Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-06-11, 00:26
Το avatar του χρήστη Xenon320i_08
Xenon320i_08 Ο χρήστης Xenon320i_08 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 14-04-2008
Μηνύματα: 18
Xenon320i_08 is on a distinguished road
Question Αλλαγή παρπρίζ Ε90

Αγαπητοί συμφορουμήτες γειά σας,
χθες ένα προπορευόμενο φορτηγό μου έστειλε δωράκι, ένα χαλίκι και το μπαρπρίζ έκανε μια μικρή μεν αλλά αξιοπρόσεκτη λακούβα με τα συνοδευτικά ραγίσματα γύρω γύρω. Η ασφαλιστική εταιρία (έχω θραύση κρυστάλλων) η γνωστή intersalonika μετά από φωτογράφηση της ζημιάς με στέλνει σε συγκεκριμένο συμβεβλημένο με την εταιρία φανοποιό για την αλλαγή.
Κατα την παραγγελία του παρμπρίζ ο προμηθευτής του είπε οτι έχει τον ίδιο τύπο (Ε90 320i μοντέλο 2008, με αισθητήρες βροχής και φώτων) αλλά με μια διαφορά που είναι μια φάσα γκρί στο πάνω μέρος του μπαρπρίζ. Το χτυπημένο μου παρπρίζ δεν έχει αυτήν την φάσα από τη μάνα του.
Εκείνο που θα ήθελα να ρωτήσω είναι αν θα δεχόσαστε να μπεί αυτό το παρπρίζ ή θα επιμείνατε να βρεθεί το ίδιο ακριβώς ( κάτι που μου είπαν ότι δεν είναι δυνατό) με το παλιό. Ο προβληματισμός μου είναι και ως προς το αν θέλουν να ξεφορτωθούν κάποια κομάτια που τους έμειναν αλλά και το αισθητικό τελικό αποτέλεσμα αν τους δώσω το οκ να το βάλουν. Συμληρώνω ότι το χρώμα του αυτοκινήτου είναι γκρι μεταλλικό
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-06-11, 03:03
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
Φίλε, δεν είσαι υποχρεωμένος να πας εκεί που σε στέλνει η ασφαλιστική.
Πήγαινε σε ένα εξουσιοδοτημένο να σου βάλουν το γνήσιο με το σήμα της bmw παρμπρίζ ώστε να είσαι απόλυυα καλυμμένος και όχι να σου βάζουν στο αμάξι σου ό,τι γυαλί να είναι.

Είναι υποχρεωμένη η ασφαλιστική να σε καλύψει αφού συνήθως για θραύση κρυστάλλων καλύπτονται μέχρι 1000 ή 1500 ευρώ και απ'όσο γνωρίζω η όλη διαδικασία κοστίζει στο εξουσιοδοτημένο γύρω στα 900 ευρώ, οπότε δεν υπάρχει θέμα.
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-06-11, 05:19
Το avatar του χρήστη bmwnikolase36
bmwnikolase36 Ο χρήστης bmwnikolase36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-10-2010
Μηνύματα: 249
bmwnikolase36 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Driver M Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε, δεν είσαι υποχρεωμένος να πας εκεί που σε στέλνει η ασφαλιστική.
Πήγαινε σε ένα εξουσιοδοτημένο να σου βάλουν το γνήσιο με το σήμα της bmw παρμπρίζ ώστε να είσαι απόλυυα καλυμμένος και όχι να σου βάζουν στο αμάξι σου ό,τι γυαλί να είναι.

Είναι υποχρεωμένη η ασφαλιστική να σε καλύψει αφού συνήθως για θραύση κρυστάλλων καλύπτονται μέχρι 1000 ή 1500 ευρώ και απ'όσο γνωρίζω η όλη διαδικασία κοστίζει στο εξουσιοδοτημένο γύρω στα 900 ευρώ, οπότε δεν υπάρχει θέμα.
...συμφωνω απολυτα!
__________________
Θα ήθελα να ήσουνα στην μοίρα σμηναγός μου να σου βαραω προσοχή όταν περνάς εμπρός μου!




Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-06-11, 09:02
Το avatar του χρήστη citty
citty Ο χρήστης citty δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 22-10-2007
Μηνύματα: 14
citty is on a distinguished road
Καλημέρα. Επειδή έχω αλλάξει 2 φορές παρμπρίζ σε 1,5 χρόνο (σε 1.18) κοστίζει περίπου 590 ευρώ.
Σε εξουσιοδοτημένο πάντα.

Αναλυτικά: (τιμές από 2 διαφορετικά εξουσιοδοτημένα)
Κοστος παρμρίζ: περίπου 310 ευρώ
Κόλλες, τσιμούχα κλπ: 100 ευρώ
Εργασία: 180 ευρώ
Βέβαια, το τονίζω, σε 1.18. Αλλά πόση διαφορά θα έχουν;

Από την ασφαλιστική να γνωρίζεις: δικαιολογούν κατ' έτος το ποσό που αναγράφει το ασφαλιστήριο συμβόλαιό σου (όπως σωστά ειπώθηκε 1.000-1.500 ευρώ). Και δεν έχουν δικαίωμα να σου κόψουν τίποτα πχ 600ευρώ αποξειξη-δπυ-τιμολόγιο , 600ευρώ πρέπει να σου επιστρέψουν.

Γνώμη μου, βρες καλό εγκαταστάτη, αγόρασε το original παρμπρίζ και μην ανησυχείς. Εμένα στο 1ο εξουσιοδοτημένο (από τα "καλά") μου είχαν "χαράξει" με την λεπίδα που έκοβαν την τσιμούχα όλο το περίγραμμα που εφαρμόζει το τζάμι και μετά -αν είχαν το θεό τους- το έβαψαν με πινελάκι!!!. Το ανακάλυψα στο 2ο εξουσιοδοτημένο. Ευτυχώς είναι κάτω από την τσιμούχα και δεν φαίνεται. Αλλά σε αυτοκίνητο που -τότε ήταν 5 μηνών- ε, κάπως μου ήρθε.
Αν θέλεις άλλες πληροφορίες, pm.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-06-11, 11:35
Το avatar του χρήστη mike21
mike21 Ο χρήστης mike21 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-08-2009
Μηνύματα: 974
mike21 is a jewel in the roughmike21 is a jewel in the roughmike21 is a jewel in the rough
ακόμα και στον συγκεκριμένο να πάς έχει υποχρέωση εάν εσύ το θές να παραγγείλει το αυθεντικό παρμπρίζ απο την bmw και να το τοποθετήσει,έχω φίλο που κάνει αυτή τη δουλειά(παρμπριζάς)και στο λέω με σιγουριά
__________________
"Life is about passions. Thank you for sharing mine."
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-06-11, 15:30
Το avatar του χρήστη ThaNOS E46coupe
ThaNOS E46coupe Ο χρήστης ThaNOS E46coupe δεν είναι συνδεδεμένος
M43 super terminator
 
Εγγραφή: 30-10-2009
Μηνύματα: 3.045
ThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από citty Εμφάνιση μηνυμάτων

Γνώμη μου, βρες καλό εγκαταστάτη, αγόρασε το original παρμπρίζ και μην ανησυχείς. Εμένα στο 1ο εξουσιοδοτημένο (από τα "καλά") μου είχαν "χαράξει" με την λεπίδα που έκοβαν την τσιμούχα όλο το περίγραμμα που εφαρμόζει το τζάμι και μετά -αν είχαν το θεό τους- το έβαψαν με πινελάκι!!!. Το ανακάλυψα στο 2ο εξουσιοδοτημένο. Ευτυχώς είναι κάτω από την τσιμούχα και δεν φαίνεται. Αλλά σε αυτοκίνητο που -τότε ήταν 5 μηνών- ε, κάπως μου ήρθε.
Αν θέλεις άλλες πληροφορίες, pm.
φίλε, για να βγεί το σπασμένο τζάμι πρέπει να βγεί με κάποιον τρόπο. αυτός λοιπον είναι:
Παίρνουμε ένα ειδικό συρματόσχοινο το περνάμε κάτω απο το παρμπρίζ και κόβουμε την κόλλα γύρω γύρω απ το κρύσταλο για να ξεχωρίσει το τζάμι απο την λαμαρίνα... αναγκαστικά λοιπόν θα προξενηθεί μιά μικρή ζημιά στο χρώμμα του αυτοκινήτου, πράγμα που δέ φαίνεται όπως και εσύ είπες...
__________________
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΑΙ ΣΑΒΒΑΤΟ ΝΑ ΜΗ ΠΟΤΙΖΕΙΣ ΓΛΑΣΤΡΕΣ.ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΝΩ ΜΕ ΤΗ BMW ΚΑΙ ΤΗ ΓΕΜΙΖΩ ΛΑΣΠΕΣ !!!!!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...586#post443586
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...418#post440418
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-06-11, 16:02
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ThaNOS E46coupe Εμφάνιση μηνυμάτων
φίλε, για να βγεί το σπασμένο τζάμι πρέπει να βγεί με κάποιον τρόπο. αυτός λοιπον είναι:
Παίρνουμε ένα ειδικό συρματόσχοινο το περνάμε κάτω απο το παρμπρίζ και κόβουμε την κόλλα γύρω γύρω απ το κρύσταλο για να ξεχωρίσει το τζάμι απο την λαμαρίνα... αναγκαστικά λοιπόν θα προξενηθεί μιά μικρή ζημιά στο χρώμμα του αυτοκινήτου, πράγμα που δέ φαίνεται όπως και εσύ είπες...
Αυτός είναι ο γρήγορος και φτηνός τρόπος..
Μπορείς πάντα να εφαρμόσεις το ειδικό διαλυτικό του σικαφλέξ,
να περιμένεις μια μέρα και να αφαιρέσεις τον υαλοπίνακα με βεντούζες..
Αλλά όποιος πει σε πελάτη, περάστε να το πάρετε σε 3 μέρες, δεν πρόκειτε να σταυρώσει
ούτε ένα ευρώ στην καριέρα του..
Πέρα απο το δεκαρικάκι διαφοράς της τιμής..
Και απο ότι έχω καταλάβει, σήμερα, ένα δεκάρικο είναι πιο σπάνιο απο 1000ευρω πέρισυ
και πέντε χιλιάδες πρόπερσι..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 17-06-11, 18:34
Το avatar του χρήστη Xenon320i_08
Xenon320i_08 Ο χρήστης Xenon320i_08 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 14-04-2008
Μηνύματα: 18
Xenon320i_08 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mike21 Εμφάνιση μηνυμάτων
ακόμα και στον συγκεκριμένο να πάς έχει υποχρέωση εάν εσύ το θές να παραγγείλει το αυθεντικό παρμπρίζ απο την bmw και να το τοποθετήσει,έχω φίλο που κάνει αυτή τη δουλειά(παρμπριζάς)και στο λέω με σιγουριά
Πως θα καταλάβω αν είναι το αυθεντικό παρμπρίζ. Ποιές ενδείξεις πάνω του να προσέξω?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-06-11, 18:38
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Xenon320i_08 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πως θα καταλάβω αν είναι το αυθεντικό παρμπρίζ. Ποιές ενδείξεις πάνω του να προσέξω?
Θα είναι ακριβώς της ίδιας εταιρείας με το δικό σου (αν δεν κάνω λάθος Pilkington έχουν τα αμάξια μας) και θα έχει και το σήμα της bmw.

Αν πάλι δεν έχει το σήμα της bmw αλλά μόνο το όνομα του εργοστασίου και πάλι ποιοτικά είναι το ίδιο ακριβώς, οπότε αν δεν σε ενδιαφέρει τόσο το σηματάκι, τότε δεν έχεις κανένα πρόβλημα.
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 17-06-11, 18:43
MAKENZI E90 Ο χρήστης MAKENZI E90 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 10-02-2011
Μηνύματα: 27
MAKENZI E90 is on a distinguished road
Πάντως θα πρέπει να σε ανησυχεί και το πέρασμα του παμπρίζ διότι νομίζω ότι γρατζουνιές δεν θα γλιτώσεις όπως επίσης και το ότι πολλά κομματάκια γυαλιού θα πέσουν και πάνω στο ταμπλώ αλλά και μέσα στο αυτοκίνητο γιατί είναι πολλοί λίγοι οι μάστορες που προσέχουν το αυτοκίνητο.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:27.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.