Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά Z > Σειρά Z - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #121  
Παλιά 20-01-14, 17:45
Το avatar του χρήστη Fanatic
Fanatic Ο χρήστης Fanatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-05-2004
Μηνύματα: 3.592
Fanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really nice
Τεσπα ας μην κολλαμε στο θεμα 2λιτρου, αφου αποφασισες οτι θες αυτο για τους χ, ψ λογους αυτο να παρεις...παντως και εγω να ξερεις οτι 2,2 ειχα αποφασισει να παρω και τελικα πηρα 2,5, χαχαχα...

Ο λογος? Πολυ απλα βρηκα το αμαξι που ηθελα...οπως το ηθελα και σημαντικοτερο ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΟΥ ΤΟ ΗΘΕΛΑ...οπως λενε τα παιδια παραπανω οταν παιρνεις ενα αμαξι αξιας αρχικης 40-50κ ευρω θα σε ξεζουμισει αναλογως ασχετα αν ειναι +-200 κυβικα(γιατι 2λιτρο και πανω εισαι ηδη στοχαστρο)...

Εμενα πιο πολυ το λαδακι που βρηκες μεσα στο μοτερ με ανησυχει...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Fanatic : 20-01-14 στις 17:48
Απάντηση με παράθεση
  #122  
Παλιά 20-01-14, 20:41
Το avatar του χρήστη stef
stef Ο χρήστης stef δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-05-2004
Μηνύματα: 3.953
stef is just really nicestef is just really nicestef is just really nicestef is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Fanatic Εμφάνιση μηνυμάτων
ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΟΥ ΤΟ ΗΘΕΛΑ.....
Αυτό ακριβώς Στελιο είναι το σημαντικότερο, όλα τα άλλα πάνε περίπατο για εμένα..!
__________________
BMW-SHEER DRIVING PLEASURE

Καλοκαιρινές διακοπές για πάααντα...!
Απάντηση με παράθεση
  #123  
Παλιά 22-01-14, 13:22
Το avatar του χρήστη Dimzan
Dimzan Ο χρήστης Dimzan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-11-2007
Μηνύματα: 1.719
Dimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of light
τι εγινε τελικα?

προχωρησαν οι διαδικασιες?

βλεπω οτι ο φιλος μπαινει στο φορουμ αλλα δεν εχει γραψει ακομα..
__________________
αλλαξα υπογραφη
Απάντηση με παράθεση
  #124  
Παλιά 23-01-14, 03:32
Το avatar του χρήστη roadsterakias
roadsterakias Ο χρήστης roadsterakias δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Μηνύματα: 77
roadsterakias is on a distinguished road
Παιδια καλησπερα.. Δεν ειναι μονο τα +-200 κυβικα ειναι και η συντηρηση και η καταναλωση και η χρονολογια.. Τεσπα προσωπικα μενω στο ιδιοκτητο σπιτι της κοπελας μου και 100 μετρα πιο κατω μενουν οι γονεις μου (οπως και γω που και που) και συνηθως πηγαινουμε για φαγητο εκει και τα εξοδα μου ειναι ενα beverly300 που εχω... Δεν καπνιζω δεν πινω και γενικα δεν εχω εξοδα.. Οποτε οτι βγαζω το βαζω στην ακρη καθως δεν εχω 2 σημαντικα πραγματα στα 24 μου ενοικια και φαγητο. Απο βενζινες παλι εχω σμαρτ 1.0 οποτε και αμαξι να θελω οικονομικο το παιρνω.. Ηθελα ενα αμαξακι για να γουσταρω και κατεληξα στο Ζ4 2.0 που ειναι οπως και το 3.0 εξωτερικα παραμαινει Ζ4.. Αλλιως επαιρνα ενα σ2000 και καληνυχτα!!

Οσο αναφορα το αμαξι τωρα.. Ο τυπας για να το ξεχρεωσει πρεπει να βρει αλλα 2.500€ Εκτος απο τα δικα μου χρηματα... οποτε μεχρι να εχει ολο το ποσο δεν προχωραει τιποτα.. Με εχει στο περιμενε..! Παντως δεν αγχωνομαι.. Ουτε βιαζομαι.. Ενα ωραιο πρωι του εχω πει οτι θα το χρειαστω για να παμε να το τσεκαρουμε σε δικο μ μηχανικο ο οποιος δεν ειναι για ΒΜW αλλα audi, wv (γερμανικα και αυτα κατι θα ξερει τουλαχιςτον τον εμπιςτευομαι) μετα απο φανοποιο και μετα απο αντιπρωσοπεια της bmw για χαρτογραφηση θα ζητησω αντιγραφο αναλυτικο φωτοτυπια του τσεκ που εγινε θα τσεκαρουμε και το κλειδακι να δουμε τι λεει και αν ολα ειναι καλα, υπευθυνες δηλωσεις στην αστυνομια ξεχρεωνουμε την μπανκα και παμε για τη μεταβιβαση!
Απάντηση με παράθεση
  #125  
Παλιά 13-02-14, 07:28
Το avatar του χρήστη roadsterakias
roadsterakias Ο χρήστης roadsterakias δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Μηνύματα: 77
roadsterakias is on a distinguished road
Τελικα δεν εκατσε το στορυ.. Ο τυπος ζητησε να ξεχρεωσω τη τραπεζα χωρις να γινει η μεταβιβαση! Βρε αουυυ του λεω!! Και το εληξα με τους απατεωνες!
Κριμα αλλα αυτα εχει η ζωη! Παμε για το επομενο!
Απάντηση με παράθεση
  #126  
Παλιά 13-02-14, 19:58
gupakos Ο χρήστης gupakos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-07-2008
Μηνύματα: 252
gupakos will become famous soon enough
Οι μεταβιβάσεις χρεωμένων αυτοκινήτων (στα οποία υπάρχει παρακράτηση) είναι δύσκολες.

Πάντως σε μια εποχή που δεν παίζει χρήμα είναι 'φυσιολογικό' να θέλει ο πωλητής να ξεχρεώσει το δάνειο με τα χρήματα της πώλησης, γιατί πολύ απλά δεν έχει το ρευστό να το ξεχρεώσει πρώτα με δικά του χρήματα και μετά να γίνει κανονικά η μεταβίβαση. Αν στο ζήτησε αυτό αυτό δε σημαίνει ότι είναι και απατεώνας.

Υπάρχουν τρόποι - μέσω π.χ. κάποια συμβολαιογραφικής πράξης - για να είναι και ο αγοραστής κατοχυρωμένος αν δώσει χρήματα πριν τη μεταβίβαση. Εναλλακτικά και για να αποφευχθούν τα έξοδα σε συμβολαιογράφο δείχνεις εμπιστοσύνη στον πωλητή όπως έκανα εγώ με το δικό μου αμάξι και προχωράς (σημ: του έδωσα τα μισά λεφτά, ξεχρέωσε το δάνειό, έγινε η μεταβίβαση και του έδωσα και τα υπόλοιπα - Βέβαια το παιδί που μου το πούλησε είναι αστέρι οπότε δεν τέθηκε ποτέ θέμα).

Πάντως, έτσι και αλλιώς, κάποιας μορφής εμπιστοσύνη σε μία τέτοια συναλλαγή πρέπει να τη δείξεις.
Απάντηση με παράθεση
  #127  
Παλιά 13-02-14, 20:14
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από roadsterakias Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελικα δεν εκατσε το στορυ.. Ο τυπος ζητησε να ξεχρεωσω τη τραπεζα χωρις να γινει η μεταβιβαση! Βρε αουυυ του λεω!! Και το εληξα με τους απατεωνες!
Κριμα αλλα αυτα εχει η ζωη! Παμε για το επομενο!
Αυτό το κάνεις με συμβολαιογράφο..
Γιατί βλέπεις παντού απατεώνες?
Ετσι και αλλιώς μέχρι και την ξεχρέωση της τράπεζας, δεν μπορεί να γίνει η μεταβίβαση.
Και θεωρώ αδιανόητο να σου είπε πως δεν θα γίνει η μεταβίβαση όταν του πληρώσεις
και την τράπεζα, αλλά και τα χρήματα που ήθελε αυτός για το αυτοκίνητο..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #128  
Παλιά 14-02-14, 02:05
Το avatar του χρήστη roadsterakias
roadsterakias Ο χρήστης roadsterakias δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Μηνύματα: 77
roadsterakias is on a distinguished road
Πρωτον ειχαμε συμφωνησει 10.000 με σημα πληρωμενο και ο τυπος μου ζητησε να του δωσω 12.000 και να βαλω και το σημα... Με το συμπαθιο κι ολας αλλα οταν καταληγεις να εχεις συμφωνησει και να σου εχει πει οκ με τα 10.000 και να περιμενεις να σε παρει τηλ 3 εβδομαδες, περνανε 4 και δεν εχει παρει ουτε τηλ ουτε τπτ και κανω παλι εγω κινηση και μου απανταει φερε μου 12000 τελικα και θα στα χρωσταω, η απατεωνας ειναι και ψαχνει για μαλακες η ηλιθιος γιατι εγω προσωπικα αν καιγομουν θα εδειχνα ενα εστω τυπικο ενδιαφερον!! Τεσπα δεν θα παρακαλαω κι ολας... ΣΗΜΕΡΑ ΒΡΗΚΑ ΜΙΑ ΑΓΓΕΛΙΑ ΓΙΑ ΕΝΑ slk 200 πηγα στεγνα του εκανα προσφορα και μαλλον (αυτη τη φορα ετσι θα το πω) τα βρηκαμε και φουλ εξτρα και με 50.000 χιλιομετρα μονο και με μολις 3.000€ πανω απο το Ζ4 τα οποια κανουν αμεση αποσβεση με τα καινουρια ελαστικα το σερβις 10/13 και τα 1.800 κυβικα με 300€ μολις σημα!! Θα κλεισω λοιπον λεγοντας πως ολα για καποιο λογω γινονται! Εμενα μου εδειξε οτι το ζ δεν με πηγαινε μετα απο 3 αποτυχημενες προσπαθειες! Τεταρτη μηχανικος και κατευθειαν αγορα και φωτο πρωτα ο θεος!
Απάντηση με παράθεση
  #129  
Παλιά 14-02-14, 05:11
MarinosE46 Ο χρήστης MarinosE46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-11-2012
Μηνύματα: 792
MarinosE46 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από roadsterakias Εμφάνιση μηνυμάτων
Πρωτον ειχαμε συμφωνησει 10.000 με σημα πληρωμενο και ο τυπος μου ζητησε να του δωσω 12.000 και να βαλω και το σημα... Με το συμπαθιο κι ολας αλλα οταν καταληγεις να εχεις συμφωνησει και να σου εχει πει οκ με τα 10.000 και να περιμενεις να σε παρει τηλ 3 εβδομαδες, περνανε 4 και δεν εχει παρει ουτε τηλ ουτε τπτ και κανω παλι εγω κινηση και μου απανταει φερε μου 12000 τελικα και θα στα χρωσταω, η απατεωνας ειναι και ψαχνει για μαλακες η ηλιθιος γιατι εγω προσωπικα αν καιγομουν θα εδειχνα ενα εστω τυπικο ενδιαφερον!! Τεσπα δεν θα παρακαλαω κι ολας...
Aν θες τη δική μου ταπεινή άποψη,μάλλον ο φίλος με το Ζ δεν καιγόταν όσο εσύ.Υποθέτω λοιπόν πως βλέποντας το ενδιαφέρον σου έριξε μια πιο συμφέρουσα για εκείνον πρόταση στο τραπέζι με την ελπίδα να πιάσει...
Προσωπικά με έχεις μπερδέψει.Είσαι στα πρόθυρα να δώσεις ένα αρκετά σεβαστό ποσό και δεν έχεις καταλήξει ακόμη στο τι αυτοκίνητο θέλεις να αγοράσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #130  
Παλιά 14-02-14, 09:03
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από roadsterakias Εμφάνιση μηνυμάτων
Πρωτον ειχαμε συμφωνησει 10.000 με σημα πληρωμενο και ο τυπος μου ζητησε να του δωσω 12.000 και να βαλω και το σημα... Με το συμπαθιο κι ολας αλλα οταν καταληγεις να εχεις συμφωνησει και να σου εχει πει οκ με τα 10.000 και να περιμενεις να σε παρει τηλ 3 εβδομαδες, περνανε 4 και δεν εχει παρει ουτε τηλ ουτε τπτ και κανω παλι εγω κινηση και μου απανταει φερε μου 12000 τελικα και θα στα χρωσταω, η απατεωνας ειναι και ψαχνει για μαλακες η ηλιθιος γιατι εγω προσωπικα αν καιγομουν θα εδειχνα ενα εστω τυπικο ενδιαφερον!! Τεσπα δεν θα παρακαλαω κι ολας... ΣΗΜΕΡΑ ΒΡΗΚΑ ΜΙΑ ΑΓΓΕΛΙΑ ΓΙΑ ΕΝΑ slk 200 πηγα στεγνα του εκανα προσφορα και μαλλον (αυτη τη φορα ετσι θα το πω) τα βρηκαμε και φουλ εξτρα και με 50.000 χιλιομετρα μονο και με μολις 3.000€ πανω απο το Ζ4 τα οποια κανουν αμεση αποσβεση με τα καινουρια ελαστικα το σερβις 10/13 και τα 1.800 κυβικα με 300€ μολις σημα!! Θα κλεισω λοιπον λεγοντας πως ολα για καποιο λογω γινονται! Εμενα μου εδειξε οτι το ζ δεν με πηγαινε μετα απο 3 αποτυχημενες προσπαθειες! Τεταρτη μηχανικος και κατευθειαν αγορα και φωτο πρωτα ο θεος!
Απο όλο αυτό όμως, δεν προκύπτει οτι δεν θα σου έκανε μεταβίβαση μέχρι να πληρωθεί το
πλήρες αντίτιμο που αυτός ζητούσε, όπως και ο τραπεζικός δανεισμός για να αποσυρθεί η παρακράτηση κυριότητας..
Το αν δεν συμφωνήσατε στο ποσό, ή το αν εξαφανίστηκε για μεγάλο διάστημα, είναι καθαρά θεμα χειρισμού της καταστάσεως..
Κατά τα άλλα, πραγματικά δείχνεις να μην ξέρεις τι θέλεις και πώς πρέπει σωστά να το αποκτήσεις.
Η αγορά αυτοκινήτου, στην πρώτη αγγελία που θα βρεις, με μοναδικό γνώμονα αυτό, είναι τραγική ανώριμη και αφελής.
Οπως είναι τραγική αφέλεια, να γράφει κάποιος σε αγγελία οτι το αυτοκίνητο έχει 50.000 χιλιόμετρα και να το χάφτεις αμάσητο.
Κάτσε κάτω, βάλε σοβαρά τα θέλω σου σε ένα χαρτί, κατέληξε τι θέλεις και μετά βγές να το ψάξεις.
Και πρέπει να καταλάβεις την αξία του τιμήματος που θα δώσεις για να αποκτήσεις αυτό που πραγματικά επιθυμείς, και όχι να πληρώσεις κάτι το οποίο στην ουσία δεν θέλεις.
Γιατί στο τέλος, θα φτάσεις να ξέρεις οτι έκανες τεράστια παπάρα, και απο εγωισμό θα προσπαθείς να πείσεις τον εαυτό σου με τα λόγια προς τους φίλους σου, ή με τα λόγια που θα ακούς, οτι αυτό που αγόρασες είναι καλό και σε καλή τιμή..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:55.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.