Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #91  
Παλιά 21-02-18, 22:15
Nikos_Elegance Ο χρήστης Nikos_Elegance δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 21-02-2018
Μηνύματα: 33
Nikos_Elegance is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MZ3 Εμφάνιση μηνυμάτων
καθάρισε μπέκ και άλλαξε και τα ο ργινκ για να σφραγίζουν σωστά, στα 300.000 επιβάλετε
κάτω απο τιν disa υπάρχει η βαλβίδα ρελαντι που καθορίζει και τον αέρα σε όλες τις στροφές του κινητήρα, θέλει καθαρισμό ώστε όταν κουνάς όλο το ανταλλακτικό να ακούς τιν βαλβίδα ότι δουλεύει ελεύθερα. Οταν δεν δουλεύει σωστά αυτή η βαλβίδα τότε πολλές φορές η λειτουργεία του βανός βγαίνει εκτός λειτουργίας για την προστασία του μοτέρ.

Λογικά δεν θα σου καθεβάζει και τις στροφές γρήγορα μετά απο γκαζιά στο ρελατίν και θα πηγαίνει και προς το σβήσιμο μέχρι να διωρθόση ο εγκέφαλος τις τιμές
Τα έχω κάνει αυτά όλα. Καθάρισα βαλβίδα ρελαντί, o-rings στα Μπεκ, καθαρά μπεκ και σωστό ψεκασμό.
Εγω παιδιά για να σας δόσω να κατάλαβετε ψάχνω κάποια βλάβη έξω απο τα συνηθισμένα, δεν μπορώ να την εντοπίσω. Όλα τα παραπάνω που αναφέρετε και πολλά παραπάνω ακόμη τα εχω κάνει. Μόνο vanos δεν επισκεύασα ακόμη. Δεν με νομίζουν οι επιδώσεις ομως. Εχω 100€ βενζίνη με 700χιλ κατανάλωση με αυτόματο πιλότο στα 95 με 100. Σε πορεία. Μέσα στην πόλη με 25€ κάνω 70-80χιλ το πολύ και με πολύ προσοχή. Αν το πλακώσω ειναι ανεξέλεγκτο στο καύσιμο.
Το γνήσιο διαγνωστικό βγάζει μια παρατήρηση - βλάβη και λέει : απροσδιόριστη βλάβη στον αισθητήρα θέσης εκεντροφόρου εξαγωγής
Απάντηση με παράθεση
  #92  
Παλιά 21-02-18, 22:22
Το avatar του χρήστη MZ3
MZ3 Ο χρήστης MZ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-12-2004
Μηνύματα: 1.999
MZ3 will become famous soon enough
όταν είναι κρύο το μοτέρ με όταν είναι ζεστό έχει διαφορά στην κατανάλωσή;
αν όχι τότε άλλαξε προληπτικά την βαλβίδα θερμοκρασίας που είναι πάνω στην πολλαπλή εισαγωγής. Όσο για την βλάβη που λές μπορεί να είναι ο αισθητήρας που λέει

πόσες βλάβες σου βγάζει;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #93  
Παλιά 21-02-18, 22:27
Το avatar του χρήστη PetrosD
PetrosD Ο χρήστης PetrosD δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Μηνύματα: 1.101
PetrosD will become famous soon enoughPetrosD will become famous soon enough
Πρέπει να κάνεις το ειδικό τεστ Vanos από το διαγνωστικό. Αυτό μετράει τις μοίρες των εκκεντροφόρων και σου λέει αν λειτουργούν σωστά τα VANOS. Περισσότερες πληροφορίες δεν ξέρω. Φαντάζομαι θα ξέρει ο μάστοράς σου.
__________________
1988 E30 318i.
Απάντηση με παράθεση
  #94  
Παλιά 21-02-18, 22:30
Nikos_Elegance Ο χρήστης Nikos_Elegance δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 21-02-2018
Μηνύματα: 33
Nikos_Elegance is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MZ3 Εμφάνιση μηνυμάτων
όταν είναι κρύο το μοτέρ με όταν είναι ζεστό έχει διαφορά στην κατανάλωσή;
αν όχι τότε άλλαξε προληπτικά την βαλβίδα θερμοκρασίας που είναι πάνω στην πολλαπλή εισαγωγής. Όσο για την βλάβη που λές μπορεί να είναι ο αισθητήρας που λέει

πόσες βλάβες σου βγάζει;
Αισθητήρα θέσης εκεντροφορου εχω αλλάξει 2 φορές. (χωρίς λόγο μάλλον)
Ναι όταν ειναι κρύο εχει διαφορά και καεί ακόμη περισσότερο ως που να ζεσταθεί.
Επίσης το όργανο τις κατανάλωσης εκτοξεύετε κατευθείαν στο τέρμα μολις ξεκινάω και πέφτει σιγά σιγά με πολύ σταθερό γκαζι.
Επίσης όταν ειναι στο ρελαντί και κάνω τσεκ την κατανάλωση και το αφήνω για λίγη ώρα η κατανάλωση φτάνει στο 39.9 L/km.
Απάντηση με παράθεση
  #95  
Παλιά 21-02-18, 22:37
Το avatar του χρήστη MZ3
MZ3 Ο χρήστης MZ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-12-2004
Μηνύματα: 1.999
MZ3 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nikos_Elegance Εμφάνιση μηνυμάτων
Αισθητήρα θέσης εκεντροφορου εχω αλλάξει 2 φορές. (χωρίς λόγο μάλλον)
Ναι όταν ειναι κρύο εχει διαφορά και καεί ακόμη περισσότερο ως που να ζεσταθεί.
Επίσης το όργανο τις κατανάλωσης εκτοξεύετε κατευθείαν στο τέρμα μολις ξεκινάω και πέφτει σιγά σιγά με πολύ σταθερό γκαζι.
Επίσης όταν ειναι στο ρελαντί και κάνω τσεκ την κατανάλωση και το αφήνω για λίγη ώρα η κατανάλωση φτάνει στο 39.9 L/km.
τα τελευταία που είπες τουλάχιστον εμένα μου ακούγονται λογικά
τώρα αν εμπιστεύεσε και τον μηχανικό σου και σου έχει κάνει ότι έχεις πληρώσει δεν μένουν και πολλά να κάνεις ακόμα, εγώ έκανα μόνος μου την βαλβίδα ρελαντί και είδα αρκετή διαφορά στην κατανάλωση και στην συμπεριφορά του αυτοκινήτου και πλέον δεν νιώθω ότι σέρνω ρυμούλκα. Μπορεί εσένα να είναι χαλασμένη απλά και ο καθαρισμός να μήν δούλεψε, όταν είναι κρύο το μοτέρ νιώθεις αυτό το βάρος; αν όχι τότε βαλβίδα τσεκ ξανά.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #96  
Παλιά 21-02-18, 22:42
Nikos_Elegance Ο χρήστης Nikos_Elegance δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 21-02-2018
Μηνύματα: 33
Nikos_Elegance is on a distinguished road
Ανεξάρτητα απο τις μοίρες του Vanos, υπάρχει η πιθανότητα λογο που δεν πρεσάρουν σωστά τα πιστόνια του Vanos να υπάρχει αυτην η κατανάλωση ;
Επίσης σαν ανταλακτικα εχω βρει κάτι κινεζικά (δαχτυλίδια μέταλλα) + o-rinks και +τεφλον δαχτυλίδια για τα πιστόνια vanos kit. Πιστεύετε οτι κάνουν τα κινεζικά ;
Απάντηση με παράθεση
  #97  
Παλιά 21-02-18, 22:54
Nikos_Elegance Ο χρήστης Nikos_Elegance δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 21-02-2018
Μηνύματα: 33
Nikos_Elegance is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MZ3 Εμφάνιση μηνυμάτων
τα τελευταία που είπες τουλάχιστον εμένα μου ακούγονται λογικά
τώρα αν εμπιστεύεσε και τον μηχανικό σου και σου έχει κάνει ότι έχεις πληρώσει δεν μένουν και πολλά να κάνεις ακόμα, εγώ έκανα μόνος μου την βαλβίδα ρελαντί και είδα αρκετή διαφορά στην κατανάλωση και στην συμπεριφορά του αυτοκινήτου και πλέον δεν νιώθω ότι σέρνω ρυμούλκα. Μπορεί εσένα να είναι χαλασμένη απλά και ο καθαρισμός να μήν δούλεψε, όταν είναι κρύο το μοτέρ νιώθεις αυτό το βάρος; αν όχι τότε βαλβίδα τσεκ ξανά.
Μόνος μου τα κάνω δεν χρειάζομαι μηχανικό για τιποτα. Ειμαι πρώην Μιχανικός. Φίλοι μηχανικοί που ειναι μέσα στο επάγγελμα ακόμη δηλώνουν πως θέλει υπερβολικό ψάξιμο και σηκώνουν τα χέρια ψιλά.
Εμένα πάει και το μυαλό μου μήπως έπαθε εγκεφαλικό...
την βαλβίδα την καθάρισα πριν 6.000χιλιομετρα για αυτόν τον λογο και δεν άλλαξε τιποτα. (Ισως λίγο ποιο καρφωτό (σταθερό) ρελαντί) τιποτα άλλο.
Αν τυχών παίρνει αέρα απο κάπου πόσο πιθανών ειναι να παίρνει απο την βάση τις πολλαπλής η τις πεταλούδας ; Αν είχε κάπου κάποια μικρή τρυπουλα σε κάποιο σωληνάκι απο την πίσω πλευρά τι θα έπρεπε να κάνει ; Όταν βγάζω το σολινάκι τις υποπίεσης για τον ρυθμιστή απο την εισαγωγή και στην ουσια αφήνω τρύπα εσκεμμένα στην εισαγωγή, Η μηχανή δεν ακούει καθόλου στην εισαγωγή στο ρελαντί δεν αλλάζει τιποτα. Τι θα έπρεπε να κάνει κανονικά ;
Εγω πιστεύω θα έπρεπε να υπάρχει αρρυθμία..
Απάντηση με παράθεση
  #98  
Παλιά 21-02-18, 23:03
Nikos_Elegance Ο χρήστης Nikos_Elegance δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 21-02-2018
Μηνύματα: 33
Nikos_Elegance is on a distinguished road
Ξέρει κανένας μήπως τις διαστάσεις ακριβως απο τα o-rings του vanos και απο τα τεφλον δαχτυλίδια να το ψάξω για να μην χρειαστεί να παραγγείλω απο Κίνα κτλ ;
Εχω πρόσβαση σε ανταλακτικα απο εξειδικευμένα υδραυλικά συστήματα. Το λέω μήπως βρω τιποτα στανταράκια εκει σε αυτόν τον τομέα.
Απάντηση με παράθεση
  #99  
Παλιά 21-02-18, 23:12
Το avatar του χρήστη MZ3
MZ3 Ο χρήστης MZ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-12-2004
Μηνύματα: 1.999
MZ3 will become famous soon enough
realoem θα πρέπει να έχει τις διαστάσεις απο ορινγ
λογικά και τα παλιά να έχεις στο χέρι θα βρεις καινούρια απο ανταλακτικά ή απο όπου πουλάνε ορινγκ.
Κοίταξε και το μοτέρ για την υποπίεση αν δουλεύει και τέλος μην είναι φραμένο το κάνιστρο καυσαερίων λογικά ακόμα και τον δείκτη λαδιού αν βγάλεις ή την τάπα πλήρωσεις λαδιού θα πρέπει να έχει αρρυθμίες το μοτέρ

μακάρι να βρεις λύση στο πρόβλημά σου
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #100  
Παλιά 21-02-18, 23:39
Nikos_Elegance Ο χρήστης Nikos_Elegance δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 21-02-2018
Μηνύματα: 33
Nikos_Elegance is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MZ3 Εμφάνιση μηνυμάτων
realoem θα πρέπει να έχει τις διαστάσεις απο ορινγ
λογικά και τα παλιά να έχεις στο χέρι θα βρεις καινούρια απο ανταλακτικά ή απο όπου πουλάνε ορινγκ.
Κοίταξε και το μοτέρ για την υποπίεση αν δουλεύει και τέλος μην είναι φραμένο το κάνιστρο καυσαερίων λογικά ακόμα και τον δείκτη λαδιού αν βγάλεις ή την τάπα πλήρωσεις λαδιού θα πρέπει να έχει αρρυθμίες το μοτέρ

μακάρι να βρεις λύση στο πρόβλημά σου
Δεν εχω αναθυμιάσεις, το κάνιστρο καυσαερίων που βρίσκεται ; (Ποιο εννοείς
Τα o-rings ειναι εύκολα να βρεθούν. Φοβάμαι μόνο μην το λύσω και δεν βρω τα o-ring τεφλον για την συμπίεση. Πιστεύεις οτι τα τεφλον τα βρίσκω εύκολα στο εμπόριο υβραυλικων συστημάτων ; Τα βρίσκει κάποιος πλέον εδώ ελλαδα σε ανταλλακτικά η σε συστήματά υδραυλικής πίεσης ;
Φαντάζομαι εννοείς την υποπίεσης που ειναι πάνω στο φίλτρο βενζινης. (Την εχω κοιτάξει)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:38.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.