Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιά 06-09-09, 12:31
Το avatar του χρήστη topmar
topmar Ο χρήστης topmar δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-04-2008
Μηνύματα: 981
topmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratos Εμφάνιση μηνυμάτων
Πόοοοοοοοοοοοοοοοοοοοσο?????????????????
περίπου 28.000ΚΜ με τα ίδια λάδια (Castrol Edge Turbo Diesel 0W30).....σε 2000ΚΜ έχω την αλλαγή.....όπως προβλέπεται.....
__________________
Πρώην κάτοχος BMW E90 320d Stage 1 (217HP).... Νυν κάτοχος VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi 300HP (Stage 1) R-Line DSG7 7seater
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 06-09-09, 12:35
Το avatar του χρήστη stratos
stratos Ο χρήστης stratos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-02-2008
Μηνύματα: 1.673
stratos is a jewel in the roughstratos is a jewel in the roughstratos is a jewel in the rough
Να σου πώ την αλήθεια μου φαίνεται υπερβολικό τα 30.000 αλλά αν λέει έτσι τότε το OBC πάω πάσο. Καλό θα ήταν κάποια αλλαγή στα μισά χιλιόμετρα, έτσι για σφάλεια.

Τέλος με τα off-topic.

Ελπίζω κανείς να μην έχει ποτέ πρόβλημα με το αυτοκίνητο του
__________________
E36 3.16i.... 1993 - 2009.... R.I.P.
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 06-09-09, 13:14
Το avatar του χρήστη Zer0cooL
Zer0cooL Ο χρήστης Zer0cooL δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-10-2007
Μηνύματα: 489
Zer0cooL will become famous soon enoughZer0cooL will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από topmar Εμφάνιση μηνυμάτων
περίπου 28.000ΚΜ με τα ίδια λάδια (Castrol Edge Turbo Diesel 0W30).....σε 2000ΚΜ έχω την αλλαγή.....όπως προβλέπεται.....
Κοιτα εδω τιθεται θεμα κατα ποσο εμπιστευεσαι την εταιρια για τα σερβις η οχι...Κι εμενα ο υπολογιστης λεει να το παω για σερβις στα 30000. Αν εμπιστευομαι αυτο που λεει θα το παω τοτε, με οτι αυτο μπορει να συνεπαγεται...Εγω για να χω το κεφαλι μου ησυχο θα του αλλαζω λαδακια καθε 10000 (αλλοι τα αλλαζουν και πιο συχνα), οχι επειδη το λεει ο μαστρο Μητσος αλλα για να χω το κεφαλι μου ησυχο οτι εκανα οτι καλυτερο για το αυτοκινητο μου!
Φρεσκο λαδι ΠΟΤΕ δεν εβλαψε κανενα κινητηρα!!!
Και για να τελειωνουμε με το οφ τοπικ τα 200μλ σε 6000 χλμ δε θεωρω πως ειναι πολλα...Αλλωστε η ιδια η εταιρια δικαιολογει το εφωφρενικο κατ εμε (για αλλους οχι) 700μλ λαδι στα 1000χλμ για τον συγκεκριμενο κινητηρα...Αντε βγαλε λοιπον συμπερασμα αν πρεπει να εμπιστευομαστε το BC και τα αλλαζουμε ανα 30000 χλμ...

Να σε παραπεμψω εδω που εχει συζητηθει το θεμα http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...t=%CB%C1%C4%C9 με το λαδι στα 2λτ Ε92...Τι να κανουμε ειναι προβληματικα τα αυτοκινητα μας!

Βεβαια απ οτι φαινεται το δικο σου συμπληρωνει λαδι μονο του...
16-07-09
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από topmar Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο αυτ/το της υπογραφής, μετά από 18500ΚΜ με τα ίδια λάδια, ο δείκτης είναι ελάχιστα κάτω από το ΜΑΧ (και η επόμενη αλλαγή θα γίνε σε 10000ΚΜ)......diesel βέβαια.....
06-09-09
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από topmar Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα,

Πως σας καίνε λάδια τα βενζίινοκίνητα δεν καταλαβαίνω, έχω 28000ΚΜ με τα ίδια λάδια στο μοτέρ και δεν έχει κάψει σταγόνα, εχθές τα μέτρησα....
Σε 1 1/2 μηνα και 10000χλμ δημιουργηθηκε λαδι και συμπληρωσε το δεικτη που ηταν ελαχιστα κατω απ το ΜΑΧ με αποτελεσμα σημερα το αυτοκινητο να μην εχει καψει σταγονα...
__________________
Εχω κι εγω ενα κλειδι....του παραδεισου!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Zer0cooL : 06-09-09 στις 13:24
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 06-09-09, 14:42
Το avatar του χρήστη mitsos_chania
mitsos_chania Ο χρήστης mitsos_chania δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-10-2007
Μηνύματα: 1.308
mitsos_chania has a spectacular aura aboutmitsos_chania has a spectacular aura about
πιθανοτατα το λαδι του απο την αρχη να ηταν λιγο κατω απο το max.δεν παει να πει οτι καθε φορα που βαζεις λαδια πρεπει να περναει το max η σταθμη γιατι δεν ειναι και οτι καλυτερο
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 06-09-09, 17:18
Το avatar του χρήστη bimmer-corfu
bimmer-corfu Ο χρήστης bimmer-corfu δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-11-2004
Μηνύματα: 3.021
bimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από topmar Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα,

Πως σας καίνε λάδια τα βενζίινοκίνητα δεν καταλαβαίνω, έχω 28000ΚΜ με τα ίδια λάδια στο μοτέρ και δεν έχει κάψει σταγόνα, εχθές τα μέτρησα....
Ρε παιδιά μη το κάνουμε θέμα πάλι με τα λάδια. Σε μερικά αμάξια ζήτησε ένα λίτρο μόνο πριν τη πρώτη αλλαγή και αυτό για να βγάλει τα 25.000 χιλιόμετρα που δίνει η BMW, μετά τα πρώτα χιλιόμετρα δεν υπάρχει θέμα με κάψιμο λαδιού.
__________________
Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 06-09-09, 17:52
Το avatar του χρήστη topmar
topmar Ο χρήστης topmar δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-04-2008
Μηνύματα: 981
topmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Zer0cooL Εμφάνιση μηνυμάτων
.....
Να σε παραπεμψω εδω που εχει συζητηθει το θεμα http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...t=%CB%C1%C4%C9 με το λαδι στα 2λτ Ε92...Τι να κανουμε ειναι προβληματικα τα αυτοκινητα μας!
Βγάζεις αυθαίρετα συμπεράσματα, δεν έγραψα - ούτε υπονόησα - κάτι τέτοιο.....

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Zer0cooL Εμφάνιση μηνυμάτων
Βεβαια απ οτι φαινεται το δικο σου συμπληρωνει λαδι μονο του...
16-07-09


06-09-09


Σε 1 1/2 μηνα και 10000χλμ δημιουργηθηκε λαδι και συμπληρωσε το δεικτη που ηταν ελαχιστα κατω απ το ΜΑΧ με αποτελεσμα σημερα το αυτοκινητο να μην εχει καψει σταγονα...
Εξυπνάδες-ειρωνείες?? Το γεγονός πως πιθανότατα να είχε ελαφρά κλίση ο δρόμος στην 1η μέτρηση (1mm κάτω από την ένδειξη ΜΑΧ ήταν η ένδειξη στη βέργα) δεν το σκέφτηκες ε? Ή αντίστοιχα να είχε ελαφρά κλίση ο δρόμος στη δεύτερη πρόσφατη μέτρηση που έκανα και έδειχνε ξανά ΜΑΧ στη βέργα, πάλι δεν το σκέφτηκες ε?

Βασικά το μόνο που σκέφτηκες - και απέδειξες με τα ειρωνικά γραφόμενά σου - ήταν πως "συμπληρώνει μόνο του λάδι", έτσι δεν είναι??

Δεν πειράζει, κλασική συμπεριφορά είναι, "το έργο το έχω ξαναδεί" ..........

(Τέλος off topic)
__________________
Πρώην κάτοχος BMW E90 320d Stage 1 (217HP).... Νυν κάτοχος VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi 300HP (Stage 1) R-Line DSG7 7seater
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 06-09-09, 19:06
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
To κάθε πότε πρέπει να αλλάζουμε λάδια στο αυτοκίνητό μας και το πόσο λάδι είναι λογικό να καταναλώνει ο κινητήρας δεν έχει σχέση με το παρόν thread. Παρόλα αυτά, ας καταθέσω κι εγώ την εμπειρία μου. Το πρώτο καλοκαίρι που είχα το αυτοκίνητο και έχοντας κάνει λιγότερο από 5000 χλμ. μου έβγαλε ένδειξη για λάδια. Το πήγα στην αντιπροσωπεία και μου συμπλήρωσαν 800ml. Όταν τους ρώτησα γιατί έκαψε ο κινητήρας τόσο λάδι, μου εξήγησαν ότι δεν το έκαψε ο κινητήρας αλλά είχε εξατμιστεί λόγω της υψηλής θερμοκρασίας της ατμόσφαιρας. Αν και ήμουν αρκετά δύσπιστος στην αρχή, ομολογώ πως από τότε μου ξαναάναψε ένδειξη μόνο μια φορά στα στα 22.000 χλμ και προσέθεσα μόνος μου περίπου 300ml. Στα 25.000 που έγινε η αλλαγή λαδιών ήταν όλα οκ. Άρα ας μην αγχωνόμαστε άμα κάψει και λίγο λάδι παραπάνω. Το θέμα είναι να μην γίνεται σε τακτική βάση. Και σχετικά με το κάθε πότε πρέπει να αλλάζουν λάδια, πιστεύω ότι το bc (το οποίο όπως ξέρουμε προσαρμόζεται στην οδήγηση του κάθε οδηγού) είναι αρκετά αξιόπιστο, αφού δεν θα συνέφερε την ίδια τη BMW να θέτει σε κίνδυνο τους κινητήρες μας, τη στιγμή μάλιστα που από την συχνότερη αλλαγή των λαδιών μόνο κέρδος θα είχε. Αναμφισβήτητα, η πιο συχνή αλλαγή λαδιών δεν κάνει κανένα κακό, ενδέχεται όμως να είναι και ένα περιττό έξοδο για τις περισσότερες 3άρες (εξαιρούνται 335 και Μ3 που είναι διαφορετικής φιλοσοφίας κατασκευές).
Μακάρι πάντως στο αυτοκίνητό μου (αν και πιστεύω ότι ισχύει και με την πλεοψηφία των BMW), την αξιοπιστία που έχουν τα μηχανικά μέρη να την είχαν και τα ηλεκτρoνικά.
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Driver M : 06-09-09 στις 19:20
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 06-09-09, 19:11
Το avatar του χρήστη Zer0cooL
Zer0cooL Ο χρήστης Zer0cooL δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-10-2007
Μηνύματα: 489
Zer0cooL will become famous soon enoughZer0cooL will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από topmar Εμφάνιση μηνυμάτων
Βγάζεις αυθαίρετα συμπεράσματα, δεν έγραψα - ούτε υπονόησα - κάτι τέτοιο.....
Δεν εγραψες αλλα σε πολλες περιπτωσεις υπονοεις κατι τετοιο...Καθε φορα λες εγω με το πετρελαιο δε καιω λαδι, εγω με το πετρελαιο καιω ελαχιστη βενζινη, εγω με το πετρελαιο κανω σερβις καθε 2 χρονια και μου στοιχιζει λιγο.....Οκ, ξερουμε τι εστι πετρελαιο, τα + και τα - , να το χαιρεσαι αλλα ασε να χαρουμε κι εμεις τα δικα μας που τα πηραμε για τους δικους μας λογους!!! Μπορω να βρω πανω απο 10 ποστ σου που "υπονοεις" ποσο καλυτερο ειναι το 320d...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από topmar Εμφάνιση μηνυμάτων
Εξυπνάδες-ειρωνείες?? Το γεγονός πως πιθανότατα να είχε ελαφρά κλίση ο δρόμος στην 1η μέτρηση (1mm κάτω από την ένδειξη ΜΑΧ ήταν η ένδειξη στη βέργα) δεν το σκέφτηκες ε? Ή αντίστοιχα να είχε ελαφρά κλίση ο δρόμος στη δεύτερη πρόσφατη μέτρηση που έκανα και έδειχνε ξανά ΜΑΧ στη βέργα, πάλι δεν το σκέφτηκες ε?

Βασικά το μόνο που σκέφτηκες - και απέδειξες με τα ειρωνικά γραφόμενά σου - ήταν πως "συμπληρώνει μόνο του λάδι", έτσι δεν είναι??

Δεν πειράζει, κλασική συμπεριφορά είναι, "το έργο το έχω ξαναδεί" ..........

(Τέλος off topic)
Ουτε εξυπναδες ουτε ειρωνειες...Αντιγραφη των λεγομενων σου απλα...
Συμπερασμα μπορει να βγαλει ο καθενας
Σε τι κλισεις ελεγχεις το λαδι σου δε με αφορα αλλα συμφωνα με το δικο μου ταπεινο μυαλο για να συγκρινεις 2 μετρησεις οφειλεις να εχεις τις ιδιες συνθηκες...Αν εσυ δεν το κανεις, μετρας, βγαζεις διαφορετικα αποτελεσματα μεσα σε 1 1/2 μηνα και ειναι αντιστροφως αναλογα της κοινης λογικης , ε τοτε επιτρεψε μου να πω το μαγικο οτι το αυτοκινητο σου συμπληρωνει μονο του λαδι!
(Τέλος off topic) κι απο μενα...
__________________
Εχω κι εγω ενα κλειδι....του παραδεισου!!!
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 06-09-09, 19:15
Το avatar του χρήστη mitsos_chania
mitsos_chania Ο χρήστης mitsos_chania δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-10-2007
Μηνύματα: 1.308
mitsos_chania has a spectacular aura aboutmitsos_chania has a spectacular aura about
δυστυχως φιλε μου zero το 320d ειναι πολυυυυ καλυτερο απο το 320.Το παιδι απλα λεει τις εμπειριες του απο το αμαξι και εσυ απλα βγαζεις το συμπερασμα απο τις δικες σου εμπειριες με το αντιστοιχο 320 για πλεονεκτιματα πολλα απεναντι στο δικο σου.Και αυτο γιατι μιλαμε για δυο ιδια αυτοκινητα αλλα το ενα με κλασεις ανωτερο μοτερ
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 06-09-09, 19:17
Το avatar του χρήστη topmar
topmar Ο χρήστης topmar δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-04-2008
Μηνύματα: 981
topmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Zer0cooL Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν εγραψες αλλα σε πολλες περιπτωσεις υπονοεις κατι τετοιο...Καθε φορα λες εγω με το πετρελαιο δε καιω λαδι, εγω με το πετρελαιο καιω ελαχιστη βενζινη, εγω με το πετρελαιο κανω σερβις καθε 2 χρονια και μου στοιχιζει λιγο.....Οκ, ξερουμε τι εστι πετρελαιο, τα + και τα - , να το χαιρεσαι αλλα ασε να χαρουμε κι εμεις τα δικα μας που τα πηραμε για τους δικους μας λογους!!! Μπορω να βρω πανω απο 10 ποστ σου που "υπονοεις" ποσο καλυτερο ειναι το 320d...
Δεν το υπονοώ, απλά είναι

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Zer0cooL Εμφάνιση μηνυμάτων
Ουτε εξυπναδες ουτε ειρωνειες...Αντιγραφη των λεγομενων σου απλα...
Συμπερασμα μπορει να βγαλει ο καθενας
Σε τι κλισεις ελεγχεις το λαδι σου δε με αφορα αλλα συμφωνα με το δικο μου ταπεινο μυαλο για να συγκρινεις 2 μετρησεις οφειλεις να εχεις τις ιδιες συνθηκες...Αν εσυ δεν το κανεις, μετρας, βγαζεις διαφορετικα αποτελεσματα μεσα σε 1 1/2 μηνα και ειναι αντιστροφως αναλογα της κοινης λογικης , ε τοτε επιτρεψε μου να πω το μαγικο οτι το αυτοκινητο σου συμπληρωνει μονο του λαδι!
(Τέλος off topic) κι απο μενα...
Αύριο θα βγάλω φωτό από το δείκτη & την ένδειξη στο BC & θα τα ανεβάσω εδώ....

ΥΓ: Αν θέλεις φθηνό λάδι για συμπλήρωμα, πες μου να σου στείλω..... (χιούμορ, μην θυμώσεις πάλι....)
__________________
Πρώην κάτοχος BMW E90 320d Stage 1 (217HP).... Νυν κάτοχος VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi 300HP (Stage 1) R-Line DSG7 7seater
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:56.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.