Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά Z > Σειρά Z - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 23-10-13, 20:24
Το avatar του χρήστη roadsterakias
roadsterakias Ο χρήστης roadsterakias δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Μηνύματα: 77
roadsterakias is on a distinguished road
Δικιο εχεις. Νιωθω εγω καλα ομως με ενα τετοιο αυτοκινητο.. Δεν ψαχνω γκομενες.. Δοξα τον θεο καλα ειμαστε σε αυτον τον τομεα..! Απλα θελω να ευχαριστιεμαι εγω τη βολτα μου!! Τα σπιτια και τα μαγαζια ειναι ολα στους γονεις μου εγω δεν δηλωνω τιποτα.. Δεν ξερω ρε παιδια.. Εγω ηθελα απλα ενα απο τα σλκ και Ζ4.. Τα αλλα εκτος απο το audi ΤΤ 1.8 δεν με συγκινουν (και αυτο ομως δεν ειναι πισωκινητο). Τι να πω.. Η ενα απο αυτα η καλυτερα να μην παρω τιποτα..
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 23-10-13, 21:15
Το avatar του χρήστη Dimzan
Dimzan Ο χρήστης Dimzan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-11-2007
Μηνύματα: 1.719
Dimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of light
Δεν το εγραψα για να σε απογοητευσω φιλε μου. Ολοι γουσταρουμε τα αμαξια, τουλαχιστο οσοι ειμαστε εδω εχουμε ενα παθος παραπανω.

Αν σου βγαινει το οικονομικο κανε την κινηση.

Για το ΤΤ διαφωνω, διοτι οπως ειπες κι εσυ δν ειναι πισωκινητο. Και το quatro να παρεις παλι δε συγκρινεται με πισωκινητο, ειναι ομως πολυ ουδετερο και αν δεν το χεις πολυ με την οδηγηση σε σωζει.



Η λυση που παντα προτεινω ειναι να δοκιμασεις οσα αμαξια σε ενδιαφερουν, στις συνθηκες που εσενα σε ενδιαφερουν. Αυτο που σε ικαποποιει-φτιαχνει αυτο θα παρεις.
__________________
αλλαξα υπογραφη
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 23-10-13, 21:39
Το avatar του χρήστη roadsterakias
roadsterakias Ο χρήστης roadsterakias δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Μηνύματα: 77
roadsterakias is on a distinguished road
Δηλαδη τι θα μου προτεινες?
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 23-10-13, 21:48
Το avatar του χρήστη PetrosD
PetrosD Ο χρήστης PetrosD δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Μηνύματα: 1.101
PetrosD will become famous soon enoughPetrosD will become famous soon enough
Κάνα E30. Μόνο που δε θα είναι roadster.
__________________
1988 E30 318i.
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 23-10-13, 21:51
Το avatar του χρήστη Fanatic
Fanatic Ο χρήστης Fanatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-05-2004
Μηνύματα: 3.592
Fanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really nice
Γιατι δεν παιρνεις το Merc που οικονομικα δεν θα ειναι τοσο βαρος σιγουρα.

Φοβασαι οτι δεν θα στριβει αρκετα καλα?
Οτι δεν σου φτανουν 163 αλογα?

Ετσι και αλλιως αμα δεν εχεις εμπειρια απο πισωκινητο ουτε με το Ζ4 θα κανεις παπαδες...

Σου μιλαω σαν καταχος Ζ4 εν μεσω κρισης που σημαινει ξερω καλα τι θα πει να εισαι χορηγος του κρατους μονο και μονο επειδη εχεις πανω απο 2.000 κ.εκ αλλα αν πραγματικα δεν εχεις τρελλο κολλημα με το Ζ4 δεν θα σου το προτεινα αυτη την εποχη...θα κλαις τα λεφτα που δινεις στα τελη που θα μπορουσες να τα χαλασεις σε διακοπες η οτι αλλη βλακεια θες, ειδικα στην ηλικια σου και δεδομενου το μισθου που μας ανεφερες.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Fanatic : 23-10-13 στις 21:57
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 23-10-13, 21:52
MarinosE46 Ο χρήστης MarinosE46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-11-2012
Μηνύματα: 792
MarinosE46 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από raketa Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα νούμερα αυτά προκύπτουν από normal-συντηρητική οδήγηση 80% εντός Αττικής και 20% εθνική (6,5 ltr/100km με ταχυτητα 120km/hr) και όλες οι αλλαγές κοφτές μέχρι την 6η.
Οι μετρήσεις συμφωνούν απόλυτα και με το on-board computer.
Συνεχίζω να βρίσκω τις μετρήσεις αισιόδοξες.316 Ε46 σε ταξίδι με ταχύτητα 140-150 καίει 8,5λτ/100.Μέσα στην πόλη ξεπερνάω χαλαρά τα 10-11 λίτρα.Μιλάμε για μετρήσεις από γεμίσματα χωρις να λαμβάνουμε καν υπόψη το bc...
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 23-10-13, 21:56
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
Mε 1000 ευρω το μηνα μισθο, μια χαρα συντηρεις z4 διλιτρη.
Το μεγαλο αγκαθι ειναι τα υψηλα τελη, εκτακτη εισφορα θα εχεις ενα 300αρι (αφου στα λεφτα που κοιτας λογικα θα'ναι 5ετιας) αι απο'κει και περα σερβις θες κατα μεσο ορο αντε 350 ευρω το χρονο (με λαστιχα ανα 3-4 χρονια και χωρις σοβαρες ζημιες που δεν υπαρχει λογος ντε και καλα να βγουν, δεν μιλαμε για κανα σαραβαλο για αμαξι 5-6 ετων μιλαμε).

Εν κατακλειδι, αν θες πραγματικα roadster τοτε χτυπα μια Ζ4.
Ο Ν46 μια χαρα αξιοπιστος ειναι, υστερει μεν σε ηχο απ'τον 6 κυλινδρο αλλα εχει παρομοιες επιδοσεις και χαμηλοτερη συντηρηση (λιγοτερα λαδια και μπουζι). Οποιον κι απ'τους 2 και να διαλεξεις θα'χεις και θετικα και αρνητικα.
Οικονομικα παντως, ιδιως αν δεν κανεις και πολλα χλμ καθε χρονο, με τον μισθο που εχεις σε παιρνει.
Για z4 μιλαμε, οχι για carrera.
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 23-10-13, 22:00
MarinosE46 Ο χρήστης MarinosE46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-11-2012
Μηνύματα: 792
MarinosE46 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από roadsterakias Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδη τι θα μου προτεινες?
Πάρε ένα ε36 coupe.Θα έχεις ένα ωραιότατο αυτοκίνητο δαπανώντας πολύ λιγότερα χρήματα.Με την πάροδο του χρόνου θα μπορέσεις οικονομικά να βάλεις ότι εξτρά υπάρχει σχετικά οικονομικά και θα έχεις ένα πολύ ωραίο αυτοκίνητο,διαχρονικό και κατά τη γνώμη μου πιο όμορφο από τα αυτοκίνητα που σε ενδιαφέρουν...
Αν επιμένεις σε roadster και δε συμπαθείς τα mazda κινήσου προς z3 μεριά.Είναι επίσης πιο όμορφο από τα αυτοκίνητα που θες και σίγουρα πιο οικονομικό...Ψάξε το λίγο παραπάνω γιατί αλλιώς θα φορτωθείς κανένα αυτοκίνητο που θα το ''παντρευτείς'' και αν κάτι πάει στραβά στο μέλλον,σε βλέπω να βάζεις καμιά αγγελία στο car σαν τον τύπο με το ΤΤ!!!
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 23-10-13, 22:22
Το avatar του χρήστη roadsterakias
roadsterakias Ο χρήστης roadsterakias δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Μηνύματα: 77
roadsterakias is on a distinguished road
Ρε παιδια μισο λεπτο γιατι ξεχναμε καποια πραγματα.. Μπορει να θελει 660 σημα 440 φορο πολυτελειας 600 ασφαλεια και 400 σερβις αλλα δεν παω να παρω καινουριο αυτοκινητο... Θα πουλησω ενα παλιο για ενα αλλο roadster.. Αυτο σημαινει οτι ξεκιναμε και αφαιρουμε -265 σημα τωρα -400 ασφαλειες -300 σερβις... Αυτο σημαινει οτι εχω να δωσω 1000€ παραπανω τον χρονο!

Οπως ειχα πει το αμαξι θα το χρησημοποιει και ο πατερας μου ο οποιος στην ουσια συντηρει το αμαξι αυτη τη στιγμη..
Εγω εχω αναλαβει το beverly.. Το θεμα μου λοιπον ειναι αν αξιζει να παρω slk να ικανοποιησω τον fatha η να παρω αυτο που θελω δλδ Ζ4...

Αυτο που με προβληματιζει αν επιλεξω τελικα το Ζ4 ειναι ποιο κινητηρα να διαλεξω?! Εκει χρειαζομαι περισσοτερη βοηθεια γιατι δεν ξερω τελικα ποσο μεγαλη ειναι αυτη η διαφορα του 2.2 απο τον 2.0(το οποιο το κοιταω παραπανω ως πιο καινουριο και ως εξαταχητο!)

Δηλαδη σκεφτομαι αφου παιρνεις που παιρνεις Ζ4 γιατι να μην παρεις το 2.2 με τον εξαρι σε σειρα?! Καλα κανω η η διαφορα των δυο ειναι ανουσια μπροστα στα λιγοτερα χιλιομετρα ενος πιο καινουριου 2.0 ?!

Ειναι αξιοπιστος ο 4κυλινδρος του 2.0?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη roadsterakias : 23-10-13 στις 22:26
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 23-10-13, 22:27
Το avatar του χρήστη Dimzan
Dimzan Ο χρήστης Dimzan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-11-2007
Μηνύματα: 1.719
Dimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of light
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από roadsterakias Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδη τι θα μου προτεινες?
Δεν εχω προσωπικη εμπειρια απο Ζ4 καθως δεν το εχω οδηγησει ουτε εχω κατσει συνοδηγος μεσα σε αυτο.

Βασικος ΝΟΜΟΣ οτι για να ευχαριστηθεις την πισω κινηση θες ΜΠΛΟΚΕ. Οποτε για μενα και τα 2 δεν μετρανε καν οταν πατησω γκαζι στη στροφη και δεν μπορω να υπολογισω σωστα αν θα πεταξει κωλο ή οχι επειδη θα σπινιαρει ο εσωτερικος.

Ποια η εμπειρια σου απο πισωκινητο αραγε?


Για το slk εχω ολοκληρωμενη αποψη καθως το εζησα πολλες μερες:

Τα οικονομικα οφελη λογω κακου ελληνικου φορολογικου συστηματος τα ειδες αμεσα. Το θεμα ειναι να παρεις το αμαξι για να το κυλοφορεις ολα τα επομενα χρονια που θα το χεις στην κατοχη σου και οχι να παραδωσεις πινακιδες σε 2-3 χρονια επειδη τοτε δε θα μπορεις να υποστηριξεις το διλιτρο. Ψαξε λιγο να δεις ποσοι αγορασαν φτηνο Μ3 και παρεδωσαν πινακιδες 2-3 χρονια μετα την αγορα, ακομα και μεσα στα φορουμ.

Το hard top ειναι τεραστιο πλεονεκτημα, ταξιδευεις κλειστος πιο ησυχα απ οτι με το soft top του Ζ4.

Ο κινητηρας ειναι με κομπρεσορα , το οποιο σημαινει πως με τροχαλιες και προγραμμα παιρνεις ανετα 20-30 αλογα. Για τον ιδιο λογο εχει πολυ καλες ροπες και τραβαει με ολες τις ταχυτητες απο πολυ χαμηλα. Ψαξε στο αντιστοιχο φορουμ της merc για τετοιο θεμα , σιγουρα θα υπαρχει. Στο Z4 δεν υπαρχει δυνατοτητα για σοβαρες και οικονομικες βελτιωσεις (οπως και σε ολα τα συγχρονα ατμοσφαιρικα bmw). Για τα κιβωτια τα εγραψα στο πρωτο ποστ.

Το esp ειναι ενα σοβαρο προβλημα στο merc, εδω το Ζ4 υπερεχει. Αν δεν υπαρχει τροπος να απενεργοποιειται πληρως τοτε για μενα θα ηταν σοβαρος ανασταλτικος παραγοντας. Πισωκινητο που δεν μπορω να κανω παιχνιδι οπως θελω εγω και με κοβουν τα ηλεκτρονικα ειναι εντελως ξενερωτο-ενοχλητικο-επικυνδινο. Προϋποθεση οτι γνωριζεις απο πισωκινητα και εχεις μια Α εμπειρια.


Οπως βλεπεις ομως γραφω με τα δικα μου γουστα. Εσυ μπορει να εχεις διαφορετικα. Γι αυτο σου ειπα, πας, οδηγας , κρινεις και διαλεγεις. Κανεις δεν ξερει καλυτερα απο εσενα τι θες
__________________
αλλαξα υπογραφη
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.