Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-07-07, 17:31
Το avatar του χρήστη mpikounis
mpikounis Ο χρήστης mpikounis δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 1.244
mpikounis has a spectacular aura aboutmpikounis has a spectacular aura about
Compact 1.6 - μοτερ off!!

Ενός φίλου το μοτέρ (compact 1.6) πέθανε μετά από μόλις 40,000 χλμ. Μια ωραία ημέρα απλά δεν έπερνε και στο συνεργείο που πήγε του είπαν πως χρειάζεται άλλο μοτερ!

Το ενδιαφέρον της ιστορίας είναι οτι στο ίδιο συνεργείο υπήρχε άλλο 1 compact με το ίδιο ακριβώς πρόβλημα ενώ του είπαν οτι το έχουν δει σε άλλα 4-5 αυτοκίνητα. Η δε BMW Hellas του πρότεινε να καλύψει η ίδια το 50% του κόστους του νέου μοτερ μετά από αίτηση του συνεργείου.

Ξέρει κανείς κάτι για αυτό το θέμα με το συγκεκριμένο μοτερ; Είναι απαράδεκτο πάντως αυτοκίνητο με τόσα χλμ και μόλις 1 χρόνο εκτός εγγύησης να παραδίδει έτσι και η μαμά εταιρεία να μην το καλύπτει.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-07-07, 17:36
Το avatar του χρήστη stefos
stefos Ο χρήστης stefos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-01-2006
Μηνύματα: 715
stefos will become famous soon enoughstefos will become famous soon enough
Για τι compact μιλάμε ?? E46? E36?
__________________

Μεγάλωσα αλλά δεν έγινα 330....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-07-07, 18:00
Το avatar του χρήστη M3Convertible
M3Convertible Ο χρήστης M3Convertible δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 09-08-2006
Μηνύματα: 1.087
M3Convertible is on a distinguished road
Για να λέει 1 χρόνο μετά την εγγύηση μάλλον 46 θα θέλει να πει.
36 δεν το νομίζω.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-07-07, 18:03
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Δεν επαιρνε, ενταξει δεν επαιρνε. Απο ΤΙ δεν επαιρνε βρε παιδια? Τι ζημια ειναι αυτη δηλαδη που θελει ΟΛΟ το μοτερ αλλαγη? Εχετε εσεις ξανακουσει ζημια να σβηνεις το αμαξι σου και την αλλη μερα να ειναι εντελως για εντελως off?


Μην ειναι κανενα μπουζι....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-07-07, 18:17
Το avatar του χρήστη InsaneDriver
InsaneDriver Ο χρήστης InsaneDriver δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-06-2004
Μηνύματα: 2.889
InsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to behold
Νομίζω είναι να σου κάτσει.

Έχω compact και μάλιστα valvetronic που υποτίθεται έβγαζε διάφορα.

Μου έχει βγάλει 2 πολλαπλασιαστές που κάηκαν μαζί που είναι θέμα των e-46 γενικά και ένα αισθητήρα λάμδα.

Κατά τα άλλα του έχω κάνει το οτιδήποτε, το έχω στίψει, το έχω απογειώσει και γενικά ότι μπορείς να κάνεις σε ένα αμάξι.

Όλα καλά...
__________________

"Exhaust gases go into the turbocharger and spin it, witchcraft happens, and you go faster..." - Jeremy Clarkson
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-07-07, 20:15
Το avatar του χρήστη konc
konc Ο χρήστης konc δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-10-2005
Μηνύματα: 1.587
konc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to behold
Ένα βασικό είναι να πουν για ποιό λόγο χρειάζεται ολόκληρο μοτέρ. Τι έπαθε, το βράδυ άνοιξε στα 2?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 30-07-07, 21:06
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.552
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από konc Εμφάνιση μηνυμάτων
Ένα βασικό είναι να πουν για ποιό λόγο χρειάζεται ολόκληρο μοτέρ. Τι έπαθε, το βράδυ άνοιξε στα 2?
Και το άλλο βασικό είναι γιατί αποζημιώνουν ΜΌΝΟ το 50%.
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 31-07-07, 00:51
Το avatar του χρήστη thanos_1
thanos_1 Ο χρήστης thanos_1 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-12-2004
Μηνύματα: 119
thanos_1 is on a distinguished road
Cool

Αφου ειπαν για αλλαγη μοτερ τοτε παει να πει οτι δεν φταινε τα περιφεριακα(πολλαπλασιαστες,αισθητηρες κτλ). Εμενα μου μυριζει πεσμενη συμπιεση(αφου δεν πηρε και μπροστα).
__________________
http://www.ecosvilla.gr/
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 31-07-07, 07:37
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από God Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν επαιρνε, ενταξει δεν επαιρνε. Απο ΤΙ δεν επαιρνε βρε παιδια? Τι ζημια ειναι αυτη δηλαδη που θελει ΟΛΟ το μοτερ αλλαγη? Εχετε εσεις ξανακουσει ζημια να σβηνεις το αμαξι σου και την αλλη μερα να ειναι εντελως για εντελως off?
Μην ειναι κανενα μπουζι....
Φίλε, όσο παράδοξο και αν σου ακουστεί, το 1995 ήμουν στο Sunderland της Αγγλίας, και
έκανα εργασία επάνω σε ένα ολοκαινουριο δίλιτρο μοτέρ απο ένα Nissan Primera.
Ολη η εργασια περνούσε ολα τα δεδομένα μέσω αισθητήρων σε έναν υπολογιστή.
(στροφές, πέδη καταναλώσεις, ρευματα, ποτενσιόετρα γκαζιου και 1002 άλλα)
Μετά απο 1430 (περιπου) ώρες, το μοτέρ έσβησε. Ήρθαν απο την Nissan, κοίταξαν αντλίες, χρονισμούς, κεφαλάρια, υποσυστήματα (λ, καταλύτη, εγκεφάλους κλπ) και πήραν το "νεκρο" μοτέρ πίσω στο εργοστάσιο.
Την επόμενη μου έφεραν ολοκαίνουριο μοτέρ, και τρέξαμε όλο το πρόγραμμα μέσω της χαρτογράφισης του υπολογιστή.
Μάντεψε τι έγινε μετά απο 1430 ώρες..
Απο τότε κατάλαβα, οτι στους κινητήρες ισχύει ένας χρυσός κανόνας..
Μη σου κάτσει..
Και να φανταστείς οτι το μοτέρ γυρνούσε, τα ρευματα ήταν σωστα, καυσιμο επαιρνε, ψύξη είχε, χρονισμό είχε, όλα τα υποσυστήματα δούλευαν. Μπρός δεν έπαιρνε...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 31-07-07, 08:49
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε, όσο παράδοξο και αν σου ακουστεί, το 1995 ήμουν στο Sunderland της Αγγλίας, και
έκανα εργασία επάνω σε ένα ολοκαινουριο δίλιτρο μοτέρ απο ένα Nissan Primera.
Ολη η εργασια περνούσε ολα τα δεδομένα μέσω αισθητήρων σε έναν υπολογιστή.
(στροφές, πέδη καταναλώσεις, ρευματα, ποτενσιόετρα γκαζιου και 1002 άλλα)
Μετά απο 1430 (περιπου) ώρες, το μοτέρ έσβησε. Ήρθαν απο την Nissan, κοίταξαν αντλίες, χρονισμούς, κεφαλάρια, υποσυστήματα (λ, καταλύτη, εγκεφάλους κλπ) και πήραν το "νεκρο" μοτέρ πίσω στο εργοστάσιο.
Την επόμενη μου έφεραν ολοκαίνουριο μοτέρ, και τρέξαμε όλο το πρόγραμμα μέσω της χαρτογράφισης του υπολογιστή.
Μάντεψε τι έγινε μετά απο 1430 ώρες..
Απο τότε κατάλαβα, οτι στους κινητήρες ισχύει ένας χρυσός κανόνας..
Μη σου κάτσει..
Και να φανταστείς οτι το μοτέρ γυρνούσε, τα ρευματα ήταν σωστα, καυσιμο επαιρνε, ψύξη είχε, χρονισμό είχε, όλα τα υποσυστήματα δούλευαν. Μπρός δεν έπαιρνε...

Ναι αυτο οντως μου φαινεται παραξενο. Δεν πιστευω οτι δυο πανομοιοτυπα μοτερ τα 'επαιξαν' στις ιδιες ωρες λειτουργιας, αλλα και ετσι να ειναι, δεν υπαρχει περιπτωση να μην προκαλει κατι την ζημια. Δεν μπορει ολα να ειναι τελεια και απλως να μην δουλευει, μηχανη ειναι.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:16.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.