Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > Συντήρηση

Συντήρηση Εδώ συζητάμε όλα τα θέματα που έχουν σχέση με τη συντήρηση του αυτοκινήτου μας (service, επισκευές, φανοποιία)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #691  
Παλιά 26-04-12, 08:08
kplc16 Ο χρήστης kplc16 δεν είναι συνδεδεμένος
Νίκος ο Όμορφος
 
Εγγραφή: 08-05-2008
Μηνύματα: 979
kplc16 will become famous soon enoughkplc16 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannis 116 Εμφάνιση μηνυμάτων
Να σου πω κι εγω ακριβως το ιδιο σκεφτηκα οταν διαβασα το ποστ! Και απορω πως στην Αθηνα που εχει πολλαπλασια οχηματα να εχει αραιωσει αισθητα η κινηση μετα τα νεα μετρα και την αυξηση της τιμης της βενζινης και στη Θεσ/νικη να βλεπεις τετοιες φωτος και ντοκουμεντα απ το συμφορουμιτη μας στο Βορρα να μας δειχνει οτι πηζει το συστημα κανονικα!
Μηπως ειχε γινει κανα ατυχημα ή κανανε τιποτα εργα κι ειχαν κλεισει δρομοι?..

Και για να μη ξεφευγουμε και πολυ απ το θεμα ειδες τι σου ειναι η κινηση με την καταναλωση και το BC ειναι ακριβες και βγαζει σκληρες αληθειες σχετικα με καταναλωση και μεση ταχυτητα οταν πηζεις στην κινηση.
Στη Θεσσαλονικη λεφτα υπαρχουν. Τα κανουμε πιτσες σουβλακια μπουγατσες και ποτα. Οσοι δε τρωνε, πεινανε για να τα κανουν βενζινες
__________________
Θα τουρμπιστω απο το παραθυρο!
Απάντηση με παράθεση
  #692  
Παλιά 26-04-12, 08:35
Το avatar του χρήστη ditris
ditris Ο χρήστης ditris δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Μηνύματα: 977
ditris is just really niceditris is just really niceditris is just really niceditris is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Driver M Εμφάνιση μηνυμάτων
3 λαλούν και 2 χορεύουν με λίγα λόγια οι ενδείξεισ στα Ε46.

Έχω την εντύπωση ότι γενικά οι bmw δείχνουν καταναλώσεις λίγο ό,τι να'ναι, καθώς λίγο που το έχω ψάξει κι εγώ μου φαίνεται πως έχω αποκλίσεις μεταξύ πραγματικής κατανάλωσης και ενδείξεων του trip computer.
Αντίθετα, στο 207 μου το σύστημα φαίνεται πολύ πιο κοντά στην πραγματικότητα με διαφορές λιγότερες του μισού λίτρου ανά 100χλμ.
όταν τάλεγα εγώ ότι δεν πρεπει να μετραμε βάση B.C την κατανάλωση αλλα βάση μανικας δεν με ακουγανε!
--Δεν ξερω αν για να μετραει σωστα τη μεση καταναλωση το Β.C ... πρεπει να ειναι 100% foul το ρεζερβουαρ και μεχρι να αδειασει?....εγω θερωρω λίγο αισιόδοξες τις ενδειξεις του....πάντως-----
το περιεργο είναι που στο κρυφο μενου(πρωτου ξεκινησω) στο B.C η 6.0 επιλογη εδειχνε ->20830(20,8 λιτρα στην αριστερη πλευρα τεποζιτου,30 λιτρα δεξια μερια τεποζιτου) λιτρα η επιλογη 6.1 ->0538(συνολο υπαρχοντων λιτρων δεξαμενης) κ η επιλογη 6.2 ->0542(παλι συνολο υπαρχοντων λίτρων???).......
ενώ μετα τον ανεφοδιασμο στουκρυφο μενου του B.C η 6.0 επιλογη εδειχνε πάλι->20830 η επιλογη 6.1 παλι->0538 αλλα η επιλογη 6.2 ->0492!Και πως η ενδειξη(αναλογικο οργανο) σταθμης της βενζινης ηταν λιγο κατω απο το 1/2 της αποστασης 3ης(προτελευταια γραμμη) μεχρι την τελευταια(foul) γραμμη......σαν ναχα καψει δηλαδη και παραπανω απο 5,7 λιτρα για τα 6,7 χλμ!Μήπως η ενδειξη 6.2 είναι πιο σωστη, κ δεν ειναι ιδια πριν κ μετα επειδη οντως εκαψε κανενα 5λιτρο παραπανω(γιαυτο κ η ενδειξη αναλογικης βελονες δεν ηρθε στο ιδιο σημειο!)....
Υπαρχουν πολλά τινα..ή οι ενδειξεις(ιδιως κρυφου μενου) γ τα λιτρα του ρεζερβουαρ...πρεπει να δειχνουν πραγματι ότι ναναι...ή ναμουν τοσο κωλοφαρδος κ ναβαλα ακριβως τα ιδια λίτρα(ετσι εδειχνε το κρυφο μενου πλην επιλογης 6.2) αλλα να χαλασε? η ενδειξη του αναλογικου οργανου..ή νακαψε παραπανω απο 5,7 λιτρα το αυτοκινητο για αυτα τα 67 χλμ....ή να μας εκλεψε ο βενζινας..ή όλα μαζί!Απάντηση δεν θα μαθουμε........
Υ.Γ σήμερα θα μετρηθει κ η καταναλωση για τη διαδρομη Θεσνικη-Σερρες κ επιστροφή, μιας κ εχω δουλεια εκει!.....
__________________


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ditris : 26-04-12 στις 08:39
Απάντηση με παράθεση
  #693  
Παλιά 26-04-12, 09:56
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από makos Εμφάνιση μηνυμάτων
το περιεργο είναι που στο κρυφο μενου(πρωτου ξεκινησω) στο B.C η 6.0 επιλογη εδειχνε ->20830(20,8 λιτρα στην αριστερη πλευρα τεποζιτου,30 λιτρα δεξια μερια τεποζιτου) λιτρα η επιλογη 6.1 ->0538(συνολο υπαρχοντων λιτρων δεξαμενης) κ η επιλογη 6.2 ->0542(παλι συνολο υπαρχοντων λίτρων???).......
Κάτι λάθος κάνεις..
το 20830 έπρεπε να ειναι 208300 για να ειναι σωστό..
Επόμενο λάθος που κάνεις..
0538 είναι 53,8 λίτρα στο ρεζερβουάρ...
0542 είναι 54,2 λίτρα στην ένδειξη και για υπολογισμούς, διότι εκτός του ρεζερβουάρ, έχεις και πρόσθετα λίτρα που καίγονται, μέσα στο κύκλωμα..

Υ.Γ. το bc είναι αλάθητο.. προσθέστε το νούμερο κατανάλωσης/χλμ, σε αυτό προσθέστε και τα λίτρα κατανάλωσης /ώρα πολλαπλασιασμένο με την ώρα ακινησίας
και έχετε αποτέλεσμα ταυτόσημο με την κάνουλα (αν δεν κλέβει ο βενζινάς...)
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη rapid_fast : 26-04-12 στις 10:00
Απάντηση με παράθεση
  #694  
Παλιά 26-04-12, 11:31
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Το δικό μου BC πάντως εδώ και 80.000 χλμ μετράει με ακρίβεια 0.05lt/100km (λιγότερο από την κλίμακα)...

Πχ. 8.8 το BC 8.85 με την αντλία. (έχουν τύχει και μικρότερες αποκλίσεις ή μεγαλύτερες, αλλά πάνω από 0.2lt/100km διαφορά δεν έχω δεί και φυσικά ξέρω ποιός φταίει και δεν είναι το BC... )

Αλλά. Πάντα γεμίζω το ρεζερβουάρ και πάντα μηδενίζω το BC και τον μερικό χιλιομετρητή, αμέσως.
Αν τύχει και δε γεμίσω αλλά βάλω 20-30 ευρώ, δεν μηδενίζω καν τους μετρητές.

Με 10 ευρώ και με 20 ευρώ δε μετράς ποτέ σωστά, άσε που δεν είσαι και σίγουρος αν σε ψιλοκλέβουν στο βενζινάδικο.
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
  #695  
Παλιά 26-04-12, 13:41
Το avatar του χρήστη gearboxer
gearboxer Ο χρήστης gearboxer δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-04-2010
Μηνύματα: 869
gearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of light
Το θέμα ρε συ Μήτσο με το BC είναι κυρίως στο ρελαντί που τουλάχιστον στο 18άρι του Ε36 δεν μετράει κάν (στο κρυφό μενού που δείχνει και στιγμιαία κατανάλωση δείχνει μηδέν). Αυτό σημαίνει ότι αν σε ένα γέμισμα το αυτοκίνητο φάει πολύ κίνηση ο μετρητής βγαίνει κατά πολύ off...Μόνο σε ταξίδι μπορείς να τσεκάρεις την ακρίβειά του
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #696  
Παλιά 26-04-12, 13:54
Το avatar του χρήστη ditris
ditris Ο χρήστης ditris δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Μηνύματα: 977
ditris is just really niceditris is just really niceditris is just really niceditris is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάτι λάθος κάνεις..
το 20830 έπρεπε να ειναι 208300 για να ειναι σωστό..
Επόμενο λάθος που κάνεις..
0538 είναι 53,8 λίτρα στο ρεζερβουάρ...
0542 είναι 54,2 λίτρα στην ένδειξη και για υπολογισμούς, διότι εκτός του ρεζερβουάρ, έχεις και πρόσθετα λίτρα που καίγονται, μέσα στο κύκλωμα..

Υ.Γ. το bc είναι αλάθητο.. προσθέστε το νούμερο κατανάλωσης/χλμ, σε αυτό προσθέστε και τα λίτρα κατανάλωσης /ώρα πολλαπλασιασμένο με την ώρα ακινησίας
και έχετε αποτέλεσμα ταυτόσημο με την κάνουλα (αν δεν κλέβει ο βενζινάς...)
Παναγιώτη ξέρω ότι το 0538 το διαιρώ με το 10 κ άρα είναι 53,8 λίτρα στο ρεζερβουάρ...
Ομοια το 0542 είναι 54,2 λίτρα.Απλα΄δεν ήξερα ότι στην ένδειξη εκτός του ρεζερβουάρ, έχει και πρόσθετα λίτρα που καίγονται, μέσα στο κύκλωμα..
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #697  
Παλιά 26-04-12, 13:56
Το avatar του χρήστη ditris
ditris Ο χρήστης ditris δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Μηνύματα: 977
ditris is just really niceditris is just really niceditris is just really niceditris is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάτι λάθος κάνεις..
το 20830 έπρεπε να ειναι 208300 για να ειναι σωστό..
Επόμενο λάθος που κάνεις..
0538 είναι 53,8 λίτρα στο ρεζερβουάρ...
0542 είναι 54,2 λίτρα στην ένδειξη και για υπολογισμούς, διότι εκτός του ρεζερβουάρ, έχεις και πρόσθετα λίτρα που καίγονται, μέσα στο κύκλωμα..

Υ.Γ. το bc είναι αλάθητο.. προσθέστε το νούμερο κατανάλωσης/χλμ, σε αυτό προσθέστε και τα λίτρα κατανάλωσης /ώρα πολλαπλασιασμένο με την ώρα ακινησίας
και έχετε αποτέλεσμα ταυτόσημο με την κάνουλα (αν δεν κλέβει ο βενζινάς...)
Πως όμως μετα τον ανεφοδιασμο των 10 ευρώ στο κρυφο μενου του B.C η 6.0 επιλογη εδειχνε πάλι->20830 η επιλογη 6.1 παλι->0538.Τοσο κωλοφαρδος ήμουν που οι ενδειξεις αυτες έπεσαν ακριβως μα ακριβως ίδιες??Και γιατι η αναλογικη ενδειξη της βελονας ήταν αισθητα πιο κατω οταν γεμισα(σε σχεση με οταν πρωτοξεκινησα) αν μπηκαν τα ιδια λιτρα?? Εγω γ τα πλήρη λιτρα του αυτοκινητου δηλαδη να κοιταω μονο την επιλογη 6.2 του B.C?
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #698  
Παλιά 26-04-12, 19:08
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από makos Εμφάνιση μηνυμάτων
Πως όμως μετα τον ανεφοδιασμο των 10 ευρώ στο κρυφο μενου του B.C η 6.0 επιλογη εδειχνε πάλι->20830 η επιλογη 6.1 παλι->0538.Τοσο κωλοφαρδος ήμουν που οι ενδειξεις αυτες έπεσαν ακριβως μα ακριβως ίδιες??Και γιατι η αναλογικη ενδειξη της βελονας ήταν αισθητα πιο κατω οταν γεμισα(σε σχεση με οταν πρωτοξεκινησα) αν μπηκαν τα ιδια λιτρα?? Εγω γ τα πλήρη λιτρα του αυτοκινητου δηλαδη να κοιταω μονο την επιλογη 6.2 του B.C?
Στο ξαναλέω, το 20830 είναι λάθος.. Πρέπει να είναι 208300 για να είναι σωστό..
Δεν κοιτάζω το κρυφό μενού, έχω φανερό μενού για τα λίτρα, μέσω του dynavin..
Αυτό που μπορείς να κάνεις, για να ξέρεις που βρίσκεσαι, είναι να γεμίσεις φούλ..
Η βελόνα σου θα ξεπεράσει το τέρμα κατα το 1/8.. Εκεί, πόσα λίτρα έχεις?
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #699  
Παλιά 26-04-12, 23:43
Το avatar του χρήστη ditris
ditris Ο χρήστης ditris δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Μηνύματα: 977
ditris is just really niceditris is just really niceditris is just really niceditris is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάτι λάθος κάνεις..
το 20830 έπρεπε να ειναι 208300 για να ειναι σωστό..
Είχες δίκιο...έλειπε ένα ψηφίο.....η σωστη ένδειξη(τάχα γραψει σε χαρτάκι!) ήταν 208330 δηλαδη το αριστερο μερος του τεπόζιτου είχε 20,8 λίτρα κ το δεξί 33 λίτρα...........
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #700  
Παλιά 26-04-12, 23:51
Το avatar του χρήστη ditris
ditris Ο χρήστης ditris δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Μηνύματα: 977
ditris is just really niceditris is just really niceditris is just really niceditris is just really nice
Χτες ανέφερα πως μετα τον ανεφοδιασμο στο κρυφο μενου του B.C η 6.0 επιλογη εδειχνε πάλι->208330 η επιλογη 6.1 παλι->0538 αλλα η επιλογη 6.2 ->0492!Σήμερα το πρωι πριν ξεκινησω γ Σερρες....ξανακοιταξα τις ενδειξεις(μπας κ ειχε κολλησει κανενας αισθητηρας χτες βραδυ!)...η 6.0 επιλογη εδειχνε ->208330 η επιλογη 6.1 παλι->0538 αλλα η επιλογη 6.2 ->0513 σε σχεση με το 0492 που την αφησα χτες βραδυ!Τελικα η ενδειξη αυτή τι είναι( η 6.2)? Όλα τα λίτρα που βρισκονται στο αυτοκινητο(ρεζερβουαρ,εναπομειναντα σε σωληνωσεις,φιλτρο καυσιμου κτλ)?Κ γιατι αυτη η ενδειξη μεταβληθηκε σχεδον κατα 2 λίτρα σε σχεση με χτες βραδυ που αφησα το αυτοκινητο σβηστο?
__________________

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:30.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.