Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-04-15, 12:43
petrosarch Ο χρήστης petrosarch δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 31-08-2012
Μηνύματα: 43
petrosarch is on a distinguished road
ΡΕΛΑΝΤΙ ...

Καλημερα.....χρονια πολλα φιλοι μου...
Επανερχομαι στο θεμα μου φιλοι μου ......ειναι μια τρελλα με το ρελαντι
Σε μια 316 του 2001....4πορτη...ε46 εδω και 6 μηνες τωρα , εχω αλλαξει και του 2 Λ,
εχω καθαρισει την πεταλουδα που καθοριζει το μιγμα....αλλα το τσεκ συνεχιζει να αναβει συνεχως....η διαγνωση παντα δειχνει Λ , τους εχω αλλαξει και τους δυο..!!!
Οταν σταματαω σε φαναρι , αλλα οχι παντα , το ρελαντι χαμηλωνει και πολλες φορες σβηνει....το οικονομομετρο ανεβοκατεβαινει τρελλα πριν σβησει.
Αλλες φορες οταν παω να ξεκινησω , δειχνει σαν να το πνιγει , σαν να μην παιρνει αερα.
Η τελευταια μου ελπίδα ειναι τα αλλαξω το MAF...το βρηκα στο ΕΒΑΥ σε καλη τιμη , 85 ευρω + μεταφορικα, αλλα πριν το παραγγειλω θα ηθελα την γνωμη σας, ο μηχανικος επιμενει στο Μaf.....αλλα δεν τον εμπιστευομαι διοτι ειχαμε δοκιμασει ενα καινουργιο ΜΑΦ ....και εκανε παλι τα ιδια.....οποτε ειναι μια περιεργη κατασταση...
Εαν μπορει καποιος να προτεινει κατι..!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-04-15, 13:38
Το avatar του χρήστη inno
inno Ο χρήστης inno δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 14-06-2011
Μηνύματα: 16
inno is on a distinguished road
Χρόνια πολλά και σε σένα Φίλε μου.
Πράγματι υπάρχουν πολλοί λόγοι που μπορεί να έχεις αυτά τα συμπτώματα + το οτι ανάβει το Τσέκ
Απο το Αν είναι σωστός ο λ , αισθητήρα στοφάλου , μέχρι και ενα σκισμένο σωληνακι η κολάρο.
Τώρα, αυτό όμως που σίγουρα θα σου πρότεινα είναι να αλλάξεις πρωτίστως μηχανικό.
Πάντος καλό είναι οτι έχει να κάνει με αισθητήρα να μπαίνει μαμά γιατί μπορεί να υπάρξουν αργότερα μπερδέματα....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-04-15, 13:41
Το avatar του χρήστη 6ylinder
6ylinder Ο χρήστης 6ylinder δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-12-2011
Μηνύματα: 1.341
6ylinder will become famous soon enough6ylinder will become famous soon enough
Ελπίζω τουλάχιστον να μην άλλαξες τη DISA όπως επέμενες...

Αφού βάλατε καινούργιο μαφ και δεν διορθώθηκε, γιατί να αγοράσεις μαφ;;; Δοκιμάστε αν θέλετε και άλλο ένα μτχ μαφ που να είναι λειτουργικό, δεν χρειάζεται να είναι καινούργιο. Έτσι, για να εξαλείψετε κάθε πιθανότητα αφού δεν σας δίνει σιγουριά ούτε το καινούργιο μαφ που δοκιμάσατε...

Το σβήσιμο στο ρελαντί οφείλεται καμιά φορά και σε αισθητήρα στροφάλου.
Πάντως είναι περίεργο που σου δείχνει πάντα λ...είσαι σίγουρος ότι δουλεύουν οι λ;;;; Στο διαγνωστικό μπορείτε να δείτε live μετρήσεις των λ, να καταλάβετε αν όντως δουλεύουν, μήπως για κάποιον λόγο δεν δίνουν σήμα;;; Να δείτε και τις προσαρμογές καυσίμου...
__________________
E36 M44B19

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη 6ylinder : 16-04-15 στις 13:44
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-04-15, 15:20
petrosarch Ο χρήστης petrosarch δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 31-08-2012
Μηνύματα: 43
petrosarch is on a distinguished road
Φιλε μου.....εκανα αυτό που μου είπες.....πηγα στον μηχανικο μου....εφερε το διαγνωστικο και ειδα.
Οι Λ δουλευαανε απο 10 εως 90 βολτ , οπως ακριβως μου ειπες,.... τελικα αυτό που δεν δουλευε και ηταν κολλημένο ηταν το ΜΑΦ....εδειχνε σταθερα 5,01 εως 5,03 με διαφορετικες γκαζιες....οποτε διαπιστωσα τελικα οτι φταιει το ΜΑΦ....αυτο μου ειπε και ο ιδιος δηλαδη.....
Το παρηγγειλα ηδη στη γερμανια.....εδω το βρηκα 190 ευρω.....
Να εχεις καλο σαββ/κο ....να εισαι παντα καλα.... καλη συνεχεια
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-04-15, 15:38
Το avatar του χρήστη 6ylinder
6ylinder Ο χρήστης 6ylinder δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-12-2011
Μηνύματα: 1.341
6ylinder will become famous soon enough6ylinder will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από petrosarch Εμφάνιση μηνυμάτων
...ηταν κολλημένο ηταν το ΜΑΦ....εδειχνε σταθερα 5,01 εως 5,03 με διαφορετικες γκαζιες....οποτε διαπιστωσα τελικα οτι φταιει το ΜΑΦ....αυτο μου ειπε και ο ιδιος δηλαδη.....
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από petrosarch Εμφάνιση μηνυμάτων
.....ο μηχανικος επιμενει στο Μaf.....αλλα δεν τον εμπιστευομαι διοτι ειχαμε δοκιμασει ενα καινουργιο ΜΑΦ ....και εκανε παλι τα ιδια.....οποτε ειναι μια περιεργη κατασταση...
Και το καινούργιο γιατί δεν δούλεψε;;;
__________________
E36 M44B19
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-04-15, 15:43
MarinosE46 Ο χρήστης MarinosE46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-11-2012
Μηνύματα: 792
MarinosE46 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 6ylinder Εμφάνιση μηνυμάτων
Και το καινούργιο γιατί δεν δούλεψε;;;
μήπως δεν έκανε ο μάστορας adaptation?Στο δικό μου που άλλαξα maf το καλοκαίρι δεν έστρωνε το αυτοκίνητο με τον νέο MAF πριν γίνει adaptation.Είχα αλλάξει και αισθητήρα εκκεντροφόρου μαζί.
Να ενημερώσω πάντως πως και σε μένα έβγαζε βλάβη στον Λ,η οποία σβήστηκε μετά την αλλαγή του MAF και δεν άναψε πάλι.
Λαμπάκι στο καντράν δε μου άναψε ποτέ παρά το γεγονός πως 2 μέρες πριν αλλάξω MAF το αυτοκίνητο ανέβαζε αργά μέχρι τις 4500 και μετά έκανε ένα κόψιμο σαν να έμενε εντελώς από βενζίνη.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:04.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.