Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 01-03-08, 15:40
Το avatar του χρήστη stelmaniac
stelmaniac Ο χρήστης stelmaniac δεν είναι συνδεδεμένος
Μίλαν-Κούντερα 3-0
 
Εγγραφή: 19-03-2007
Μηνύματα: 3.479
stelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BILL007 Εμφάνιση μηνυμάτων
Yπάρχει τρόπος μέσω του διαγνωστικού να δούμε αν ο λάμδα είναι καλά ή υπολειτουργει???Το λέω γιατί εμένα μου ανέβηκε η κατανάλωση απο το που8ενά!!!
Η καταναλωση δεν ανεβαινει απ το πουθενα, μαλλον βαρυνε το δεξι σου ποδι χεχε!!

Παντως οτι ισχυει για τον λ ισχυει και για τα περισσοτερα ηλεκτρολογικα. Δηλαδη αν αγορασεις το ανταλλακτικο απο την εταιρια που το προμηθευει στη Μπεμβε και οχι απο τη Μπεμβε, θα εχει σχεδον τα μισα χρηματα..
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
μετατροπές με ΛΙΓΟΤΕΡΗ ιπποδύναμη κάνει μόνο η alpina
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 01-03-08, 17:51
BILL007 Ο χρήστης BILL007 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-12-2006
Μηνύματα: 3.956
BILL007 is a jewel in the roughBILL007 is a jewel in the roughBILL007 is a jewel in the rough
χαχαχαχαχχχαχαχαχααχχχα!!!!!Όχι και τόσο...είπαμε...χαχααχα!!!Κάτι δεν παίζει καλά και έχει ανέβει...κανα Λάμδα αισθάνομαι...Θα παω στο συνεργειο soon και θα μάθω τι παίζει...χιχιχι!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 01-03-08, 18:30
Το avatar του χρήστη extremegsrr
extremegsrr Ο χρήστης extremegsrr δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-11-2007
Μηνύματα: 149
extremegsrr is on a distinguished road
????????????

Φιλε μου εγω ειχα παει πριν απο ενα μηνα στην μπεμβε γιατι μου εκανε κατι
σκαμπανεβασματα η βελονα στο στροφομετρο το βαλαμε στο διαγνοστικο
και μου ειπανε οτι εχει ζημια ο λ!!Πηρε ενας μαστορας το αυτοκινητο για να το
ανοιξει λιγο μηπως φθιαξει αλλα τιποτα μου λεει θα τον κανουμε παραγγελια
λεω ποσο εχει μου λεει 250 ευρω.Ασχετος κι εγω του λεω να κανει την παραγγελια
και του δινω 100 ευρω προταταβολη.Φευγω λεω ας ανοιξω λιγο το αυτοκινητο
να δω μηπως στροσει λιγο και παταω 240 Αυτο ητανε!!!Το αυτοκινητο ειναι μια χαρα
τωρα και ο λ ειναι στην μπεμβε και περιμενει!Αλλα και προκαταβολη
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 01-03-08, 20:54
Το avatar του χρήστη taou
taou Ο χρήστης taou δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-01-2008
Μηνύματα: 200
taou is on a distinguished road
Κι εγώ το τελίκοσα προχθές που πήγα μια βόλτα στην Καβάλα, αλλά τίποτα... Λες άμα πιάσει κι εμένα 240 να σβήσει;
__________________
Ή τραβιέσε όταν πρέπει ή τραβιέσε μια ζωή

Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 02-03-08, 00:56
SUPERCHARGER Ο χρήστης SUPERCHARGER δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-08-2006
Μηνύματα: 841
SUPERCHARGER will become famous soon enoughSUPERCHARGER will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Παντως αν τελικα αλλαξεις λ, υπαρχουν αφτερ μαρκετ πολυ καλοι και σε καλες τιμες καθως ο μαμα απ οσο ξερω ψιλοτσουζει.
Αυτο σε Ε46 και γενικα σε αυτοκινητα κατασκευης μετα το 2002, ουτε να το σκεφτεστε, ουτε να το διανοηθητε !!!

Το να σας εξηγησω το γιατι ειναι λιγο δυσκολο σε ενα post και θα μας παρει σελιδες.
Απλα μην το κανετε ποτε.

Η μονη λυση εκτος BMW ειναι να διαβασεις τον κωδικο πανω στον αισθητηρα (στο μεταλικο του κομματι) και να πας να τον ζητησεις στην BOSCH με αυτον τον κωδικο ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΣ οτι ειναι για BMW για να εχει την σωστη φυσα.

Προσοχη μονο στο ποιον αισθητηρα θα κοιταξεις. Τα τετρακυλινδρα εχουν 2 και τα εξακυλινδρα 4.

Σε καθε περιπτωση, θελεις τον αισθητηρα που ειναι αναμεσα στο χταποδι και τον καταλυτη.
Αυτος μετραει μειγματα και μονο.


Ο αισθητηρας μετα τον καταλυτη, εχει αλλη αναλυση (πολυ μικροτερη), δεν παιζει κανενα ρολο στην ρυθμιση του καυσιμου και η μονη του δουλεια ειναι να ελεγχει το αν δουλευει ο καταλυτης. Ακομα και να χαλασει, θα αναψει το λαμπακι αλλα ουτε η αποδοση του κινητηρα αλλαζει, ουτε η καταναλωση.


Τελος, πριν αλλαξεις τον αισθητηρα λαμδα, καλο ειναι να ελεγξεις και τον μετρητη αερα (air flow meter).
8 στις 10 φορες που αναβει το λαμπακι του λαμδα, φταιει απλα ενας βρομικος μετρητης αερα και οχι ο λαμδα.

Εγω θα προτεινα το εξης (αν πιανουν τα χερια σου):

Με κρυο κινητηρα, βγαλε το μετρητη αερα (να τον κρατας στο χερι).
Παρε ενα σπρει καθαρισμου injection και ριξε μπολικο ΠΑΝΤΟΥ, ακομα και πανω στα νηματα.
ΠΡΟΣΟΧΗ. Ψεκαζουμε απο αποσταση 15-20 ποντους, δεν ακουμπαμε με το χερι αλλα ΟΥΤΕ με εργαλειο ΤΙΠΟΤΑ μεσα και ΔΕΝ το σκουπιζουμε.
Απλα αστο πανω σε ενα καθαρο πανι να στεγνωσει μονο του (5-10 λεπτα).


Βαλτα ολα στη θεση τους κανονικα, σφηξε ολα τα κολαρα και τους κολιεδες και βαλε μπροστα.

Αν το προβλημα εχει προκυψει απο τον μετρητη αερα, το λαμπακι πρεπει να σβησει.....
__________________
Τα αλογα δεν ειναι στραγαλια...............

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SUPERCHARGER : 02-03-08 στις 00:59
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 02-03-08, 01:07
SUPERCHARGER Ο χρήστης SUPERCHARGER δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-08-2006
Μηνύματα: 841
SUPERCHARGER will become famous soon enoughSUPERCHARGER will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από taou Εμφάνιση μηνυμάτων
επίσης μου είπε να πάω να καθαρίσω το τεπόζιτο της βενζίνης γιατί έχει νερό μέσα κ διάφορα άλλα σκουπιδάκια.
Να του πεις να παει να καθαρισει τα αυτια του και τα ματια του ο γυφτος που δεν του κοβει πριν πει την μαλακι@ του να σκεφτει την διαδρομη που κανει το καυσιμο απο το ντεποζιτο μεχρι να γινει καυσαεριο και να φτασει στο λαμδα.

Να ελεγε "καθαρισε τα μπεκ" να το καταλαβω γιατι μπορει να εχουν πιασει λιγο "καρβουνακι".

Οσο για το νερο......... Για να φταιει αυτο, πρεπει να εχεις τουλαχιστον 10 λιτρα νερο μεσα.
Αλλα και παλι μην κανεις τιποτα.... Καποια στιγμη μεχρι το επομενο γεμισμα, θα πρεπει να το εχεις "καψει"........
Τα Turbo δηλαδη με τον water injection τι θα επρεπε να κανουν? να αναβει ολο το ταμπλο σαν χριστουγενιατικο δεντρο?????..........

Τι αλλο θα ακουσω θεε μου.....
__________________
Τα αλογα δεν ειναι στραγαλια...............
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 02-03-08, 15:18
Το avatar του χρήστη taou
taou Ο χρήστης taou δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-01-2008
Μηνύματα: 200
taou is on a distinguished road
Να σου πω ακριβώς, τον διάλογο:
- Φίλε τώρα έσβησε αλλά μάλλον θα ξαναανάψει γιατί μάλλον έχει πρόβλημα ο αισθητήρας λάμδα
- Πάλι; Τον έχω αλλάξει κι άλλη φορά
- Τώρα τελευταία, άφησες την βενζίνη να πάει χαμηλα; Με αναμένο λαμπάκι;
- Ναι, στο προηγούμενο γέμισμα
- Αυτό φταίει, από τα χρόνια, μαζεύει νερό και σκουπιδάκια.

Αυτά μου είπε ο τύπος
__________________
Ή τραβιέσε όταν πρέπει ή τραβιέσε μια ζωή

Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 02-03-08, 16:49
Το avatar του χρήστη stelmaniac
stelmaniac Ο χρήστης stelmaniac δεν είναι συνδεδεμένος
Μίλαν-Κούντερα 3-0
 
Εγγραφή: 19-03-2007
Μηνύματα: 3.479
stelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από SUPERCHARGER Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο σε Ε46 και γενικα σε αυτοκινητα κατασκευης μετα το 2002, ουτε να το σκεφτεστε, ουτε να το διανοηθητε !!!

Το να σας εξηγησω το γιατι ειναι λιγο δυσκολο σε ενα post και θα μας παρει σελιδες.
Απλα μην το κανετε ποτε.

Η μονη λυση εκτος BMW ειναι να διαβασεις τον κωδικο πανω στον αισθητηρα (στο μεταλικο του κομματι) και να πας να τον ζητησεις στην BOSCH με αυτον τον κωδικο ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΣ οτι ειναι για BMW για να εχει την σωστη φυσα.

Προσοχη μονο στο ποιον αισθητηρα θα κοιταξεις. Τα τετρακυλινδρα εχουν 2 και τα εξακυλινδρα 4.

Σε καθε περιπτωση, θελεις τον αισθητηρα που ειναι αναμεσα στο χταποδι και τον καταλυτη.
Αυτος μετραει μειγματα και μονο.


Ο αισθητηρας μετα τον καταλυτη, εχει αλλη αναλυση (πολυ μικροτερη), δεν παιζει κανενα ρολο στην ρυθμιση του καυσιμου και η μονη του δουλεια ειναι να ελεγχει το αν δουλευει ο καταλυτης. Ακομα και να χαλασει, θα αναψει το λαμπακι αλλα ουτε η αποδοση του κινητηρα αλλαζει, ουτε η καταναλωση.


Τελος, πριν αλλαξεις τον αισθητηρα λαμδα, καλο ειναι να ελεγξεις και τον μετρητη αερα (air flow meter).
8 στις 10 φορες που αναβει το λαμπακι του λαμδα, φταιει απλα ενας βρομικος μετρητης αερα και οχι ο λαμδα.

Εγω θα προτεινα το εξης (αν πιανουν τα χερια σου):

Με κρυο κινητηρα, βγαλε το μετρητη αερα (να τον κρατας στο χερι).
Παρε ενα σπρει καθαρισμου injection και ριξε μπολικο ΠΑΝΤΟΥ, ακομα και πανω στα νηματα.
ΠΡΟΣΟΧΗ. Ψεκαζουμε απο αποσταση 15-20 ποντους, δεν ακουμπαμε με το χερι αλλα ΟΥΤΕ με εργαλειο ΤΙΠΟΤΑ μεσα και ΔΕΝ το σκουπιζουμε.
Απλα αστο πανω σε ενα καθαρο πανι να στεγνωσει μονο του (5-10 λεπτα).


Βαλτα ολα στη θεση τους κανονικα, σφηξε ολα τα κολαρα και τους κολιεδες και βαλε μπροστα.

Αν το προβλημα εχει προκυψει απο τον μετρητη αερα, το λαμπακι πρεπει να σβησει.....
Το εγραψα και σε αλλο ποστ...

Αντι να αγορασουμε το ανταλλακτικο απο τη Μπεμβε,το αγοραζουμε απο την εταιρια που το προμηθευει στη Μπεμβε.Ειναι το ΙΔΙΟ και εχει τα μισα χρηματα...
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
μετατροπές με ΛΙΓΟΤΕΡΗ ιπποδύναμη κάνει μόνο η alpina
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 02-03-08, 17:36
Το avatar του χρήστη taou
taou Ο χρήστης taou δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-01-2008
Μηνύματα: 200
taou is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Το εγραψα και σε αλλο ποστ...

Αντι να αγορασουμε το ανταλλακτικο απο τη Μπεμβε,το αγοραζουμε απο την εταιρια που το προμηθευει στη Μπεμβε.Ειναι το ΙΔΙΟ και εχει τα μισα χρηματα...
Ε ναι, λογικό, βγάζεις τον παλιό και τον πας στην BOSCH και σου δίνει ένα ίδιο...
__________________
Ή τραβιέσε όταν πρέπει ή τραβιέσε μια ζωή

Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 02-03-08, 18:05
Το avatar του χρήστη taou
taou Ο χρήστης taou δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-01-2008
Μηνύματα: 200
taou is on a distinguished road
Αυτό εδώ είναι παιδιά;

http://bmwfans.info/original/E46/com...ill-18_0643/#0
__________________
Ή τραβιέσε όταν πρέπει ή τραβιέσε μια ζωή

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:46.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.