Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά Z > Σειρά Z - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 28-06-10, 19:11
Το avatar του χρήστη stef
stef Ο χρήστης stef δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-05-2004
Μηνύματα: 3.953
stef is just really nicestef is just really nicestef is just really nicestef is just really nice
Αν θες οπωσδήποτε 2λιτρο καλύτερα να στραφείς σε άλλες λύσεις πιο παιχνιδιάρικες και σίγουρα καλύτερο σχολείο πισωκίνησης....
__________________
BMW-SHEER DRIVING PLEASURE

Καλοκαιρινές διακοπές για πάααντα...!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 28-06-10, 20:18
Το avatar του χρήστη jim_pas
jim_pas Ο χρήστης jim_pas δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 15-05-2009
Μηνύματα: 380
jim_pas is on a distinguished road
2.2 σου προτείνω....ο εξακύλινδρος έχει άλλη χάρη και η διαφορά στο κόστος συντήρησης των 2 είναι μικρή....+οτι το 2.2 το βρίσκεις φθηνότερο και όταν έρθει η ώρα να το πουλήσεις ίσως να χάσεις και λιγότερα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 28-06-10, 21:42
djkostas20 Ο χρήστης djkostas20 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-01-2008
Μηνύματα: 368
djkostas20 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stef Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν θες οπωσδήποτε 2λιτρο καλύτερα να στραφείς σε άλλες λύσεις πιο παιχνιδιάρικες και σίγουρα καλύτερο σχολείο πισωκίνησης....
+1

Stef omws apo pm me to paidi....thelei Z4....Eixe Mx5 1.8 NC kai tou eipa na paei gia Mx5 2.0 NC pou kai aloga exei, kai liga kila, kai fysika i megalyteri eleipsi tis mpempas!!! MPLOKEEEEEEE

Alla thelei Z4....Entaksei...auto tou aresei!! opote se sxesi me 2.0 or 2.2 nomizw 2.2 einai i apantisi!!!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 28-06-10, 22:52
Το avatar του χρήστη Dimzan
Dimzan Ο χρήστης Dimzan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-11-2007
Μηνύματα: 1.719
Dimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of light
Για μενα παντως το επομενο βημα απο ΜΧ5 θα ηταν η γρηγορο Ζ4 η το S2000. Εντελως διαφορετικη φιλοσοφια το τελευταιο αλλα εκει που εχουν φτασει οι τιμες αξιζει να το παιδεψεις. Κι ας εχει εσωτερικο 90s μεσα.

Φιλε μια βολτα με ολα τα παραπανω θα σε πεισει για το ποιο ειανι αυοτ που πραγματικα θες να οδηγας. Γιατι το αμαξι δεν το βλεπεις μονο αλλα κυριως -κατα τη γνωμη μου- το οδηγας. Εκτος αν εισαι απο τους τυπους που απλα θελουν ενα κυριλε αμαξι που να γουσταρουν το καλοκαιρι. Αν θες και το γκαζι μαζι πρεπει να πας σε πολλα κυβικα στο bmw. Διοτι το κολλημα με το Ζ4 το εχεις φαει λογω ομορφιας (και δικαιολογημενα). Αλλα και να σου πουμε οτι το 2λιτρο σκαβει και πεταει κωλους με τριτες δε νομιζω οτι ειναι αρκετο για να πας να το αγορασεις. Πρεπει και ο ιδιος να διαπιστωσεις οτι σου αρεσει οδηγικα διοτι θα δωσεις και τοσα λεφτα. Αν ειναι να παρεις αμαξι 18 χιλιαρικα για να το κοιτας τοτε παρτο σε 1300 για να μην καιει κι ολας.

Το λεω παντα πως το καλυτερο κρητιριο για αγορα ενος προιοντος ειναι η πρακτικη δοκιμη του. Στο αμαξι ειανι το test drive σε συνδυασμο με τα υπολοιπα χαρακτηριστικα και τις κριτικες που ακους.
__________________
αλλαξα υπογραφη
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 28-06-10, 23:49
bill z4 Ο χρήστης bill z4 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 28-11-2008
Μηνύματα: 56
bill z4 is on a distinguished road
Φιλε μου αν θες οποσδηποτε Ζ4 θα πρωτεινα και εγω εξακυλινδρο με κλειστα τα ματια για το ηχω,αξιοπιστεια και εγω πιστευω και στην καταναλωση γιατι θα τραβαει λιγοτερα ζορια απο το ποδι σου.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 29-06-10, 12:32
Το avatar του χρήστη stef
stef Ο χρήστης stef δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-05-2004
Μηνύματα: 3.953
stef is just really nicestef is just really nicestef is just really nicestef is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από djkostas20 Εμφάνιση μηνυμάτων
+1

Stef omws apo pm me to paidi....thelei Z4....Eixe Mx5 1.8 NC kai tou eipa na paei gia Mx5 2.0 NC pou kai aloga exei, kai liga kila, kai fysika i megalyteri eleipsi tis mpempas!!! MPLOKEEEEEEE

Alla thelei Z4....Entaksei...auto tou aresei!! opote se sxesi me 2.0 or 2.2 nomizw 2.2 einai i apantisi!!!
Συμφωνώ για Ζ4 2.2....
__________________
BMW-SHEER DRIVING PLEASURE

Καλοκαιρινές διακοπές για πάααντα...!
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 29-06-10, 13:50
kakwskeimena Ο χρήστης kakwskeimena δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 24-12-2008
Μηνύματα: 72
kakwskeimena is on a distinguished road
Η 2.2 δηλαδη ειναι πιο αξιοπιστη απο την 2.0?? πως και ετσι?? απο συντηρηση??

απο μεταπωληση τι πιστευετε παιδια? 2.0 ή 2.2?
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 29-06-10, 16:59
djkostas20 Ο χρήστης djkostas20 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-01-2008
Μηνύματα: 368
djkostas20 is on a distinguished road
Αξιοπιστία νομίζω δεν τίθεται καν θέμα. Ειδικά τα 6κύλινδρα τις bmw δεν έχω ακούσει πολλά προβλήματα! Συντήρηση από όσο ξέρω η διαφορά είναι μικρή εως καθόλου, για το κομμάτι service. Από σήμα, σίγουρα υπάρχει διαφορά, απο κατανάλωση πάλι δεν νομίζω να δείς τρελή διαφορά!!!

Από μεταπώληση, προσωπικά πιστεύω ότι να παίρνεις ένα αυτοκίνητο 5ετίας με 18-20 χιλιάρικα και να σκέφτεσαι αν θα έχει μεταπώληση είναι δευτερεύον ζήτημα.
Άμα το κρατήσεις 3-5 χρονάκια και με το ότι θα είναι δεύτερο χέρι και 8-10 χρονών αυτοκίνητο, το καθιστά ανεξαρτήτως κυβικών δύσκολο στην πώληση!!!

Μετά δεν μπορείς να έχεις και την πίτα ολόκληρη και το σκύλο χορτάτο!!! Δεν υπάρχει τέτοιο μαγικό ραβδάκι... Θές Ζ4.. Αυτό λοιπόν είναι η πίτα! Ε δεν μπορείς να έχεις και άλογα, και παιχνίδια και εύκολη μεταπώληση και.... και.... και....
Τουλάχιστον με τις bmw δεν γίνεται αυτό, ειδικά αφού δεν βγάζουν υπερτφοφοδοτούμενους κινητήρες λίγων κυβικών.

Είχαμε πεί και στα πμ....Αν θές και καίγεσαι τόσο πολύ για επιδόσεις πήγαινε πάρε ένα ΜΧ5 2,0 NC με τη μπλοκαδούρα του και θα είσαι just και από συντήρηση και από κυβικά και από κόστος αγοράς!!!
Θές Ζ4 λόγω εμφάνισης...Ανέβα στα κυβικά για να πάρεις επιδόσεις!!!
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 29-06-10, 17:07
Το avatar του χρήστη ThaNOS E46coupe
ThaNOS E46coupe Ο χρήστης ThaNOS E46coupe δεν είναι συνδεδεμένος
M43 super terminator
 
Εγγραφή: 30-10-2009
Μηνύματα: 3.045
ThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από HULK Εμφάνιση μηνυμάτων
Παρε την ποιο φτηνη 2.0 και μετα απο λιγο βαλε μια μηχανη 3.0 με τα 231 αλογα και αστην δηλωμενη 2.0
ΝΑΙ ΝΑΙ...ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΠΑΣ ΦΥΛΑΚΗ.....
__________________
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΑΙ ΣΑΒΒΑΤΟ ΝΑ ΜΗ ΠΟΤΙΖΕΙΣ ΓΛΑΣΤΡΕΣ.ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΝΩ ΜΕ ΤΗ BMW ΚΑΙ ΤΗ ΓΕΜΙΖΩ ΛΑΣΠΕΣ !!!!!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...586#post443586
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...418#post440418
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 29-06-10, 23:35
mit$o$ Ο χρήστης mit$o$ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 29-06-2010
Μηνύματα: 13
mit$o$ is on a distinguished road
Καταρχήν θα ήθελα να χαιρετήσω όλα τα μέλη και τους διαχειριστές αυτού του forum. Είναι το πρώτο μου post, και ελπίζω να μην κουράσω.

Όσον αφορά το θέμα μας, δηλαδή μεταξύ των 2 εκδόσεων της Ζ4,βρίσκομαι στο ίδιο δίλλημα. Στο θέμα της τιμής έχω δει να παίζουν διαφορές ακόμα και 4.000 μεταξύ τους. Σχετικά με τις επιδόσεις σου παραθέτω αυτά τα link:

http://www.zeperfs.com/en/fiche1431-bmw-z4-2-0i.htm
http://www.zeperfs.com/en/fiche1231-bmw-z4-2-2i.htm

...με αναλυτικά χαρακτηριστικά των 2 μοντέλων, ενδιάμεσες επιταχύνσεις κτλ. Θα διαπιστώσεις από τα νούμερα, ότι το 2.0 και το 2.2 έχουν πολύ μικρές διαφορές. Ότι χάνει η 2.0 σε άλογα(σε σχέση με την 2.2) το κερδίζει από το πολύ σφικτό, σε κλιμάκωση, κιβώτιο που έχει. Πάνω κάτω έχουν τις ίδιες ρεπρίζ. Τώρα το κατά πόσο πάει, και κατά πόσο εύκολα μπορεί να διώξει την ουρά...Το πρώτο είναι καθαρά υποκειμένικο και κατα την γνώμη μου θα κινείται αξιοπρεπώς και με τα 2 μοτέρ. Το δεύτερο λόγω έλλειψης μπλοκέ, αφήνει την τύχη του μόνο, στο κατά πόσο γλιστράει η άσφαλτος.

Εγώ, αν και βλέπω να αργώ να αποκτήσω την ζέτα, πιστεύω ότι συμφέρει η 2.2 λόγω:

1) Τιμής.
2) Αξιοπιστίας.
3) Ήχου κινητήρα.

Όσο για την κατανάλωση...αυτο που παίζει ρόλο είναι το πόσο βαρύ πόδι έχεις (το grand vitara 2.0lt μοντ.2007 με μόνιμη τετρακίνηση,το φέρνω μεσα στην Αθήνα με μικρό μποτιλιάρισμα και πόδι ΠΟΥΠΟΥΛΟ στα 9lt/100Km) . Πιστέυω έχουν περίπου ίδιες καταναλώσεις, μην κολλήσεις σε αυτό.

Ελπίζω να βοήθησα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:52.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.