Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #111  
Παλιά 13-01-18, 02:42
Το avatar του χρήστη tsalin
tsalin Ο χρήστης tsalin δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-01-2008
Μηνύματα: 274
tsalin will become famous soon enoughtsalin will become famous soon enough
Kacey, σταματώ εδώ γιατί μάλλον είναι βαρετό για τους υπόλοιπους. Ίσως δεν έγινα κατανοητός... Μπορεί εγώ να έχω φοβία με τους δικαστές, ή εσύ να μην έχεις ιδέα του πώς δικάζουν, πάντως το πρόβλημα δεν είναι αν φταις αλλά αν θα σε καλύψει η ασφαλιστική.

Εσύ λες ότι θα πας στο δικαστήριο, θα απαντήσεις ότι το γεγονός πως το όχημα είναι μαϊμουδιασμένο δεν σχετίζεται με το ατύχημα και ο δικαστής θα σε δικαιώσει υποχρεώνοντας την ασφαλιστική να σε καλύψει και να πληγρώσει εκ μέρους σου τον παθόντα.

Μπορεί να γίνει και έτσι... Επειδή όμως υπάρχει πάντα η πιθανότητα όταν θα πας και η ασφαλιστική πει ότι το όχημα είναι μαϊμού και ο ιδιοκτήτης του παράνομος φοροφυγάς (γιατί αυτό θα πει), ο δικαστής να μην σε ρωτήσει καν, αλλά να καταλογήσει αποζημίωση στον παθόντα χωρίς κάλυψη από την ασφάλεια -και μάλιστα αφού σε κράξει- προσωπικά αφήνω αυτές τις "Ολοκληρωμένες", "Εκπληκτικές" μετατροπές σε κάποιον περισσότερο θαρραλέο από εμένα...

Over and Out.
Απάντηση με παράθεση
  #112  
Παλιά 13-01-18, 18:20
Το avatar του χρήστη kacey
kacey Ο χρήστης kacey δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-07-2004
Μηνύματα: 962
kacey is a jewel in the roughkacey is a jewel in the roughkacey is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsalin Εμφάνιση μηνυμάτων
Kacey, σταματώ εδώ γιατί μάλλον είναι βαρετό για τους υπόλοιπους. Ίσως δεν έγινα κατανοητός... Μπορεί εγώ να έχω φοβία με τους δικαστές, ή εσύ να μην έχεις ιδέα του πώς δικάζουν, πάντως το πρόβλημα δεν είναι αν φταις αλλά αν θα σε καλύψει η ασφαλιστική.

Εσύ λες ότι θα πας στο δικαστήριο, θα απαντήσεις ότι το γεγονός πως το όχημα είναι μαϊμουδιασμένο δεν σχετίζεται με το ατύχημα και ο δικαστής θα σε δικαιώσει υποχρεώνοντας την ασφαλιστική να σε καλύψει και να πληγρώσει εκ μέρους σου τον παθόντα.

Μπορεί να γίνει και έτσι... Επειδή όμως υπάρχει πάντα η πιθανότητα όταν θα πας και η ασφαλιστική πει ότι το όχημα είναι μαϊμού και ο ιδιοκτήτης του παράνομος φοροφυγάς (γιατί αυτό θα πει), ο δικαστής να μην σε ρωτήσει καν, αλλά να καταλογήσει αποζημίωση στον παθόντα χωρίς κάλυψη από την ασφάλεια -και μάλιστα αφού σε κράξει- προσωπικά αφήνω αυτές τις "Ολοκληρωμένες", "Εκπληκτικές" μετατροπές σε κάποιον περισσότερο θαρραλέο από εμένα...

Over and Out.
Ειναι προφανες οτι μαλλον εγω δεν γινομαι κατανοητος, γιατι ειδικα περι του bold λεω ακριβως το αναποδο.

Παράθεση:
δ) "Αν ΦΤΑΙΣ για το ατυχημα, σε νοιαζει η ασφαλεια ΣΟΥ"? Κατα πασα πιθανοτητα ΝΑΙ, γιατι η ασφαλιστικη ΣΟΥ εννοειται οτι θα πει "δεν πληρωνω". ΑΛΛΑ, ακομα και αυτο, πρεπει να το δεχτει ο δικαστης και να της το επιτρεψει. Να δεχτει δηλαδη οτι η ασφαλιστικη σου καλυψη ειναι ακυρη αφου τα βασικα στοιχεια της (πχ φορολογισιμοι ιπποι) ειναι διαφορετικα απο αυτα που εσυ εχεις δηλωσει. Ναι, κατα 99,9% θα το κανει, αλλα πρεπει να το κανει.
ΑΦΟΥ ομως τελικα αποφασιστει οτι για το ατυχημα φταις εσυ (πραγμα που εννοεις και εσυ, αφου μιλας συγκεκριμενα για παθοντα = ο αλλος).

Το οποιο εχει να κανει με το ατυχημα αυτο καθ'αυτο και γιατι εγινε. Το παρανομο μοτερ δεν σημαινει οτι αυτοματα θα θεωρηθει οτι φταιει αυτος που εχει το παρανομο μοτερ. Γιατι μπερδευεστε? Εδω ο αλλος ηταν μεθυσμενος και πληρωθηκε κανονικα...Δηλαδη ρε παιδια, πιο αναλυτικα απο παραπανω με τα α,β,γ κλπ δεν μπορω να τα γραψω.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kacey : 13-01-18 στις 18:22
Απάντηση με παράθεση
  #113  
Παλιά 13-01-18, 21:48
Το avatar του χρήστη jimmakoss E30
jimmakoss E30 Ο χρήστης jimmakoss E30 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-01-2008
Μηνύματα: 105
jimmakoss E30 is an unknown quantity at this point
Kacey ουτε να κοροιδεψω θελω ουτε να δουλεψω καποιον. Αυτη την στιγμη προσπαθω να προσφερω τα φωτα μου με βαση την εμπειρια που ειχα.. Αρα δεν δουλευω κανεναν και μαλλον καταλαβαινω και καλυτερα την περιπτωση μου και το τι γινεται σε ενα δικαστηριο με παρομοια περιστατικα. Και θα εξηγησω οσο καλυτερα μπορω..

Οι περιπτωσεις ειναι:
1) Να μην φταιω για το ατυχημα
2) Συνυπαιτιοτητα.
3) Να φταιω για το ατυχημα


1η περιπτωση (στην οποια ανηκω και συζηταμε κιολας): εφοσον η ασφαλιστικη δεν με πληρωνει αυτα που θελω και παω στο δικαστηριο συζηταμε τα περι αποζημιωσης. Ο εμπειρογνωμονας δεν εχει κανει ακριβη εκτιμηση της ζημιας μιας και το αμαξι χαρακτηριζεται μη επισκευασιμο. Νουμερα σασι, μοτερ και οτι αλλο ΔΕΝ ελεγχονται. Στην περιπτωση μου και σε χιλιαδες αλλες ο εμπειρογνωμονας κανει εκτιμηση απ την γραφειαρα του κοιτωντας φωτογραφιες και χαρτια... Νομικη καλυψη παρεχει στον πελατη εφοσον τον καλυπτει, και πληρωνει αυτο που θα ορισει ο δικαστης. Με την σειρα της η ασφαλιστικη αν θελει κανει αλλο δικαστηριο κυνηγωντας τον πρωην πελατη της. Η αποφαση του δικαστη εξαρταται απο την δικη μου υπερασπιση και οχι απο παρατυπιες - παρανομιες μου που δεν φαινονται πουθενα, και η αποφαση εχει να κανει με το ΠΟΣΟ και οχι με την ΕΥΘΥΝΗ. Τα χαρτια μου ειναι ολα νομιμα? Δεν μ'αγγιζει κανεις.

2η περιπτωση: Εδω δεν εμπλεκονται δικαστηρια εαν οι ασφαλιστικες καλυψουν τις ζημιες. Και παλι ειμαι με μη επισκευασιμο οχημα και προσφευγω δικαστικως διεκδικοντας αυτα που νομιζω με προσοχη να μην φανει η παρατυπια του μοτερ στην περιπτωση που ερθει εμπειρογνωμονας. Βαζω δλδ το παλιο μοτερ πανω και φτιαχνω την αδεια να ταιριαζει με το χρωμα. Εαν δεν το κανω και το βρει με αλλα νουμερα, μαλλον δεν θα κυνηγησω αποζημιωση εκτος και αν δηλωσω το μοτερ, η εαν μπορω να υποστηριξω οτι το αυτοκινητο το αγορασα ετσι και δεν ειχα ιδεα.. Σε αυτην την περιπτωση αν παω δικαστηριο, εξακολουθω να διεκδικω αποζημιωση για το αμαξι, μονο που εδω εαν δεν φαω προστιμο θα πληρωσω σιγουρα την διαφορα των τελων κυκλοφοριας απο την ημερα που αγορασα το αυτοκινητο. Και επισης προστιμο θα φαω εαν ΑΠΟΔΕΙΧΤΕΙ οτι οντως η αλλαγη μοτερ εγινε εις γνωση μου. Βιβλιο service, τελευταιος μηχανικος, ελεγχος βιβλιων, τιμολογιων, ημερομηνιες εισοδων/εξοδων αυτοκινητων καθως επισης και τα νουμερα του μοτερ που ταιριαζουν σε ενα και μονο αυτοκινητο. Δεν ειναι δυσκολο να βρεθουν ολα αυτα και δεν θα τα κανει ο δικαστης αυτα. Θα το κανει ο αρμοδιος. Το δικαστηριο θα παρει αναβολη και ο αρμοδιος θα ενημερωσει εγγραφως τον δικαστη.. Ετσι δουλευει η δικαιοσυνη υποτιθεται, οχι με το "λες και δεν θα μπορουσες να αλλαξεις μοτερ μαυρα". Και εδω να επισημανω οτι το προστιμο που θα φας στο δικαστηριο δεν εχει τις ιδιες προδιαγραφες με την παραβαση που θα σου κοψει η τροχαια. Και αυτη ειναι η ουσιαστικη διαφορα, το δικαστηριο εχει ενδειξεις απο μια ασφαλιστικη εταιρια οτι εισαι παρανομος ενω ο τροχομπατσος στο βεβαιωνει επι τοπου και δεν το γλιτωνεις..
3η περιπτωση: Δεν μπορω να διεκδικησω τπτ κι ας ειναι μεθυσμενος..... Η ασφαλεια μου καλυπτει το θυμα..

*Η αδεια γραφει M20B20 και το μοτερ Μ20Β25. Ιδια εταιρια ιδια μοτερ νομιμος υπερκυβισμος. Χαρτια και πραγματικοτητα kacey. Δεν ξερω αλλα για καποιο λογο και οι 3 δικηγοροι που μιλησα, η συζητηση περι μοτερ και νομιμοτητας κρατησε 2 λεπτα το πολυ. Το χειροτερο που ακουσα ηταν "το πολυ πολυ να φας κανα 200ρι προστιμο".
Και δεν "νομιζω τιποτα" , μαλλον εσυ νομιζεις οτι νομιζω. Ανεφερα ξεκαθαρα "Το ΚΤΕΟ δεν διαφωνω μαζι σου και δεν λεω οτι θα σωνομουν επειδη ειχα προσφατο ΚΤΕΟ αλλα οπως και να το κανεις ειναι χαρτι που δειχνει νομιμοτητα και αναγκαζεσαι να το προσκομισεις". Ειναι 3 post πιο πανω κανε ενα κοπο και ξαναδιαβασε τα post μου.

Επισης ειπα αυτο που μαλλον παρερμηνευσες "Αν εχεις περασει τεχνικο ελεγχο εντος προθεσμιας τοτε εισαι καλυμενος για οποιαδηποτε βεβαιωμενη παραβαση (ΝΟΜΙΚΑ παντα) που εχει να κανει με μετατροπη". Το "εισαι καλυμενος" δεν εννοω οτι θα αθωωθεις ντε και σωνει, εννοω οτι μπορεις να υποστηριξεις μια ασχημη εκ των πραγματων θεση, γι' αυτο και το "ΝΟΜΙΚΑ". Και μην το υποτιματε το ΚΤΕΟ τοσο πολυ, ειναι πολυ καλυτερο απο τα "αν και τα μπορει" ΕΠΙΜΕΝΩ.

Επαναδιατυπωνοντας... Οταν κυκλοφορεις μετατροπη και δεν εχεις αυτο το χαρτι που επιμενω να εχουν ολοι, παιζεις πραγματικα το κωλο σου αν εμπλακεις σε ατυχημα με μεριδιο ευθυνης. Και εδω δεν μπορεις να βρεις καποιον να σου βαλει τζιφρα... Το αμαξι κυκλοφορει παρανομα και με αδηλωτο μοτερ και με προκληση ατυχηματος = Πληρωνεις τους παντες. Ειναι ακριβως σαν να μην εχεις διπλωμα, η δεν εχεις αδεια, η ασφαλεια. Της ιδιας συνομοταξιας και το κτεο

Φιλε tsalin εαν προκαλεσεις ατυχημα με αδηλωτο μοτερ, πρεπει να βρεις εναν μηχανικο (με χαρτι μηχανικου οχι old school) να σου βαλει τζιφρα (αρκετα δυσκολο βεβαια εκτος αν εχεις φιλο) και να δηλωσεις το μοτερ στο υπουργειο. Αυτο βεβαια αν εχεις ολα τα χαρτια και τα τιμολογια για το μοτερ και οτι αλλο χρειαστηκε το αμαξι. Απο κει και περα μιλας με την ασφαλιστικη σου και τους πειθεις να σε καλυψουν αφου πληρωσεις και εκει τα +ασφαλιστρα. Αυτο για την δικη σου καλυψη. Σε οποιαδηποτε περιπτωση η ασφαλιστικη σου ΟΦΕΙΛΕΙ να καλυψει τα θυματα ασχετως με το οτιδηποτε αλλο. Εαν το αμαξι ομως ειναι πραγματικα ανασφαλιστο τοτε η αποζημιωση δινεται απο το Επικουρικο κεφαλαιο.
Απάντηση με παράθεση
  #114  
Παλιά 15-01-18, 18:35
Το avatar του χρήστη kacey
kacey Ο χρήστης kacey δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-07-2004
Μηνύματα: 962
kacey is a jewel in the roughkacey is a jewel in the roughkacey is a jewel in the rough
Προσεξε τι μου λες, και προσπαθεις να το εξηγησεις κιολας:

οτι ενα οχημα ιδιοκτησιας σου το οποιο καποια στιγμη περασε κτεο και βρεθηκε νομιμο, αλλα σημερα φοραει αλλο μοτερ, θα πρεπει να αποδειχτει οτι η αλλαγη μοτερ "εγινε εν γνωσει σου", λες και θα μπορουσε να γινει εν αγνοια σου. Σου πηραν καποιοι το αυτοκινητο, το κρατησαν καποιες μερες, πεταξαν και ενα μοτερακι πανω, και σου επιστραφηκε και δεν καταλαβες και τιποτα δηλαδη?

Και οτι για να αποδειχτει αυτο, θα πρεπει να βρεθουν χαρτια τα οποια ειναι προς το συμφερον σου (τιμολογια = ΦΠΑ κλπ...) να μην υπαρχουν.

Ενταξει.

ΥΓ η μοναδικη νομιμοτητα που αποδεικνυει το κτεο ειναι για τη μερα που περασε ελεγχο. Τοσο απλα. Ενω τη μερα που σε επιασαν/ελεγξαν στο δρομο/τρακαρες/whatever, το αυτοκινητο φοραει αλλο μοτερ απο αυτο που γραφει η αδεια. Η παρανομια σου ειναι αυταποδεικτη. Εσυ ο ιδιοκτητης του οχηματος, κυκλοφορεις σε δημοσιο δρομο ενα οχημα που το μοτερ του ειναι αλλο απο την αδεια.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kacey : 15-01-18 στις 18:49
Απάντηση με παράθεση
  #115  
Παλιά 15-01-18, 21:33
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Μα δε λέει αυτό..
Ο νόμος δίνει περιθώριο 30 ημερών να δηλωθεί το μοτέρ απο τη στιγμή της αλλαγής.
Η αλλαγή και η στιγμή της τεκμηριώνονται είτε απο το ΚΤΕΟ είτε απο το τιμολόγιο αγορας / τοποθέτησης..
Πχ, περνάω Κτέο σήμερα, 15-01-2018..
Αύριο, 16-01-2018 βάζω μοτέρ 5000 κυβικά..
Στις 19-01-2018 πέφτω πάνω σε 42 αυτοκίνητα..
Ειμαι νόμιμος..
Εαν το κάνω στις 16-2-2018 είμαι παράνομος..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #116  
Παλιά 16-01-18, 00:13
Το avatar του χρήστη kacey
kacey Ο χρήστης kacey δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-07-2004
Μηνύματα: 962
kacey is a jewel in the roughkacey is a jewel in the roughkacey is a jewel in the rough
Αυτο εννοειται. Αμα λεμε αυτο τοσο καιρο, εννοειται οτι ισχυει το 30ημερο. ΕΚΕΙΝΟΣ ομως θα κληθει να αποδειξει οτι ειναι μεσα στο 30ημερο, πραγμα που δεν μπορει κιολας να αποφυγει να κανει γιατι αν ισχυριζεται οτι ειναι μεσα στο 30ημερο που εχει περιθωριο να δηλωσει τη μετατροπη, αρα θα υπαρχουν χαρτια για αυτην (τιμολογια κλπ), τοτε δεν θα μπορει να πει "δεν εχω χαρτια, αλλα εσεις αποδειξτε οτι δεν ειναι ετσι". Αυτο δεν στεκει σε κανενα δικαστηριο.

Αλλα δεν νομιζω να συζηταμε αυτο το σεναριο, τοσες μερες που μιλαμε για "εν γνωσει" και "εν αγνοια" αλλαγες μοτερ...
Απάντηση με παράθεση
  #117  
Παλιά 16-01-18, 09:28
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kacey Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο εννοειται. Αμα λεμε αυτο τοσο καιρο, εννοειται οτι ισχυει το 30ημερο. ΕΚΕΙΝΟΣ ομως θα κληθει να αποδειξει οτι ειναι μεσα στο 30ημερο, πραγμα που δεν μπορει κιολας να αποφυγει να κανει γιατι αν ισχυριζεται οτι ειναι μεσα στο 30ημερο που εχει περιθωριο να δηλωσει τη μετατροπη, αρα θα υπαρχουν χαρτια για αυτην (τιμολογια κλπ), τοτε δεν θα μπορει να πει "δεν εχω χαρτια, αλλα εσεις αποδειξτε οτι δεν ειναι ετσι". Αυτο δεν στεκει σε κανενα δικαστηριο.

Αλλα δεν νομιζω να συζηταμε αυτο το σεναριο, τοσες μερες που μιλαμε για "εν γνωσει" και "εν αγνοια" αλλαγες μοτερ...
Εγώ κατάλαβα απο την αρχή ότι απέδειξε το 30ημερο με το πρόσφατο χαρτί του κτεο..
Αν δεν κατάλαβα καλά, και το ΚΤΕΟ ήταν περισσότερο των 30, δεν σώζεται..
πρέπει να προσκομίσει τιμολόγιο 30 ημερών, προγενέστερο της ώρας του ατυχήματος..
Αν δεν.. οτι και να λέμε δεν ευσταθεί στα δικαστήρια.. Οσο και να χοροπηδάμε..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #118  
Παλιά 16-01-18, 19:01
Το avatar του χρήστη jimmakoss E30
jimmakoss E30 Ο χρήστης jimmakoss E30 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-01-2008
Μηνύματα: 105
jimmakoss E30 is an unknown quantity at this point
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kacey Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσεξε τι μου λες, και προσπαθεις να το εξηγησεις κιολας:

οτι ενα οχημα ιδιοκτησιας σου το οποιο καποια στιγμη περασε κτεο και βρεθηκε νομιμο, αλλα σημερα φοραει αλλο μοτερ, θα πρεπει να αποδειχτει οτι η αλλαγη μοτερ "εγινε εν γνωσει σου", λες και θα μπορουσε να γινει εν αγνοια σου. Σου πηραν καποιοι το αυτοκινητο, το κρατησαν καποιες μερες, πεταξαν και ενα μοτερακι πανω, και σου επιστραφηκε και δεν καταλαβες και τιποτα δηλαδη?

Και οτι για να αποδειχτει αυτο, θα πρεπει να βρεθουν χαρτια τα οποια ειναι προς το συμφερον σου (τιμολογια = ΦΠΑ κλπ...) να μην υπαρχουν.

Ενταξει.

ΥΓ η μοναδικη νομιμοτητα που αποδεικνυει το κτεο ειναι για τη μερα που περασε ελεγχο. Τοσο απλα. Ενω τη μερα που σε επιασαν/ελεγξαν στο δρομο/τρακαρες/whatever, το αυτοκινητο φοραει αλλο μοτερ απο αυτο που γραφει η αδεια. Η παρανομια σου ειναι αυταποδεικτη. Εσυ ο ιδιοκτητης του οχηματος, κυκλοφορεις σε δημοσιο δρομο ενα οχημα που το μοτερ του ειναι αλλο απο την αδεια.

Ναι φιλε μου ακριβως.. ΠΡΕΠΕΙ να αποδειχθει οτι το μοτερ το εβαλα ΕΓΩ και οχι ο προηγουμενος. Αυτο στην περιπτωση που ΕΓΩ αποφασισω να υποστηριξω οτι δεν ξερω τπτ για το μοτερ. Αλλα απ την στιγμη που εχω τιμολογια αγορας και το αμαξι εχει γραφτει στα βιβλια του συνεργειου πρεπει να ειμαι τρομπας για να το κανω αυτο...
Εαν οχι, μπορω να λεω και να υποστηριζω οτι θελω στο δικαστηριο, και αν εχω το χαρτι του ΚΤΕΟ περασμενο πριν 1 μηνα τοτε εχω ενα πολυ δυνατο χαρτι... Δεν με σωζει απαραιτητα, αλλα εχω ενα πολυ δυνατο χαρτι. Και δεν με σωζει απαραιτητα γιατι εαν βρεθουν οι προηγουμενοι ιδιοκτητες που φυσικα δεν εχουν κανει αυτοι την μετατροπη, εγω ρισκαρω να μπω μεσα για ψευδορκια και ενα καρο αλλες παρανομιες. Κι αυτο ειναι αυτο που θελω να πω. Απλα κι εγω...


(καποια στιγμη περασε κτεο, λες και θα μπορουσε να γινει εν αγνοια σου,Σου πηραν καποιοι το αυτοκινητο, το κρατησαν καποιες μερες, πεταξαν και ενα μοτερακι πανω, και σου επιστραφηκε και δεν καταλαβες και τιποτα δηλαδη?)

Αυτα που λες εσυ ειναι γενικοτητες, δεν τα ειπα ΠΟΤΕ, και δεν βγαζουν και πουθενα. Επισης δεν χρειαζεται να εισαι εριστικος, δεν εχεις λογο, δεν σου εχω δωσει δικαιωμα. Συνεχως λες πραγματα που δεν τα ειπα. Μιλαω ελληνικα, καθαρα και συγκεκριμενα. Δεν μιλαω μονο σε εσενα μιλαω σε ολους. Απανταω σε 1ο προσωπο και δεν επαναδιατυπωνω λεγομενα αλλων που μπορουν να βρεθουν με ενα κλικ. Παρακαλω να κανεις το ιδιο.. Φιλικα

*Δεν ειναι αυταποδεικτη η παρανομια, θα μπορουσε να την εχει κανει ο προηγουμενος ιδιοκτητης.
*Ναι στο δικαστηριο πρεπει να αποδειχθουν τα παντα.

Rapid τα τιμολογια εχουν να κανουν με την αγορα και οχι με την τοποθετηση και την κυκλοφορια. Αρα δεν ισχυουν οι ημερομηνιες εδω. Γι'αυτο το λογο βρισκονται τα βιβλια απο το συνεργειο και συγκεκριμενα το βιβλιο εξοδου του οχηματος που σου λεει οτι βγαινεις 15/01/18. Μεχρι τις 15/02/18 μπορεις αν θες να πατησεις 42 ατομα Η ασφαλιστικη σου θα καλυψει τα θυματα και εσυ θα πληρωσεις τους φορους και τα ασφαλιστρα.
Αν δεν παρεις τιμολογια για το μοτερ, δεν σε γραψει ο μηχανικος στα βιβλια και λαδωσεις το ΚΤΕΟ στις 14/02/18 και πατησεις 42 ατομα την επομενη τοτε το ΚΤΕΟ θα ειναι θησαυρος
στο δικαστηριο. Ο υπαλληλος του ΚΤΕΟ θα ειναι με το μερος σου κατα 99% για τους προφανεις λογους.

Τελος θελω να ξεκαθαρισω και την θεση μου γτ πολλες φορες νιωθω οτι δινω λαθος εντυπωση. Υπαρχουν πολλα ανοιχτα μετωπα οταν αλλαζεις μοτερ. Και δεν ειναι αναγκη να υπερκυβισεις το αμαξι σου για να βρεθεις μπλεγμενος. Δηλαδη ολα αυτα που συζηταμε ειναι ακριβως το ιδιο αν βαλεις το ιδιο μοτερ. Εχεις μετωπο με την ασφαλιστικη, με το κρατος, και με τα θυματα. Αυτο που εχει σημασια ειναι να καλυφτουν τα θυματα και οχι οι παρανομιες. Δλδ στην περιπτωση που δεν σε καλυπτει η ασφαλεια σου λογω της μετατροπης πρεπει να κανεις το αμαξι σου νομιμο με οτι κι αν αυτο συνεπαγεται για να καλυφτουν τα θυματα.
Εαν ομως θες απλα να γλυτωσεις το προστιμο η την κατασχεση, μπορεις να υποστηριξεις αυτο που μπορει να σε ξεμπλεξει.
Απάντηση με παράθεση
  #119  
Παλιά 16-01-18, 20:45
Το avatar του χρήστη jimmakoss E30
jimmakoss E30 Ο χρήστης jimmakoss E30 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-01-2008
Μηνύματα: 105
jimmakoss E30 is an unknown quantity at this point
Επισης να πω οτι ειναι διαφορετικο να σου βεβαιωσει παραβαση ο μπατσος και διαφορετικο να εισαι στο δικαστηριο για αλλο λογο και να φανει εκει η μετατροπη. Εαν δλδ η μετατροπη δεν παιζει ρολο στο ατυχημα τοτε κατα πασα πιθανοτητα θα σου γινει συσταση για να την δηλωσεις. Ουτε κατασχεση, ουτε προστιμο. Εαν η μετατροπη σου βεβαια ειναι στο 25% και μεσα στις προδιαγραφες.. Αν εχεις 5000 κυβικα σε smart ας πουμε ετσι υπερβολικα, τοτε κατα πασα πιθανοτητα θα στο παρουν και θα οριστει νεο δικαστηριο, και θα κληθουν και αλλοι να καταθεσουν(μηχανικοι, ΚΤΕΟτζηδες).


Και ερωτηση : Στην περιπτωση που καποιος αγοραζει ενα μεταχειρισμενο αυτοκινητο στις 15/01/18 και τρακαρει με υπαιτιοτητα στις 20/01/18 και με ΚΤΕΟ περασμενο στις 10/01/18, και το αμαξι βρισκεται με αλλα νουμερα στο μοτερ, οχι υπερκυβισμενο, τοτε ο δικαστης μπορει να πει οτι εσυ το αλλαξες το μοτορι (ειχες 5 μερες) να σε βγαλει παρανομο (κι ας εχεις πεντακαθαρο μητρωο), να σου κατασχεσει το αυτοκινητο (κι ας ειναι το μοναδικο στην οικογενεια), να σε αφησει ανασφαλιστο και να πληρωνεις ολη σου την ζωη? Μηπως θα ηταν εξαιρεση το να ψαξει ο δικαστης για στοιχεια η θα ηταν κανονας? Μηπως θα επαιζε ρολο το μητρωο σου?? Μηπως θα εβλεπε ο δικαστης την οικονομικη σου κατασταση? Μηπως θα επαιζε ρολο αν η μετατροπη εγινε απο τον κυρ μητσο η σε εξουσιοδοτημενο συνεργειο?
Κατα την ταπεινη μου αποψη ολα αυτα παιζουν ρολο.. Οπως επισης ρολο παιζει αν το αμαξι ειναι χαρος, αν εχει 500αλογα, αν εσυ εισαι πρεζακιας με μητρωο κλοπιμαιων, και αν εχεις 10 αυτοκινητα..

Στοιχεια - ενδειξεις - αποδεδειγμενες παραβασεις 50%
Προφιλ κατηγορουμενου 25%
Κριση δικαστη 25%
Αυτο εχω στο μυαλο μου για τα δικαστηρια. Και ο δικηγορος παιζει ρολο βεβαια αλλα αυτο δεν μπορω να το βαλω.

Περιμενω και την δικη σας αποψη
Απάντηση με παράθεση
  #120  
Παλιά 17-01-18, 00:12
Το avatar του χρήστη kacey
kacey Ο χρήστης kacey δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-07-2004
Μηνύματα: 962
kacey is a jewel in the roughkacey is a jewel in the roughkacey is a jewel in the rough
Εδω,

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimmakoss E30 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι φιλε μου ακριβως.. ΠΡΕΠΕΙ να αποδειχθει οτι το μοτερ το εβαλα ΕΓΩ και οχι ο προηγουμενος. Αυτο στην περιπτωση που ΕΓΩ αποφασισω να υποστηριξω οτι δεν ξερω τπτ για το μοτερ.
σταματησα να διαβαζω. Θα σου πω μια τελευταια φορα οτι απο τη στιγμη που ΣΗΜΕΡΑ, που το αυτοκινητο ειναι στην ιδιοκτησια σου, βρεθει με αλλο μοτερ απο αυτο που λεει η αδεια, ΕΣΥ ΕΙΣΑΙ παρανομος γιατι ΕΣΥ εχεις την εθυνη της νομιμοτητας του οχηματος ΣΟΥ.

Η παρανομια ειναι η υπαρξη διαφορετικου μοτερ απο αυτο που λεει η αδεια, και απο τη στιγμη που το μοτερ ειναι μεσα στο engine bay σου και το βλεπουμε με τα ματια μας, αποδεικνυεται. Και εσυ εχεις την ευθυνη για το οχημα ιδιοκτησιας σου, ακομα και αν καποιος μαγος σου εβαλε "κρυφα" το μοτερ στο αμαξι. Και κατσε εσυ και νομιζε οτι το κρατος πρεπει να αποδειξει μπλα μπλα μπλα.

Αμα βρουν ναρκωτικα στο σπιτι σου και γυρισεις και πεις "εγω δεν ξερω τιποτα, καποιος αλλος τα εβαλε, αποδειξτε οτι ηξερα", νομιζεις οτι περναει σε οποιοδηποτε δικαστηριο του κοσμου?

Στο λεω για τελευταια φορα: στο αυτοκινητο μπορει ο οποιοσδηποτε προηγουμενος ιδιοκτητης να εχει κανει οτι γουσταρει, και πραγματικα να εχει βαλει εκεινος το μοτερ. Μαζι σου σε αυτο. Συμφωνω. Απο τη στιγμη που σημερα ΕΣΥ το κυκλοφορεις στο δημοσιο δρομο, ΕΣΥ εισαι ο ιδιοκτητης του, και το αυτοκινητο εχει αλλο μοτερ απο την αδεια του, ΕΣΥ εχεις ευθυνη για αυτο.

Για ολα τα αλλα, ο θεος μαζι σου.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:37.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.