Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 02-08-07, 16:59
Cabriolakias Ο χρήστης Cabriolakias δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 05-05-2005
Μηνύματα: 1.321
Cabriolakias will become famous soon enough
Arrow

Υπαρχουν ελαχιστες Μ3 original και δυσκολο να πουληθουν γιατι σπανιζουν!

Η 2λιτρη 2,5λιτρη 2,8λιτρι εχουν ολες ιδια πραγματα! εχει δισκοφρενα πισω φυσικα και ολα τα 6 κυλινδρα απο το 2,0λτρο εως το Μ3 δεν εχουν καμια σχεση μηχανικα με 318 και 316!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 02-08-07, 17:07
Το avatar του χρήστη Spyros
Spyros Ο χρήστης Spyros δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-03-2006
Μηνύματα: 333
Spyros is on a distinguished road
Παράθεση:
Spyros πως σου φαινεται η 36αρα σε σχεση με την 46? Εννοω οταν ακομα ηταν διλιτρη.
Το 36αρι για μενα ηταν ερωτας και ειδικα το cabrio που εχω.

Παράθεση:
Τωρα που το εκανες μετατροπη μ3, τι διαφορες εχει με ενα γνησιο μ3? (newbie mode on)
Η μονη διαφορα ειναι οτι δεν ειναι γνησιο...........
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 02-08-07, 17:26
Το avatar του χρήστη thanassis
thanassis Ο χρήστης thanassis δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 24-01-2006
Μηνύματα: 1.974
thanassis is on a distinguished road
φίλε είμαι 18 και κάτι ψιλά (τα ψιλά είναι και οι μήνες που οδηγάω την 316!!!)
η 316 έχει ταμπούρα αλλά βάζεις δίσκους αν θέλεις....
εγώ θα σου πω το εξής... σαν νέος οδηγός μάθε με μία 316, η οποία θα σε καλύπτει μέχρι να το μάθεις καλά, μέχρι τώρα δηλαδή ένιωθα ότι είναι γρήγορο, τώρα πιστεύω ότι θα μπορούσα να μάθω και κάτι πιο γρήγορο.....
επίσης πιστεύω πως τα τροπέτα Μ3 είναι από πιωμένα αυτοκίνητα, αφού ποιος θα πάρει ένα τέτοιο αυτοκίνητο και δεν θα το τρέξει???? και δεν θα του πιει το αίμα?? και αν δεν ίσχυε αυτό δεν θα πωλούνταν ο κινητήρας του αφού δεν θα είχε τρακάρει, γιατί δεν λύνεις γνήσια Μ3 για να ξηλώσεις το μοτέρ.....
πιστεύω καλύτερα μία 320 ή 325 που μπορεί να το είχε κανένας ηλικιωμένος και να είχε κάνει και ελάχιστα χιλιόμετρα, και ότι βρεις να είναι περιποιημένο από μέσα, γιατί πλέον δεν βρίσκεις σαλόνια και τέτοιου είδους ανταλλακτικά, για μένα δηλαδή (4θυρο) βρήκα μόνο ένα σαλόνι το οποίο έτυχε να είναι και άψογο....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 02-08-07, 17:26
Το avatar του χρήστη Enema
Enema Ο χρήστης Enema δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-07-2007
Μηνύματα: 1.080
Enema is a jewel in the roughEnema is a jewel in the roughEnema is a jewel in the roughEnema is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Cabriolakias Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπαρχουν ελαχιστες Μ3 original και δυσκολο να πουληθουν γιατι σπανιζουν!

Η 2λιτρη 2,5λιτρη 2,8λιτρι εχουν ολες ιδια πραγματα! εχει δισκοφρενα πισω φυσικα και ολα τα 6 κυλινδρα απο το 2,0λτρο εως το Μ3 δεν εχουν καμια σχεση μηχανικα με 318 και 316!
Ωραια, και γω για τα μηχανικα υποψιαζομουν διαφορες. 320 it is τοτε.
Και κατι αλλο : Τα παραθυρα τα πισω των επιβατων, κατεβαινουν? Η πανε στο πλαι πχ οπως στα παλια πουντο?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Spyros Εμφάνιση μηνυμάτων
Η μονη διαφορα ειναι οτι δεν ειναι γνησιο...........
Δηλαδη φρενα-πλαισια-ηλεκτρικα-εσωτερικο-εμφανιση ακριβως οπως η μ3?
Με εφτιαξες τωρα
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 02-08-07, 17:32
Το avatar του χρήστη Enema
Enema Ο χρήστης Enema δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-07-2007
Μηνύματα: 1.080
Enema is a jewel in the roughEnema is a jewel in the roughEnema is a jewel in the roughEnema is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanassis Εμφάνιση μηνυμάτων
φίλε είμαι 18 και κάτι ψιλά (τα ψιλά είναι και οι μήνες που οδηγάω την 316!!!)
η 316 έχει ταμπούρα αλλά βάζεις δίσκους αν θέλεις....
εγώ θα σου πω το εξής... σαν νέος οδηγός μάθε με μία 316, η οποία θα σε καλύπτει μέχρι να το μάθεις καλά, μέχρι τώρα δηλαδή ένιωθα ότι είναι γρήγορο, τώρα πιστεύω ότι θα μπορούσα να μάθω και κάτι πιο γρήγορο.....
επίσης πιστεύω πως τα τροπέτα Μ3 είναι από πιωμένα αυτοκίνητα, αφού ποιος θα πάρει ένα τέτοιο αυτοκίνητο και δεν θα το τρέξει???? και δεν θα του πιει το αίμα?? και αν δεν ίσχυε αυτό δεν θα πωλούνταν ο κινητήρας του αφού δεν θα είχε τρακάρει, γιατί δεν λύνεις γνήσια Μ3 για να ξηλώσεις το μοτέρ.....
πιστεύω καλύτερα μία 320 ή 325 που μπορεί να το είχε κανένας ηλικιωμένος και να είχε κάνει και ελάχιστα χιλιόμετρα, και ότι βρεις να είναι περιποιημένο από μέσα, γιατί πλέον δεν βρίσκεις σαλόνια και τέτοιου είδους ανταλλακτικά, για μένα δηλαδή (4θυρο) βρήκα μόνο ένα σαλόνι το οποίο έτυχε να είναι και άψογο....
Φιλε καταρχας να χαιρεσαι την μπεμπα σου.

Μιας και ανεφερες το ποσο γρηγορο ειναι το αυτοκινητο: σκεφτομαι οταν το αγορασω, αμα δω οτι ζοριζομαι στην οδηγηση του να το πλασαρω στην μητερα ή στον πατερα μου, και να παρω σε ανταλλαγμα καποιο απο τα αλλα αυτοκινητα της οικογενειας. Μετα παιρνω παλι πισω την μπεμπα (αν και νομιζω οτι δεν θα χρειαστει να γινει αυτο )

Συμφωνω σε οσα λες περι μ3 και σκισιματα. Δεν παιρνεις ενα αυτοκινητο 270-320 αλογα για να το πας κο-κο-κο. Αλλα απο την αλλη παλι καλα που υπαρχουν τα τροπετα και οι μηχανικοι

Ασπρη ειναι η μπεμπα σου? Το αγαπημενο μου χρωμα
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 02-08-07, 17:44
Το avatar του χρήστη TakisE36
TakisE36 Ο χρήστης TakisE36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-12-2006
Μηνύματα: 203
TakisE36 is on a distinguished road
Καλώς ήρθες φίλε ENEMA...και εγώ είμαι ένας κολλημένος με τα ε36....συμφωνώ με τα παιδιά για τις οδηγίες που σου έδωσαν, και εγώ μ3 ήθελα αλλα υπάρχουν πολλά προβλήματα όπως με φορολογικές δηλώσεις κ.α.Εγώ μόλις τελείωσα την 3 λυκείου και σε 5 μήνες που βγάζω το γ@μμενο δίπλωμα θα πάρω για αρχή ένα 318ις για να μάθω καλύτερα και αργότερα ένα μ3 το οποίο είναι το όνειρο μου...Λοιπόν καλώς ήρθες στο bmw-motorsport και ότι χρειαστείς μην διστάσεις να το ρωτήσεις...Φιλικα Δημήτρης.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 02-08-07, 17:46
Το avatar του χρήστη Enema
Enema Ο χρήστης Enema δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-07-2007
Μηνύματα: 1.080
Enema is a jewel in the roughEnema is a jewel in the roughEnema is a jewel in the roughEnema is a jewel in the rough
Aυτα εδω τι ειναι?

3200cc 286 αλογα?
http://www.car.gr/ads/cars/one.php?id=100908

Αυτος τα λεει καλα... 3200κε 321 αλογα...ανακατασκευασμενο μοτερ... 9300 ευρω???
http://www.car.gr/ads/cars/one.php?id=104918

Οπως και αυτος... στα 14500
http://www.car.gr/ads/cars/one.php?id=104144

Δλδ οι τυποι ειναι απατεωνες ή τα αμαξια χρεπια?
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 02-08-07, 17:49
Το avatar του χρήστη Enema
Enema Ο χρήστης Enema δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-07-2007
Μηνύματα: 1.080
Enema is a jewel in the roughEnema is a jewel in the roughEnema is a jewel in the roughEnema is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TakisE36 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλώς ήρθες φίλε ENEMA...και εγώ είμαι ένας κολλημένος με τα ε36....συμφωνώ με τα παιδιά για τις οδηγίες που σου έδωσαν, και εγώ μ3 ήθελα αλλα υπάρχουν πολλά προβλήματα όπως με φορολογικές δηλώσεις κ.α.Εγώ μόλις τελείωσα την 3 λυκείου και σε 5 μήνες που βγάζω το γ@μμενο δίπλωμα θα πάρω για αρχή ένα 318ις για να μάθω καλύτερα και αργότερα ένα μ3 το οποίο είναι το όνειρο μου...Λοιπόν καλώς ήρθες στο bmw-motorsport και ότι χρειαστείς μην διστάσεις να το ρωτήσεις...Φιλικα Δημήτρης.
Με το καλο να παρεις το 318. (τι διαφορες εχει το is με το κανονικο btw?)
Οταν λες οτι υπαρχουν προβληματα με την εφορια τι εννοεις?
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 02-08-07, 18:02
Το avatar του χρήστη valantis
valantis Ο χρήστης valantis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-04-2007
Μηνύματα: 323
valantis is on a distinguished road
δες προσεχτικα ολα αυτα που σου ειπαν τα παιδια...
αλλα δεν ειναι μονο ποσο κανει αλλα κ σε τι κατασταση ειναι εγω εψαχνα καιρο πολυ καιρο αλλα ολα τα φθηνα μ3 ηταν απεριποιητα δλδ κατω απο 20000Ε γιαυτο κ πειρα τον μεγαλο μου ερωτα Ε36 cabrio k σιγα σιγα γινετε λοοκ Μ3 κ 328.... γιαυτο παρε 320 κ μετα καντο 325,328 και τα 192ρς ειναι πολυ καλα....


spyro συμφωνω μαζι σου οτι ""Τo CABRIO (bmw E36) EINAI KAΨΟΥΡΑ""
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 02-08-07, 18:11
Το avatar του χρήστη thanassis
thanassis Ο χρήστης thanassis δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 24-01-2006
Μηνύματα: 1.974
thanassis is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Enema Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε καταρχας να χαιρεσαι την μπεμπα σου.

Μιας και ανεφερες το ποσο γρηγορο ειναι το αυτοκινητο: σκεφτομαι οταν το αγορασω, αμα δω οτι ζοριζομαι στην οδηγηση του να το πλασαρω στην μητερα ή στον πατερα μου, και να παρω σε ανταλλαγμα καποιο απο τα αλλα αυτοκινητα της οικογενειας. Μετα παιρνω παλι πισω την μπεμπα (αν και νομιζω οτι δεν θα χρειαστει να γινει αυτο )

Συμφωνω σε οσα λες περι μ3 και σκισιματα. Δεν παιρνεις ενα αυτοκινητο 270-320 αλογα για να το πας κο-κο-κο. Αλλα απο την αλλη παλι καλα που υπαρχουν τα τροπετα και οι μηχανικοι

Ασπρη ειναι η μπεμπα σου? Το αγαπημενο μου χρωμα
ναι είναι άσπρη!!!
το 318 το απλό είναι 116 άλογα και το is 143 !!!!!!

επίσης ήθελα να σου πω (σαν μικρός του φόρουμ) ότι θα σου κακοφαίνεται όταν θα βγαίνεις βόλτα μέσα στην πόλη (εγώ π.χ. παραλία στη Θεσσαλονίκη) και κάνεις κανένα μισάωρο να παρκάρεις και καις γύρω στα 10 ευρώ βενζίνη (με 316)..... φαντάζεσαι τι θα καίει η Μ3?????
και πιστεύω ότι μία 320 είναι αυτοκίνητο και για το κέντρο της πόλης, σε αντίθεση με μία Μ3 που είναι για πιο ανοιχτούς δρόμους και λιγότερια ζόρια....
αυτά τα λίγα, τελείως φιλικά....
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:40.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.