Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 12-11-10, 12:12
Το avatar του χρήστη κυριακος
κυριακος Ο χρήστης κυριακος δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-08-2008
Μηνύματα: 765
κυριακος will become famous soon enoughκυριακος will become famous soon enough
Ευχαριστω.
__________________
FOLDING TOP......... CART1
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 12-11-10, 17:31
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από κυριακος Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι είναι άλλη σειρά και λοιπόν?Βέβαια και έχουν όλα τα Β6 της bilstein το ιδιο μήκος για το e36 cabrio άλλα η ερώτηση μου ήταν αν αυτό το μήκος είναι ιδιο με το μήκος του καλαμιού του εργοστασιακού αμορτισέρ.

Λοιπόν επίσημη απάντηση του κατασκευαστή ειναι ότι τα αμορτισέρ με τον παραπάνω κωδικό ταιριάζουν με τα ελατήρια ΟΧΙ χαμηλωματος.
Υπαρχή και ένα μικρο περιθώριο χαμηλωματος γύρω στο 1.5cm.
Αρα χωρίς να τα έχω δει ακόμα από κοντά μάλλον και αυτά θα έχουν κοντύτερο καλάμι κατά 1-1.5cm όπως έχουν και τα διπλοοσωλυνια b6 sprot(τα άπλα)
Α χα χα χα χα..
Ρε είσαι μουρλός???
Προφανώς κάθονται κουτί στα μαμά αμορτισέρ..
Δεν μπορώ να βρώ πουθενά σχέδιο με διαστάσεις των αμορτισέρ...
Κρίμα να μην έχουν και τα πολιτικά εξαρτήματα κωδικοποίηση σαν την NSN...
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 12-11-10, 17:50
Το avatar του χρήστη κυριακος
κυριακος Ο χρήστης κυριακος δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-08-2008
Μηνύματα: 765
κυριακος will become famous soon enoughκυριακος will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Α χα χα χα χα..
Ρε είσαι μουρλός???
Προφανώς κάθονται κουτί στα μαμά αμορτισέρ..
Δεν μπορώ να βρώ πουθενά σχέδιο με διαστάσεις των αμορτισέρ...
Κρίμα να μην έχουν και τα πολιτικά εξαρτήματα κωδικοποίηση σαν την NSN...
Εσύ είσαι μουρλός....όπως έλεγαν σε μια ταινία. χααχαχα

Πιο κάθετε κουτι στα μαμά αμορτισέρ παΐδι μου? ΤΑ ελατήρια εννοείς ότι κάθονται κουτί?
Ναι κάθονται κουτί τα μαμα ελατήρια με τα κίτρινα biltein b6 sport αν και συνάντησα πολλές αντιρρήσεις για τον συνδυασμό των Β6 χονδρό καλάμι με μαμά ελατήρια.Δεν θα δουλεύει σωστά μου είπαν γιατί το καλάμι τους δουλεύει ανάποδα από κάτω προς τα πάνω στα χοντρα και κατά συνεπεία θέλει και ελατήρια χαμηλωματος.
Εγώ δεν έχω την εμπειρία να εξηγήσω τι έννοουν με αυτό που λενε οτι δουλεύουν ανάποδα οπότε μάλλον θα κανω πάλι πολυέξοδα πειράματα.

Εμ εκεί σε θέλω να βρεις το σχέδιο με διαστάσεις των αμορτισέρ.Δεν τα λένε Παναγιώτη δεν τα λένε μην τους κλέψουν την συνταγή η για να μην μετράμε εμεις τις αποκλύσεις τους στο αμάξωμα μας.
Νομίζω ο Spyros G αν θυμάμαι καλά το άνομα είχε βρει και είχε κάνει μια πολύ καλή ανάλυση για την ανάποδη λειτουργία των αμορτισέρ και ίσως εκεί να είχε και διαστσεις.
__________________
FOLDING TOP......... CART1

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη κυριακος : 12-11-10 στις 17:53
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 12-11-10, 17:57
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από κυριακος Εμφάνιση μηνυμάτων
Εσύ είσαι μουρλός....όπως έλεγαν σε μια ταινία. χααχαχα

Πιο κάθετε κουτι στα μαμά αμορτισέρ παΐδι μου? ΤΑ ελατήρια εννοείς ότι κάθονται κουτί?
Ναι κάθονται κουτί τα μαμα ελατήρια με τα κίτρινα biltein b6 sport αν και συνάντησα πολλές αντιρρήσεις για τον συνδυασμό των Β6 χονδρό καλάμι με μαμά ελατήρια.Δεν θα δουλεύει σωστά μου είπαν γιατί το καλάμι τους δουλεύει ανάποδα από κάτω προς τα πάνω στα χοντρα και κατά συνεπεία θέλει και ελατήρια χαμηλωματος.
Εγώ δεν έχω την εμπειρία να εξηγήσω τι έννοουν με αυτό που λενε οτι δουλεύουν ανάποδα οπότε μάλλον θα κανω πάλι πολυέξοδα πειράματα.

Εμ εκεί σε θέλω να βρεις το σχέδιο με διαστάσεις των αμορτισέρ.Δεν τα λένε Παναγιώτη δεν τα λένε μην τους κλέψουν την συνταγή η για να μην μετράμε εμεις τις αποκλύσεις τους στο αμάξωμα μας.
Νομίζω ο Spyros G αν θυμάμαι καλά το άνομα είχε βρει και είχε κάνει μια πολύ καλή ανάλυση για την ανάποδη λειτουργία των αμορτισέρ και ίσως εκεί να είχε και διαστσεις.
Εμ,
με αυτά που μου κάνεις, έχω χάσει το μπούσουλα και γράφω ότι ναναι!!!
Θα εκτεθώ στο τέλος!!!
Με αυτά που έχεις πάθει πάντως, απορώ πως αντέχεις ακόμα..

Υ.Γ. Για την κουκούλα σου ψάχνω, να δώ αν καταφέρουμε να βρούμε τίποτα καλο..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 12-11-10, 18:06
Το avatar του χρήστη κυριακος
κυριακος Ο χρήστης κυριακος δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-08-2008
Μηνύματα: 765
κυριακος will become famous soon enoughκυριακος will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Εμ,
με αυτά που μου κάνεις, έχω χάσει το μπούσουλα και γράφω ότι ναναι!!!
Θα εκτεθώ στο τέλος!!!
Με αυτά που έχεις πάθει πάντως, απορώ πως αντέχεις ακόμα..

Υ.Γ. Για την κουκούλα σου ψάχνω, να δώ αν καταφέρουμε να βρούμε τίποτα καλο..
Είσαι Θεός.
Δεν παθαίνεις τίποτα εσυ
__________________
FOLDING TOP......... CART1
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 12-11-10, 18:23
Το avatar του χρήστη Αντών///is
Αντών///is Ο χρήστης Αντών///is δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-03-2008
Μηνύματα: 1.019
Αντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to behold
Σχετικό και άσχετο ταυτόχρονα:
Αυτά τα αμορτισέρ -> http://bmwfans.info/parts/catalog/E3..._spring_strut/, που έχω βάλει εγώ, ξέρει κανείς τι είναι ακριβώς; (μοντέλο Bilstein)
Τα μόνα δεδομένα που έχω είναι πως είναι Bilstein, κίτρινα, χοντρομπούκαλα (monotube τα έγραψε ο Dim?) και πως χαμηλώνουν το όχημα κατά 1.5 εκ. (προδιαγραφές M-sports suspension).

Πέρα απ' αυτό όμως, το χαμήλωμα δεν γίνεται από τα ελατήρια; (σημ.: τα ελατήρια μου είναι επίσης τα προβλεπόμενα για M-sports suspension).
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 13-11-10, 01:11
Το avatar του χρήστη κυριακος
κυριακος Ο χρήστης κυριακος δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-08-2008
Μηνύματα: 765
κυριακος will become famous soon enoughκυριακος will become famous soon enough
Αν εχουν κωδικό bmw δεν θα μπορέσεις να μάθεις τίποτα απο αντιπροσωπία και όσο για την blstein ακόμα περιμένει απάντηση ο Dim77.
Κατασκευαστικα ο τύπος τους θα είναι ίδιος με τα B6 Sport monotube

Τι ακριβώς θα ήθελες να μάθεις?
Τεχνικά στοιχεία τους? η την συμπεριφορά στον δρόμο που αυτή την ξέρεις.
Ακόμα μπορούν να σου πουν ότι αντι 5bar πίεση που έχουν τα άπλα εργοστασιακά αμορτισέρ τα δικά σου πρέπει να έχουν τουλάχιστον 20bar.
To στελεχος τους είναι έτσι κατασκευασμένο ώστε με το σύστημα monotube διαχωρίζει το λάδι από τον αέρα οπότε αντέχει παρα πολυ περισσότερο σε υπερθέρμανση γιατί δεν επιτρέπει να ξεκολλήσει ο αερας από την μοριακή δομή του λαδιού.

Κάτι άλλο που θα παρατηρούσε κάποιος ειναι οτι το κόστος είναι όμοιο με τα άπλα αμορτισέρ Boge που βάζει στα άπλα Ε36
__________________
FOLDING TOP......... CART1
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 13-11-10, 09:07
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Question

Τα Β6 sport και τα B8 sprint είναι τα ίδια αμορτισέρ (χαρακτηριστικά λειτουργίας).
Η διαφορά τους έγκειται στο μήκος του καλαμιού (από ότι ξέρω και μου εξήγησαν τότε που ...την έπαθα).

Τα λεπτοκάλαμα ταιριάζουν και τα sport σε m-technics αυτοκίνητο, τα χοντρά όχι (mono tube).

Για τον Αντώνη, εφόσον είναι bilstein mono tube για m-technics, τότε πρέπει να είναι το B8 sprint.

Επισυνάπτω 2 εικόνες από τον online κατάλογο της Bilstein από τον οποίο φαίνεται για Ε36 ότι αν έχεις standard chassis (ύψος) παίρνεις το B6 sport και αν έχεις m technics παίρνεις το B8 sprint.

Για Ε46 έχει και 2ο B8 sprint (εκτός από το ένα για m technics) για περισσότερο χαμήλωμα (3cm).

To δικό μου πρόβλημα ήταν ότι μου είπαν ότι τα sport mono tube μπαίνουν κανονικά στο mpack (με την m-technics ανάρτηση μου). Τελικά δεν έμπαινε, ήταν μακρύτερο το καλάμι.

Μετά από διαδοχικά τηλέφωνα όπου κανείς δεν ήξερε τιποτα, ο αναρτησάς μου λέει...έχω ξαναβάλει τα λεπτοκάλαμα σε πολλούς και μπαίνουν...και πήρα λεπτοκάλαμα σπορτ.
Το θέμα ήταν ότι κανείς δεν ήξερε αν θα κάνουν τα B8 sprint...οι κατάλογοι στα μαγαζιά ήταν διαφορετικοί από τον Online (πριν 3 χρόνια).

Το δικό μου θέμα είναι διαφορετικό με τα Ε36 που υπάρχουν μόνο 2 τύποι, σπορτ και σπριντ (ενώ στο ε46 υπάρχει σπορτ και 2 σπριντ).
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg bilstein e36.jpg (95,0 KB, 17 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg bilstein e46.jpg (105,6 KB, 16 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 14-11-10, 16:26
Το avatar του χρήστη Αντών///is
Αντών///is Ο χρήστης Αντών///is δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-03-2008
Μηνύματα: 1.019
Αντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από κυριακος Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι ακριβώς θα ήθελες να μάθεις?
Κατ' αρχήν, ακριβώς σε ποιό τύπο / κωδικό της Bilstein αντιστοιχούν.
Κατά δεύτερον, ποιά είναι η διαφορά (πέραν της οπτικής εννοείται) μεταξύ χοντρομπούκαλων (monotube) και λεπτο...μπούκαλων.
Ευχαριστώ Κυριάκο και Dim, με καλύψατε.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 14-11-10, 16:54
Το avatar του χρήστη E36 RULES!!
E36 RULES!! Ο χρήστης E36 RULES!! δεν είναι συνδεδεμένος
JDM as ファック
 
Εγγραφή: 01-06-2005
Μηνύματα: 5.490
E36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud of
Aυτό ισχύει και για τα Billies?

http://www.tein.co.jp/e/special/ni_toryu/tigai.html
__________________
There are two kinds of people: those who like me, and those who can go to hell...
Some day, we're gonna break free from the chains, and keep on, keep on, keep on, keep on, keep on FLYING...
Straights are for fast cars. Corners are for fast drivers...
I don't mean to be mean but it's all I can be, that's just me..
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:33.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.