Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #121  
Παλιά 17-01-18, 00:23
Το avatar του χρήστη kacey
kacey Ο χρήστης kacey δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-07-2004
Μηνύματα: 962
kacey is a jewel in the roughkacey is a jewel in the roughkacey is a jewel in the rough
Αντε, ας ξανατσιμπησω:

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimmakoss E30 Εμφάνιση μηνυμάτων
Rapid τα τιμολογια εχουν να κανουν με την αγορα και οχι με την τοποθετηση και την κυκλοφορια. Αρα δεν ισχυουν οι ημερομηνιες εδω. Γι'αυτο το λογο βρισκονται τα βιβλια απο το συνεργειο και συγκεκριμενα το βιβλιο εξοδου του οχηματος που σου λεει οτι βγαινεις 15/01/18. Μεχρι τις 15/02/18 μπορεις αν θες να πατησεις 42 ατομα Η ασφαλιστικη σου θα καλυψει τα θυματα και εσυ θα πληρωσεις τους φορους και τα ασφαλιστρα.
Αν δεν παρεις τιμολογια για το μοτερ, δεν σε γραψει ο μηχανικος στα βιβλια και λαδωσεις το ΚΤΕΟ στις 14/02/18 και πατησεις 42 ατομα την επομενη τοτε το ΚΤΕΟ θα ειναι θησαυρος
στο δικαστηριο. Ο υπαλληλος του ΚΤΕΟ θα ειναι με το μερος σου κατα 99% για τους προφανεις λογους.

Τελος θελω να ξεκαθαρισω και την θεση μου γτ πολλες φορες νιωθω οτι δινω λαθος εντυπωση. Υπαρχουν πολλα ανοιχτα μετωπα οταν αλλαζεις μοτερ. Και δεν ειναι αναγκη να υπερκυβισεις το αμαξι σου για να βρεθεις μπλεγμενος. Δηλαδη ολα αυτα που συζηταμε ειναι ακριβως το ιδιο αν βαλεις το ιδιο μοτερ. Εχεις μετωπο με την ασφαλιστικη, με το κρατος, και με τα θυματα. Αυτο που εχει σημασια ειναι να καλυφτουν τα θυματα και οχι οι παρανομιες. Δλδ στην περιπτωση που δεν σε καλυπτει η ασφαλεια σου λογω της μετατροπης πρεπει να κανεις το αμαξι σου νομιμο με οτι κι αν αυτο συνεπαγεται για να καλυφτουν τα θυματα.
Εαν ομως θες απλα να γλυτωσεις το προστιμο η την κατασχεση, μπορεις να υποστηριξεις αυτο που μπορει να σε ξεμπλεξει.
Στο bold μου δειχνεις οτι δεν εχεις καταλαβει καλα τι γινεται:

οι 30 μερες περιθωριο για δηλωση αλλαγης μοτερ, αφορουν τη σχεση τη δικη σου με το κρατος. Το κρατος σου δινει περιθωριο να δηλωσεις σε αυτο την αλλαγη του μοτερ, για λογους φορολογικους, τελων κυκλοφοριας κλπ κλπ (και φυσικα για να εξεταστει η τεχνικη ορθοτητα της αλλαγης)

Η σχεση η δικη σου με την ασφαλιστικη σου, ειναι η ασφαλιστικη συμβαση που μεταξυ σας εχετε συναψει, και ουδεμια συνδεση εχει με τη παραπανω σχεση σου που ειναι με το κρατος. Η ασφαλιστικη συμβαση που εχεις συναψει αφορα ενα οχημα πχ 1800cc, και η ασφαλιστικη στην εχει κοστολογησει με βαση αυτο το γεγονος (των συγκεκριμενων, λιγων κυβικων). Αν νομιζεις οτι οταν εσυ, ακομα και την επομενη μερα της αλλαγης μοτερ και εχοντας 29 μερες περιθωριο να δηλωσεις την αλλαγη μοτερ στο κρατος προκαλεσεις ατυχημα, δεν θα γυρισει η ασφαλιστικη και θα πει "συμβαση λεει 1800cc, εδω εχουμε 3200cc, ακυρη η συμβαση, δεν πληρωνω τιποτα", εισαι μαλλον γελασμενος.

Και αν ο νομος που προβλεπει τις 30 μερες για δηλωση της αλλαγης στο κρατος, δεν προβλεπει ρητα το ιδιο πραγμα για την ασφαλιστικη σου συμβαση, θα εχει και απολυτο δικιο.
Απάντηση με παράθεση
  #122  
Παλιά 17-01-18, 17:24
Το avatar του χρήστη jimmakoss E30
jimmakoss E30 Ο χρήστης jimmakoss E30 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-01-2008
Μηνύματα: 105
jimmakoss E30 is an unknown quantity at this point
"Αμα βρουν ναρκωτικα στο σπιτι σου και γυρισεις και πεις "εγω δεν ξερω τιποτα, καποιος αλλος τα εβαλε, αποδειξτε οτι ηξερα""
Αν τα βρουν θα τα βρουνε μπατσοι φιλε μου ειναι τελειως διαφορετικο δεν το καταλαβαινεις?? Πας μεσα για κατοχη. Οχι για την μουσικη που επαιζε δυνατα την ωρα που μπηκαν κι ας μην ειχες ναρκωτικα στο σπιτι

Ωραια μηπως θες να αλλαξουμε την λεξη "παρανομος" σε "ενοχος η αθωος για παρανομια " για να καταλαβαονομαστε καλυτερα? Το αν εισαι παρανομος πιστευω το αποφασιζει ο μπατσος και μετα ο δικαστης. Γιατι αν στην περιπτωση που οντως δεν το εχεις βαλει εσυ το μοτερ και βγει οτι το εχει βαλει ο προηγουμενος εν αγνοια σου, θα καταδικαστειτε και οι δυο? Η η ασφαλεια θα την κανει νομιζεις??

Οι 30 μερες περιθωριο απο ποτε ξεκινανε δηλαδη?

Τα 3200 απο τα 1600 ειναι εκτος 25%
Τα 2500 απο τα 2000 εναι εντος 25%
Η ασφαλεια η σου ανανεωνει το συμβολαιο η σε κυνηγαει να παρει τα λεφτα που θα δωσει για τα θυματα. Γιατι η καλυψη ξαναλεμε ειναι για τα θυματα. Δεν σε παραταει η ασφαλιστικη σου αν εχεις αλλο μοτερ. Απλα αν της βγει ακριβα θα κυνηγησει να στα παρει

Που ακριβως διαφωνεις σε αυτα?
Απάντηση με παράθεση
  #123  
Παλιά 17-01-18, 19:28
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kacey Εμφάνιση μηνυμάτων
Αντε, ας ξανατσιμπησω:



Στο bold μου δειχνεις οτι δεν εχεις καταλαβει καλα τι γινεται:

οι 30 μερες περιθωριο για δηλωση αλλαγης μοτερ, αφορουν τη σχεση τη δικη σου με το κρατος. Το κρατος σου δινει περιθωριο να δηλωσεις σε αυτο την αλλαγη του μοτερ, για λογους φορολογικους, τελων κυκλοφοριας κλπ κλπ (και φυσικα για να εξεταστει η τεχνικη ορθοτητα της αλλαγης)

Η σχεση η δικη σου με την ασφαλιστικη σου, ειναι η ασφαλιστικη συμβαση που μεταξυ σας εχετε συναψει, και ουδεμια συνδεση εχει με τη παραπανω σχεση σου που ειναι με το κρατος. Η ασφαλιστικη συμβαση που εχεις συναψει αφορα ενα οχημα πχ 1800cc, και η ασφαλιστικη στην εχει κοστολογησει με βαση αυτο το γεγονος (των συγκεκριμενων, λιγων κυβικων). Αν νομιζεις οτι οταν εσυ, ακομα και την επομενη μερα της αλλαγης μοτερ και εχοντας 29 μερες περιθωριο να δηλωσεις την αλλαγη μοτερ στο κρατος προκαλεσεις ατυχημα, δεν θα γυρισει η ασφαλιστικη και θα πει "συμβαση λεει 1800cc, εδω εχουμε 3200cc, ακυρη η συμβαση, δεν πληρωνω τιποτα", εισαι μαλλον γελασμενος.

Και αν ο νομος που προβλεπει τις 30 μερες για δηλωση της αλλαγης στο κρατος, δεν προβλεπει ρητα το ιδιο πραγμα για την ασφαλιστικη σου συμβαση, θα εχει και απολυτο δικιο.
Εχεις δίκιο σε αυτό... αλλά υπάρχει όντως πρόβλημα σε αυτό..
Τα έχω γράψει και παλιά, όσοι τα θυμάστε καλώς.. Όσοι όχι, μπορείτε να τα βρείτε στο αρχείο του φόρουμ...
Συνοπτικά..
Εκανα στο Ε28 μετατροπή.. Νομιμότατη τότε..
Επειδή μέχρι την αλλαγή της άδειας η ασφαλιστική δεν δεχόταν να με ασφαλίσει, και θα ήμουν μεν νόμιμος, αλλά ανασφάλιστος ουσιαστικά, ΔΕΝ κυκλοφόρησα το αυτοκίνητο ούτε καν για δοκιμή χωρίς να ολοκληρωθεί η αλλαγή κινητήρα και δηλωθεί στην ασφάλεια το νεο καθεστώς φορολογήσιμων ίππων..
Και 500 μέτρα έξω απο το συνεργείο έπεσα σε μικτό, τροχαία, εφορία τεχνικό έλεγχο..
Θα μου πηδούσαν τη ζωή γιατί δεν μπορούσα να επικαλεστώ άγνοια νόμου, παρά τα κενά που σου αφήνει..
Και αυτό μου το βεβαίωσε ο αδερφός που είναι δικηγόρος..
Και πρέπει να το είχα γράψει και τότε, δε θυμάμαι, περασαν χρόνια..
Είμαι τόσο βλάκας, που κτεο το αμάξι δεν πήγε μόνο του.. Πήγε φορτωμένο και γύρισε φορτωμένο σε οδική..
Παρά το ότι ο νόμος το επιτρέπει, είναι πρακτικά ανασφάλιστο..
Και για να γλιτώσω 120 ευρώ, δεν ρίσκαρα να μπλέξω..
Αλλά εγώ είμαι και βλάκας..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #124  
Παλιά 18-01-18, 00:00
Το avatar του χρήστη kacey
kacey Ο χρήστης kacey δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-07-2004
Μηνύματα: 962
kacey is a jewel in the roughkacey is a jewel in the roughkacey is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimmakoss E30 Εμφάνιση μηνυμάτων
α) "Αμα βρουν ναρκωτικα στο σπιτι σου και γυρισεις και πεις "εγω δεν ξερω τιποτα, καποιος αλλος τα εβαλε, αποδειξτε οτι ηξερα""
Αν τα βρουν θα τα βρουνε μπατσοι φιλε μου ειναι τελειως διαφορετικο δεν το καταλαβαινεις?? Πας μεσα για κατοχη. Οχι για την μουσικη που επαιζε δυνατα την ωρα που μπηκαν κι ας μην ειχες ναρκωτικα στο σπιτι

Ωραια μηπως θες να αλλαξουμε την λεξη "παρανομος" σε "ενοχος η αθωος για παρανομια " για να καταλαβαονομαστε καλυτερα?

β) Το αν εισαι παρανομος πιστευω το αποφασιζει ο μπατσος και μετα ο δικαστης.

γ) Γιατι αν στην περιπτωση που οντως δεν το εχεις βαλει εσυ το μοτερ και βγει οτι το εχει βαλει ο προηγουμενος εν αγνοια σου, θα καταδικαστειτε και οι δυο?

δ) Η η ασφαλεια θα την κανει νομιζεις??

Οι 30 μερες περιθωριο απο ποτε ξεκινανε δηλαδη?

Τα 3200 απο τα 1600 ειναι εκτος 25%
Τα 2500 απο τα 2000 εναι εντος 25%


ε) Η ασφαλεια η σου ανανεωνει το συμβολαιο η σε κυνηγαει να παρει τα λεφτα που θα δωσει για τα θυματα. Γιατι η καλυψη ξαναλεμε ειναι για τα θυματα. Δεν σε παραταει η ασφαλιστικη σου αν εχεις αλλο μοτερ. Απλα αν της βγει ακριβα θα κυνηγησει να στα παρει

Που ακριβως διαφωνεις σε αυτα?
α) και το μοτερ ο μπατσος/τροχονομος θα το δει. ποιος θα το δει? (εννοειται: ΑΝ το δει).
α2) ΑΝ, ψαχνοντας το θεμα η ασφαλιστικη, ανακαλυψει εκεινη οτι εχεις αλλο μοτερ, τοτε βλεπε δ και ε παρακατω

β) το διαπιστωνει ο μπατσος, το αποφασιζει ο δικαστης σε δικη.

γ) Δεν εχει σημασια. Αυτο ειναι που δεν θες να καταλαβεις. Απο τη στιγμη που σημερα Τεταρτη 17/1/18 βρισκουν οτι το αυτοκινητο δικιας σου ιδιοκτησιας κυκλοφορει στο δημοσιο δρομο με αλλο μοτερ απο αυτο που γραφει η αδεια, εσυ φταις για αυτο γιατι ιδιοκτησια = ευθυνη. Δεν υπαρχει "αγνοια". Στη καλυτερη περιπτωση, αν μπορεις να αποδειξεις οτι εισαι μεσα στο 30ημερο που σου δινει περιθωριο ο νομος για τη δηλωση της αλλαγης μοτερ, τοτε εισαι 100% νομιμος. Αλλα ασφαλισμενος ΔΕΝ εισαι, οπως σου εξηγω απο κατω

δ) ΦΥΣΙΚΑ και θα την κανει. Επειδη:

ε) αν η ασφαλεια μπορει να βγαλει την μεταξυ σας συμβαση ακυρη (και με αλλαγη σε κατι τοσο ουσιωδες στη συμβαση και τη κοστολογηση της, οσο τα κυβικα, ΘΑ πεισει το δικαστη να τη βγαλει) και ετσι να γλυτωσει απο μερικες εκατονταδες εως και κανα μυριο ευρω, εσυ τι λες να κανει? Θα σου ανανεωσει το συμβολαιο με ακριβοτερο ασφαλιστρο βασει νεων κυβικων?

και το αν θα αρνηθει εξ'αρχης να πληρωσει (παντα μεσω δικης), ή αν θα πληρωσει και θα σε κυνηγαει να στα παρει με τοκους, τι διαφορα εχει για σενα?
Απάντηση με παράθεση
  #125  
Παλιά 18-01-18, 11:21
Το avatar του χρήστη tsalin
tsalin Ο χρήστης tsalin δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-01-2008
Μηνύματα: 274
tsalin will become famous soon enoughtsalin will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχεις δίκιο σε αυτό... αλλά υπάρχει όντως πρόβλημα σε αυτό..
Τα έχω γράψει και παλιά, όσοι τα θυμάστε καλώς.. Όσοι όχι, μπορείτε να τα βρείτε στο αρχείο του φόρουμ...
Συνοπτικά..
Εκανα στο Ε28 μετατροπή.. Νομιμότατη τότε..
Επειδή μέχρι την αλλαγή της άδειας η ασφαλιστική δεν δεχόταν να με ασφαλίσει, και θα ήμουν μεν νόμιμος, αλλά ανασφάλιστος ουσιαστικά, ΔΕΝ κυκλοφόρησα το αυτοκίνητο ούτε καν για δοκιμή χωρίς να ολοκληρωθεί η αλλαγή κινητήρα και δηλωθεί στην ασφάλεια το νεο καθεστώς φορολογήσιμων ίππων..
Και 500 μέτρα έξω απο το συνεργείο έπεσα σε μικτό, τροχαία, εφορία τεχνικό έλεγχο..
Θα μου πηδούσαν τη ζωή γιατί δεν μπορούσα να επικαλεστώ άγνοια νόμου, παρά τα κενά που σου αφήνει..
Και αυτό μου το βεβαίωσε ο αδερφός που είναι δικηγόρος..
Και πρέπει να το είχα γράψει και τότε, δε θυμάμαι, περασαν χρόνια..
Είμαι τόσο βλάκας, που κτεο το αμάξι δεν πήγε μόνο του.. Πήγε φορτωμένο και γύρισε φορτωμένο σε οδική..
Παρά το ότι ο νόμος το επιτρέπει, είναι πρακτικά ανασφάλιστο..
Και για να γλιτώσω 120 ευρώ, δεν ρίσκαρα να μπλέξω..
Αλλά εγώ είμαι και βλάκας..
Αυτός είναι βασικά ο λόγος που σκούζω και στα 2 Threads. Δεν έχει τόσο μεγάλη σημασία το αν είσαι νόμιμος ή παράνομος για το κράτος, αλλά τι είσαι για την ασφαλιστική σου. Αυτό είναι που κάνουν ότι δεν καταλαβαίνουν και δεν το καταλαβαίνουν στη λογική του "έλα μωρέ τι θα συμβεί"...
Απάντηση με παράθεση
  #126  
Παλιά 18-01-18, 19:56
Το avatar του χρήστη jimmakoss E30
jimmakoss E30 Ο χρήστης jimmakoss E30 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-01-2008
Μηνύματα: 105
jimmakoss E30 is an unknown quantity at this point
Παιδια νομιζω οτι μιλατε συγκεκριμενα για το παραδειγμα του οτι εχεις τρακαρει με υπαιτιοτητα και με αδηλωτο μοτερ και σου βεβαιωνουν την παραβαση του μοτερ επιτοπου απο τον μπατσο και εσυ με την σειρα σου δεν μπορεις με τιποτα να αποδειξεις οτι το μοτερ δεν το εχεις βαλει εσυ. Σε αυτο το παραδειγμα δεν μπορω να διαφωνησω, και δεν διαφωνησα και ποτε. Παρολ' αυτα αν κατι απο αυτα τα 3 δεν ισχυει τοτε μαλλον δεν καταδικαζεσαι.

Κατ αρχας οι ασφαλειες ασφαλιζουν αυτοκινητα οχι προσωπα. Το οτι δεν σε καλυπτει ισχυει για την δικη σου την πλευρα οπως και να εχει εαν φταις. Η πλευρα των θυματων καλυπτεται ομως ειτε απο αυτην, ειτε απο την επικουρικη.
Εαν δεν σου βεβαιωσει μπατσος την παραβαση τοτε δεν νομιζω να ασχοληθει κανεις αλλος.
Εαν δεν φταις δεν θα ασχοληθει αλλος.
Εαν το μοτερ αποδειχτει οτι δεν τον εβαλες εσυ, ο δικαστης θα πιεσει την ασφαλιστικη σου στην περιπτωση που η μετατροπη δεν εχει παιξει ρολο στο ατυχημα. Κατα πασα πιθανοτητα δλδ θα πληρωσεις τα ασφαλιστρα και τα τελη οπως προειπα.
*Και επισης τα ποσα που παιζονται παιζουν καθοριστικο ρολο. Δεν θα ειναι το ιδιο δικαστηριο αν εχεις πεσει σε ενα παρκαρισμενο με 1000 ε ζημια η με μετωπικη στην εθνικη με 4 νεκρους και 30 σπασμενα κοκκαλα. Αν φταις για καθε μια περιπτωση απο αυτες τις δυο, εχεις και την αναλογη συμπεριφορα απο την ασφαλεια σου. Tsalin αν ειναι απ αυτες των 50ε κλαις ομως οπως και να χει.

Στο Γ) διαφωνω καθετα.
Εχει τεραστια σημασια στο αν θα καταδικαστεις
Ιδιοκτησια = Ευθυνη. Δεν μπορω να το δεχτω και δεν νομιζω να θεσπιζεται ολοκληρωτικα πουθενα στο συνταγμα κατι τετοιο. (ειμαι ανοιχτος παρολ αυτα να δω κατι που θα μου αλλαξει την αποψη)
Φυσικα υπαρχει αγνοια αν μπορει να αποδειχτει
Απαντας σε κατι που δεν τεθηκε σαν ερωτημα "Αλλα ασφαλισμενος ΔΕΝ εισαι, οπως σου εξηγω απο κατω". Κατι που ουτως η αλλως δεν διαφωνω με αυτα τα δεδομενα(υπαιτιοτητα - μπατσος - μη αποδειξη αθωοτητας (*) )

Rapid δεν εισαι βλακας εισαι προληπτικος. Και δεν θα σου πηδουσαν την ζωη. Θα πηγαινες να παρεις απλα την αδεια και το ασφαλιστηριο και θα περνουσες βολτα απο το δικαστηριο.
Οτι γινεται και με τα παπακια. Χωρις διπλωμα, δικαστηριο, βγαζεις διπλωμα, γλυτωνεις το δικαστηριο, πληρωνεις ομως τα παραβολα και την ταλαιπωρια. Εκτος αν σου καναν και κατασχεση που μπορει να πληρωνες λιγο παραπανω. Που δεν παιζει να σου κανανε κατασχεση αν ειχες προσωρινη αδεια κυκλοφοριας. ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ
Απάντηση με παράθεση
  #127  
Παλιά 18-01-18, 23:54
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimmakoss E30 Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδια νομιζω οτι μιλατε συγκεκριμενα για το παραδειγμα του οτι εχεις τρακαρει με υπαιτιοτητα και με αδηλωτο μοτερ και σου βεβαιωνουν την παραβαση του μοτερ επιτοπου απο τον μπατσο και εσυ με την σειρα σου δεν μπορεις με τιποτα να αποδειξεις οτι το μοτερ δεν το εχεις βαλει εσυ. Σε αυτο το παραδειγμα δεν μπορω να διαφωνησω, και δεν διαφωνησα και ποτε. Παρολ' αυτα αν κατι απο αυτα τα 3 δεν ισχυει τοτε μαλλον δεν καταδικαζεσαι.

Κατ αρχας οι ασφαλειες ασφαλιζουν αυτοκινητα οχι προσωπα. Το οτι δεν σε καλυπτει ισχυει για την δικη σου την πλευρα οπως και να εχει εαν φταις. Η πλευρα των θυματων καλυπτεται ομως ειτε απο αυτην, ειτε απο την επικουρικη.
Εαν δεν σου βεβαιωσει μπατσος την παραβαση τοτε δεν νομιζω να ασχοληθει κανεις αλλος.
Εαν δεν φταις δεν θα ασχοληθει αλλος.
Εαν το μοτερ αποδειχτει οτι δεν τον εβαλες εσυ, ο δικαστης θα πιεσει την ασφαλιστικη σου στην περιπτωση που η μετατροπη δεν εχει παιξει ρολο στο ατυχημα. Κατα πασα πιθανοτητα δλδ θα πληρωσεις τα ασφαλιστρα και τα τελη οπως προειπα.
*Και επισης τα ποσα που παιζονται παιζουν καθοριστικο ρολο. Δεν θα ειναι το ιδιο δικαστηριο αν εχεις πεσει σε ενα παρκαρισμενο με 1000 ε ζημια η με μετωπικη στην εθνικη με 4 νεκρους και 30 σπασμενα κοκκαλα. Αν φταις για καθε μια περιπτωση απο αυτες τις δυο, εχεις και την αναλογη συμπεριφορα απο την ασφαλεια σου. Tsalin αν ειναι απ αυτες των 50ε κλαις ομως οπως και να χει.

Στο Γ) διαφωνω καθετα.
Εχει τεραστια σημασια στο αν θα καταδικαστεις
Ιδιοκτησια = Ευθυνη. Δεν μπορω να το δεχτω και δεν νομιζω να θεσπιζεται ολοκληρωτικα πουθενα στο συνταγμα κατι τετοιο. (ειμαι ανοιχτος παρολ αυτα να δω κατι που θα μου αλλαξει την αποψη)
Φυσικα υπαρχει αγνοια αν μπορει να αποδειχτει
Απαντας σε κατι που δεν τεθηκε σαν ερωτημα "Αλλα ασφαλισμενος ΔΕΝ εισαι, οπως σου εξηγω απο κατω". Κατι που ουτως η αλλως δεν διαφωνω με αυτα τα δεδομενα(υπαιτιοτητα - μπατσος - μη αποδειξη αθωοτητας (*) )

Rapid δεν εισαι βλακας εισαι προληπτικος. Και δεν θα σου πηδουσαν την ζωη. Θα πηγαινες να παρεις απλα την αδεια και το ασφαλιστηριο και θα περνουσες βολτα απο το δικαστηριο.
Οτι γινεται και με τα παπακια. Χωρις διπλωμα, δικαστηριο, βγαζεις διπλωμα, γλυτωνεις το δικαστηριο, πληρωνεις ομως τα παραβολα και την ταλαιπωρια. Εκτος αν σου καναν και κατασχεση που μπορει να πληρωνες λιγο παραπανω. Που δεν παιζει να σου κανανε κατασχεση αν ειχες προσωρινη αδεια κυκλοφοριας. ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ
Θα σου πω με απλά λόγια που κάνεις λάθος..
Και μετά αν θες το συζητάμε...
1) αν τρακάρεις και έρθει η τοτα γιατί ο άλλος έσπασε το νύχι του, πας αυτόφορο. Φορτώνουν το αμάξι, δεν το βλέπεις ούτε με κυαλι και ο εμπειρογνώμονας της άλλης ασφαλιστικής σε ξετινάζει ακόμα και λάμπα καμένη να έχεις... Στην περίπτωση δε που έχει δυστύχημα, δεν θα βγείς απο μέσα...
2) Η ασφάλεια καλύπτει οδηγό, σε συγκεκριμένο όχημα. Δοκίμασε να δώσεις το αυτοκίνητο σου σε έναν 20χρονο, και κάνε μια γρατσουνιά.. Θα τα πληρώσεις όλα εσύ..
3) Αν έχεις παρκαρισμένο το αμάξι κάπου, και έρθει και σκάσει πάνω σου παπάκι και σκοτωθεί το άτομο, δεν θα ασχοληθεί κανένας με το αμάξι σου εκτός αν κάποιος σφυρίξει και σε καρφώσει.. Αν κυκλοφορείς όμως και γίνει το ίδιο δε σε σώζει κανένας..
4) Αν στο μικτό που με σταμάτησε ήμουν αδήλωτος, θα έπρεπε να πληρώσω τα τέλη κυκλοφορίας απο το προηγούμενο Κτέο μέχρι την μέρα που έγινε ο έλεγχος.. Και με το πρόστιμο. είχα 12 φορολογίσιμους, μετά τη μετατροπή 24... Χοντρικά 1980 ευρώ ήταν αυτά.. Μετά, τεκμήριο..θα μου πεις, δεν είχε τεκμήριο τότε, αμάξι πριν το 1993 (μιλάμε για 2006-2007)
Και όμως.. έλεγε στον οδηγό βιβλιαράκι της εφορίας τότε.. αν εκούσια δηλωθούν ανακριβή στοιχεία, ο υπόχρεος υπάγεται κανονικά στο καθεστώς τεκμηρίων σύμφωνα με την κρίση του έφορου..
Δες τα νούμερα στον πίνακα...
2 χρόνια 72,000 φορολογήσιμο μόνο για το αμάξι.. δηλαδή χοντρικά 28.000 εφορία, με το πρόστιμο 56.000 και 2 έτη παράβαση 112.000 ευρώ..
Βάλε και τα 2000 τέλη.. 114.000, βάλε και το 700ρι του ανασφάλιστου.. 115.000..
Ετσι για την πλάκα...
Υπερβολικός? μπορεί.. Πιστεύεις οτι θα υπήρχε κάποιος να μου τη χαρίσει και να θεωρήσει ακούσιο σφάλμα αυτό που θα είχα κάνει?
5) Κάνω αλλαγή την άδεια κυκλοφορίας στο Ε46, για να αναγραφεί το έτος πρώτης κυκλοφορίας στην Γερμανία και όχι πρώτης κυκλοφορίας στην Ελλάδα, να μην πληρώσω 1 χρόνο άδικα φόρο πολυτελείας.. Δεν έχουν χαρτί, και μου δίνει Α4 με σφραγίδα.. Αυτή την άδεια είχα.. Σου σκανάρω αύριο και το δείχνω σε όλους, οτι πλήρωσα 80 ευρώ πρόστιμο σε έλεγχο της τροχαίας.. Και εκτός απο αυτό, η μέρα που ανακοινώθηκε η συγκεκριμένη αλλαγή, ήταν μεταγενέστερη της ημερομηνίας φορολογικής δήλωσης..
Εκανα την αλλαγή Αύγουστο.. Ιούλιο το ψήφισαν. Είχαν άδεια τα πουλάκια μου, πήρα την άδεια τον Σεπτέμβριο, και δήλωσα αμέσως στην εφορία την αλλαγή. 150 ευρώ πρόστιμο απο την εφορία, και 75 για την εκπρόθεσμη 225.
Πόσο φόρο πολυτελείας γλίτωσα? 200...
Αν θες, το σκανάρω και αυτό και το ανεβάζω να το δούνε όλοι..
Σας κούρασα.. το ξέρω..
Αλλά το έχω ξαναγράψει..
Μην μπλέξεις με αυτό το κράτος, αν μπλέξεις δεν γλυτώνεις..
Και αν δεν μπορείς να κυκλοφορήσεις ΝΟΜΙΜΑ το αυτοκίνητο, πούλησε το, διέγραψε το, σταμάτα να το κατέχεις..
Μια στο εκατομμύριο να σε τσιμπήσουν, αλλά αν σε τσιμπήσουν είσαι νεκρός..
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: png τεκμ.png (86,4 KB, 8 εμφανίσεις)
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #128  
Παλιά 19-01-18, 06:50
Το avatar του χρήστη kacey
kacey Ο χρήστης kacey δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-07-2004
Μηνύματα: 962
kacey is a jewel in the roughkacey is a jewel in the roughkacey is a jewel in the rough
To 2) δεν ισχυει. Δεν εχουμε γινει τοσο αγγλια ακομα. Ισως καποιες ασφαλιστικες προσφερουν τα προγραμματα με επιπλεον της υποχρεωτικης απο το νομο καλυψης (για αστικη ευθυνη εναντι τριτων) - πχ μεικτη - με τη προυποθεση οτι θα ισχυουν για συγκεκριμενους οδηγους (το εχω δει αυτο, ασφαλιζαν μονο εμενα σε αυτοκινητο ιδιοκτησιας του πατερα μου, για μεικτη, λογω μεγαλης ηλικιας του), αλλα οχι για την αστικη ευθυνη. Πιαστε τα συμβολαια σας και διαβαστε τα.

@jimmakoss E30

συνεχιζεις να μη καταλαβαινεις κατι πολυ βασικο, οσο και απλο: η παρανομια δεν ειναι η τοποθετηση του μοτερ, αλλα η κυκλοφορια του οχηματος με αλλαγμενο μοτερ στο δημοσιο δρομο*. Και αυτο, σημερα που μιλαμε, το κανεις εσυ, και ευθυνη για το οχημα σου, τωρα που ειναι "σου", εχεις εσυ. Και δεν υπαρχει "αγνοια", οπως δεν υπαρχει πχ "αγνοια νομου".

*βασικα ουτε καν η κυκλοφορια: εφ'οσον εχει πινακιδες μη παραδομενες στην εφορια, ακομα και παρατημενο σε γκαραζ = πληρωνει τελη κυκλοφοριας, και πληρωνει λιγοτερα απο οσο θα επρεπε, βασει του μοτερ του.

edit: ουτε καν το παραπανω. Η αδηλωτη υπαρξη του μοτερ με διαφορετικα νουμερα απο αυτο που γραφει η αδεια, ειναι παρανομο. Τελεια και παυλα. Αυτο γραφει ο νομος ρητα.

Τα παραπανω λοιπον, αφορουν τη σχεση σου με το κρατος. Η σχεση σου με την ασφαλιστικη ειναι η μεταξυ σας συμβαση, και ο κυβισμος του κινητηρα ειναι βασικο στοιχειο της καταρτισης της και της κοστολογησης της. Το ιδιο δευτερολεπτο που θα το ζητησει η ασφαλιστικη, θα τη βγαλει ακυρη ο δικαστης. Ειτε στο δικαστηριο του ατυχηματος, ειτε μετεπειτα στο δικαστηριο που θα σου κανει η ασφαλιστικη για να παρει πισω οσα εδωσε στο παθοντα που του εκανες ζημια και τον πληρωσε αρχικα εκεινη.
Απάντηση με παράθεση
  #129  
Παλιά 19-01-18, 16:08
Το avatar του χρήστη jimmakoss E30
jimmakoss E30 Ο χρήστης jimmakoss E30 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-01-2008
Μηνύματα: 105
jimmakoss E30 is an unknown quantity at this point
Rapid ακομα δεν μπορω να καταλαβω που νομιζεις οτι κανω λαθος αφου συμφωνουμε σχεδον σε ολα...
Στο 1 συμφωνω (το λεω και 9 post πιο κατω)
Το 2 δεν ισχυει απαραιτητα. Οι ασφαλειες ειναι για αυτοκινητα οχι προσωπα. Οι γρατζουνιες δεν καλυπτονται ουτως η αλλως. Και το αμαξι ειναι ασφαλισμενο κι ας το οδηγαει 16χρονος. Οταν λεμε οτι ειναι ασφαλισμενο εννοουμε οτι τα χαρτια του ειναι κομπλε. Οχι ομως οτι και ο οδηγος καλυπτεται επειδη υπαρχει ασφαλεια. Καλυπτεσαι αν εισαι και εσυ νομιμος.
Στο 3 μαλλον μπερδευτηκες. Ειναι παρομοια με την περιπτωση μου και νομιζω την αναλυσαμε και συμφωνησαμε οτι αν δεν φταις οι ζημιες σου καλυπτονται. Να πας απο "δωσιμο" δεν ξερω. Μαλλον θα στο παρουν το αμαξι. Δεν θα παρεις τον θανατο πανω σου ομως...
Στο 4 συμφωνουμε φυσικα γτ επεσες σε μικτο. Κι αν πεσεις σε μικτο πληρωνεις πολλα ...
Και στο 5 ...σε πιστευω. Οταν βγαινουν εξω να κοψουν κωλους δεν την γλυτωνεις...

Kacey δεν διαφωνησα ουτε διαφωνω οτι ειναι παρανομο το μοτερ. (εκτος αν εισαι εντος προθεσμιας μηνα) Διαφωνω οτι λες οτι ενα προσωπο χαρακτηριζεται παρανομο χωρις να εχει αποφασιστει κατι τετοιο στο δικαστηριο. Το οτι εισαι ιδιοκτητης ενος υλικου αγαθου ΔΕΝ σημαινει οτι εχεις την ολοκληρωτικη ευθυνη του.
Πχ Αν εχεις ενα σπιτι και καει απο σφαλμα υλικου του λεβητα εισαι παρανομος? Καποια πραγματα αφηνονται στον αρμοδιο. Αν σπασουν τα φρενα σου με κτεο 1 βδομαδας και τρακαρεις μετωπικη φταις εσυ?? Τι λεμε ακριβως? Οτι δεν μπορεις να κυνηγησεις το δικιο σου επειδη εισαι ιδιοκτητης? Και προσεξε. Δεν λεω οτι ΔΕΝ εχεις ευθυνη, η ευθυνη για ενα αμαξι, για ενα ατυχημα και νομιζω για οτιδηποτε δεν παραγεις εσυ καταλογιζονται στους αρμοδιους. Αν δλδ χασεις τον ελεγχο γτ εχεις να αλλαξεις λαστιχα και να επισκεφτεις συνεργειο 3 χρονια τοτε η ευθυνη πεφτει πανω σου. Αλλα δεν μπορουμε να μιλαμε ολοκληρωτικα. Γι αυτο τον λογο διαφωνω

Στην τελευταια παραγραφο δεν καταλαβα τι θα ζητησει η ασφαλιστικη και σε ποια περιπτωση.

Παντως εμενα ο ασφαλιστης μου στις αρχες θυμαμαι μου ειπε οτι μπορουμε να αλλαξουμε ασφαλιστηριο για 2500cc εφοσον μπορουν να δηλωθουν στο υπουργειο. Το καινουργιο ασφαλιστηριο θα εβγαινε επιτοπου οταν θα τους πηγαινα την αδεια και θα ειχα και νομικη καλυψη χωρις κυρωσεις αθετησης συμβολαιου και τετοια. Τωρα εαν εφταιγα μαλλον δεν θα μπορουσε να γινει κατι τετοιο.
Απάντηση με παράθεση
  #130  
Παλιά 19-01-18, 18:07
Το avatar του χρήστη kacey
kacey Ο χρήστης kacey δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-07-2004
Μηνύματα: 962
kacey is a jewel in the roughkacey is a jewel in the roughkacey is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimmakoss E30 Εμφάνιση μηνυμάτων

α) Το 2 δεν ισχυει απαραιτητα. Οι ασφαλειες ειναι για αυτοκινητα οχι προσωπα. Οι γρατζουνιες δεν καλυπτονται ουτως η αλλως. Και το αμαξι ειναι ασφαλισμενο κι ας το οδηγαει 16χρονος. Οταν λεμε οτι ειναι ασφαλισμενο εννοουμε οτι τα χαρτια του ειναι κομπλε. Οχι ομως οτι και ο οδηγος καλυπτεται επειδη υπαρχει ασφαλεια. Καλυπτεσαι αν εισαι και εσυ νομιμος.

Kacey δεν διαφωνησα ουτε διαφωνω οτι ειναι παρανομο το μοτερ. (εκτος αν εισαι εντος προθεσμιας μηνα)

β) Διαφωνω οτι λες οτι ενα προσωπο χαρακτηριζεται παρανομο χωρις να εχει αποφασιστει κατι τετοιο στο δικαστηριο. Το οτι εισαι ιδιοκτητης ενος υλικου αγαθου ΔΕΝ σημαινει οτι εχεις την ολοκληρωτικη ευθυνη του.

γ) Στην τελευταια παραγραφο δεν καταλαβα τι θα ζητησει η ασφαλιστικη και σε ποια περιπτωση.
α) φυσικα και ΔΕΝ ειναι ασφαλισμενο το οχημα που οδηγει ενας 16χρονος ή και οποιοσδηποτε δεν εχει διπλωμα, ασχετου ηλικιας.

Αν το οτι υπαρχει το χαρτι της ασφαλισης για σενα σημαινει "ειναι ασφαλισμενο", ενω στη πραγματικοτητα ΟΤΙ και αν γινει, στο τελος θα σου ζητησουν και ΘΑ σου παρουν οποια αποζημιωση δωσουν - ΑΝ δωσουν και καθολου, εξ΄αρχης, στο θυμα - και μαλιστα με τοκους, ε αυτο ειναι ψειρισμα των λεξεων. Το μαρουλι, θα το πληρωσει τελικα ο ιδιοκτητης του οχηματος, απο τη τσεπη του. ΑΥΤΟ, δεν το λες "ασφαλισμενο".

β) Στη προκειμενη περιπτωση ομως, την εχεις. Τι να κανουμε δηλαδη τωρα? Δεν ξερω πως αλλιως να στο γραψω: δεν εχει καμμια σημασια ποιος και ποτε (πλην 30ημερης προθεσμιας, το ειπαμε αυτο) εβαλε το μοτερ. Αυτο που εχει σημασια ειναι οτι σημερα που το αυτοκινητο κινειται σε δημοσιο δρομο με αλλαγμενο αδηλωτο μοτερ, ή ακομα και που καθεται σε γκαραζ αλλα με πινακιδες (αρα πληρωνει λιγοτερα τελη κυκλοφοριας απο οσα επρεπε), εσυ που σημερα εισαι ο ιδιοκτητης του εχεις την ευθυνη για αυτο. Οχι επειδη το λεω εγω, αλλα επειδη ετσι ειναι.

Και δεν "μιλαω ολοκληρωτικα", λεω για αυτο και μονο αυτο το νομο/περισταση. Αρεσει δεν αρεσει, ετσι ειναι. Για το λεβητα ΔΕΝ ειναι απαραιτητα ετσι γιατι ΔΕΝ το ζηταει ο νομος αυτο.

Το δε επιχειρημα σου "Διαφωνω οτι λες οτι ενα προσωπο χαρακτηριζεται παρανομο χωρις να εχει αποφασιστει κατι τετοιο στο δικαστηριο", μπορω να το χρησιμοποιησω πχ "αφου δεν με ειδες ο τροχονομος ή/και δεν το αποφασισε ο δικαστης, δεν ειμαι παρανομος οταν περναω κοκκινα φαναρια"....Καλο ε?

γ) η ασφαλιστικη θα πει "συναψαμε ασφαλιστικη συμβαση με το κο Ταδε προσφεροντας του καλυψη εναντι τριτων (και οποια αλλη καλυψη), κοστολογωντας την με βαση τον ταδε κινδυνο που θεωρουμε οτι μπορει να επελθει απο ενα BMW 318. Ξαφνικα βλεπουμε οτι το αμαξι ειναι Μ3 στο μοτερ. Θεωρουμε τη συμβαση ακυρη για αυτο το λογο, αντιο."

ειτε γιατι απλα δεν ειναι το μοτερ αυτο που τους ελεγες, τελεία.
ειτε γιατι "το ποιο γρηγορο αυτοκινητο ειναι πιο επικινδυνο, αρα θα τον χρεωναμε περισσοτερο"
ειτε γιατι "κοστολογουμε με βαση τα κυβικα, και δεν ειναι αυτα που μας ελεγε".

ειτε για οτιδηποτε. Το θεμα ειναι οτι θα το πει, και θα γινει αμεσως δεκτο.

edit:ακομα και εδω μεσα υπαρχει περιστατικο με προκληση ατυχηματος απο αυτοκινητο με αδηλωτο Μ3 μοτερ, με μικροζημιες. Για διαβασε που κατεληξε ο λογαριασμος...

(νομιζω στο τοπικ "νομιμες και παρανομες μετατροπες")
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.