Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-08-08, 18:14
chrisss11 Ο χρήστης chrisss11 δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 15-08-2008
Μηνύματα: 2
chrisss11 is on a distinguished road
e36 compact 95 help

e36 compact 95 170000χιλ το αυτοκινητο μου ξαφνικα εσβησε στον δρομο προσπαθησα να το βαλω μπρος ξανα, μερικες φορες επερνε για λιγα δευτερα και μετα εβηνε παλι, εβγαλα το σολινακι της βενζινης ρουφιξα φισηξα τιποατα οσπου καλεσα expres ellas και τωρα το αυτοκινητο το εχω κατω απο τοα σπιτι μου μιας και δεκαπενταυγουστος και ολα τα συνεργεια ειναι κλειστα
εχει κανεις καμια ιδεα τι μπορει να φταιει για τρομπα το κοβο η φιλτρο μπορει να μου δωσει κανεις τα φωτα του μιας και δεν σκαμπαζω και πολλα
ευχαριστο και καλως σας βρηκα σε αυτο το forum
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-08-08, 20:17
Το avatar του χρήστη Leonidas_Thess
Leonidas_Thess Ο χρήστης Leonidas_Thess δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-02-2008
Μηνύματα: 558
Leonidas_Thess will become famous soon enough
Φιλαράκι καλησπέρα και σε εμένα τα ίδια έκανε και τελικά ήταν αντλία βενζίνης. Πρόσεχε με την τιμή μην σου αλλάξουν την αντλία μαζί με φλοτερ (άσκοπα φράγκα) αλλά μόνο την αντλία η οποία αγορά εχει γυρω στα 100 Ευρώπουλά
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-08-08, 22:22
stefanos_cool Ο χρήστης stefanos_cool δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 05-08-2008
Μηνύματα: 1.491
stefanos_cool is a jewel in the roughstefanos_cool is a jewel in the roughstefanos_cool is a jewel in the roughstefanos_cool is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από OTINANAI33 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλαράκι καλησπέρα και σε εμένα τα ίδια έκανε και τελικά ήταν αντλία βενζίνης. Πρόσεχε με την τιμή μην σου αλλάξουν την αντλία μαζί με φλοτερ (άσκοπα φράγκα) αλλά μόνο την αντλία η οποία αγορά εχει γυρω στα 100 Ευρώπουλά
Καλησπέρα, το είχα πάθει και εγώ. Σε μένα ήταν αντλία βενζίνης, σωστό αυτό που λέει ο φίλος για το φλοτέρ, δεν χρειάζεται να αλλαχτεί, αλλά αν το πας σε αντ/πεια θα στο αλλάξουν δήθεν ότι είναι φιξ κλπ.κλπ. να επιμένεις ότι θέλεις μόνο αντλία.
Επίσης δεν αποκλείεται αν πας να το βάλεις τώρα να πάρει κανονικά, μην ξελαστείς όμως και πεις αααα ωραία έφτιαξε μόνο του! Συνήθως οι αντλίες μετά από μερικές ώρες και αφού κρυώσουν ξαναδουλεύουν, αλλά για λίγο φυσικά.
Πριν 4 χρόνια στο ε36 την είχα πάρει 110 ε (μαζί με τοποθέτηση όχι σε αντ/πεια αλλά γνήσια αντλία)
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-08-08, 22:51
chrisss11 Ο χρήστης chrisss11 δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 15-08-2008
Μηνύματα: 2
chrisss11 is on a distinguished road
Φιλαρακια ευχαριστω για τις απαντισεις πηγα τωρα κατω και δοκιμασα αλλα τιποτα παιρνει στην αρχει μπρος για 2 - 3 δευτερα και μετα σβηνει και μετα δεν μπαιρνει καθολου
μηπως ειναι κανενας αισθητηρας μηπως κανενα φιλτρο η τιποτα αλλο δενξερω παντως thanks

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chrisss11 : 15-08-08 στις 22:53
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-08-08, 15:12
stefanos_cool Ο χρήστης stefanos_cool δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 05-08-2008
Μηνύματα: 1.491
stefanos_cool is a jewel in the roughstefanos_cool is a jewel in the roughstefanos_cool is a jewel in the roughstefanos_cool is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chrisss11 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλαρακια ευχαριστω για τις απαντισεις πηγα τωρα κατω και δοκιμασα αλλα τιποτα παιρνει στην αρχει μπρος για 2 - 3 δευτερα και μετα σβηνει και μετα δεν μπαιρνει καθολου
μηπως ειναι κανενας αισθητηρας μηπως κανενα φιλτρο η τιποτα αλλο δενξερω παντως thanks
Μην παιδεύεσαι, έτσι κι αλλιώς στα χιλιόμετρα αυτά που έχεις κάνει καλό είναι να την αλλάξεις για να έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο. Φυσικά και μπορεί να είναι και κάτι άλλο όπως π.χ. φίλτρο βενζίνης, αλλά υποθέτω ότι το αλλάζεις τακτικά, επίσης μπορεί να είναι και βουλωμένο το εσωτερικό υποτιθέμενο φιλτράκι της αντλίας, αλλά αυτό θα το δεις αφού βγάλεις την αντλία, αν θες να είσαι 100 % σίγουρος αν είναι ηλεκτρονική βλάβη πρέπει να το βάλεις σε
διαγνωστικό, αυτό εννοείται ότι θα γίνει αν πας συνεργείο, αν όμως δεν θες να πάρεις γερανό κλπ. και πιάνουν και τα χέρια σου άλλαξε την αντλία και βλέπεις.
Έχω φίλο που έχει κάνει 210000 κμ και δεν την έχει αλλάξει, ξέρω και περιπτώσεις που στα 80000 βγήκε off, οπότε όλα είναι θεωρίες, για μένα η αντλία είναι κάτι αναλώσιμο και πρέπει να αλλάζεται κάθε 100000 το πολύ.
Προσωπικά εγώ σε όλα μου τα bmw την αλλάζω κάθε 50000 και κάθε 25000 καθαρίζω
το εσωτερικό φίλτρο της αντλίας για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.
Το εξωτερικό (κάτω από οδηγό) το αλλάζω κάθε 15000.

Αν τελικά την αλλάξεις μόνος σου, να προσέξεις την τσιμούχα στεγανοποίησης να πατήσει σωστά, διαφορετικά θα μυρίζει η καμπίνα βενζίνη όταν το φουλάρεις.
ΚΑΙ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ, ΜΕ ΚΛΕΙΣΤΟ ΔΙΑΚΟΠΤΗ!

Αν το κάνεις μόνος σου, θα γλιτώσεις μόνο τα εργατικά που είναι περίπου 30-50 ε.
και τον γερανό (αν τελικά είναι αντλία).

Όπως και να έχει γράψε μας τα νέα σου.

Φιλικά,

Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:15.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.