Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 12-03-11, 02:53
Το avatar του χρήστη nikos1400
nikos1400 Ο χρήστης nikos1400 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-07-2006
Μηνύματα: 576
nikos1400 is on a distinguished road
πρεπει να'χεις υπ'οψιν σου οτι αλλαζει η αναλογια πεδησης μπρος/πισω με τα αλλα μεγεθη δισκοφρενων/δαγκανων.
δε θυμαμαι τωρα, καπου πρεπει να γραφαμε και εδω μεσα κατι.

παντως και ετοιμο "πακετο" απο 325/328 (μπροστινα και πισω) απο καποιον που τα αλλαζει στο δικο του ειναι καλη λυση.
εαν μετα δεις οτι εχεις προβλημα με τη χρηση που κανεις και δε σε φτανουνε, κοιτας για μπροστινα απο 330 ή αλλη λυση (αφτερμαρκετ).
πρεπει να σκεφτεις και το κοστος τακακιων/δισκων σε καθε περιπτωση.
οσο να'ναι, πιο φτηνα θα'ναι του 325/328 απο του Ε46 330...


εσυ αποφασιζεις
__________________
free online Moto-περιοδικο www.ebike.gr !
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 12-03-11, 09:08
Το avatar του χρήστη georggge46
georggge46 Ο χρήστης georggge46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-11-2005
Μηνύματα: 548
georggge46 has a spectacular aura aboutgeorggge46 has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bmwnikolase36 Εμφάνιση μηνυμάτων
απο 330 ε?καλη ιδεα...δεν αντιλεγω με αυτα που λενε τα παιδια πιο πανω...η ιδεα σου ειναι πολυ καλη και εχω και 17ρες ζαντες και 17ρα ιδια ρεζερβα!ποσο θα παει ολο το σετακι πανω κατω?το φρενο ειναι ασφαλεια και επιδι και εγω ψηλοτρεχω και επιδι πολλα γινονται στον δρομο γενικα δεν θα ηταν ασχημα να ενησχησει κανεις τα φρενα του..
http://www.car.gr/parts/view/1248655/

http://www.car.gr/parts/view/780002/
__________________
οτι δεν σε σκοτωνει σε κανει πιο δυνατο...
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 13-03-11, 12:15
Το avatar του χρήστη gregE36
gregE36 Ο χρήστης gregE36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 15-11-2008
Μηνύματα: 1.072
gregE36 is on a distinguished road
και με του ε36 325 δεν θα εχεις προβλημα στο φρενο και θα ειναι και πολυ φθηνοτερα
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 04-04-11, 21:48
BMW M3 E30 Ο χρήστης BMW M3 E30 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 04-12-2007
Μηνύματα: 28
BMW M3 E30 is on a distinguished road
Γεια σας κυριοι και απο μενα.Επειδη ειναι προσφατη η αλλαγη και των δικων μου φρενων θα ηθελα να μοιραστω και τη δικη μου εμπειρια μαζι σας.Εχω ενα 318is M44 και η βελτιωση ειναι η εξης:
Μπροστα:e46 330 325/25 με brembo max δισκους
Πισω:e46 323 276/19 αεριζομενα με brembo max δισκους και αυτοι
Μπροστα και πισω τακακια της brembo.
Αποτελεσμα;Εκπληκτικο!Αλλη αισθηση,μειωση αποστασης φρεναρισματος και μεγαλυτερη αντοχη στα αλλεπαλληλα φρεναρισματα.Βεβαια πρεπει να εχετε τουλαχιστον 17'' ιντσων ζαντες(Μ3 Ε36 evo οι δικες μου)για να γινει σωστα η μετατροπη.
Κατι πολυ σημαντικο που δεν αναφερθηκε πιο πανω.Οτι φρενα και να εχεις,αν δεν φορας και τα καταλληλα λαστιχα για να βγαλουν τη δυναμη τους τα φρενα δεν κανεις τιποτα.Δεδομενο;Πολλοι το ξεχνανε,δυστυχως!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BMW M3 E30 : 04-04-11 στις 21:50
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 04-04-11, 23:21
Το avatar του χρήστη R-load
R-load Ο χρήστης R-load δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-02-2011
Μηνύματα: 146
R-load is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BMW M3 E30 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας κυριοι και απο μενα.Επειδη ειναι προσφατη η αλλαγη και των δικων μου φρενων θα ηθελα να μοιραστω και τη δικη μου εμπειρια μαζι σας.Εχω ενα 318is M44 και η βελτιωση ειναι η εξης:
Μπροστα:e46 330 325/25 με brembo max δισκους
Πισω:e46 323 276/19 αεριζομενα με brembo max δισκους και αυτοι
Μπροστα και πισω τακακια της brembo.
Αποτελεσμα;Εκπληκτικο!Αλλη αισθηση,μειωση αποστασης φρεναρισματος και μεγαλυτερη αντοχη στα αλλεπαλληλα φρεναρισματα.Βεβαια πρεπει να εχετε τουλαχιστον 17'' ιντσων ζαντες(Μ3 Ε36 evo οι δικες μου)για να γινει σωστα η μετατροπη.
Κατι πολυ σημαντικο που δεν αναφερθηκε πιο πανω.Οτι φρενα και να εχεις,αν δεν φορας και τα καταλληλα λαστιχα για να βγαλουν τη δυναμη τους τα φρενα δεν κανεις τιποτα.Δεδομενο;Πολλοι το ξεχνανε,δυστυχως!
..μεγαλυτερη αντοχη στα αλλεπαλληλα οπως λες..δν οφειλεται μονο στη μεγαλυτερη διαμετρο δισκου κ εμβολου(δαγκανας)..φορας brembo max.. οι οποιοι ειναι θερμικα κατεργασμενοι γι αυτο το λογο..κ με το αναλογο τακακι..αναμενωμενο να εχεις αυτο το αποτελεσμα... κ κατι αλλο σημαντικο..οσο καλο λαστιχο κ αν εχεις αν η αναρτηση(συμπεριλαμβανομενων κ των σινεμπλοκ)σου δν ειναι σε καλη κατασταση..παλι δν θα σταματας με βαση των δυνατοτητων των φρενων σου..αλυσιδα ειναι ολα αυτα...
Υ.Γ
οσο μεγαλα φρενα κ αν βαλεις δν θα δεις το 100% τοις 100% των δυνατοτητων τους..εαν δν τα συνδιασεις κ με μεγαλυτερο σεβρο...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:35.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.