Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 01-12-14, 22:50
Το avatar του χρήστη gearboxer
gearboxer Ο χρήστης gearboxer δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-04-2010
Μηνύματα: 869
gearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of light
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από LefterisK Εμφάνιση μηνυμάτων
τα πολλα χλμ καθημερινα νομιζω πλεον οτι "φωναζουν" για ενα ασφαλες οχημα..κατι που το ε30 κ το ε36 ουτε στα ονειρα του δεν το εχει κι αν δειτε τεστ στο euroncap απλα θα ξενερωσετε.
το ε46 τα πηγε πολυ καλυτερα (κ μαλιστα λιγο καλυτερα και απο το ε39) ενω το ε90 απλα εγινε τελειο (συμφωνα με τα ορια που εχει το euroncap και το αντιστοιχο αμερικανικο. το νεο f30 ειναι αντιγραφο σε οτι εχει να κανει με την ασφαλεια με το ε90.
ενα πολυ ομορφο κ σχετικα καινουριο ε46 θα κανει τη δουλεια που θες, ενω το ε90 με τον εμμεσο ψεκασμο οσον αφορα τις εκδοσεις βενζινης θα ειναι πιο αξιοπιστο. απο την αλλη, αν το βρεις σε ντηζελ εισαι ακομα πιο καλα οσον αφορα τις καταναλωσεις κυριως.
Η αιώνια "αμερικάνικη" λογική της ανασφάλειας που κάνει τον κόσμο να αγοράζει μεγάλα αυτοκίνητα και τζιπ. Σίγουρα φίλε μου η τεχνολογία προχωράει μπροστά αλλά να μην υπερβάλλουμε τόσο πολύ. Τα NCAP είναι ένας σχετικός δείκτης που όμως δε λέει όλη την αλήθεια. Πριν από δύο χρόνια είχα ένα σοβαρό ατύχημα από καραμπόλα στην εθνική με πολλά χιλιόμετρα οδηγώντας το παλιό μου 36άρι. Το αυτοκίνητο βγήκε μεν ολική καταστροφή αλλά τα 3 άτομα που είμασταν μέσα βγήκαμε χωρίς ούτε μία γρατζουνιά, δόξα το Θεό. Το NCAP από την άλλη με βαθμολογία 1.5 αστεράκι στο Ε36 σου λέει ουσιαστικά να βάλεις όσες εικόνες της Παναγίας μπορείς και να πηγαίνεις με 60 στη ΛΕΑ μήπως και τη γλιτώσεις...

Γι αυτό λοιπόν λέω ότι τα τεστ δε λένε όλη την αλήθεια. Μία λάθος θέση οδήγησης-για παράδειγμα-μπορεί να κάνει τα 3 αστέρια σου 1...Επιπλέον, τα 4 αστέρια ενός "τέλειου" αυτοκινήτου σε 10 χρόνια απο τώρα θα αντιστοιχούν σε...3 καρδούλες και μια νεκροκεφαλή με τα τότε στάνταρτ. Πάλι τότε κάποιος θα γράφει πόσο επικίνδυνο είναι το Ε90 σε σχέση με το τότε σύγχρονο "Ε97" της εποχής...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 02-12-14, 02:03
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gearboxer Εμφάνιση μηνυμάτων
Η αιώνια "αμερικάνικη" λογική της ανασφάλειας που κάνει τον κόσμο να αγοράζει μεγάλα αυτοκίνητα και τζιπ. Σίγουρα φίλε μου η τεχνολογία προχωράει μπροστά αλλά να μην υπερβάλλουμε τόσο πολύ. Τα NCAP είναι ένας σχετικός δείκτης που όμως δε λέει όλη την αλήθεια. Πριν από δύο χρόνια είχα ένα σοβαρό ατύχημα από καραμπόλα στην εθνική με πολλά χιλιόμετρα οδηγώντας το παλιό μου 36άρι. Το αυτοκίνητο βγήκε μεν ολική καταστροφή αλλά τα 3 άτομα που είμασταν μέσα βγήκαμε χωρίς ούτε μία γρατζουνιά, δόξα το Θεό. Το NCAP από την άλλη με βαθμολογία 1.5 αστεράκι στο Ε36 σου λέει ουσιαστικά να βάλεις όσες εικόνες της Παναγίας μπορείς και να πηγαίνεις με 60 στη ΛΕΑ μήπως και τη γλιτώσεις...

Γι αυτό λοιπόν λέω ότι τα τεστ δε λένε όλη την αλήθεια. Μία λάθος θέση οδήγησης-για παράδειγμα-μπορεί να κάνει τα 3 αστέρια σου 1...Επιπλέον, τα 4 αστέρια ενός "τέλειου" αυτοκινήτου σε 10 χρόνια απο τώρα θα αντιστοιχούν σε...3 καρδούλες και μια νεκροκεφαλή με τα τότε στάνταρτ. Πάλι τότε κάποιος θα γράφει πόσο επικίνδυνο είναι το Ε90 σε σχέση με το τότε σύγχρονο "Ε97" της εποχής...
Οι ενισχυσεις στο αμαξωμα, το πληθος αεροσακων και τα βοηθηματα ενεργητικης ασφαλειας (με κυριοτερο το esp που δεν υπηρχε στα παλαιοτερα οχηματα) κανουν τα αυτοκινητα των τελευταιων 8-9 ετων μακραν ασφαλεστερα απο οχηματα 20ετιας.

Ενα τωρινο αυτοκινητο εχει απειροελαχιστες διαφορες στην ασφαλεια (ενεργητικη και παθητικη) με ενα αυτοκινητο που κυκλοφορησε το 2006-7, αφου πανω κατω ιδιο αριθμο αεροσακων εχουν οπως και ενισχυσεις στο αμαξωμα αλλα και το βασικοτατο esp που αποτρεπει πληθος ατυχηματων.

Την τελευταια 10ετια ο τομεας της ασφαλειας.των αυτοκινητων εκανε τεραστια αλματα.
Σιγουρα ενα αμαξι σαν την Ε36 ειναι απαρχαιωμενο στον τομεα αυτο σε σχεση με την Ε90 πχ, χωρις αυτο φυσικα να σημαινει οτι ντε και καλα παιζεις το κεφαλι σου κορωνα γραμματα.
Απλα σιγουρα εχεις περισσοτερες πιθανοτητες για σοβαρο τραυματισμο.
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 02-12-14, 09:25
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gearboxer Εμφάνιση μηνυμάτων
Η αιώνια "αμερικάνικη" λογική της ανασφάλειας που κάνει τον κόσμο να αγοράζει μεγάλα αυτοκίνητα και τζιπ. Σίγουρα φίλε μου η τεχνολογία προχωράει μπροστά αλλά να μην υπερβάλλουμε τόσο πολύ. Τα NCAP είναι ένας σχετικός δείκτης που όμως δε λέει όλη την αλήθεια. Πριν από δύο χρόνια είχα ένα σοβαρό ατύχημα από καραμπόλα στην εθνική με πολλά χιλιόμετρα οδηγώντας το παλιό μου 36άρι. Το αυτοκίνητο βγήκε μεν ολική καταστροφή αλλά τα 3 άτομα που είμασταν μέσα βγήκαμε χωρίς ούτε μία γρατζουνιά, δόξα το Θεό. Το NCAP από την άλλη με βαθμολογία 1.5 αστεράκι στο Ε36 σου λέει ουσιαστικά να βάλεις όσες εικόνες της Παναγίας μπορείς και να πηγαίνεις με 60 στη ΛΕΑ μήπως και τη γλιτώσεις...

Γι αυτό λοιπόν λέω ότι τα τεστ δε λένε όλη την αλήθεια. Μία λάθος θέση οδήγησης-για παράδειγμα-μπορεί να κάνει τα 3 αστέρια σου 1...Επιπλέον, τα 4 αστέρια ενός "τέλειου" αυτοκινήτου σε 10 χρόνια απο τώρα θα αντιστοιχούν σε...3 καρδούλες και μια νεκροκεφαλή με τα τότε στάνταρτ. Πάλι τότε κάποιος θα γράφει πόσο επικίνδυνο είναι το Ε90 σε σχέση με το τότε σύγχρονο "Ε97" της εποχής...
Είχα αυτή τη διαμάχη παλιά με έναν κάτοχο SAAB όταν εγώ είχα το Ε28..
Λογικά δεν γνωρίζετε, οτι στην Αυστραλία, απο αντίστοιχο φορέα, είχε γίνει ανάλυση απο πραγματική καταγραφή ατυχημάτων, και σε όλα τα οχήματα που είχαν εμπλακεί σε μετωπική και πλαγιομετωπική σύγκρουση, το ασφαλέστερο είχε βγεί το Ε28..
Αυτό ήταν με τα δεδομένα που υπήρχαν μέχρι και το 2003 (αν θυμάμαι καλά)
Το Σάαμπ μάλιστα ήταν πάρα μα πάρα πολύ κάτω στην σχετική λίστα..
Το ατύχημα στον δρόμο δεν είναι πάντα ίδιο.. Εκατό φορές να το κάνεις, 100 διαφορετικά αποτελέσματα θα έχεις.
Υπάρχουν μάλιστα περιπτώσεις, όπου επιβάτης που δεν έχει δεθεί, έχει βγεί εκτός οχήματος κατά την σύγκρουση, και επέζησε, ενώ το όχημα έγινε κομπόστα..
Αν ήταν ας πούμε δεμένος, ή αν παρέμενε μέσα στο όχημα, θα είχε γίνει μαρμελάδα..
Αυτό όμως δεν είναι ο κανόνας.
Η παθητική ασφάλεια των αυτοκινήτων έχει αυξηθεί δραματικά τα τελευταία χρόνια.
Πρίν 60 χρόνια, με 22 χιλιόμετρα σε τοίχο ήσουν νεκρός..
Πριν 30 χρόνια, με 38 χιλιόμετρα σε τοίχο ομοίως..
Πρίν 15 χρόνια, με 50 χιλιόμετρα επιβίωνες..
Αν δεν το γνωρίζετε, η ναυαρχίδα της νισσάν και της τογιότα εκείνη την εποχή σκότωναν και τους πίσω επιβάτες, όπως και όλα τα φίατ..
Τώρα έτσι όπως έγιναν τα αυτοκίνητα, ακόμα και στα μεσαία, με 68 επιβιώνεις..
Μιλάμε για αύξηση παθητικής ασφάλειας πέραν της φαντασίας..
Οι μετρήσεις που γίνονται απο τους φορείς ελέγχου παθητικής ασφάλειας
είναι συγκεκριμένες. Ολοι οι οδηγοί, έχουν το ίδιο βάρος, την ίδια ανατομία, κάθονται στην ίδια ακριβώς απόσταση απο το τιμόνι στην ίδια ακριβώς απόσταση απο τα πετάλ.
Με ακρίβεια χιλιοστού..
Είναι ο πλέον μετρήσιμος και συγκρίσιμος τρόπος ελέγχου.
Αν για παράδειγμα επιβίωσες χωρίς γρατσουνιά απο ένα ατύχημα, στις ίδιες ακριβώς συνθήκες με ένα (ας πούμε Ε46) θα έβγαινες ατσαλάκωτος, και θα έστρωνες τη γραβάτα σου..
Αυτό δεν σημαίνει οτι το Ε36 είναι άχρηστο σε παθητική ασφάλεια, ήταν έτσι και αλλιώς απο τα πολύ καλά οχήματα της εποχής αλλά αν θυμάμαι καλά, υστερούσε σε σχέση με τα μερσεντές τα άουντι και τα γκόλφ..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 02-12-14, 09:26
Το avatar του χρήστη ΜΙΧΑΛΗΣ
ΜΙΧΑΛΗΣ Ο χρήστης ΜΙΧΑΛΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-01-2005
Μηνύματα: 307
ΜΙΧΑΛΗΣ is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manosm3 Εμφάνιση μηνυμάτων
ελπιζω να ακολουθησεις τον πανο all the way down
αβυσος το μυαλο του καραφλου!!τι ν ακολουθησω....
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 02-12-14, 09:35
Το avatar του χρήστη ΜΙΧΑΛΗΣ
ΜΙΧΑΛΗΣ Ο χρήστης ΜΙΧΑΛΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-01-2005
Μηνύματα: 307
ΜΙΧΑΛΗΣ is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stunt Mike Εμφάνιση μηνυμάτων
Εμεις οι οικογενειαρχες πρεπει να παρουμε ενα Χ5 4.8iS με κοτσαδουρα να τραβαμε τα 6μετρα+ τροχοσπιτα μας ρε προς παραλιακα μερη ονειρικα!

οντως γιατι το 2λιτρο σε καμια ανηφορα βλεπω να το κανει μεροκαματο το τροχοσπιτο!
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 02-12-14, 09:41
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
Μιχάλη το μπλε πήρες? Να γίνει 335
__________________


www.bmw-motorsport.gr
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 02-12-14, 10:19
Το avatar του χρήστη xristaras
xristaras Ο χρήστης xristaras δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-10-2006
Μηνύματα: 593
xristaras will become famous soon enough
Λοιπόν να πω και εγώ την γνώμη μου σαν κάτοχος Ε90 (320i, N46B20).
Το αυτοκίνητο είναι πολύ καλό και πολύ αξιόπιστο, δεν μου έχει βγάλει τίποτα, έχει πολύ ωραίο ήχο το μοτέρ του και γενικά αξίζει να πάρεις την έκδοση dynamic.
Δεν έχει ED αλλά δεν νομίζω ότι έχει και μεγάλη διαφορά στην κατανάλωση, εγώ μέσο όρο στην Αθήνα είμαι στα 12,0 lt ενώ έξω στα 7,0 και επίσης δεν έχω προβλήματα όπως τα 320i FL τα οποία π.χ καίνε πολλαπλασιαστές κ.α
Αν βρεις το μοτέρ με τα 170 άλογα σίγουρα είναι καλύτερα από θέμα δύναμης αλλά και καίει περισσότερο, αν σε ενδιαφέρει το si καλύτερα κατά την γνώμη μου να πάρεις ένα Μ pack 320i...
Τέλος φρόντισε και ψάξε να πάρεις ένα φουλ εξτρά αμάξι αφού θα τα βρεις μπροστά σου τα εξτρά και εννοείται πολύ καλό ψάξιμο πριν το πάρεις για θέματα λαμαρίνας και γενικά κατάστασης του αυτοκινήτου (book service κλπ)

Ελπίζω να βοήθησα
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 02-12-14, 13:16
Το avatar του χρήστη LefterisK
LefterisK Ο χρήστης LefterisK δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-11-2010
Μηνύματα: 697
LefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gearboxer Εμφάνιση μηνυμάτων
Η αιώνια "αμερικάνικη" λογική της ανασφάλειας που κάνει τον κόσμο να αγοράζει μεγάλα αυτοκίνητα και τζιπ. Σίγουρα φίλε μου η τεχνολογία προχωράει μπροστά αλλά να μην υπερβάλλουμε τόσο πολύ. Τα NCAP είναι ένας σχετικός δείκτης που όμως δε λέει όλη την αλήθεια. Πριν από δύο χρόνια είχα ένα σοβαρό ατύχημα από καραμπόλα στην εθνική με πολλά χιλιόμετρα οδηγώντας το παλιό μου 36άρι. Το αυτοκίνητο βγήκε μεν ολική καταστροφή αλλά τα 3 άτομα που είμασταν μέσα βγήκαμε χωρίς ούτε μία γρατζουνιά, δόξα το Θεό. Το NCAP από την άλλη με βαθμολογία 1.5 αστεράκι στο Ε36 σου λέει ουσιαστικά να βάλεις όσες εικόνες της Παναγίας μπορείς και να πηγαίνεις με 60 στη ΛΕΑ μήπως και τη γλιτώσεις...

Γι αυτό λοιπόν λέω ότι τα τεστ δε λένε όλη την αλήθεια. Μία λάθος θέση οδήγησης-για παράδειγμα-μπορεί να κάνει τα 3 αστέρια σου 1...Επιπλέον, τα 4 αστέρια ενός "τέλειου" αυτοκινήτου σε 10 χρόνια απο τώρα θα αντιστοιχούν σε...3 καρδούλες και μια νεκροκεφαλή με τα τότε στάνταρτ. Πάλι τότε κάποιος θα γράφει πόσο επικίνδυνο είναι το Ε90 σε σχέση με το τότε σύγχρονο "Ε97" της εποχής...
γιαννη, εαν η λογικη μου ειναι πολυ αμερικανικη για εσενα τοτε με προσβαλλει το ποστ σου. και φυσικα δεν ειμαι της ιδεας του μεγαλου αυτοκινητου ή τζιπ..δεν εχω καμια ανασφαλεια προσωπικα, κατι που ισως δεν γνωριζεις αφου δεν ειχαμε την τυχη να γνωριστουμε απο κοντα και να συζητησουμε.
εχω ασχοληθει αρκετα με το θεμα ασφαλεια κ σιγουρα ενας μικρος παραγοντας μπορει να φερει τελειως διαφορετικο αποτελεσμα. παραδειγματα υπαρχουν πολλα, τωρα γρηγορα γρηγορα μπορω να θυμηθω κρας τεστ με 2 πανομοιοτυπα μοντελα μοντεο δεκαετιας '90 που συγκρουονται μεταξυ τους κ στο ενα βγαινουν οι επιβατες dummies σχετικα καλα ενω στο αλλο σκοτωνονται διοτι ηταν λιγο πιο χαμηλωμενο απο το 1ο οχημα. υπαρει σχετικο βιντεο αυτου του τεστ στο γιουτιουμπ.
το νεο συγχρονο αμαξι δεν ειναι πανακεια λυση ουτε προσφερει εγγυηση σε ενα ατυχες γεγονος, ουτε εγραψα κατι τετοιο ουτε το ισχυριζομαι. προσφερει ομως πολλες περισσοτερες λεπτομερειες που θα βοηθησουν μια τετοια στιγμη, οπως αναφερει και ο αρης (driver M).
και να θυμισω εδω οτι πρωτεργατης ηταν η γαλλικη ρενω στα κρας τεστ αναγκαζοντας την ευρωνκαπ να χρησιμοποιησει το 5 αστερι. εαν καποιος εχει παρακολουθησει τα τοτε
στανταρ με τα πιο συγχρονα και αναθεωρημενα στανταρ ναι θα δει διαφορες σχετικα με το 5 αστερι κ πως το αποκομιζουν τωρα τα νεα οχηματα και αυτο ειναι κατι που υποχρεωτικα θα εξελισσεται με τα χρονια και ετσι πρεπει να γινεται.
φιλικα,
λευτερης
__________________
Η BMW οδηγείται σαν να την έχεις μόλις κλέψει...
E90 Montego Blue 320i N46B20
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 02-12-14, 18:12
Το avatar του χρήστη gearboxer
gearboxer Ο χρήστης gearboxer δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-04-2010
Μηνύματα: 869
gearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of light
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από LefterisK Εμφάνιση μηνυμάτων
γιαννη, εαν η λογικη μου ειναι πολυ αμερικανικη για εσενα τοτε με προσβαλλει το ποστ σου. και φυσικα δεν ειμαι της ιδεας του μεγαλου αυτοκινητου ή τζιπ..δεν εχω καμια ανασφαλεια προσωπικα, κατι που ισως δεν γνωριζεις αφου δεν ειχαμε την τυχη να γνωριστουμε απο κοντα και να συζητησουμε.
εχω ασχοληθει αρκετα με το θεμα ασφαλεια κ σιγουρα ενας μικρος παραγοντας μπορει να φερει τελειως διαφορετικο αποτελεσμα. παραδειγματα υπαρχουν πολλα, τωρα γρηγορα γρηγορα μπορω να θυμηθω κρας τεστ με 2 πανομοιοτυπα μοντελα μοντεο δεκαετιας '90 που συγκρουονται μεταξυ τους κ στο ενα βγαινουν οι επιβατες dummies σχετικα καλα ενω στο αλλο σκοτωνονται διοτι ηταν λιγο πιο χαμηλωμενο απο το 1ο οχημα. υπαρει σχετικο βιντεο αυτου του τεστ στο γιουτιουμπ.
το νεο συγχρονο αμαξι δεν ειναι πανακεια λυση ουτε προσφερει εγγυηση σε ενα ατυχες γεγονος, ουτε εγραψα κατι τετοιο ουτε το ισχυριζομαι. προσφερει ομως πολλες περισσοτερες λεπτομερειες που θα βοηθησουν μια τετοια στιγμη, οπως αναφερει και ο αρης (driver M).
και να θυμισω εδω οτι πρωτεργατης ηταν η γαλλικη ρενω στα κρας τεστ αναγκαζοντας την ευρωνκαπ να χρησιμοποιησει το 5 αστερι. εαν καποιος εχει παρακολουθησει τα τοτε
στανταρ με τα πιο συγχρονα και αναθεωρημενα στανταρ ναι θα δει διαφορες σχετικα με το 5 αστερι κ πως το αποκομιζουν τωρα τα νεα οχηματα και αυτο ειναι κατι που υποχρεωτικα θα εξελισσεται με τα χρονια και ετσι πρεπει να γινεται.
φιλικα,
λευτερης
Λευτεράκο, δεν είχα ούτε έχω πρόθεση να σε προσβάλλω. Κουβέντα κάνουμε και μάλιστα είσαι άτομο που έχεις δείξει κατά καιρούς ότι αξίζεις το σεβασμό. Ήμουν ξεκάθαρος νομίζω και όλοι θεώρησαν ότι έβγαλα το 36άρι ασφαλέστερο του 90..Δύο πράγματα τόνισα: α) Μην είμαστε υπερβολικοί, και αναφερόμουν στην έκφρασή σου "για ενα ασφαλες οχημα..κατι που το ε30 κ το ε36 ουτε στα ονειρα του δεν το εχει" κάτι που ναι μου θυμίζει το safe country του Ομπάμα, και β) ότι ο δείκτης ασφαλείας και τα αστέρια είναι κάτι σχετικό που μεταβάλλεται ανα συνθήκη και ανά εποχή. Ανά συνθήκη σημαίνει ότι πολλοί παράγοντες που αφορούν κυρίως τον ίδιο τον οδηγό, την κατάστασή του και την κατάσταση του αυτοκινήτου, επηρεάζουν στην πράξη την παθητική ασφάλεια. Το ότι οδηγώ ένα 5άστερο αυτοκίνητο δε σημαίνει ότι αυτό απαραίτητα θα με σώσει αν π.χ. εγώ δεν οδηγώ με σωστή θέση οδήγησης και δεν το έχω σωστά συντηρημένο. Ανά εποχή σημαίνει ότι τα 4 αστέρια του Golf 4 (1998) σήμερα δε σημαίνουν το ίδιο με τα 4 αστέρια της σειράς 5.. Γι αυτό τόνισα τη λέξη της σχετικότητας γύρω από τον ορισμό της ασφάλειας. Το ίδιο άλλωστε συμβαίνει και με την ενεργητική ασφάλεια: Κάποτε τα 205GTi, 405, R5, ήταν η έννοια της δύναμης και της οδικής συμπεριφοράς έναντι στις τότε "σκοτώστρες" Starlet, Civic, Corolla κτλ. Σήμερα είναι πολύ πίσω σε σχέση με πολλά φθηνά αυτοκίνητα. Από εκεί και πέρα τι να συζητήσουμε αν το Ε36 είναι πιο ασφαλές σε σχέση με το 15+ χρόνια μπροστά σε εξέλιξη Ε90; Προφανώς και ΔΕΝ είναι με τελείως αντικειμενικά κριτήρια και ιδανικές συνθήκες...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 02-12-14, 18:54
Το avatar του χρήστη LefterisK
LefterisK Ο χρήστης LefterisK δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-11-2010
Μηνύματα: 697
LefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura about
γιαννη νομιζω οτι κι εγω μιλησα για την εξελιξη των οχηματων στον χρονο και το οτι το συγχρονο αμαξι δεν εγγυαται κατι σε ατυχες γεγονος. οι συνθηκες καθως κ πολλοι παραγοντες καθοριζουν το τελικο αποτελεσμα. στα χρονια των σπουδων μου στην πατρα ειχα δει 2 θανατηφορα ατυχηματα μετωπικης, το ενα με κλιο ΙΙ και με ε36 που εχασαν δυστυχως τη ζωη τους οι επιβαινοντες της bmw και οχι του κλιο καθως και ενος με χιουνται εξελ μαζι παλι με κλιο ΙΙ που ειχε χασει την ζωη του ο οδηγος του χιουνται ενω ο νεαρος οδηγος του κλιο μιλουσε με τους αστυνομικους. αυτο δεν σημαινει αυτοματα οτι το κλιο ΙΙ ηταν πιο ασφαλες απο τα αλλα καθως βρεθηκε σε τετοιες συνθηκες που το ευννοησαν σε καθε περιπτωση. η ενεργητικη ασφαλεια ειναι κατι αλλο παλι, ασφαλως πιο σημαντικη απο την παθητικη.
δεν ηθελα να μειωσω τα 36αρια (εξαλλου καποια παιδια απο εδω μεσα ξερουν αυτο που λεω οτι δλδ αν με ρωτησει καποιος απο ποιο αμαξι βγηκα κ δεν ηθελα να το αφησω παρκαρισμενο στην ακρη τοτε αυτο ειναι το 318is. μαλιστα στην αγγλια προσπαθουσα να πισω τον γειτονα να μου πουλησει το δικο του αλλα τελικα δεν τα καταφερα, ηταν ενα Ε36 318is Μ44Β19 του 1998 σε αριστη κατασταση) απλα ειπα την γνωμη μου κι ανεφερα 2 φορεις που τεσταρουν κατω απο ιδιες συνθηκες -ανα εποχη- ολα τα οχηματα. κ οπως εγραψα κ προηγουμενως, τα στανταρ σαφως και αναθεωρουνται με τα χρονια και πρεπει να αναθεωρουνται, ειτε εχουμε ανασφαλειες ειτε δεν εχουμε.
συγγνωμη που κουραζω.
__________________
Η BMW οδηγείται σαν να την έχεις μόλις κλέψει...
E90 Montego Blue 320i N46B20
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:44.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.