Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 18-11-10, 01:50
Το avatar του χρήστη bmwnikolase36
bmwnikolase36 Ο χρήστης bmwnikolase36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-10-2010
Μηνύματα: 249
bmwnikolase36 will become famous soon enough
αδερφε μου αν καταλαβα λαθως διορθοσε με..εχεις καποιο μαγαζι με ηχο και γενικα?αν ναι που?και αν δεν εισαι θεσσαλονικη που ειιμαι εγω εχεις καποιο καλο μαγαζι να μου προτηνεις θεσσαλονικη?με ενδιαφερει παντος πολυ η τριτη επιλογη και ειναι αυτο που θελω βασικα στο αρθρο σου περι ε36.!πολυ καλη δουλεια και ενημερωση.μπραβο σου!
__________________
Θα ήθελα να ήσουνα στην μοίρα σμηναγός μου να σου βαραω προσοχή όταν περνάς εμπρός μου!




Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 18-11-10, 01:55
Το avatar του χρήστη graphe36
graphe36 Ο χρήστης graphe36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-09-2008
Μηνύματα: 371
graphe36 will become famous soon enoughgraphe36 will become famous soon enough
Οριστε απο παλια μου δημοσιευση τι ακριβως εχω βαλει εγω

1) Η πηγη ειναι η pioneer P88RS η οποια εχει εξελιγμενο DSP, ΕQ 16 περιοχών και time alighment το οποιο ειναι πολυ χρησιμο ωστε να διορθώσει το θεμα με τα μεγάφωνα που ειναι χωμενα εκει κατω. Χωρις αυτην το αποτελεσμα δεν θα ηταν τοσο εντυπωσιακο.

2) Τα Mid μπηκαν στις εργοστασιακες θεσεις καθως δεν ηθελα να κοψω σασι για 16αρι η να κοψω ταπετσαρια. ειναι τα rainbow slc kick 13 cm

3) Τα tweeter ειναι της Eton τα CX 280 τα οποια τοποθετηθηκαν στα κoλονακια στο υψος του αυτιου. και παιζουν και πολυ απο υψηλο μεσαια περιοχη. Αυτα τα θαυματουργα Tweeter καταφεραν να μου ανεβασουν την μουσικη σκηνη σχεδον μπροστα μου. Αυτο ηταν και το ζητουμενο.

4) Πισω παιζει και ενα 12 αρι subwoofer κλειστου τυπου ενω πιο πριν 2 10 αρακια. Μαρκα δεν λεω γιατι θα αλλαχτει διοτι επνευσε τα λοισθια. Αλλο θεμα με τα 36 αρια αλλα και τα Ε30 αρια η μονωση λαμαρινας στο πορτ μπαγκαζ και δεν περναει το χαμηλο ευκολα. Μην τα θελουμε και ολα ανεση και ηχο.

5) Ολα αυτα τα οδηγαει ενας 6καναλος ο Eton PA 4506. Το setup κροσσαρεται ενεργα απο το πλουσιο DSP του P88RS και εχει ερθει με ψηφιακο RTA εκει ακριβως που επρεπε.

Το αποτελεσμα ειναι πολυ καλο. Κατα την γνωμη μου του λειπει λιγο ογκος στο μεσαιο φασμα αλλα επηρεάζομαι πολυ και με αυτα που εχω σπιτι και οι απαιτησεις μου ειναι πολλες. Τα υπολοιπα θα μας τα πουν στην EMMA που ερχεται.
__________________
BMW E36 318i
(Ηλεκτρονικός) Εγκαταστάσεις - Μελέτες Hi-Fi, TV, Home Cinema. Professional Audio
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 18-11-10, 02:06
Το avatar του χρήστη graphe36
graphe36 Ο χρήστης graphe36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-09-2008
Μηνύματα: 371
graphe36 will become famous soon enoughgraphe36 will become famous soon enough
Φιλε μου δεν εχω μαγαζι με car audio. Ειμαι επαγγελματιας εγκαταστατης σε συστηματα Home cinema, Club PA Audio,Hi-Fi-Hi End Κτλ. Και πουλαμε κιολας τον ανωθεν εξοπλισμο στο καταστημα μας. Με το Car Audio ασχολούμαι εδω και 5 χρονια ως χομπιστας και έχοντας ως βαση τις γνωσεις μου στον ηχο γενικα.Δυστυχώς δεν κατοικω Θεσσαλονικη και δεν γνωριζω καποιον καλο εκει (παρολο που ανεβαινω συχνα). Αντιθετως στην Αθηνα ξερω πολλους. Παντως οτι θες το συζηταμε.
__________________
BMW E36 318i
(Ηλεκτρονικός) Εγκαταστάσεις - Μελέτες Hi-Fi, TV, Home Cinema. Professional Audio

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη graphe36 : 18-11-10 στις 02:12
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 18-11-10, 02:11
Το avatar του χρήστη bmwnikolase36
bmwnikolase36 Ο χρήστης bmwnikolase36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-10-2010
Μηνύματα: 249
bmwnikolase36 will become famous soon enough
θα σε εμπιστευτω και θα βαλω αυτα ακριβως που εχεις απλα με ακομα δυο rainbow slc kick 13 cm πισω..εαν δεν βαλω την πηγη pionner αυτη και κρατισω το δικο μου που ειναι η Sony CDXGT39U θα πειραξει?παντος την συγκεκριμενη πηγη sony την παιζει ενας φιλος που παιζει σε αγωνες...
__________________
Θα ήθελα να ήσουνα στην μοίρα σμηναγός μου να σου βαραω προσοχή όταν περνάς εμπρός μου!




Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 18-11-10, 02:18
Το avatar του χρήστη graphe36
graphe36 Ο χρήστης graphe36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-09-2008
Μηνύματα: 371
graphe36 will become famous soon enoughgraphe36 will become famous soon enough
Εγω θα ελεγα να μην βαλεις τιποτα πισω. Δοκιμασε αυτο το setup και ο πισω σου δεν προκειται να παραπονεθει. Θα ακοει τα παντα τελεια καθως αυτα τα περιφεριακα θα εχουν αρκετα δυνατο αποτελεσμα. Ισα ισα το μεγαφωνο πισω απο το κεφαλι σου μονο πονοκεφαλο προκαλει. Περαν τουτου 13 αρι πισω δεν χωραει.

Την πηγη αυτη δεν την ξερω, πρεπει αυριο το απογευμα να προλαβω να διαβασω μερικα specs και να σου πω. Σιγουρα ομως δεν εχει time alighnment το οποιο ειναι το κυριοτερο για να σωθει η κατασταση με τα μεγαφωνα που βρισκονται πολυ χαμηλα. Το P88 RS ειναι το ελαχιστο για μενα. Ειναι η καρδια του συστηματος.
__________________
BMW E36 318i
(Ηλεκτρονικός) Εγκαταστάσεις - Μελέτες Hi-Fi, TV, Home Cinema. Professional Audio
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 18-11-10, 02:19
Το avatar του χρήστη bmwnikolase36
bmwnikolase36 Ο χρήστης bmwnikolase36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-10-2010
Μηνύματα: 249
bmwnikolase36 will become famous soon enough
ειχα παει σε ενα μαγαζι με ηχοσυστημα και λοιπα και του ειπα το ανθρωπου εκει οτι θελω εναν καθαρο και ποιοτηκο ηχο οχι για να με ακουει ολη η θεσσαλονικη αλλα νορμαλ πραγματα και ενα σαμπακι καταληλο για να ενησχυσει λιγο το μπασακι..νορμαλ καταστασεις και μου ειπε να βαλω:2 διερουμενα μπροστα rainbow 13 cm και 2 πισω ,εναν ενυσχητη τετρακαναλο για τα ηχεια και ενα σαμπ ενεργο εντεκαρι.και για αυτα θελει 850 ευρο μαζι με εγκατασταση και καλοδιοσεις ασφαλιοθηκες κ.τ.λ.π. σου φενετε καλη η προταση,και το ποσο?ο ενυσχητης δεν μου ειπε μαρκα μου ειπε τον καταληλο για αυτα τα πραγματα θα βαλει..τωρα ποιος ξερει τι θα κανει!
__________________
Θα ήθελα να ήσουνα στην μοίρα σμηναγός μου να σου βαραω προσοχή όταν περνάς εμπρός μου!




Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 18-11-10, 02:37
Το avatar του χρήστη bmwnikolase36
bmwnikolase36 Ο χρήστης bmwnikolase36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-10-2010
Μηνύματα: 249
bmwnikolase36 will become famous soon enough
αφου ασχολισε τοσο σε εμπιστευομαι σιγουρα..ποσο θα μου κοστισουν ολα αυτα που μου προτηνεις?πισω ηχεια θα αφησω τα εργοστασιακα ε?
__________________
Θα ήθελα να ήσουνα στην μοίρα σμηναγός μου να σου βαραω προσοχή όταν περνάς εμπρός μου!




Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 18-11-10, 02:43
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bmwnikolase36 Εμφάνιση μηνυμάτων
αφου ασχολισε τοσο σε εμπιστευομαι σιγουρα..ποσο θα μου κοστισουν ολα αυτα που μου προτηνεις?πισω ηχεια θα αφησω τα εργοστασιακα ε?
Στα 1600 ευρώ τη βλέπω τη δουλειά..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 18-11-10, 10:14
Το avatar του χρήστη graphe36
graphe36 Ο χρήστης graphe36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-09-2008
Μηνύματα: 371
graphe36 will become famous soon enoughgraphe36 will become famous soon enough
Η πηγη που εχεις απο οτι ειδα δυστυχως δεν καλυπτει ουτε τα βασικα. Εχει μονο 1 εξοδο προενισχυσης και σχεδον καθολου ρυθμιστικά. Για εμενα πρεπει να αλλαχτει οποσδηποτε. Εστω παρε μια με 3 pre out εαν δεν θες το p88 που ειναι ακριβο. Για εμενα αξιζει ομως αμα θες καλα αποτελεσματα.

Ο σωστος εγκαταστατης οφειλει να σου πει ακριβως τι αγοραζεις μαρκες - μοντελα , αναλυτικα το κοστος κτλ. Οχι θα σου βαλω εγω αυτο που ειναι το σωστο κτλ. Απαραδεκτο.

Επιμενω μην βαλεις καθολου ηχεια πισω. Δοκιμασε εναν 4 καναλο, 1 σετ διαιρουμενα εμπρος με το tweeter στο κολονακι και ενα sub 12.. Για ενεργο setup θες 6 καναλο, 2 καναλια για τα tweeter 2 καναλια για τα mid και 2 γεφυρωμενα για το sub.

Αυτα
__________________
BMW E36 318i
(Ηλεκτρονικός) Εγκαταστάσεις - Μελέτες Hi-Fi, TV, Home Cinema. Professional Audio
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 18-11-10, 14:29
Το avatar του χρήστη bmwnikolase36
bmwnikolase36 Ο χρήστης bmwnikolase36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-10-2010
Μηνύματα: 249
bmwnikolase36 will become famous soon enough
αν ειναι να αλαξω λεω να βαλω αυτη την οθονιτσα...Pioneer AVH5200DVD..τι λετε?ο μαστορας εκει με τα ηχοσυστηματα μου ειπε οτι αν δεν βγαλεις ηχο με αυτη την οθονη σου κανω δωρο το ηχοσυστημα...τι λετε?γιατι εχω ακουσει οτι εαν θες ηχοσυστημα η οθονες δεν κανουν τιποτα ειναι μονο για dvd και τετοια...
__________________
Θα ήθελα να ήσουνα στην μοίρα σμηναγός μου να σου βαραω προσοχή όταν περνάς εμπρός μου!




Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:14.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.