Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-05-14, 18:12
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Νόμιμες ή παράνομες μετατροπές..

Λοιπόν, εδώ ο καλός ο ανακατοσούρας που έχει διώξει με την συμπεριφορά του
500 άτομα, και έχει κατακρίνει άλλα τόσα..
Η προσωπική μου άποψη για μια μετατροπή είναι δεδομένη.
Πρέπει να δηλώνεται κανονικά.
Οτι δεν είναι δηλωμένο, δεν είναι νόμιμο, με αποτέλεσμα να επιβαρύνει όλους τους υπόλοιπους.
Ασχέτως απο την συγκυρία των εποχών όπου δεν μπορούμε πλέον να κάνουμε μα μετατροπή
με νόμιμο τρόπο, κατά το παρελθόν, οι 99% των αδήλωτων μετατροπών γινόταν απο άτομα
τα οποία δεν είχαν την οικονομική δυνατότητα, ή δεν ήθελαν απο ιδεολογία να πληρώνουν το τίμημα που αντιστοιχούσε σε αυτό που κατείχαν.
Θεωρώ, οτι όποιος δεν μπορεί νομίμως να κατέχει κάτι, και βρίσκει δικαιολογία για να το αποκτήσει παράνομα, παρανομεί και με κλέβει.
Τον θεωρώ λοιπόν κλέφτη. Απατεώνα, υπεύθυνο για πάρα πολλά απο τα στραβά του τόπου.
Αυτός που δίνει ας πούμε 50ε για να περάσει κτεο είναι απατεώνας, και συνεισφέρει ενεργά
και έμπρακτα στο χάλι της Ελλάδος.
Αυτός που σήκωνε την μπάρα απο τα διόδια, ακριβώς το ίδιο. Ενας κλέφτης που κλέβει μια σοκολάτα απο το περίπτερο και δεν την πληρώνει.
Οχι επειδή δεν έχει, αλλά απο νοοτροπία.
Κλέφτης, απατεώνας, ψεύτης και ψευτόμαγκας..
Οποιος θεωρεί οτι το οικονομικό είναι δυσβάσταχτο, μπορεί να σταματήσει να κυκλοφορεί με το αυτοκίνητο του. Δεν έχουν όλοι δικαίωμα στο αυτοκίνητο εφόσον δεν μπορούν να το κατέχουν νόμιμα.
Δεν είναι δικαίωμα η κατοχή ενός αυτοκινήτου, ήταν είναι και θα είναι προτέρημα.
Εάν μπορείς το έχεις, εάν δεν μπορείς δεν το έχεις.
Το ότι δεν έχω λεφτά να αγοράσω καινούριο αυτοκίνητο, επειδή μου πήρε όλες τις οικονομίες ο Στουρνάρας για ένα σπίτι, ένα αυτοκίνητο και έναν γάμο που έκανα, δε σημαίνει οτι έχω το δικαίωμα να αυτοδικήσω και να κλέψω ένα αυτοκίνητο απο μια υπηρεσία του δημοσίου ή τον γείτονα και να το κυκλοφορώ.
Το ότι καταθέτω τις πινακίδες απο το αυτοκίνητο μου, επειδή δεν έχω τα 660 +400 +400 κάθε χρόνο για τέλη ασφάλεια και έκτακτη εισφορά πολυτέλειας, σημαίνει οτι δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να το κυκλοφορώ.
Εφόσον τα οικονομικά μου φτάνουν για ζάσταβα, με ζάσταβα θα την βγάλω.
Κατανοητό οτι έχουν οι 99% απο αυτούς που θα το διαβάσουν αντίθετη άποψη.
Και σεβαστό..
Κατανοητό οτι έχουν γίνει αδικίες, και σεβαστό. Αλλά η ζωή δεν είναι δίκαιη.
Δεν είναι όλα για όλους, δεν είναι όλοι για όλα..
Οποιος νομίζει οτι σε άλλες χώρες τα πράγματα είναι καλύτερα, ας πάρει το διαβατήριο του και ας πάει στην ευχή του θεού.
Ολος ο πλανήτης μας ανήκει, κάπου θα υπάρχει ένα μέρος όπου όλοι θα ταιριάξουν.
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-05-14, 19:51
Το avatar του χρήστη MZ3
MZ3 Ο χρήστης MZ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-12-2004
Μηνύματα: 1.999
MZ3 will become famous soon enough
σεβαστη η αποψη σου και εγω μαζι σου ΑΛΛΑ
εβαλες στον κουβα μερικους τους εχεις ολους το ιδιο αλλα συγχρόνως αφησες
τους πιο πολους απεξω (δεν χώραγαν?) που ολος τυχαιος φταινε και περισσοτερο
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-05-14, 20:11
Το avatar του χρήστη Veldrin
Veldrin Ο χρήστης Veldrin δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-04-2010
Μηνύματα: 220
Veldrin is on a distinguished road
Ωραία όλα αυτά, αλλα αυτοί που πραγματικά έκλεβαν ή λυμαίνονταν τόσα χρόνια είναι ένα μέρος αυτών που σήμερα έχουν να κυκλοφορούν το τάδε ακριβό αυτοκίνητο.

Ναι, φυσικά και πρέπει όλοι να είναι νόμιμοι, αλλά όταν το γύρισες στο ηθικό θέμα, εκεί δεν υπάρχει άσπρο και μαύρο.

Η πηγή του προβλήματος που αναφέρεις είναι τα λεφτά, και τα λεφτά αυτά δε βγήκαν με όμορφες πράξεις σε πολλές των περιπτώσεων.
__________________
Κι όπως θα παίρνω τις στροφές, κάτσε στο VAG και κοίταζε με
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-05-14, 20:49
SUPERCHARGER Ο χρήστης SUPERCHARGER δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-08-2006
Μηνύματα: 841
SUPERCHARGER will become famous soon enoughSUPERCHARGER will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν, εδώ ο καλός ο ανακατοσούρας που έχει διώξει με την συμπεριφορά του
500 άτομα, και έχει κατακρίνει άλλα τόσα..
Η προσωπική μου άποψη για μια μετατροπή είναι δεδομένη.
Πρέπει να δηλώνεται κανονικά.
Οτι δεν είναι δηλωμένο, δεν είναι νόμιμο, με αποτέλεσμα να επιβαρύνει όλους τους υπόλοιπους.
Ασχέτως απο την συγκυρία των εποχών όπου δεν μπορούμε πλέον να κάνουμε μα μετατροπή
με νόμιμο τρόπο, κατά το παρελθόν, οι 99% των αδήλωτων μετατροπών γινόταν απο άτομα
τα οποία δεν είχαν την οικονομική δυνατότητα, ή δεν ήθελαν απο ιδεολογία να πληρώνουν το τίμημα που αντιστοιχούσε σε αυτό που κατείχαν.
Θεωρώ, οτι όποιος δεν μπορεί νομίμως να κατέχει κάτι, και βρίσκει δικαιολογία για να το αποκτήσει παράνομα, παρανομεί και με κλέβει.
Τον θεωρώ λοιπόν κλέφτη. Απατεώνα, υπεύθυνο για πάρα πολλά απο τα στραβά του τόπου.
Αυτός που δίνει ας πούμε 50ε για να περάσει κτεο είναι απατεώνας, και συνεισφέρει ενεργά
και έμπρακτα στο χάλι της Ελλάδος.
Αυτός που σήκωνε την μπάρα απο τα διόδια, ακριβώς το ίδιο. Ενας κλέφτης που κλέβει μια σοκολάτα απο το περίπτερο και δεν την πληρώνει.
Οχι επειδή δεν έχει, αλλά απο νοοτροπία.
Κλέφτης, απατεώνας, ψεύτης και ψευτόμαγκας..
Οποιος θεωρεί οτι το οικονομικό είναι δυσβάσταχτο, μπορεί να σταματήσει να κυκλοφορεί με το αυτοκίνητο του. Δεν έχουν όλοι δικαίωμα στο αυτοκίνητο εφόσον δεν μπορούν να το κατέχουν νόμιμα.
Δεν είναι δικαίωμα η κατοχή ενός αυτοκινήτου, ήταν είναι και θα είναι προτέρημα.
Εάν μπορείς το έχεις, εάν δεν μπορείς δεν το έχεις.
Το ότι δεν έχω λεφτά να αγοράσω καινούριο αυτοκίνητο, επειδή μου πήρε όλες τις οικονομίες ο Στουρνάρας για ένα σπίτι, ένα αυτοκίνητο και έναν γάμο που έκανα, δε σημαίνει οτι έχω το δικαίωμα να αυτοδικήσω και να κλέψω ένα αυτοκίνητο απο μια υπηρεσία του δημοσίου ή τον γείτονα και να το κυκλοφορώ.
Το ότι καταθέτω τις πινακίδες απο το αυτοκίνητο μου, επειδή δεν έχω τα 660 +400 +400 κάθε χρόνο για τέλη ασφάλεια και έκτακτη εισφορά πολυτέλειας, σημαίνει οτι δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να το κυκλοφορώ.
Εφόσον τα οικονομικά μου φτάνουν για ζάσταβα, με ζάσταβα θα την βγάλω.
Κατανοητό οτι έχουν οι 99% απο αυτούς που θα το διαβάσουν αντίθετη άποψη.
Και σεβαστό..
Κατανοητό οτι έχουν γίνει αδικίες, και σεβαστό. Αλλά η ζωή δεν είναι δίκαιη.
Δεν είναι όλα για όλους, δεν είναι όλοι για όλα..
Οποιος νομίζει οτι σε άλλες χώρες τα πράγματα είναι καλύτερα, ας πάρει το διαβατήριο του και ας πάει στην ευχή του θεού.
Ολος ο πλανήτης μας ανήκει, κάπου θα υπάρχει ένα μέρος όπου όλοι θα ταιριάξουν.
εδω φιλε μου μου το χαλασες...............
μου θυμισες Σημιτη, "Ετσι ειναι η Ελλαδα, τι να κανουμε"......

Οχι, δεν θα επιτρεψω σε κανεναν να με κανει να φυγω απο την χωρα μου...
Θα μεινω εδω, και θα παλεψω να γινει και η Ελλαδα μας οπως πρεπει στα θεματα που ο καθε βλαχοδημαρχος που την ειδε υπουργος και οι συμβουλοι του, ακομα να καταλαβουν τι πρεπει να κανουν και πως........
Οποιος εχει βγει απο την Ελλαδα για επαγγελματικους λογους, ξερει στον τομεα του τι παει στραβα στην Ελλαδα..........
Και πρεπει επιτελους ή να αλλαξουν μυαλα, ή να αλλαξουμε αυτους.............
__________________
Τα αλογα δεν ειναι στραγαλια...............
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-05-14, 21:29
intasg Ο χρήστης intasg δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-11-2007
Μηνύματα: 231
intasg will become famous soon enough
Σωστός. Όλοι ξαφνικά την είδαν προύχοντες. Μεγάλα σπίτια, καινούργια αυτοκίνητα, ταξίδια κτλ. Έχεις κύριε; Να τα χαρείς. Δεν έχεις; Προσγειώσου και σταμάτα να το παίζεις πλούσιος.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-05-14, 21:44
Το avatar του χρήστη Fanatic
Fanatic Ο χρήστης Fanatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-05-2004
Μηνύματα: 3.592
Fanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really nice
Θα συμφωνησω με οσα αναφερει ο rapid.

Επιπλεον να αναφερω οτι οποιος βρισκει τροπο να κλεψει κανει τους υπολοιπους που πληρωνουν (και δεν τους τα δινουν τα λεφτα αλλα τα βγαζουν τιμια και με δουλεια) να ειναι οι μαλακες. Αλλα κλασσικα αυτο συμβαινει χροοοοονια στην Ελλαδα! Οι σωστοι που θελουν να εχουν μια καθαρη συνειδηση και να θεωρουν οτι πραττουν σωστα καταληγουν να ειναι οι χαμενοι και να πληρωνουν τα σπασμενα διοτι ενα καρο αλλοι κανουν κομπινες και λαμογιες. Η μεγαλομανια εφαγε αυτη την χωρα.

Ολοι θελουν να εχουν την αμαξαρα τους, να πανε τις διακοπαρες τους, να φορανε τις ρολογαρες τους και να πετανε λουλουδια στις γκομενιτσες τους στα μπουζουκια...και δεν κρινω οσους το κανουν...μαγκια τους...ΑΜΑ ΜΠΟΡΟΥΝ! Τιμια ομως!! Αμα δεν μπορουν τοτε απλα γ@μ@νε ολους τους αλλους...γιατι για να μπορουν να τα κανουν...ε απο καπου πρεπει να κοψουν...(φ.π.α, σημα τελων κτλ)

Ακους αλλους να λενε οτι δεν θελουν να το δηλωσουν γιατι ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ να πληρωσουν τα τελη...και απο την αλλη θα ακουσεις να δινουν το ιδιο η και μεγαλυτερο ποσο με τα τελη για να βαλουν ζαντες, ηχοσυστημα, αναρτηση, εναν αραπη να τους κανει αερα και δεν ξερω και γω τι αλλο...αλλα ναι λεφτα δεν υπαρχουν για τα τελη...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Fanatic : 14-05-14 στις 21:47
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-05-14, 22:01
Το avatar του χρήστη Dimzan
Dimzan Ο χρήστης Dimzan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-11-2007
Μηνύματα: 1.719
Dimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of light
συμφωνω σε ολα, εκτος απο τα διοδια. Ειναι αρχικαραγκιοζηδες με τις τιμες που εβαλαν, και ειδικα για τα διοδια, το κρατος δεν επωφελειται στο παραμικρο απο την υπαρξη τους. Δεν κανει κυκλο το χρημα οπως κανει μεσω αλλης φορολογιας ή μέσω της διακίνησής του σε άλλες αγορές. Τα διόδια όπως έχει η κατάσταση σήμερα έχουν σκόπο να πλουτίσουν τις 5 κλίκες που φρόντισαν να κάνουν τη λειτουργία και τη χρήση τους καθεστώς. Είμαι στο τσάκ να καλύψω πινακίδα στη μηχανή και να αρχίσω να τα πιστολιάζω.
__________________
αλλαξα υπογραφη
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-05-14, 22:17
Το avatar του χρήστη ducatista
ducatista Ο χρήστης ducatista δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 16-10-2013
Μηνύματα: 92
ducatista is on a distinguished road
ναι οκ... ωραιο το ποστ ρε παιδια.. αλλα ας μην ξεχναμε οτι το κρατος το ιδιο ειναι κλεφτης... τα αμαξια η μετατροπες τα δανεια και ολα αυτα που μας αναγκασαν(οπου μας αναγκασαν οχι με το πιστολί στο λαιμο αλλα με μαρκετινγκ πλυση εγκεφαλου κτλπ) να παρουμε παλιοτερα υπο αλλες προυποθεσεις (αλλους μισθους διαφορετικη φορολογηση) και τωρα δεν μπορουμε να πληρςσουμε και αναγκαζομαστε και τα δινουμε η μας τα παιρνουν εμεις σε αυτο τι πρεπει να κανουμε? κυριε θεσ σε 5 χρονια να υπερδιπλασιασεις τα τελη? θες να μας τα παιρνεις απο παντου θες παραλογες φορολογησεις? ναι θα σε κλεβω οπυ μπορω αφου πλεον δεν μπορω να ειμαι μαγκας και να σε πληρωνω αφου εσυ και ολα τα στελεχη σου περνατε ζαχαρη και μας κλεβετε αλλα τα δικα σας κολπα λεγονται νομοσχεδια ε και εγω θα σε κλεβω στα κρυφα παντου και στα αμαξια... και το εννοω... οταν αντικειμενικα σε πολλα θεματα ειμαστε ευρωπη και σε αλλα ουγκαντα.. το μονο που δεν διαγπραγματευομαι και για κανενα λογο ειναι η ασφαλειες.. δεν εχεις? κυριε μην οδηγεις...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 14-05-14, 22:44
Το avatar του χρήστη konoss
konoss Ο χρήστης konoss δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Μηνύματα: 226
konoss is on a distinguished road
Συνηθως δε γραφω σε τετοια post για αποφηγη παρεξηγησεων ομως τωρα θα κανω μια εξαιρεση .
Αρχικα νομιζω οτι " γερνεις " λιγο στις αποψεις σου . Σε πηραζει καποιος ο οποιος ειχε ενα 316 , 318 και το εκανε 3XX που στο κατω κατω και τα τελη του και την ασφαλεια του πληρωνει ( το οτι σε ατυχημα η' ελεγχο θα εχει απο μικρο εως τεραστιο προβλημα ειναι ενα αλλο μεγαλο κεφαλαιο που δεν ανηκει εδω ) και κανει και καταναλωση σε καυσιμα και αναλωσιμα , σε πηραζει αυτος που σηκωνει την μπαρα στα διοδια και σε πηραζει αυτος που δινει 50 ευρω στο ΚΤΕΟ .
Ομως δεν αναφερεις πουθενα και μαλλον δε σε πηραζουν ολα σχεδον τα δημοσια οχηματα που κυκλοφορουν ανασφαλιστα και σε περιπτωση ατυχηματος βγαινουν και απο πανω . Υστερα , αυτος που σηκωνει τη μπαρα στα διοδια αλλα και αυτος που δε τη σηκωνει ιδη εχει πληρωσει την κατασκευη του εργου ( απο τη στιγμη που ο εκαστοτε εργαλαβος ειχε βαλει λιγοτερο απο 8% ) και το ξαναπληρωνει , αλλα σα να μη φτανει αυτο τους πληρωνει ξανα ( περιπου 1,6 Δις Ευρω ) επειδη λογο " κρισης " εχουν μειωθει οι διελευσεις . Αυτος με τα 50 ευρω στο ΚΤΕΟ , δεν θα εκανε καν την σκεψη αν δεν υπηρχε ο υπαλληλος του ΚΤΕΟ που τα δεχετε με προθυμια , και γενικα δε θα υπηρχε η σκεψη του λαδωματος , λαμογιας αν οι διοικουντες ηταν τυπος και υπογραμμος και οχι μαγκια , κλα_ια κλπ .
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 14-05-14, 22:56
kostastnt Ο χρήστης kostastnt δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Μηνύματα: 470
kostastnt will become famous soon enoughkostastnt will become famous soon enough
Κάποια πράματα τα θεωρούμε δεδομένα χωρίς όμως να είναι.. Για αυτό για πρώτη διαφορά διαφωνώ με τον rapid..

Το κράτος όλοι έχουμε καταλάβει πόσο "υπέροχα" δουλεύει.. Επειδή ξέμειναν από ρευστό σου λένε, έχεις 2000 κυβικά και πάνω οπότε πλήρωνε τα τετραπλά από το 1600άρι.. Με την ίδια ακριβώς λογικά θα σου πούνε μεθαύριο "αδερφέ είσαι εγκεφαλικά νεκρός, οπότε σε αποσυνδέω και πουλάω τα όργανα σου για 50.000 το κομμάτι".. Ή μπορεί να σου πει: "αδερφέ δεν βγαίνω στα λεφτά.. Θα έρθουν κάτι τουρίστες να πάρουν παρτούζα τη γυναίκα σου για 2000 ευρώ.."

Υπερβολικό αλλά ο νόμος για τα όργανα έχει μισοπεράσει και δυστυχώς δεν μαθεύτηκε ιδιαίτερα.. Το άλλο παράδειγμα υπερβολικό αλλά με τέτοια πιάνεται το νόημα πλέον..

Ιστορικά τα κράτη δημιουργήθηκαν για κάποιους λόγους.. Βασικός είναι να εργάζονται κάποιοι ώστε να οργανώνουν την ζωη των υπολοίπων.. Σε κοινωνικές παροχές, σε διαφορές μεταξύ των απλών πολιτών, να τηρούν την ισονομία κτλ.. Αν πραγματοποιούνταν έστω μία από τις στοιχειώδεις υποχρεώσεις του κράτους τότε όλοι πιστεύω θα βοηθούσαμε.. Όταν δεν δουλεύει ΑΠΟΛΥΤΩΣ τίποτα όπως θα έπρεπε βάσει λογικής και ξαναλέω ισονομίας τότε καλά κάνει όποιος μπορεί και κλέβει τον κλέφτη..
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:58.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.