Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-02-09, 21:51
bmw330vasilis Ο χρήστης bmw330vasilis δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 01-10-2007
Μηνύματα: 2.452
bmw330vasilis is just really nicebmw330vasilis is just really nicebmw330vasilis is just really nicebmw330vasilis is just really nicebmw330vasilis is just really nice
Exclamation Μετατροπή Ε46 2.0 Valvetronic 143hp σε 330ci 231hp+chip tuning

Σας καταθετω λοιπον την εμπειρια μου που ειναι μοναδικη..!
Ξεκινωντας λοιπον απο την αρχη.... εδω και 1,5 με 2 μηνες και εχοντας το απαραιτητο budget για την μεταμορφωση του αυτοκινητου μου, ξεκινησα να ψαχνω τον ΚΑΛΥΤΕΡΟ απο γνωστους και αγνωστους για να εμπιστευτω την μοναδικη μου τετρατροχη αγαπη!
Απευθυνθηκα σε ειδημονες του ειδους.... εψαχνα απο φιλους και απο γνωστους.... Παπαδοπουλος.... ΑΛΛΑ και το τονιζω..... ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟ ΓΕΩΡΓΙΟ και οχι Σαββα!!

Αφου λοιπον ο φιλος Τελης απο Χαλκιδα με εφερε σε επικοινωνια με τον Γιωργο...... εκλεισα το εξης πακετο:
  • 330 μοτερ μεσα απο BMW Γερμανιας με τα χαρτια του και 21700 χλμ.......... ναι κυριοι μονο τοσα! και.........
  • σασμαν 5αρι που μετα απο πολλη συζητηση στο τι ακριβως ζηταω απο το αμαξι μου κατεληξα σ αυτο.....
  • διαφορικο με βημα 3,07 που ειναι οτι καλυτερο σ οτι αφορα το συγκεκριμενο μοτερ...... απο λεγομενα ειδημονων......
  • πισω αξονα κουτα.........
  • φρενα απο 330 μπρος πισω με τακακια κουτα ολοκαινουργια και δισκους χωρις καθολου νυχι, σχεδον αχρησιμοποιητους......
  • δισκο-πλατω κουτα καινουργια.....
  • φιλτρο και φιλτρο καμπινας ανθρακα κουτα..........
  • εξατμιση με 0 χιλιομετρα που χρειαστηκε ενα σκουπισμα με αλοιφη για να φυγει η υγρασια απο πανω.........
  • εγκεφαλο κουτα απο 330............
  • ψαλιδια και αντιστρεπτικη,
  • πλεξουδες κλπ απο 330,
  • ημιαξονια και οτι αλλο που ολα αλλαχτηκαν απο 330.... και
  • χαρτογραφηση εγκεφαλου συν 20hp...... που δεν δυναμομετρηθηκε λογω ελλειψης χρονου.
Ολα αυτα λοιπον, δεν νομιζω να ξεχασα κατι μου κοστισαν 6500 ευροπουλακια + το μοτερ μου!

Ο χρονος ξηλωματος-ραψιματος ειναι: Δευτερα 2/2 εναρξη 10 το πρωι μεχρι 4:45 ξημερωματα Τριτης... ναι κυριοι σερι και Τριτη 3/2 εναρξη 10 το πρωι μεχρι 12:10 το βραδυ οπου πηρα τον δρομο της επιστροφης

Επειδη ο χρονος μου λογω δουλειας ηταν πολυ πιεσμενος... μου εγινε και αυτη η εξυπηρετηση μετα απο συννενοηση παντα. Τα παιδια ξεπερασαν κατ εμε τον εαυτο τους, πολεμωντας τον χρονο χωρις να στερηθω την ποιοτητα την οποια παρακολουθουσα διαρκως.... σχολαστικοι και προσεκτικοι.... δεν αφαιρεθηκε προφυλακτηρας, φωτα και τιποτα απο μπροστα που αλλοι μου ελεγαν οτι δεν γινοταν αλλιως και επρεπε να ξηλωθουν ολα...

Ας επιστρεψουμε ομως στο προκειμενο............ 12:10 ξημερωματα Τεταρτης ξεκινησα με το τερατακι μου πλεον να γυρισω στην Αθηνα... Οι πρωτες εντυπωσεις συγκινητικες..... χαιδευα το γκαζι και ανεβαζε σαν τρελο.......... ωστοσο δεν μπορουσα να το απολαυσω φοβουμενος μην μεινω απο βενζινη γιατι απο την χαρα μου ειδα τον δεικτη οταν κοντευα στα διοδια των Μαλγαρων.....
Αφου επιτελους φουλαρα... ηρθε η πρωτη στιγμη που περιμενα 5 κοντα χρονια...... ενα γουργουρητο που οι εχοντες 3λιτρο γνωριζετε και ενα ανεβασμα ανευ προηγουμενου......... Για περιπου 10χλμ ειχα αλλαξει 3 pampers!!!! Το κατουρημα κοπηκε αμεσως μετα μεχρι τον Βολο, ναι κυριοι τον Βολο γιατι η ομιχλη που συναντησα ηταν ανευ προηγουμενου. Πανω απο 100 με τιποτα και αυτα με μεγαλη επιφυλαξη...... Ξεκινησα και γω να παιζω χαμηλα..... τα 60-100 τα 40-80 τα 30-100.... για πλακα.... να σου παλι τα pampers στο προσκηνιο!! Και επιτελους χεστηκα και συγχωρηστε μου τη λεξη απο την χαρα μου μολις περασα τον Βολο και την ομιχλη. Το εργαλειο μοναδικο σε ηχο και συμπεριφορα... το στησιμο μπροστα ακομα καλυτερο λογω βαρους του 6κυλινδρου.... το ανεβασμα τρελο........ απο 120 στα 200 για χαβαλε.... απο 140-180 με ενα τσιμπημα και προσπεραση σε νταλικες σε κομματια λιγο πριν την Λαρισα,σαν σταματημενες...... Τι να λεω... τι να λεω..... δεν περιγραφεται με λογια το συναισθημα που μου εδινε πλεον το αυτοκινητο μου!!!! Αλλο αμαξι....... Τελικη το πηγα 2 φορες 250 κοντερισια.... αλλα παιδια φοβομουν λογω νυκτας και δεν το πιεσα αλλο... πιστευω οτι κοντερισια πηγαινε και αλλο αλλα οι ευθειες τελειωναν αμεσως. Για αυτο περιοριστηκα να παιζω στα 140 με 210 που ηταν αυτο και που ζητουσα! Η αποκριση στις επιθυμιες μου πλεον ειναι επαρκεις. Δεν μπορω να πω αν και ποσο καλυτερα πηγαινει με το προγραμμα.... ωστοσο το αμαξι μου δεν παλευεται!!!

Το ταξιδι μου ηταν τοσο ανετο και ξεκουραστο που βλεποντας απο το gps τα εναπομεινοντα χλμ για το σπιτι μου, στεναχωριομουν που δεν ειχα και αλλη δρομο.... αφου σκεφτηκα να γυρισω Λαρισα και να το ξανακανω....χαχαχαχα!!!!
Φτανοντας στο γκαραζ του σπιτιου μου... απολυτα ευτυχισμενος εκανα ενα τσιγαρακι ακουγωντας το να κελεηδαει...... και μετα ξεραθηκα!!!!!!!!
Σημερα λοιπον το απογευμα... δεν αντεξα... το ξαναβγαλα να δω πως παει... γιατι αλλο εθνικη και αλλο σταματα ξεκινα εδω!! Τα pampers ξαναρθαν στο προσκηνιο οταν βγαζοντας τα ηλεκτρονικα συστηματα δεν προλαβαινα να μαζεψω τον κωλο του!!! Γουαου.... τι αλλο να θελει κανεις!!! Βαζω οn τα συστηματακια μου παλι και γυριζω στην καθημερινοτητα μου να σας αναφερω τα καθεκαστα και να ξαναγινω ενας ησυχος οικογενειαρχης.... μεχρι να ξαναρθει η στιγμη να ξαναβγαλω την μπεμπαρα μου βολτα!!!!

Αυτα φιλοι μου.... sorry αν κουρασα, αλλα θελω να χαρειται οχι μονο μαζι μου αλλα και εγω χαιρομαι για την επαφη που ειχα στην Σαλονικα και νομιζω οτι κατι θα βγαλει το φορουμ μας απ αυτο!!

φιλικα
Βασιλης


Υ.Γ.
Στην εκθεση δεν ειχα ποτε καλους βαθμους...χαχαχα
Οτι χρειαστειτε στην διαθεση σας!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Fairytale : 05-02-09 στις 11:52 Αιτία: συγχώνευση 2 ίδιων thread
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-02-09, 21:57
bmw330vasilis Ο χρήστης bmw330vasilis δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 01-10-2007
Μηνύματα: 2.452
bmw330vasilis is just really nicebmw330vasilis is just really nicebmw330vasilis is just really nicebmw330vasilis is just really nicebmw330vasilis is just really nice
ααααα......mod...καλο θα ταν να μπει το post μου αυτο αν συμφωνειτε και σεις....στα projects για να το βρισκουν οι νεοτεροι και μην ψαχνουν μια ωρα....το λεω γιατι δεχτηκα αρκετα μαιλ και πμ
thanks
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-02-09, 21:58
Thronos Ο χρήστης Thronos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 28-05-2007
Μηνύματα: 673
Thronos will become famous soon enoughThronos will become famous soon enough
Μπραβο Βασιλη ποτε θα σε παω μια κοντρα τωρα? Επρεπε να βαλεις και μασπιε και πισω προφυλακτηρα να κατεβεις κομπλε.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-02-09, 22:01
bmw330vasilis Ο χρήστης bmw330vasilis δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 01-10-2007
Μηνύματα: 2.452
bmw330vasilis is just really nicebmw330vasilis is just really nicebmw330vasilis is just really nicebmw330vasilis is just really nicebmw330vasilis is just really nice
σιγα σιγα......φραγκο δεν μου εμεινε...απλα του παρηγγειλα και τους καθρεπτες Μ3....τιμη 590 ολοκαινουργιοι!!!!!!



Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Thronos Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπραβο Βασιλη ποτε θα σε παω μια κοντρα τωρα? Επρεπε να βαλεις και μασπιε και πισω προφυλακτηρα να κατεβεις κομπλε.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-02-09, 22:09
bmw330vasilis Ο χρήστης bmw330vasilis δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 01-10-2007
Μηνύματα: 2.452
bmw330vasilis is just really nicebmw330vasilis is just really nicebmw330vasilis is just really nicebmw330vasilis is just really nicebmw330vasilis is just really nice
ενδεικτικα το πριν και το μετα....το παλιο και το νεο μοτερ!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη bmw330vasilis : 03-08-09 στις 23:32
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-02-09, 22:11
Το avatar του χρήστη agrotis328
agrotis328 Ο χρήστης agrotis328 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-12-2006
Μηνύματα: 840
agrotis328 will become famous soon enoughagrotis328 will become famous soon enough
αντε καλα καψιματα!

το ιδιο εκανα ακριβως μολις πρωτοκαβαλησα και γω το 28αρι... μονο που το κανω ακομα και μετα απο 2 χρονια και χρειαζομαι 5 χιλιαρικα το χρονο για βενζινες αλλα χαλαλι
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-02-09, 22:21
Το avatar του χρήστη KATSAMPOXAKIS
KATSAMPOXAKIS Ο χρήστης KATSAMPOXAKIS δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-12-2007
Μηνύματα: 514
KATSAMPOXAKIS is on a distinguished road
αυτα τα μοτερ γουσταρεις μονο που τα ακους!!!!!!!!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 04-02-09, 22:25
BILL007 Ο χρήστης BILL007 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-12-2006
Μηνύματα: 3.956
BILL007 is a jewel in the roughBILL007 is a jewel in the roughBILL007 is a jewel in the rough
Βασίλη και πάλι καλορίζικο...Μια απορία...Στα 6500 ήταν μέσα και τα λεφτά για τη δήλωση?ή θα το κρατήσεις δηλωμένο 2λιτρο?Με τη δήλωση τι γίνετε,για πες λίγο σχετικά με αυτό το πολύ σημαντικό θέμα...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 04-02-09, 22:31
bmw330vasilis Ο χρήστης bmw330vasilis δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 01-10-2007
Μηνύματα: 2.452
bmw330vasilis is just really nicebmw330vasilis is just really nicebmw330vasilis is just really nicebmw330vasilis is just really nicebmw330vasilis is just really nice
φιλε η δηλωση 600 και ειναι εκτος απο αυτα....εγω θα το δηλωσω δεν μαμιεται.....μην βρουμε κανα διαολο...αλλα θα ψαξω γνωστο για πιο φθηνα γιατι εμαθα οτι γινεται...συστημενος!!!




Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BILL007 Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασίλη και πάλι καλορίζικο...Μια απορία...Στα 6500 ήταν μέσα και τα λεφτά για τη δήλωση?ή θα το κρατήσεις δηλωμένο 2λιτρο?Με τη δήλωση τι γίνετε,για πες λίγο σχετικά με αυτό το πολύ σημαντικό θέμα...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 04-02-09, 22:35
Το avatar του χρήστη NICK BMW LOVER
NICK BMW LOVER Ο χρήστης NICK BMW LOVER δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-01-2008
Μηνύματα: 767
NICK BMW LOVER will become famous soon enoughNICK BMW LOVER will become famous soon enough
Μπραβο Βασιλη,πραγματικα χαιρομαι για σενα(απο μεσα μου σε καταριεμαι,χεχεχε)!!!Καμαρι τωρα που εχεις ε?!
__________________
Οποιος ειναι αλαζονας
οδευει παντα κατα μονας...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.