Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-07-07, 23:49
Το avatar του χρήστη Stakaman318is
Stakaman318is Ο χρήστης Stakaman318is δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-06-2006
Μηνύματα: 335
Stakaman318is will become famous soon enough
Arrow Πρόβλημα με ωστήρια

Καλησπέρα σας. Πριν από μία εβδομάδα πήγα για σέρβις στο συνεργείο εμπιστοσύνης μου, που πάω εδώ και χρόνια. Το σέρβις περιελάμβανε τα καθιερωμένα. Φίλτρα (λαδιού, βενζίνης, αέρος), λάδια δικά μου (Valvoline Sun-Gard 15W-50), μπουζί (NGK), δύο ιμάντες (a/c και δυναμό) καθώς επίσης υγρά ψυγείου και φρένων. Φεύγοντας από το συνεργείο έκανα περίπου 10 χιλιόμετρα και έφτασα σπίτι μου. Μετά από περίπου 3 ώρες ξαναμπαίνω στο αυτοκίνητο (το οποίο είχε κρυώσει τελείως) και βάζοντάς το μπρος άκουσα ένα περίεγο κροτάλισμα από τον κινητήρα, το οποίο μάλιστα αυξανόταν όταν ανέβαζα τις στροφές (χρησιμοποιώντας την πεταλούδα του γκαζιού). Ξαναπήγα στο συνεργείο και ο μηχανικός μου μου είπε πως αυτός ο ήχος προέρχεται από τα ωστήρια. Μαρσάροντας τον κινητήρα κι εκείνος και κρατώντας τον σταθερά στις 4 και μετά στις 5 χιλιάδες στροφές, ο ήχος σταμάτησε και ο κινητήρας δούλευε μία χαρά.Μου είπε πως υπάρχει μία περίπτωση να είχε βουλώσει κάποια ωπή που στέλνει λάδι στα ωστήρια και γι' αυτό να ''χτυπάγανε''. Μου είπε να το παρατηρήσω και αν το ξανακάνει να του το ξαναπάω. Μου είπε ότι ίσως χρειαστεί να αλλλάξω ωστήρια. Εγώ τρεις τέσσερεις μέρες που το δούλεψα, ξαναάκουσα τον ίδιο θόρυβο ο οποίος άλλες φορές ήταν πιο έντονος και άλλες φορές πιο ήπιος.Ο ήχος σταματάει, χωρίς να μαρσάρω το αυτοκίνητο, όταν ζεσταθεί ο κινητήρας.
Το θέμα είναι ότι:
Α) Δεν είχα καμία απολύτως ένδειξη πριν,
Β) Βάζω πάντα αυτά τα λάδια στον κινητήρα,
Γ) Έχω κάνει μόνο 110.000 χιλιόμετρα
και μου φαίνεται παράξενο γιατί δεν είχα ξαναακούσει ότι παρουσιάζεται κάποιο τέτοιο πρόβλημα. Το αυτοκίνητο είναι Ε36 με κινητήρα Μ42Β18.
Περιμένω συμβουλές σας και αναφορές παρόμοιων προβλημάτων.
__________________

Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο
κι ας είναι η φωτιά του να σε κάψει!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-07-07, 00:00
Το avatar του χρήστη str2004
str2004 Ο χρήστης str2004 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-03-2007
Μηνύματα: 601
str2004 is on a distinguished road
Με ενδιαφερει η οποιαδηποτε απαντηση σας μιας και εχω και εγω τον ιδιο κινητηρα ( πλεον ) ....διχως φυσικα να εχω αυτα τα "φαινομενα" ....Τα λαδια που βαζω εγω ειναι VALVOLINE VR1 10-60 και μπορω να πω πως ο κινητηρας "κελαδαει" στα 108.000 Χλμ που εχει στην δούλεψη του
__________________
Κατι "παιζεται" .... ΕΔΩ.... και ΕΔΩ....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-07-07, 09:09
Το avatar του χρήστη marios daskalakis
marios daskalakis Ο χρήστης marios daskalakis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 21-09-2006
Μηνύματα: 17
marios daskalakis is on a distinguished road
Εγώ έχω αυτόν τον μεταλικό ήχο, σαν να δουλευει πετρελαιοκινητήρας, περίπου 1 στις 15 εκινήσεις, τώρα με τη ζέστη ακόμη πιο συχνά. Το αυτοκίνητο είναι ενα Ε90 330i με 8000 χλμ. Οταν επικοινώνησα με την αντιπροσωπεία, κάνανε σα να μη είχαν ξαναακούσει τέτοιο πρόβλημα και μου ήπαν να το αφήσω μέσα για να το ακούσουν. Το θέμα είναι πόσο να το αφήσω μέσα τη στιγμή που δεν το κάνει πάντα. Μία αναζήτηση στο διαδίκτυο μου έδειξε ότι είναι πολύ συχνό στα 3 άρια και ότι δεν είναι πρόβλημα αλλά "ιδιαιτερότητα". Από τη στιγμή που δε μου δημιουργεί κάποιο πρόβλημα λειτουργικό, και το μόνο που θίγεται είναι ο εγωισμός μου, αφού το αμάξι κάνει σα χαρχάλι μέχρι να ζεσταθεί, είπα να το αντέξω.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-07-07, 09:30
Το avatar του χρήστη matrixlord
matrixlord Ο χρήστης matrixlord δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-04-2007
Μηνύματα: 350
matrixlord is an unknown quantity at this point
Αυτό το πρόβλημα το έχει βγάλει σε ένα φίλο μου με μ40. Δυσκολεύεται να περάσει τις 4.000 στροφές. Βέβαια αυτός έχει κάνει και 230.000 χιλ. Ωστήρια και εκκεντροφόρος(όχι απο την Ελλάδα εννοείται) πάει 300ε, το θέμα είναι οτι εσύ έχεις 2 εκκ. και τα διπλά ωστήρια. Και άλλα 200 τα φτιαχτηκά. Πάμε στα 500ε. Αν μαζί με αυτά αλλάξεις φλάντζα, κάνεις γυάλισμα και αλλάξεις ελατήρια στα πιστόνια. Έχεις ένα καινούριο κινητήρα. Με κανα 1000ρικο. Βέβαια παίρνεις μ44 σε καλή κατάσταση με 1500!
__________________
Μην ξεχάσουν αυτοί που έχουν μπροστοκίνητο να τραβήξουν χειρόφρενο όταν θέλουν να κάνουν Drift!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-07-07, 11:10
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
ΔΕΝ ειναι τα ωστηρια. Πρωτον, το Μ40 ειναι το μονο μοτερ που ειχε τετοιο θεμα και οχι απο τα ωστηρια αλλα απο τα κοκκορακια γιατι βουλωνε το σωληνακι του λαδιου ευκολα. Οποιος το καθαριζε τακτικα δεν ειχε ποτε θεμα. Τα Μ42/Μ44 δεν υπαρχει περιπτωση να χτυπησουν ωστηρια πρωτα, πρωτα θα σου κανει τους εκκεντροφορους 'να'. Δευτερον, τα ωστηρια δεν χτυπανε οποτε γουσταρουν αμα φαγωθουν, χτυπανε ΠΑΝΤΑ. Τριτον, τα ωστηρια παιρνουν μια φορα λαδι, ΠΡΙΝ τα βαλεις στο μοτερ οταν τα αφηνεις ενα βραδυ μεσα σε λαδι. ΔΕΝ θα παρουν λαδι ΠΟΤΕ μεσα τους οσο ειναι μεσα στον κινητηρα και σιγουρα δεν χανουν αυτο που εχουν. Και να μην πηγαινει λαδι σε αυτα, πρωτα θα διαλυσουν εκκεντροφοροι και τα κοκκορακια και οι πατουρες των ωστηριων και μετα τα ωστηρια.

Κατα πασα πιθανοτητα ειναι ειτε καποιο βουλωμενο σωληνακι λαδιου η το λαδι που εβαλες ειναι χοντρο. Εγω πονταρω στο δευτερο, 15-50 λαδι μου φαινεται πολυ χοντρο και μαλιστα με το ιξωδες των Sun Guard, 5-40 βαζω εγω που εχω και συμπιεση στον Θεο. Βαλε ενα 10-40 motul 6100-8100 η ενα Castrol GTX και θα δουμε αν το κανει ακομα. Βεβαια μπορει το is να θελει 15-50, δεν ξερω, αλλα πολυ χοντρο το βρισκω εγω.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-07-07, 12:38
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από marios daskalakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ έχω αυτόν τον μεταλικό ήχο, σαν να δουλευει πετρελαιοκινητήρας, περίπου 1 στις 15 εκινήσεις, τώρα με τη ζέστη ακόμη πιο συχνά. Το αυτοκίνητο είναι ενα Ε90 330i με 8000 χλμ. Οταν επικοινώνησα με την αντιπροσωπεία, κάνανε σα να μη είχαν ξαναακούσει τέτοιο πρόβλημα και μου ήπαν να το αφήσω μέσα για να το ακούσουν. Το θέμα είναι πόσο να το αφήσω μέσα τη στιγμή που δεν το κάνει πάντα. Μία αναζήτηση στο διαδίκτυο μου έδειξε ότι είναι πολύ συχνό στα 3 άρια και ότι δεν είναι πρόβλημα αλλά "ιδιαιτερότητα". Από τη στιγμή που δε μου δημιουργεί κάποιο πρόβλημα λειτουργικό, και το μόνο που θίγεται είναι ο εγωισμός μου, αφού το αμάξι κάνει σα χαρχάλι μέχρι να ζεσταθεί, είπα να το αντέξω.

Φίλε Μάριε έχεις Ε90 330 (άρα Valvetronic)
Αυτά που λένε για Μ40 κινητήρες δεν έχουν εφαρμογή σε αυτό το μοτέρ.


Επειδή είχα και εγώ (με 2λιτρο Valvetronic) ένα τέτοιο φαινόμενο σε κρύες εκκινήσεις, το έψαξα και τελικά είναι ένα δοχείο ανακύκλωσης που κροταλίζει γιατί στο κρύο ρουφάει από εκεί αέρα στην αρχή μέχρι να ζεσταθεί(Ετσι μου είπαν σε αντιπροσωπεία πριν μερικούς μήνες, και όντως από εκεί ακούγεται ο θόρυβος)

Και επειδή γίνετε χαμός στο φόρουμ με το συγκεκριμένο σύστημα λειτουργίας εισαγωγής και εκκεντροφόρων (Valvetronic) μην αρχίσουν πάλι μερικοί με τα ''βλαβητρονικ''... Είναι συγκεκριμένος τρόπος λειτουργίας και χρήσης στη ΚΡΥΑ εκκίνηση.

Πρέπει να το ανέχεσαι στη κρύα εκκίνηση και μετά θα απολαμβάνεις τις χάρες του υπέροχου μοτέρ σου!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-07-07, 12:56
Το avatar του χρήστη stefos
stefos Ο χρήστης stefos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-01-2006
Μηνύματα: 715
stefos will become famous soon enoughstefos will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή είχα και εγώ (με 2λιτρο Valvetronic) ....
Είχες?? Θες να μοιραστείς κάτι μαζί μας Δημήτρη???
__________________

Μεγάλωσα αλλά δεν έγινα 330....
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 16-07-07, 13:01
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stefos Εμφάνιση μηνυμάτων
Είχες?? Θες να μοιραστείς κάτι μαζί μας Δημήτρη???

χιχι
εεε...ακόμα το έχω!! εκ παραδρομής το ''είχα''
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 16-07-07, 13:05
Το avatar του χρήστη stefos
stefos Ο χρήστης stefos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-01-2006
Μηνύματα: 715
stefos will become famous soon enoughstefos will become famous soon enough
Α! Είπα και εγώ....
__________________

Μεγάλωσα αλλά δεν έγινα 330....
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 16-07-07, 13:22
Το avatar του χρήστη marios daskalakis
marios daskalakis Ο χρήστης marios daskalakis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 21-09-2006
Μηνύματα: 17
marios daskalakis is on a distinguished road
Ευχαριστώ πολύ Dim 77 για την πληροφόρηση. Ιδιο θόρυβο έχω διαβάσει ότι κάνει και το Μ5 κρύο, αληθεύει;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:56.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.