Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 24-01-08, 15:52
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από elec Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω παντος το μονο που ξερω ειναι οτι δημιουργει προβλημα και η βενζινη.εγω προσωπικα αλλαζοντας πρατηριο επειδη μου κανει καποια μπουκωματα στην αρχη δεν το εκανε στην συνεχεια αρα συμπεραινω οτι η νοθευμενη βενζινη κανει κατι τετοια κολπα.
Ναι, αλλα σκεψου ποια ακριβως ειναι η διαφορα σε αυτο που λες εσυ. Η νοθευμενη βενζινη ειναι βενζινη και παλι αλλα κατωτερης ποιοτητας. Εσυ αλλαξες πρατηριο και ολα δουλευαν ρολοι. Δεν αλλαξες ουτε πολλαπλασιαστες, ουτε μπεκ, ουτε δουλευε ο ενας κυλινδρος και ο αλλος μισος, ουτε εβγαλε γρατζουνιες στο πισω δεξι φτερο το αμαξι...

Κανεις μας δεν συμφωνει στο οτι η νοθευμενη βενζινη δεν πειραζει. Απλως η βενζινη προκαλει καποια Χ προβληματα που στο 99,99% των περιπτωσεων αλλαζοντας πρατηριο το προβλημα εχει λυθει. Δεν καιει ουτε πολλαπλασιαστες, ουτε σπαει μπιελες, ουτε ξεφουσκωνει λαστιχα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη God : 24-01-08 στις 15:55
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 24-01-08, 16:48
Το avatar του χρήστη 325ixE30
325ixE30 Ο χρήστης 325ixE30 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-12-2006
Μηνύματα: 182
325ixE30 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από God Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι, αλλα σκεψου ποια ακριβως ειναι η διαφορα σε αυτο που λες εσυ. Η νοθευμενη βενζινη ειναι βενζινη και παλι αλλα κατωτερης ποιοτητας. Εσυ αλλαξες πρατηριο και ολα δουλευαν ρολοι. Δεν αλλαξες ουτε πολλαπλασιαστες, ουτε μπεκ, ουτε δουλευε ο ενας κυλινδρος και ο αλλος μισος, ουτε εβγαλε γρατζουνιες στο πισω δεξι φτερο το αμαξι...

Κανεις μας δεν συμφωνει στο οτι η νοθευμενη βενζινη δεν πειραζει. Απλως η βενζινη προκαλει καποια Χ προβληματα που στο 99,99% των περιπτωσεων αλλαζοντας πρατηριο το προβλημα εχει λυθει. Δεν καιει ουτε πολλαπλασιαστες, ουτε σπαει μπιελες, ουτε ξεφουσκωνει λαστιχα.


και στο δικό μου, το τζάμι του συνοδηγού ? και αυτό άσχετο είναι ?
δεν μπορεί να είναι όλα άσχετα... οπότε η βενζίνη φταίει

αντε να δούμε μέχρι που θα φτάσουμε
__________________
BMW's All Wheel Drive System
Every other option is accessible to anyone
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 30-01-08, 07:59
Το avatar του χρήστη Stav
Stav Ο χρήστης Stav δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-12-2006
Μηνύματα: 148
Stav is on a distinguished road
Δεν ξερω αν η ζημια του φιλου προκληθηκε απο την νοθευμενη βενζινη, παντως θεματακι με ορισμενα βενζιναδικα γνωστων εταιρειων στο Χαλανδρι υπαρχει 1000%.....
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 30-01-08, 09:03
yiannisz3 Ο χρήστης yiannisz3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 25-02-2005
Μηνύματα: 208
yiannisz3 is on a distinguished road
Δεν καταλαβαινω γιατι δεν επιτρεπεται η αναφορα των <<επαγγελματιων>> με τα βενζιναδικα.Δηλαδη αντι να τους ξεμπροστιασουμε να ξερουμε ολοι τι γινετε πρεπει να φοβομαστε κιολας?απαραδεκτο κατα την γνωμη μου καποιοι να πλουτιζουν εις βαρος μας και εμεις οπως παντα να αδιαφορουμε και να κανουμε τους μα@#$#%ς.
Δεν θα παμε ποτε μπροστα...Ειμαστε ολοι υπευθυνοι για την καθε αλητεια που γινετε στην ελλαδα γιατι συμφωνουμε με την σιωπη μας.

Ξυπνηστε γιατι μας φαγανε!!!
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 02-06-18, 02:21
Professor_Z Ο χρήστης Professor_Z δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 26-03-2015
Μηνύματα: 10
Professor_Z is on a distinguished road
BP ΚΥΜΗΣ ΜΑΚΡΙΑ

Παιδια, δεν ξερω πολλα απο μηχανικα τελη απριλιου εβαλε η γυναικα μου απλη αμολυβδη 95αρα σε μια ΒP στη Κυμης (ΦΟΥΡΤΟΥΝΑΣ, εχει 2-3 βενζιναδικα εκει στη περιοχη αυτος) κοντα στο ΟΑΚΑ σχετικα , και 50 χρονια τωρα τετοιο πραγμα δεν εχω ξαναπαθει. Το αμαξι ειναι ενα series1 116i του 2008.. Γεμισμα και next DAY = CHECK ENGINE ANABOΣΒΗΝΕ

Μεχρι να αδειασει η βενζινη αυτη τελειως και να μπει 100ΑΡΑ, το αμαξι δεν τραβαγε καθολου στα χαμηλα, βαραγε πυρακια, 1 κυλινδρος δεν δουλευε, check engine αναβοσνηνε συνεχεια , χαλια μαυρα, σαν να ειχε μεσα μαζουτ λασπη....Με το check engine αναμενο , ενας ερασιτεχνης στο χωριο που ηξερε απο αυτα μου ειπε μονο που το ακουγε οτι θελω πολλαπλασιαστη , εχω ενα κυλινδρο off, και οταν αναβα και Α/C γινοταν σεισμος 10 ριχτερ μεσα στο αμαξι. Αυτος μου ελεγε οτι δεν γινεται απο βενζινη, μα του λεω μηπως μπουζι - μπεκ ειναι off λογω μαζουτ ? Μπα μου λει δεν εχει σχεση !

Τελος παντων δεν πηγα συνεργειο και περιμενα να γεμισω 100αρα....Μεσα στην ασχετοσυνη μου ειμουν σιγουρος οτι το αμαξι το παιξε μετα το γεμισμα στην ΚΥΜΗΣ!!!! Επειση καποιες λιγες φορες που εσβηνε για λιγο το check engine το αμαξι πηγαινε καλυτερα ειπα να περιμενω αλλαγη σε 100αρα. Λιγο πριν αδειασει το μαζουτ ηταν ΠΟΛΥ χαλια τα πραματα, θα επερνα τα πιστονια στο χερι....το αμαξι οχι δεν πηγαινε ενιωθα οτι εχει 10% ισχυ και θα σβησει, σχεδον δεν πηγαινε μια...

Με το που γεμισα 100αρα και ειχε σιγουρα εξαφανιστει το μαζουτ...τελος ΟΛΑ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΙΚΑΝ. check engine ΕΣΒΗΣΕ και δεν ξαναναψε, το αμαξι επανηλθε σχεδον 100%, οταν αναβεις το Α/C ολα κανονικα, ειμαι σιγουρος οτι η μηχανη παει φουλ τωρα...κομπιασματα και πυρακια δεν εχει πλεον....

Οι ειδικοι ας μου εξηγησουν τι παιζει....Παντως οταν το παω σε διαγνωστικο ειμαι περιεργος να δω τι εχει καταγραψει

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Professor_Z : 02-06-18 στις 02:35
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 02-06-18, 18:09
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Δεν είμαι ειδικός, αλλά θα σου πω μια απλή απορία μου...
Εχεις το αυτοκίνητο που σου παρουσιάζει ένα σύμπτωμα μετά απο γέμισμα καύσιμου..
Δεν το πας καν στο συνεργείο..
Δεν αδειάζεις καν το καύσιμο απο το ρεζερβουάρ με την βεβαιότητα που έχεις οτι φταίει το καύσιμο..
Αλλά εξακολουθείς και κυκλοφορείς κανονικά με όποιο κίνδυνο να προκληθεί οποιαδήποτε βλάβη..
Για πόσα λεφτά βενζίνα μιλάμε, 50-60-80 ευρώ? Με κίνδυνο να κάνεις ζημιά 2.000 έτσι?
Τεχνικά μιλώντας, δεν γίνεται να σου χαλάσει ο ένας κύλινδρος απο το καύσιμο και οι άλλοι να λειτουργούν κανονικά..
Πόσο μάλλον τον πολλαπλασιαστή που είναι ηλεκτρικό εξάρτημα και δεν έχει απολύτως καμία σχέση με το καύσιμο..
Μπορεί ομως το χαμηλής ποιότητας καύσιμο να αναδείξει ένα πρόβλημα που ήδη έχεις..
Το αυτοκίνητο σου είναι εξοπλισμένο με αισθητήρα κρότου..
Σου τραβάει πίσω το αβάνς, άρα χαμηλώνει η συμπίεση, άρα πέφτει η απόδοση..
Εκεί λοιπόν, χρειάζεσαι καλή σπίθα, για να αναφλεγεί το καυσιμο σε χαμηλότερη συμπίεση..
Που δεν την είχες..
Αρα, καυσαέρια και λαμπάκι να αναβοσβήνει..
Θα έλεγα να δείς την κατάσταση απο τα μπουζί σου και να τα αντικαταστήσεις εαν πρέπει, και να αλλάξεις τον πολλαπλασιαστή που έχει βλάβη..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 03-06-18, 00:29
Professor_Z Ο χρήστης Professor_Z δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 26-03-2015
Μηνύματα: 10
Professor_Z is on a distinguished road
Αγαπητε πολυ σωστα μαλλον τα λες, το θεμα ειναι κατα ποσο αυτο το μαζουτ μου χαλασε το καταλυτη ...
Απο βδομαδα το παω μεσα. Εβαλα πανω το ΒΜW carly στο κινητο μου και εχουν καταγραφει 3 erros στο Motor Control :

1. Misfire detection cylinder 2 in 4 Firing Order. CODE=0029CE
2. Nitrogen oxide sensor NOX signal. CODE=002AF9
3. DeNOx catalyst sulfuric. CODE = 0030EA

OΚ το πρωτο ειναι αυτο πυ λεει ο Rapid, τα μπουζι εχουν 28Κ και αλλαζουν στα 35, πες ενα με το μαζουτ βγηκε off και τωρα επανηρθε....

Τα αλλα 2 φοβαμαι καταλυτη....Αισθητηρας ΝΟx ?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Professor_Z : 03-06-18 στις 00:40
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 03-06-18, 12:15
Το avatar του χρήστη PetrosD
PetrosD Ο χρήστης PetrosD δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Μηνύματα: 1.101
PetrosD will become famous soon enoughPetrosD will become famous soon enough
Εγώ πάντως τα μπουζί στις 15000 τα αλλάζω και βλέπω διαφορά στις υψηλές στροφές μετά την αλλαγή.
__________________
1988 E30 318i.
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 03-06-18, 13:29
Το avatar του χρήστη stauros772000
stauros772000 Ο χρήστης stauros772000 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-08-2006
Μηνύματα: 801
stauros772000 has a spectacular aura aboutstauros772000 has a spectacular aura about
σβηνεις την μνημη,και δεν αλλαζεις τπτ.αν μετα απο ενα φουλαρισμα με vpower ,αναβει λαμπιονι,προχωρας στα περεταιρω......
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 03-06-18, 15:18
Professor_Z Ο χρήστης Professor_Z δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 26-03-2015
Μηνύματα: 10
Professor_Z is on a distinguished road
ναι, μπα τα λαμπιονια check engine εσβησαν και με μονο κατοσταρα τωρα στο ντεποζιτο, δεν εχει ξαναφερει κανενα error προς το παρον...οποτε θα το αφησω μεχρι να ξαναδω check engine.....Με βλεπω να γεμιζω μονο κατοσταρες και δω...
στο αλλο αμαξι F30 διλιτρο που εχει πολλα αλογα 270 και turbo κλπ τσιπαρισμενο δεν εχω βαλει ποτε απλη εδω και 5 χρονια γιατι το φοβομουνα λογω συμπιεσης, εχει κανει 70Κ μονο με 100αρα ΔΕΝ εχει βγαλει ποτε τιποτα....και το ατμοσφαιρικο φιδι 116ι με παει @αμιωντας! καθε 3 και λιγο κατι χαλαει...υποπτο και το συνεργειο του 116, η ιδεα μου, αλλαζουμε και βλεπουμε....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Professor_Z : 03-06-18 στις 15:26
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:09.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.