Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-11-15, 09:46
Το avatar του χρήστη SAC
SAC Ο χρήστης SAC δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 20-07-2006
Μηνύματα: 72
SAC is on a distinguished road
Αγορά BMW 116(2007)

Καλημέρα σε όλο το forum,

έχω βρει BMW 116 3πορτη και έχω ήδη μιλήσει τηλεφωνικά με τον κάτοχό της.

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/7099014/

Στο θέμα της τιμής την έχω ρίξει στα 7500 €, έψαξα (μέσω ασφαλιστικής) τον αριθμό κυκλοφορίας για ζημιές και είναι ok.
Επειδή σκοπεύω να βρεθούμε για να τη δω άμεσα από κοντά, τι θα πρέπει να προσέξω, δεδομένου ότι οι εκδορές που έχει μπροστά δεξιά στις photo θεωρώ ότι δεν είναι θέμα και δεν έχει εμπλακεί ποτέ σε ατύχημα;
Έχω ήδη μιλήσει με τεχνικό στο Σπανό και μου είπαν ότι γίνεται δωρεάν full τεχνικός έλεγχος (παρουσία αγοραστή και πωλητή) για να δουν συνολικά την κατάσταση του οχήματος (φανοποιία & μηχανικά).
Μπορεί να γίνει με το κλειδί του οχήματος ασφαλής έλεγχος των χιλιομέτρων (ή με κάποιο άλλο τρόπο);
Το συγκεκριμένο μοτέρ με τους 115 ίππους βγάζει ζημιές και τι μ.ο. κατανάλωσης έχει;
Ενδεικτικά, με το corsa 1.4 (2011) που έχω (χρήση 80/20 πόλη/ταξίδι) έχω μ.ο. 8,4 lt/100km...
Οποιαδήποτε γνώμη/άποψη δεκτή και θα με βοηθήσει ιδιαίτερα (κυρίως από κατόχους αντίστοιχου οχήματος).
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-11-15, 21:40
Το avatar του χρήστη MZ3
MZ3 Ο χρήστης MZ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-12-2004
Μηνύματα: 1.999
MZ3 will become famous soon enough
μακαρι να βγω ψευτης αλλα κατω απο 9,5 χλωμο το βλεπω για την χρηση που το θελεις
και εφόσον εχεις ήδη 8,4 με το κορσα του 11

τα υπόλοιπα θα στα πει Σπανος άλλωστε φημίζεται οτι ειναι απο τους καλύτερους
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-11-15, 06:41
harristheo Ο χρήστης harristheo δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-10-2011
Μηνύματα: 338
harristheo will become famous soon enough
Είχα,παει το δικο μου αυτοκινητο,για,σέρβις στον Κορφιάτη,
Μου έδωσαν ενα 116 αυτοματο για δυο μερες.
Με σχολαστικά προσεγμένη οδήγηση μου κατανάλωσε 8.5 (με μέτρημα φουλάρισμα-φουλάρισμα και διαίρεση χιλιομέτρων.)ο λόγος που το πηρα δυο μερες ηταν αυτος. Να δω ποσο θα μου κοστίζει σε πραγματικές συνθήκες διοτι ήμουν έτοιμος να ρο αγοράσω.
Οταν καταλαβα οτι δεν μπορει να κάψει λιγότερο δεν ασχολήθηκα και οδήγησα κάπως πιο γρήγορα. Το 10αρακι το είχα σρο τσεπάκι.
__________________
Χάρης

Ε46 320d 2003 automatic
X3 2.0d 2007 manual
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-11-15, 12:02
Το avatar του χρήστη tsalin
tsalin Ο χρήστης tsalin δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-01-2008
Μηνύματα: 274
tsalin will become famous soon enoughtsalin will become famous soon enough
Απόλυτα ασφαλής τρόπος με τα χιλιόμετρα δεν υπάρχει. Σχετικά ασφαλής τρόπος είναι στο εξουσιοδοτημένο με το κλειδί (αν έχεις όλα τα κλειδιά ακόμα καλύτερα). Εκεί μπορούν να δουν και πιθανές ενδείξεις πειράγματος (αλλαγή του καντραν πχ ή πείραγμα στο διακόπτη των φώτων).

Εκεί φαντάζομαι ότι μπορούν να σου πουν επίσης αν τα χιλιόμετρα συνάδουν με την κατάσταση του οχήματος, που νομίζω ότι τελικά αυτό είναι που έχει σημασία...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-11-15, 17:26
Το avatar του χρήστη BMW S1
BMW S1 Ο χρήστης BMW S1 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-10-2008
Μηνύματα: 270
BMW S1 is on a distinguished road
εμενα καιει 8,5 εντος και 6,5 εκτος.
__________________
Aυτό που κάνει έναν απλό αθλητή πρωταθλητή ειναι ο εξοπλισμός...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-11-15, 18:56
Το avatar του χρήστη fourna7
fourna7 Ο χρήστης fourna7 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 24-12-2014
Μηνύματα: 81
fourna7 is on a distinguished road
Φίλε SAC καλησπέρα....οσον αφορα καταναλωσεις σε σκληρες συνθήκες πόλης με μποτλιάρισμα (σταματα ξεκινα) κυμαινεται στα 10.5-12, σε κανονικές συνθήκες στα 9,5-11,σε διαδρομές που περιλαμβάνουν λεωφόρους στα 8-10, και στα ταξίδια πέφτει κάτω από τα 8...ενδεικτικά το δικό μου στον πειραιά μέσα το έχω με κατανάλωση 9,1-9,3 με οικονομικη οδηγηση, σε ταξίδι (μισο εθνική μισό επαρχιακό) με 140-160 στην εθνική και σχετικα σβέλτα στον εαρχιακό έγραψε 7.7, σε προσπάθεια να γράψει ελάχιστη κατανάλωση έχω καταφέρει και 5.6 ραφηνα πειραια απο αττικη οδο με 80-120 κμ....

Ολα αυτά αφορούν το 116 με τα 122 άλογα που (θεωρητικά τουλάχιστον) είναι ελάχιστα πιο οικονομικό από το προηγούμενο με τα 115 (αυτο που κοιτας δηλαδή)...

Απ'ότι είδα το αυτοκίνητο είναι όσο πιο απλή έκδοση έβγαινε χωρίς καθόλου έξτρα, οπότε -προσωπική άποψη- ισως στα χρήματα που διαθέτεις να έψαχνες κάποιο με περισσότερα έξτρα στα μοντέλα πριν το 2007 (νομιζω δεν θα δυσκολευτείς να βρεις κατι πιο αξιόλογο καθώς οι τιμές ανεβαίνουν περισσότερο για τα μοντέλα μετα το 2007)
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 30-11-15, 19:04
Το avatar του χρήστη BMW S1
BMW S1 Ο χρήστης BMW S1 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-10-2008
Μηνύματα: 270
BMW S1 is on a distinguished road
Sac αν ψάχνεις ακόμα για κάτι αξιόλογο στείλε μου pm.
__________________
Aυτό που κάνει έναν απλό αθλητή πρωταθλητή ειναι ο εξοπλισμός...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:17.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.