Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-08-16, 21:00
x318big Ο χρήστης x318big δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-05-2010
Μηνύματα: 213
x318big is on a distinguished road
Συνεργειο!

Καλως σας ξαναβρισκω και διαβαστε να μαθετε τι επαθα:Ειχα το 36 2-3 χρονια παρατημενο χωρις σερβις ,χωρις στοργη ,χωρις ελεος που λενε και με περιπου 500 ,1000 χιλιομετρα ετησιως.
Τον Μαιο με χτυπαει κεραυνος στο κεφαλι ,θα μαζεψω ολα τα μηχανολογικα λεω και απο χειμωνα φαναρτζοδουλειες και βαψιματα θα το κανω πενα και αστο να υπαρχει.
Παω λοιπον σε φιλο γειτονα και φιλο και βγαζουμε δυοσελιδες εργασιες τοσο σε αυτον οσο και σε αλλους μαστορους.5 Αυγουστου υπαρχει ακομα ενας αδειος κορμος που με κοιταει .Μπουκαρω συνεργειο βρισιες ,καντηλια ,καλοσυνες φιλοτιμο,απο 6 μπαινω κι εγω μεσα κουβαλαω καφεδες ,νερα μπυρες, ανταλακτικα με το καλο με το κακο και 10 Αυγουστου βγαινω στο δρομο.
Εχω αλλαξει καπακι ,ελατηρια,μεταλλα ,ιμαντες ,φιλτρα ,μπουζι φυσικα,σινεμπλοκ σωληνακια ,παπαρακια ο,τι εβλεπα και δεν εβλεπα.Ευθηγραμιση ,πλυσιμο και στο δρομο Εθνικη.Κανω περιπου 200 χιλιομετρα πολυ χαλαρα 2 με 3 χιλιαδες στροφες.
Καπου εκει αρχιζει ενας περιεργος ηχος σαν ψιλορεταρισμα σαν διαφραγματα εξατμισης και το αμαξι αρχιζει και κοβει επικυνδινα.Σημερα μιας και ειμαι στο Ναυπλιο παω μια βολτα στον παλιοφιλο Αλεκο να κοιταξει το αυτοκινητο.Συννεφιαζει ,ρεταρει μου λεει λυνει ενα μπουζι εχει λαδωσει ,εχει προβλημα το αμαξι ,αμα θες αστο αλλα τι να αφησω εχω δωσει λεφτα στον αλλο.Παω βενζιναδικο συμπληρωνω 1,5 λαδι σε 640 χιλιομετρα.Τι κανουμε τωρα ρωταω γιατι πριν δεν τα καναμε καλα.καμια ιδεα εκτος απο φονο? Ευχαριστω.
__________________
ειμαι ο 318big επειδη δεν μπορουσα να επανακτησω κωδικο ...ξαναγραφτηκα!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-08-16, 11:16
MarinosE46 Ο χρήστης MarinosE46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-11-2012
Μηνύματα: 792
MarinosE46 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από x318big Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλως σας ξαναβρισκω και διαβαστε να μαθετε τι επαθα:Ειχα το 36 2-3 χρονια παρατημενο χωρις σερβις ,χωρις στοργη ,χωρις ελεος που λενε και με περιπου 500 ,1000 χιλιομετρα ετησιως.
Τον Μαιο με χτυπαει κεραυνος στο κεφαλι ,θα μαζεψω ολα τα μηχανολογικα λεω και απο χειμωνα φαναρτζοδουλειες και βαψιματα θα το κανω πενα και αστο να υπαρχει.
Παω λοιπον σε φιλο γειτονα και φιλο και βγαζουμε δυοσελιδες εργασιες τοσο σε αυτον οσο και σε αλλους μαστορους.5 Αυγουστου υπαρχει ακομα ενας αδειος κορμος που με κοιταει .Μπουκαρω συνεργειο βρισιες ,καντηλια ,καλοσυνες φιλοτιμο,απο 6 μπαινω κι εγω μεσα κουβαλαω καφεδες ,νερα μπυρες, ανταλακτικα με το καλο με το κακο και 10 Αυγουστου βγαινω στο δρομο.
Εχω αλλαξει καπακι ,ελατηρια,μεταλλα ,ιμαντες ,φιλτρα ,μπουζι φυσικα,σινεμπλοκ σωληνακια ,παπαρακια ο,τι εβλεπα και δεν εβλεπα.Ευθηγραμιση ,πλυσιμο και στο δρομο Εθνικη.Κανω περιπου 200 χιλιομετρα πολυ χαλαρα 2 με 3 χιλιαδες στροφες.
Καπου εκει αρχιζει ενας περιεργος ηχος σαν ψιλορεταρισμα σαν διαφραγματα εξατμισης και το αμαξι αρχιζει και κοβει επικυνδινα.Σημερα μιας και ειμαι στο Ναυπλιο παω μια βολτα στον παλιοφιλο Αλεκο να κοιταξει το αυτοκινητο.Συννεφιαζει ,ρεταρει μου λεει λυνει ενα μπουζι εχει λαδωσει ,εχει προβλημα το αμαξι ,αμα θες αστο αλλα τι να αφησω εχω δωσει λεφτα στον αλλο.Παω βενζιναδικο συμπληρωνω 1,5 λαδι σε 640 χιλιομετρα.Τι κανουμε τωρα ρωταω γιατι πριν δεν τα καναμε καλα.καμια ιδεα εκτος απο φονο? Ευχαριστω.
Ξαναλύνεις...Τόσο λάδι σε τόσο λίγα χιλιόμετρα μόνο από σφαγμένο μπλοκ σε ρεκτιφιέ μπορεί να γίνει ή από σπασμένα ελατήρια εμβόλων κατά την άρμωση.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-08-16, 22:28
x318big Ο χρήστης x318big δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-05-2010
Μηνύματα: 213
x318big is on a distinguished road
Κι ομως λυθηκε το θεμα ,ευκολα, ηθελε ενα πατημα ακομα το καπακι ,το ξεχασε ο μαστορας,αν ειναι ποτε δυνατον, μηδεν καταναλωση λαδιου ,πολυ ζωντανο δουλεμα,το μελλον θα δειξει....
__________________
ειμαι ο 318big επειδη δεν μπορουσα να επανακτησω κωδικο ...ξαναγραφτηκα!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-08-16, 10:05
Το avatar του χρήστη PetrosD
PetrosD Ο χρήστης PetrosD δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Μηνύματα: 1.101
PetrosD will become famous soon enoughPetrosD will become famous soon enough
Τί σημαίνει πάλι αυτό; Το έβαλε κάτω και το πάτησε με το παπούτσι του;
__________________
1988 E30 318i.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-08-16, 10:16
Το avatar του χρήστη gearboxer
gearboxer Ο χρήστης gearboxer δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-04-2010
Μηνύματα: 869
gearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of light
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PetrosD Εμφάνιση μηνυμάτων
Τί σημαίνει πάλι αυτό; Το έβαλε κάτω και το πάτησε με το παπούτσι του;
Προφανώς εννοεί σφύξιμο της κεφαλής πάνω στο μπλοκ. Πολύ περίεργο πάντως..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-08-16, 10:45
Το avatar του χρήστη 6ylinder
6ylinder Ο χρήστης 6ylinder δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-12-2011
Μηνύματα: 1.341
6ylinder will become famous soon enough6ylinder will become famous soon enough
Κατάλαβα...το 'σφυξε με το μάτι που λένε...όσο πάρει. Ούτε λόγος για δυναμόκλειδο κλπ. Μαστόρι από τα λίγα...
__________________
E36 M44B19
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-08-16, 15:33
Το avatar του χρήστη PetrosD
PetrosD Ο χρήστης PetrosD δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Μηνύματα: 1.101
PetrosD will become famous soon enoughPetrosD will become famous soon enough
Και γωνιόμετρο για το τελικό σφίξιμο.
__________________
1988 E30 318i.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-11-16, 19:05
x318big Ο χρήστης x318big δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-05-2010
Μηνύματα: 213
x318big is on a distinguished road
Επιτελους τελος

Ο Μαρινος 46 ειχε δικιο ,ελατηρια ηταν ,φτιαχτηκαν ,αλλαξα και καταλυτη ,μπουζοκαλωδια και δουλευει πραγματικα σαν καινουργιο ,εβαλα και ηλεκτρικο βεντιλατερ.Ξερει κανεις που θα επισκευασω χειροκεινητη μαμα ηλιοροφη ? μαλλον ειναι το γραναζακι.
Ευχαριστω.
__________________
ειμαι ο 318big επειδη δεν μπορουσα να επανακτησω κωδικο ...ξαναγραφτηκα!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:58.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.