Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά M > Σειρά M - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #71  
Παλιά 03-09-20, 04:39
///Mflyin' Ο χρήστης ///Mflyin' δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-11-2015
Μηνύματα: 219
///Mflyin' is on a distinguished road
Χαιρετω την παρεα!
Εχω ενα Ε36 και απο στησιμο φοραει ρυθμιζομενη αναρτηση vogtland, 18αρες με 225 και 245 αντιστοιχα , αντιστρεπτικες m pack , συνεμπλοκ μ3, x-brace και θολομπαρα εμπρος.
Απο υψος ειμαι εναν ποντο περιπου πιο χαμηλος απο το πελμα των ελαστικων. Το φτερο κρυβει τα ελαστικα στο πανω μερος. Στα φτερα δε βρισκω καθολου οπως ειμαι τωρα.
Η ευθυγραμμιση που εχω τωρα ειναι λιγη αποκλιση μπροστα, κανα χιλιοστο συνολικη, με 2,2 2,3 καμπερ ...οσο πηρε απο το χαμηλωμα και πισω 2,4 καμπερ με 3 χιλ συνολικη συγκλιση.
Γενικα η μουρη ειναι τελεια ...ο κωλος πεταει και σχετικα αποτομα αλλα σου δινει πληρη ελεγχο. Μηπως το καμπερ πισω ισως ειναι λιγο υπερβολικο? Ποια ειναι η γνωμη σας? Τα λαστιχα (conti sport contact 5) ειναι ομοιομορφα φαγωμενα χωρις καθολου φθορα στο εσωτερικο.
Επισης τι μπορει να φταιει απο πλευρας αναρτησης, οσον αφορα bump - rebound κλπ, αν το αμαξι ''πηδαει'' στα αποτομα σκαμπανεβασματα του δρομου??
Κυριως ο κωλος το κανει αυτο. Επισης πολλα 36αρια και 46αρια που εχω δει στο δρομο ''πηδανε'' πολυ γενικα σε τετοιες περιπτωσεις!
Γενικα το αμαξι ειναι πολυ σταθερο και ισορροπημενο οσον αφορα την συμπεριφορα στο οριο με πολυ καλο ελεγχο, αλλα ο κωλος σπαει σχετικα ευκολα και πηδαει πολυ. Any tips ?
Ευχαριστω προκαταβολικα.
__________________
Sideway is the right way...
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 03-09-20, 17:38
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Μικρή έκδοση απάντησης: Δεν έχεις ανάρτηση. Νομίζεις ότι πάει τέλεια.

Επεξηγηματική απάντηση:
Μπροστά: Δεν έχεις καθόλου διαδρομή ανάρτησης. Η απόκλιση μπροστά βοηθάει στο αρχικό στρίψιμο και να μη βγάζει μούτρα.
Όμως με το κάμπερ που έχεις μπροστά χάνεις πολύ μεγάλο ποσοστό από το πέλμα, έχεις κακή συμπεριφορά στο φρενάρισμα (μπορεί να μην το καταλαβαίνεις αλλά μια φορά θα χρειαστεί...).
Εννοώ ότι μπορεί να έχεις 2-3μέτρα παραπάνω απόσταση στα 100kmh. Δεν το καταλαβαίνεις αν δεν το συγκρίνεις την ίδια στιγμή με ένα άλλο ίδιο με άλλο κάμπερ.
Για αυτό σε όλα τα ΟΕΜ αυτοκίνητα το κάμπερ μπροστά είναι ελάχιστο. (-0.5 με -0.6 ανά τροχό μέγιστο)

Πίσω: Το κάμπερ δεν είναι υπερβολικό (είναι απλά το μέγιστο επιτρεπτό, ενώ μπροστά έχεις double score από το μέγιστο επιτρεπτό - για μικτές συνθήκες δρόμου). Η σύγκλιση είναι καλή (ενώ μπροστά θέλουμε απόκλιση και ας επιτρέπει το εργοστάσιο μέχρι κάποια σύγκλιση - πετάει μούτρα έτσι).

Η αναπήδηση είναι φυσιολογική. Δεν έχεις καθόλου διαδρομή ανάρτησης. Μπροστά δεν αναπηδά γιατί έχεις 500 κιλά κάτω από το καπώ, πίσω με άδειο πορτμπαγκαζ αναπηδάει φυσιολογικά. (ούτως ή άλλως έχουν αναπήδηση τα Ε36 και τα 46, απλά στο δικό σου, μεγαλώνει το φαινόμενο).

Υ.Γ. Το χαμήλωμα τύπου DTM, με τα λάστιχα μέσα στο θόλο, εκτός από αντιαισθητικό είναι απίστευτα λανθασμένο για τη λειτουργία της ανάρτησης.
Μόνο στο DTM (και στο BTCC) είχαν τέτοια ρύθμιση και όχι με αμορτισέρ κανονικά αλλά με οριζόντιες (δε μπορώ να θυμηθώ την ορολογία τώρα) που είχαν εντελώς διαφορετική λειτουργία και δεν επέτρεπαν λάθη στη γραμμή. Ή έστριβε τέλεια, ή έφευγε για το γρασίδι. Αλλη η απαίτηση του δρομου.

Μόνο και μόνο με σήκωμα να έχει τουλάχιστον 1 cm το λάστιχο από το θόλο (πάλι μιλάμε για 2cm κάτω από την ΟΕΜ ρύθμιση για δημόσιο δρόμο και τις μικτές του συνθήκες) θα είχες πραγματικά καλό αποτέλεσμα (για το δημόσιο δρόμο πάντα).
Αλλά για να το λές με καμάρι πόσο μέσα χωμένα είναι τα λάστιχα, δε νομίζω να σε πείσω να το αλλάξεις.
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 03-09-20, 20:31
///Mflyin' Ο χρήστης ///Mflyin' δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-11-2015
Μηνύματα: 219
///Mflyin' is on a distinguished road
Ευχαριστω για τις συμβουλες. Να πω ωστοσο οτι η αναρτηση δεν ειναι τερμα χαμηλωμενη οποτε θεωρητικα δουλευει μεσα στο ευρος της.
Εγω νιωθω οτι εχει κανονικη διαδρομη ιδιως αν σκεφτουμε τη σκληροτητα της που ειναι σχετικα σφιχτη.
Επισης το καμπερ μπροστα νομιζω ειναι αρκετα καλο διοτι ακομα και τωρα στις πολυ εντονες στροφες τα πλαινα του ελαστικου τρωγονται αρκετα και ''σαπουνιαζουν''. Γενικα το αμαξι το στριβω.
Για τη συγκλιση μπροστα συμφωνω απολυτα. Βγαζει μουτρα.
Ειχα διαβασει καπου οτι για τη σωστη γεωμετρια θα πρεπει τα ψαλιδια μπροστα να ειναι οριζοντια και εντελως παραλληλα με το δρομο. Eμενα τωρα οσο κι αν φαινεται περιεργο ειναι σχεδον ετσι.
Το αυτοκινητο το ειχα μεχρι περυσι 1,5-2 ποντους ( ενα δαχτυλο ) απο τα φτερα, δηλαδη οσο υψος εχει ο συνδιασμος bilstein eibach hr χαμηλωματος περιπου και δεν αλλαξε κατι στη συμπεριφορα του μετα το χαμηλωμα. Βεβαια απο τοτε εχω βαλει αντιστρεπτικες και το x brace και βελτιωθηκε παρα πολυ.
Επισης οντως μου αρεσει παρα πολυ εμφανισιακα αυτο το χαμηλωμα
Αλλα γενικα ο κωλος δεν ειναι τοσο πολυ χαμηλωμενος σε σχεση με το εργοστασιακο. Η μεγαλη διαφορα ειναι στη μουρη που το εργοστασιο εχει κενο 8 ποντους το φτερο απο το λαστιχο. Αλλα εμενα η μουρη μαρεσει παρα πολυ, ειναι αμεση και καρφωμενη στην ασφαλτο και μονο στο τερμα οριο θα βγαλει μουτρα και πολυ ελεγχομενα.
Το θεμα μου ειναι το πισω μερος που απ οτι καταλαβαινω πρεπει να μειωσω σιγουρα το καμπερ.
Απλα ηθελα να μαθω απο πλευρας ρυθμισης της αναρτησης, δηλαδη σκληροτητα αποσβεση κλπ, εαν ερμηνευεται καπως αυτη η συμπεριφορα.
__________________
Sideway is the right way...
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 03-09-20, 23:41
Το avatar του χρήστη 6ylinder
6ylinder Ο χρήστης 6ylinder δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-12-2011
Μηνύματα: 1.341
6ylinder will become famous soon enough6ylinder will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ///Mflyin' Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειχα διαβασει καπου οτι για τη σωστη γεωμετρια θα πρεπει τα ψαλιδια μπροστα να ειναι οριζοντια και εντελως παραλληλα με το δρομο. Eμενα τωρα οσο κι αν φαινεται περιεργο ειναι σχεδον ετσι.
Ισχύει αυτό, αλλά αμφιβάλλω αν ισχύει σε εσένα. Εγώ που έχω εργοστασιακό Μ-πακ χαμήλωμα, είναι όντως οριζόντια. Με τροχούς χωμένους στο θόλο, δεν ξέρω πως ισχύει.
__________________
E36 M44B19
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 03-09-20, 23:56
///Mflyin' Ο χρήστης ///Mflyin' δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-11-2015
Μηνύματα: 219
///Mflyin' is on a distinguished road
Καλα μη φανταστεις οτι ειναι dtm η btcc οπως ειπωθηκε...απλα ειναι ελαχιστα μεσα.
Τελειως παραλληλα δεν ειναι, εχουν μια μικρη γωνια προς τα πανω, απλα ειναι αρκετα κοντα στο να ειναι.
__________________
Sideway is the right way...
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 04-09-20, 08:54
Το avatar του χρήστη 6ylinder
6ylinder Ο χρήστης 6ylinder δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-12-2011
Μηνύματα: 1.341
6ylinder will become famous soon enough6ylinder will become famous soon enough
Όσον αφορά το πίσω μέρος που πηδάει, ειλικρινά δεν νομίζω να βρεις λύση.
Εγώ είχα sachs advantage αμορτισέρ και το πίσω μέρος χοροπήδαγε σαν κατσίκι. Αγανάκτησα και έβαλα τα τελείως απλά sachs super touring, βελτιώθηκε λίγο, αλλά πάλι πηδάει. Με 16άρα ζάντα κιόλας.
Δεν ξέρω αν τα OEM αμορτισέρ είναι καλύτερα σε αυτό.

Γενικά τώρα, δεν ξέρω πως καταφέρνεις και οδηγάς με τέτοιο στήσιμο που έχεις στους δρόμους μας. Εγώ όταν το πήρα είχε 17", Bilstein-HR και κοπάναγε σαν διάολος. Τα πέταξα εντός μηνός. Πλέον με 16" και sachs/m-pak...πάλι πάω σαν γιαγιά με ζιγκ-ζαγκ....
__________________
E36 M44B19
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 04-09-20, 20:05
Το avatar του χρήστη konoss
konoss Ο χρήστης konoss δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Μηνύματα: 226
konoss is on a distinguished road
Το αμαξι οπως τα λες εχει αρκετα θεματα που θελουν επιλυση . Η καμπερ σου για τον τροπο που λες οτι το οδηγας δεν ειναι απαγορευτικη εκτος και αν σε ευθειες σε εντονο φρεναρισμα παλευεις να το κρατησεις σε ευθεια γραμμη . Απο το πολυ χαμηλωμα και μαλιστα το ανισο θα εχεις θεμα με bump steer και επισης οταν φρεναρεις εντονα θα παλευεις να το κρατησεις ευθεια καθως θα ελαφραινει πολυ το πισω μερος ( οπως στα dragster ) . Το ελαστικο που φορας ειναι ενα απλο επιδοσεων και σιγουρα τα πλαινα του δεν εχουν φτιαχτει για τοση καμπερ , εξου και ο λογος που βρησκει στα πλαινα . Χρειαζεσαι semi slick για τετοια χρηση . Τελος το πισω μερος πηδαει και ειναι αποτομο στο οριο λογω του λαθους χαμηλοματος που εχεις κανει ( εχεις ριξει ολο το βαρος εμπρος ) και λογω του οτι η αναρτηση πρεπει να ειναι αρκετα σκληρη και μπορει και με λαθος ρυθμιση πισω σε σχεση με το εμπρος ως συστημα . Και να θυμασαι οτι οδηγας σε δημοσιους δρομους που ειναι φουλ στις κακοτεχνιες και οχι σε καποια πιστα ωστε να μπορεις να εκμεταλευτεις ενα φουλ σκληρο set up .
Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 04-09-20, 20:28
///Mflyin' Ο χρήστης ///Mflyin' δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-11-2015
Μηνύματα: 219
///Mflyin' is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 6ylinder Εμφάνιση μηνυμάτων
Όσον αφορά το πίσω μέρος που πηδάει, ειλικρινά δεν νομίζω να βρεις λύση.
Εγώ είχα sachs advantage αμορτισέρ και το πίσω μέρος χοροπήδαγε σαν κατσίκι. Αγανάκτησα και έβαλα τα τελείως απλά sachs super touring, βελτιώθηκε λίγο, αλλά πάλι πηδάει. Με 16άρα ζάντα κιόλας.
Δεν ξέρω αν τα OEM αμορτισέρ είναι καλύτερα σε αυτό.

Γενικά τώρα, δεν ξέρω πως καταφέρνεις και οδηγάς με τέτοιο στήσιμο που έχεις στους δρόμους μας. Εγώ όταν το πήρα είχε 17", Bilstein-HR και κοπάναγε σαν διάολος. Τα πέταξα εντός μηνός. Πλέον με 16" και sachs/m-pak...πάλι πάω σαν γιαγιά με ζιγκ-ζαγκ....
Κοιτα, επειδη στην οικογενεια εχουμε και ενα 316 εντελως μαμα με 16αρες m-pack και μαυρα bilstein b4 με ελατηρια μαμα απο το 318ις μου, που φοραγε μαμα, δε μπορω να πω οτι και αυτο δεν κοπαναει. Σιγουρα ειναι πιο ανετο αλλα γενικα με τους δρομους που εχουμε δεν μπορεις να πας εντελως ξεχασμενος διοτι θα κοπανησει σε διαφορα καπακια του δρομου κλπ κλπ. Στο ιδιο αυτοκινητο το προηγουμενο σεταπ ηταν κιτρινα bilstein με το λεπτο καλαμι και τα μαμα ελατηρια του 316. Η διαφορα που παρατηρησα ηταν ελαχιστη οσον αφορα τη σκληροτητα στο κοπανημα. Για τα δικα μου γουστα προτιμω σκληρο ελατηριο και πιο μαλακο αμορτισερ. Πραγμα που στο δικο μου αμαξι πιστευω ισχυει σχετικα διοτι δεν κοπαναει.
Και εγω σα γιαγια παω στους δρομους, αλλα το κανω οχι επειδη κοπαναει και μου ειναι τοσο δυσβασταχτο το κοπανημα , απλα επειδη ειμαι υπερβολικα ευλαβικος ως προς το αμαξι και δε θελω να ταλαιπωρω οχι μονο την ιδια την αναρτηση αλλα και ολα τα παρελκομενα. Δεν εχω καμια ορεξη να αρχισουν να τριζουν τα παντα στο εσωτερικο απο πορτες καθρευτες οροφες ταμπλο κλπ κλπ. Ισα ισα που αν παω πιο γρηγορα εχω το κλασσικο φαινομενο που δε νιωθεις τοσο τις ανωμαλιες. Δε μιλαω να πεφτω μεσα σε τρυπες αλλα για τις κλασσικες κακοτεχνιες.
__________________
Sideway is the right way...
Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 04-09-20, 20:35
///Mflyin' Ο χρήστης ///Mflyin' δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-11-2015
Μηνύματα: 219
///Mflyin' is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από konoss Εμφάνιση μηνυμάτων
Το αμαξι οπως τα λες εχει αρκετα θεματα που θελουν επιλυση . Η καμπερ σου για τον τροπο που λες οτι το οδηγας δεν ειναι απαγορευτικη εκτος και αν σε ευθειες σε εντονο φρεναρισμα παλευεις να το κρατησεις σε ευθεια γραμμη . Απο το πολυ χαμηλωμα και μαλιστα το ανισο θα εχεις θεμα με bump steer και επισης οταν φρεναρεις εντονα θα παλευεις να το κρατησεις ευθεια καθως θα ελαφραινει πολυ το πισω μερος ( οπως στα dragster ) . Το ελαστικο που φορας ειναι ενα απλο επιδοσεων και σιγουρα τα πλαινα του δεν εχουν φτιαχτει για τοση καμπερ , εξου και ο λογος που βρησκει στα πλαινα . Χρειαζεσαι semi slick για τετοια χρηση . Τελος το πισω μερος πηδαει και ειναι αποτομο στο οριο λογω του λαθους χαμηλοματος που εχεις κανει ( εχεις ριξει ολο το βαρος εμπρος ) και λογω του οτι η αναρτηση πρεπει να ειναι αρκετα σκληρη και μπορει και με λαθος ρυθμιση πισω σε σχεση με το εμπρος ως συστημα . Και να θυμασαι οτι οδηγας σε δημοσιους δρομους που ειναι φουλ στις κακοτεχνιες και οχι σε καποια πιστα ωστε να μπορεις να εκμεταλευτεις ενα φουλ σκληρο set up .
Το αμαξι ειναι πολυ σταθερο σε ολα του και σιγουρα πολυ καλυτερο απο μαμα σε ολες τις συμπεριφορες του. Στο φρενο ειναι τελειο και δεν τραβαει καθολου, αλλα ουτε και στη ευθεια τραβαει παρα τη σχετικη αποκλιση, γενικα ειναι χαρακας. Το χαμηλωμα ειναι αυτο που ανεφερα προηγουμενως, ας πουμε λιγο πιο χαμηλο απο τον συνδιασμο eibach bilstein και συγκεκριμενα 1 ποντο πιο κατω τα φτερα περιπου απο το πελμα. Για σεμι σλικ το εχω σκεφτει, αλλα ειναι αφενος πολυ πιο βαρια απο τα απλα, και δε θελω να το κρεμασω αλλο το αμαξι , αφ'εταιρου δε βγαζουν και τοσο χρονικο διαστημα σαν λαστιχο αλλα θελουν και πολυ καλο ζεσταμα, που εμενα δε με βολευει διοτι δεν παω συνεχεια γρηγορα, απλα αν μου τη δωσει θα κανω ενα κομματι γρηγορα.
__________________
Sideway is the right way...
Απάντηση με παράθεση
  #80  
Παλιά 05-09-20, 10:22
Το avatar του χρήστη Straight six
Straight six Ο χρήστης Straight six δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-03-2009
Μηνύματα: 923
Straight six will become famous soon enough
το χαμηλωμα γενικα ειναι αυτο προκαλει τα περισσοτερα προβληματα γιατι παει περιπατο ολοκληρη η γεωμετρια και μετα θελει πολυ ψαξιμο και να ξερεις τι κανεις.
__________________
PANAGIOTIS SAYS: Nothing better than a damn S-T-R-A-I-G-H-T S-I-X
engine
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:27.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.