Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-05-11, 15:29
mitsos09 Ο χρήστης mitsos09 δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 28-02-2011
Μηνύματα: 8
mitsos09 is on a distinguished road
ΛΑΔΙΑ 5w30 Η 10w40 ?

Καλησπέρα σας , σε όλους ,
μια ερωτήσουλα θα ήθελα να κάνω?
Έχω πάρει μια Ε46 ti Compact του 2003 1600 κ. εδώ και 2 μήνες , (και γενικότερα είμαι πολύ χαρούμενος, είναι ένα όνειρο που έγινε πραγματικότητα.) αλλά πρέπει να του κάνω service σιγά σιγά .
Το πρόβλημα μου είναι ότι ο προκατοχός μου το πήγαινε μόνο στον Σφακιανάκη (στην κηφισιά)
και του βάζανε λάδια μόνο 5w30 , αλλά όλοι μου λένε να μην βάλω 5w30 αλλά να βάλω 10w40 , γιατι λένε ότι εδώ στην Ελλάδα μας επειδή έχουμε πιο υψηλές θερμοκρασίες είναι καλύτερα για τον κινητήρα.
Τα 5w30 ναι μεν τα προτημάει η ΜΑΜΑ αλλά υποτίθεται ότι είναι για την Γερμανία καλύτερα αυτά τα λάδια , και ότι θα καιονται πολύ πιο γρήγορα .
Μήπως μπορειτε να με βοηθήσετε ?
Ευχαριστώ πολύ.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-05-11, 15:46
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mitsos09 Εμφάνιση μηνυμάτων
αλλά όλοι μου λένε να μην βάλω 5w30 αλλά να βάλω 10w40 , γιατι λένε ότι εδώ στην Ελλάδα μας επειδή έχουμε πιο υψηλές θερμοκρασίες είναι καλύτερα για τον κινητήρα.
56 φορά που το λέω...

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...741#post422741

Μας έγιναν όλοι επιστήμονες και βγάζουν πορίσματα για το τι είναι καλό και τι όχι...

0W40, 5W40 και 5W30 με έγκριση LL04 κάνουν για τον κινητήρα σου, τίποτα άλλο.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-05-11, 15:52
mitsos09 Ο χρήστης mitsos09 δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 28-02-2011
Μηνύματα: 8
mitsos09 is on a distinguished road
Σε ευχαριστώ πολύ .
Και εγώ το ίδιο πίστευα .
Πραγματικά σε ευχαριστώ πολύ .
Καλο απόγευμα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-05-11, 00:33
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Σωστος ο GOD! Λογικα τον Ν45Β16 εχει το αυτοκινητο σου το οποιο ειναι ιδιο μοτερ με του 116 μου. Κι εγω λαδια βαζω SAE 5W30 και τιποτ'αλλο οσο ειμαι Ελλαδα και τ αμαξι μια χαρα ειναι, και ουτε καιει λαδι παρολο το σκισιμο που τρωει χειμωνα καλοκαιρι.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-05-11, 01:03
Το avatar του χρήστη ThaNOS E46coupe
ThaNOS E46coupe Ο χρήστης ThaNOS E46coupe δεν είναι συνδεδεμένος
M43 super terminator
 
Εγγραφή: 30-10-2009
Μηνύματα: 3.045
ThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to behold
και εγω 5w/30 εβαλα φουλ συνθετικα παντα με προδιαγραφες LL04. Ο προηγιυμενος ιδιοκτητης εβαζε νομιζω 0/40, θα τα εβαζα και εγω αλλα απ τη στιγμη που λειτουργει αψογα και με αυτα, παρολα τα 180.000 χλμ δεν τα αλλαζω. Για να ρωτησω ομως και κατι,..Πειραζει που εβαλα λαδια no name? Comma λεγονται...
__________________
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΑΙ ΣΑΒΒΑΤΟ ΝΑ ΜΗ ΠΟΤΙΖΕΙΣ ΓΛΑΣΤΡΕΣ.ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΝΩ ΜΕ ΤΗ BMW ΚΑΙ ΤΗ ΓΕΜΙΖΩ ΛΑΣΠΕΣ !!!!!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...586#post443586
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...418#post440418
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-05-11, 06:22
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ThaNOS E46coupe Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να ρωτησω ομως και κατι,..Πειραζει που εβαλα λαδια no name? Comma λεγονται...
Δεν είναι no-name, είναι Comma. Από την στιγμή που έχουν την έγκριση του κατασκευαστή, δεν πα να τα λένε και Teleia, μία χαρά κάνουν.

Καλό θα ήταν να παίρνετε λιπαντικά που βρίσκονται εύκολα όμως γιατί αυτό που δεν κάνει καλό είναι να αλλάζει η μάρκα συχνά καθώς κάθε λάδι έχει δικά του συστατικά και πολλές φορές το νέο λάδι όταν είναι νέας εταιρίας καθαρίζει το φίλμ της προηγούμενης για να κάνει το δικό της, προκαλώντας (θεωρητικά) μικρο-φθορά στο ενδιάμεσο.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 30-05-11, 16:05
Το avatar του χρήστη ThaNOS E46coupe
ThaNOS E46coupe Ο χρήστης ThaNOS E46coupe δεν είναι συνδεδεμένος
M43 super terminator
 
Εγγραφή: 30-10-2009
Μηνύματα: 3.045
ThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από God Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν είναι no-name, είναι Comma. Από την στιγμή που έχουν την έγκριση του κατασκευαστή, δεν πα να τα λένε και Teleia, μία χαρά κάνουν.

Καλό θα ήταν να παίρνετε λιπαντικά που βρίσκονται εύκολα όμως γιατί αυτό που δεν κάνει καλό είναι να αλλάζει η μάρκα συχνά καθώς κάθε λάδι έχει δικά του συστατικά και πολλές φορές το νέο λάδι όταν είναι νέας εταιρίας καθαρίζει το φίλμ της προηγούμενης για να κάνει το δικό της, προκαλώντας (θεωρητικά) μικρο-φθορά στο ενδιάμεσο.
ναι μάνο μου το είχα διαβάσει αυτό με το φίλμ. εγώ πάντως τα βρίσκω πολύ έυκολα τα comma.κ απ τη στιγμή που είμαι ευχαριστημένος λέω να συνεχίσω με αυτά!!!!!!! το no name το έγραψα επειδή δέν είναι τόσο γνωστά όπως πχ τα castrol!!!
__________________
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΑΙ ΣΑΒΒΑΤΟ ΝΑ ΜΗ ΠΟΤΙΖΕΙΣ ΓΛΑΣΤΡΕΣ.ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΝΩ ΜΕ ΤΗ BMW ΚΑΙ ΤΗ ΓΕΜΙΖΩ ΛΑΣΠΕΣ !!!!!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...586#post443586
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...418#post440418
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 30-05-11, 16:20
Το avatar του χρήστη bimmer-corfu
bimmer-corfu Ο χρήστης bimmer-corfu δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-11-2004
Μηνύματα: 3.021
bimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to all
5-30 βάζω στο Ε92 χωρίς πρόβλημα, μην ακούς απο εδώ και απο εκεί
__________________
Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 30-05-11, 22:24
mitsos09 Ο χρήστης mitsos09 δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 28-02-2011
Μηνύματα: 8
mitsos09 is on a distinguished road
Σας ευχαριστώ πολύ όλους.
ο κινητήρας μου είναι N40 πάντος.
Καλά είναι τέλειο αυτό το forum .
Καλο σας βράδυ .

Έχεις δίκιο bimmer-corfu ότι να'νε μου λένε .
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 30-05-11, 23:58
takis1983 Ο χρήστης takis1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-01-2010
Μηνύματα: 228
takis1983 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ThaNOS E46coupe Εμφάνιση μηνυμάτων
και εγω 5w/30 εβαλα φουλ συνθετικα παντα με προδιαγραφες LL04. Ο προηγιυμενος ιδιοκτητης εβαζε νομιζω 0/40, θα τα εβαζα και εγω αλλα απ τη στιγμη που λειτουργει αψογα και με αυτα, παρολα τα 180.000 χλμ δεν τα αλλαζω. Για να ρωτησω ομως και κατι,..Πειραζει που εβαλα λαδια no name? Comma λεγονται...
δεν ειναι κ τοσο αγνωστα! βγαζει κ βαλβολινες αυτη η εταιρια κ εχει κ σε μυστισια sae! τα φορανε κ μερικα γαλλικα!
__________________
σαν πας στη καλαμάτα και ΄ρθεις με το καλό, φέρε ενα κατσαβίδι μαζί κι ενα φακό !
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:09.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.