσθηση.
ε κοίτα,αν έχεις κάνει τη κάμπερ έτσι/-----\ και την απόκλιση έτσι \----/ μην περιμένεις και το πιο ελαφρύ τιμονι του κόσμου...
__________________
FERRO NOSCENTIUS AURUM
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...gpic2735_3.gif
ειπα να το πατησω λιγο...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:01.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.