Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-03-08, 00:53
Το avatar του χρήστη taou
taou Ο χρήστης taou δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-01-2008
Μηνύματα: 200
taou is on a distinguished road
Αισθητήρας λάμδα E46

Καλησπέρα παιδιά, όπως έγραψα σε άλλο τόπικ, την προηγούμενη Παρασκευή άναψε το λαμπάκι του κινητήρα. Πήγα στο διαγνωστικό και ο τύπος μου είπε ότι "έσβησε τώρα, αλλά κατά πάσα πιθανότητα θα ανάψει πάλι γιατί έχει πρόβλημα ο αισθητήρας λάμδα" επίσης μου είπε να πάω να καθαρίσω το τεπόζιτο της βενζίνης γιατί έχει νερό μέσα κ διάφορα άλλα σκουπιδάκια.

Και ρωτάω γιατί εγώ που είμαι τελείως άσχετος. Αυτός ο αισθητήρας τι ακριβώς κάνει; Κόστος ξέρει κανείς (δε ρώτησα ο βλάκας).
__________________
Ή τραβιέσε όταν πρέπει ή τραβιέσε μια ζωή

Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-03-08, 01:15
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Ασε το ντεποζιτο ησυχο...

Το αισθητηρας λ (oxygen sensor) ειναι στην εξατμιση, συνηθως πριν τον καταλυτη αλλα τα νεα αμαξια εχουν και μετα. Μετραει το ποσο οξυγονου που εξερχεται απο την εξατμιση και ετσι υπολογιζει το μιγμα. Πολυ οξυγονο-φτωχα μιγματα. Λιγο οξυγονο-πλουσια μιγματα.

Αυτο επισης σημαινει οτι για να φτασει σκουπιδακι απο την εξατμιση στον λ πρεπει να περασει απο ολο το συστημα διανομης καυσιμου, απο το φιλτρο βενζινης και τα μπεκ για παραδειγμα, να ψεκαστει μεσα στον θαλαμο καυσης, να φαει καμια 20αρια αναφλεξεις και μετα να φυγει απο την εξατμιση. Αυτο απλως δεν γινεται. Το νερο επισης δεν του κανει τιποτα απολυτως.


Δεν ειναι και τραγικο προβλημα. Και να μην δουλευει ο εγκεφαλος θα παρει μια μεση τιμη και θα δουλεψει. Μπορεις μαλλον να το κρατησεις λιγο ετσι. Απλα πιθανον η καταναλωση σου να παει πανω αποτομα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη God : 01-03-08 στις 01:25
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-03-08, 01:15
Το avatar του χρήστη taou
taou Ο χρήστης taou δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-01-2008
Μηνύματα: 200
taou is on a distinguished road
Και επίσης αν ξέρει κανείς αν πρέπει να τον αλλάξω άμεσα, η μπορώ να αντέξω μέχρι το Πάσχα (που πέφτει και το δώρο)
__________________
Ή τραβιέσε όταν πρέπει ή τραβιέσε μια ζωή

Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-03-08, 06:59
Το avatar του χρήστη stelmaniac
stelmaniac Ο χρήστης stelmaniac δεν είναι συνδεδεμένος
Μίλαν-Κούντερα 3-0
 
Εγγραφή: 19-03-2007
Μηνύματα: 3.479
stelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud of
Παντως αν τελικα αλλαξεις λ, υπαρχουν αφτερ μαρκετ πολυ καλοι και σε καλες τιμες καθως ο μαμα απ οσο ξερω ψιλοτσουζει.
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
μετατροπές με ΛΙΓΟΤΕΡΗ ιπποδύναμη κάνει μόνο η alpina
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-03-08, 08:04
Το avatar του χρήστη zaharias
zaharias Ο χρήστης zaharias δεν είναι συνδεδεμένος
... is dreaming of a CSL
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Μηνύματα: 4.302
zaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Παντως αν τελικα αλλαξεις λ, υπαρχουν αφτερ μαρκετ πολυ καλοι και σε καλες τιμες καθως ο μαμα απ οσο ξερω ψιλοτσουζει.
Μπραβο βρε stel...Aυτο ηθελα να του πω και εγω...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-03-08, 09:25
Το avatar του χρήστη taou
taou Ο χρήστης taou δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-01-2008
Μηνύματα: 200
taou is on a distinguished road
Έχετε να μου προτείνεται τίποτα (τιμες, που μπορώ να το βρώ κλπ); Έστω και με pm.
__________________
Ή τραβιέσε όταν πρέπει ή τραβιέσε μια ζωή

Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 01-03-08, 11:35
deepblue Ο χρήστης deepblue δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 19-03-2007
Μηνύματα: 1.605
deepblue has a spectacular aura aboutdeepblue has a spectacular aura aboutdeepblue has a spectacular aura about
Υπαρχουν 2 αισθητηρες Λ πριν τουν καταλυτες αλλα και μετα του καταλυτες.
οι αισθητηρες αν παρεις μαμα κανουν γυρω στα 250 ο ενας !!
Ομως...μπορεις να βρεις BOSH που ουτως η αλλοιως φοραει η μαμα και να τους αγορασεις οχι απο BMW και κανουν γυρω στα 105 ευρω χοντρικα τουλαχιστον οι 2 πριν τους καταλυτες η να τους βρεις μεταχειρισμενους ακομα και 60 ευρω το ζευγαρι που ομως πιθανον να μη ξερεις τι αγοραζεις !!
Υπαρχει καποιος που λεγετε ΒΕΡΒΙΛΗΣ στον Κολωνο και εχει αλλα θελει να εχεις κωδικους.
Στελιο εσυ πιον ξερεις?
καλο ειναι να μαθαινουμε !!!!
Θα σου προτεινα να τους αλλαξεις και να μη περιμενεις μια και θα εχεις πιο μεγαλη καταναλωση αλλα και πεσμενη αποδοση του κινητηρα μια και τα μειγματα πιθανον να ειναι φτωχα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 01-03-08, 13:41
Το avatar του χρήστη taou
taou Ο χρήστης taou δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-01-2008
Μηνύματα: 200
taou is on a distinguished road
ΑΑΑ!!!! Δεν είναι ένας...
Ερώτηση γιατί είμαι και λίγο βλάκας. Είναι ένας πριν τον καταλύτη και ένας μετά;

Δηλαδή είναι σαν τα μπουζί που είχα αλλάξει, ίδια μάρκα αλλά έχει το σηματάκι της BMW πάνω και τα βαράνε στο κεφάλι...
__________________
Ή τραβιέσε όταν πρέπει ή τραβιέσε μια ζωή

Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 01-03-08, 14:36
BILL007 Ο χρήστης BILL007 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-12-2006
Μηνύματα: 3.956
BILL007 is a jewel in the roughBILL007 is a jewel in the roughBILL007 is a jewel in the rough
Yπάρχει τρόπος μέσω του διαγνωστικού να δούμε αν ο λάμδα είναι καλά ή υπολειτουργει???Το λέω γιατί εμένα μου ανέβηκε η κατανάλωση απο το που8ενά!!!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 01-03-08, 15:24
Το avatar του χρήστη taou
taou Ο χρήστης taou δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-01-2008
Μηνύματα: 200
taou is on a distinguished road
Εμένα μου άναψε το λαμπάκι του κινητήρα και όταν το πήγα στο διαγνωστικό μου είπε οτι είναι ο αισθητήρας Λ
__________________
Ή τραβιέσε όταν πρέπει ή τραβιέσε μια ζωή

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.