Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-01-06, 14:29
Manos_RC Ο χρήστης Manos_RC δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 08-10-2005
Μηνύματα: 55
Manos_RC is on a distinguished road
ΕΛΛΗΝΙΚΟΙ ΔΡΟΜΟΙ-ΕΘΝΙΚΗ ΟΔΟΣ

Τωρα δεν θα σας κανει και τρελη εντυπωση η χτεσινοβραδυνη μου εμπειρια..αλλα...ακουστε..

Ειμαι στην Ε.Ο. για Λαμια και θελω ο ΑΠΑΙΤΗΤΙΚΟΣ Ελληνας φορολογουμενος πολιτης να παω για Αττικη οδο...χα! και ποιος ειμαι εγω που εχω τετοιες απαιτησεις...ε?

Κινουμαι στην αριστερη λωριδα της Ε.Ο. με 90-100 χλμ χαλαροτατα (ετσι πιστευα) και ειμαι 3-4 λεπτακια πριν αρχισω να μπαινω δεξια για να μπω στα διοδια της Αττικης οδου..

Και...εκει που πηγαινω.....ΜΠΑΑΑΜΜΜ....ΓΝΤΟΥΥΥΠΠΠ......πεφτω σε μια λακουβααααααα.......που με την βροχουλα που ειχε κιολας...ε δεν την ειδα ρε παιδια ο αδαης ασχετος οδηγος...και η επιστημονικη μου φαντασια δεν περιμενε μια λακουβαρα πανω στην αριστερη λωριδα...

Το αποτελεσμα τωρα...Κομματια το αριστερο λαστιχο..ευτυχως ειχε μεινει λιγος αερας ωστε να προλαβω να βγω δεξια και να σταματησω....και φυσικα λογω του οτι το RC δεν εχει ρεζερβα να περιμενω οδικη βοηθεια..να με παει σε βουλκανιζατερ που θα ειναι ανοιχτο...και να σκασω 120 ευρουλακια για αλλο λαστιχο...

Σκεφτομαι μονο αλλους οδηγους που ισως πανε με καποια παραπανω χλμ εκει...και πεσουν...και...δε ξερω αν ο απολογισμος μετα θα ειναι μονο ενα σκασμενο λαστιχο..απλα σας το λεω ολο αυτο για να προσεχετε ολοι σας το συγκεκριμενο σημειο...μιας και που αρκετοι μπορει να περνατε απο κει...ειναι καμια 200-300αρια μετρα πριν τα διοδια της Αττικης οδου...

Ελληνικος κρατικος μηχανισμος...
__________________
Μετά την ευθεία...αρχίζει η ευτυχία...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-01-06, 14:33
Το avatar του χρήστη melodic
melodic Ο χρήστης melodic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-11-2004
Μηνύματα: 630
melodic is on a distinguished road
ΜΜΜ φιλε μου μην το αφησεις ετσι....ο Μηνας dask μπορει na σε βοηθησει με αυτο το θεμα...(ειναι ειδηκος πλεον)

και αλλο μελος προχτες επεσε σε λακουβα και πανε οι 2 new ζαντες!!!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-01-06, 14:39
Manos_RC Ο χρήστης Manos_RC δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 08-10-2005
Μηνύματα: 55
Manos_RC is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από melodic
ΜΜΜ φιλε μου μην το αφησεις ετσι....ο Μηνας dask μπορει na σε βοηθησει με αυτο το θεμα...(ειναι ειδηκος πλεον)

και αλλο μελος προχτες επεσε σε λακουβα και πανε οι 2 new ζαντες!!!

Φιλε melodic τι να κανω? να μπλεξω με τους καραγκιοζηδες? να τρεχω να μπω σε διαδικασιες? δε ξερουμε ολοι τι γινετε καθε μερα? δεν ειναι τα λεφτα το προβλημα μου...ειναι οτι καποιος μπορει να σκοτωθει σε ενα ασχετο σημειο που φαινονται ολα μια χαρα...μιλαμε για μεσα στην Αθηνα...οχι καπου μακρια..και δεν εχουνε παρει χαμπαρι οτι εχει ανοιξει ενας κρατηρας ....τι να ασχοληθω απο κει και περα? ειναι αηδια πια...κουραστικο..
__________________
Μετά την ευθεία...αρχίζει η ευτυχία...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-01-06, 14:49
Το avatar του χρήστη Alf_116i
Alf_116i Ο χρήστης Alf_116i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-12-2005
Μηνύματα: 173
Alf_116i is on a distinguished road
Εχω ακούσει ότι σε τέτοιες περιπτώσεις υπάρχει δυνατότητα να διεκδικηθεί αποζημείωση από τον φορέα που είναι υπεύθυνος για τον εκάστοτε δρόμο.
Δεν γνωρίζω περισσότερα. Αν κάποιος γνωρίζει ή ακόμα καλύτερα έχει και νομικές γνώσεις (π.χ. δικοιγόροι) θα ήταν καλό να μας ενημερώσει.
Τέτοιες περιπτώσεις τυχαίνουν καθημερινά σε όλο το οδικό δίκτυο της Ελλάδας και πολλές φορές με μεγάλο βαθμό κινδύνου.
Είναι καιρός κάτι να γίνει με το θέμα αυτό. Ίσως η διεκδίκηση αποζημείωσης από όλους τους άτυχους γίνει ένας μοχλός πίεσης για καλύτερους δρόμους.
Πάντα υπάρχει ελπίδα! ???
__________________
Πού είναι ο Αλέξης? Ο_Ε_Ο....
Έχει πέσει επιδημία. Όλοι παντρεύονται. Ακόμη και οι γατούληδες!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Alf_116i : 05-01-06 στις 00:54
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-01-06, 15:12
Το avatar του χρήστη Fad3In
Fad3In Ο χρήστης Fad3In δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 28-10-2004
Μηνύματα: 720
Fad3In is an unknown quantity at this point
Thumbs down

Μεγαλη ατυχια...
Θα μπορουσες παντως να το κυνηγησεις νομικα,
αλλα αν ειναι η ζημια μονο στο λαστιχο,καλυτερα
παρε ενα καινουριο και τελειωσε το θεμα...
Αν ηταν ακριβοτερη η ζημια θα το κυνηγουσα...
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Manos_RC
...και να σκασω 120 ευρουλακια για αλλο λαστιχο...
Πολλα δεν ειναι;!;
Ν.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-01-06, 15:42
Το avatar του χρήστη alexk
alexk Ο χρήστης alexk δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 16-09-2004
Μηνύματα: 2.065
alexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of light
Angry Πολλά τα νεύρα !

Φίλοι και φίλες, με πατάτε πάλι σε σημείο που πονάω.
Για το συγκεκριμμένο θέμα, πραγματικά πρέπει να με βγάλουν να μιλήσω σε ένα κανάλι. Θα τους "σιάξω" όλους.

Ποιο κράτος μωρέ? Δουλεόμαστε τώρα. Και εσύ αγαπητέ φίλε Μάνο, ήθελες το κράτος να μεριμνήσει για την λακούβα που θα σκοτωθεί κανένας Χριστιανός? Αυτά είναι ανέκδοτα. Γιατί βλέπεις, όσα περιπολικά και να περάσαν από εκείνο το σημείο και είδαν την λακούβα, την έκαναν link με το /dev/null και πήγαν παρακάτω να κόψουν καμμία κλήση. Γιατί η τροχαία είναι στο δρόμο για να εισπράζει και όχι για να μας προστατεύει και ούτε να επιφέρει την τάξη.

Πριν 2 μήνες, και τελειώνοντας από τη δουλειά μου, 10:30 το βράδυ, βγαίνω στην Λεωφ. Καβάλας και περνάω απέναντι να πάω στο πάρκινγκ του Καρφούρ για να πάρω το αυτοκίνητο. Στην είσοδο του Καρφούρ βρίσκονταν 2 περιπολικά, τα οποία σταματούσαν αυτοκίνητα. Ο δρόμος όμως, ήταν τίγκα στο νερό, από τα λάστιχα ποτίσματος. Μιλάμε για πολύ νερό.
Πάει λοιπόν το κωλόπαιδο (εγώ δηλαδή) στους τροχονόμους, και αφού οι άλλοι είχαν πολύ δουλειά, μίλησα για λίγο με έναν που ήταν στο περιπολικό. Ακολουθεί ο διάλογος (alexk= '->' , τροχονόμος='++') :
-> καλησπέρα, είστε εδώ πέρα της αστυνομίας?
++ ναι κύριε, τι θέλετε?
-> να κοιτάξτε, όπως βλέπετε όλη η λεωφόρος έχει γεμίσει νερό, γιατί τα μπεκάκια ποτίζουν το δρόμο και είναι επικίνδυνο να γλυστρίσει κάποιος και να χτυπήσει. Ειδικά τα μηχανάκια
++ και τι θέλετε να κάνουμε εμείς κύριε?
-> δεν ξέρω ακριβώς τι, αλλά να ειδοποιήσετε το ΥΠΕΧΩΔΕ να φτιάξει τα λάστιχα και τα μπεκάκια γιατί είναι επικίνδυνο. Και εγώ ένα βράδυ γλύστρισα
++ δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι κύριε
-> δεν μπορείτε εσείς? και τότε ποιος μπορεί?
++ εσείς! Να πάρετε τηλ. τον δήμο να τους ενημερώσετε, γιατί ο δήμος είναι υπεύθυνος γι'αυτό και όχι το ΥΠΕΧΩΔΕ
-> Καλά, συγγνώμη κι'ολας, αλλά θα πάρω τηλ. τους μισούς Δήμους της Αττικής για τα μπεκάκια που ποτίζουν τους δρόμους σε Καβάλας, Κηφισσό, Ποσειδώνος και Βάρης-Κορωπίου? Πλάκα μου κάνετε.
++ Όχι, εσείς πρέπει να πάρετε, εμάς δεν μας δίνουν σημασία. Θέλετε κάτι άλλο τώρα?
-> Όχι, ευχαριστώ.

Έτσι??? Αυτό είναι το πρόσωπο της Τροχαίας. Αυτοί είναι οι άνθρωποι που μας προστατεύουν από τις παραβάσεις για να μην "σκοτωθούμε". Αυτοί είναι που μας αντιμετωπίζουν σαν εγκληματίες όταν παραβαίνουμε το όριο ταχύτητας. Αλλά βέβαια, ο απλός πόλιτης που τον σταμάτησε για παράβαση του ΚΟΚ, είναι ακίνδυνος και το παίζουν όλοι Θεοί και υπέρτατη εξουσία, γιατί τους παίρνει. Τους ήθελα παλικάρια με τα λιοντάρια (κοινώς, τους πραγματικούς εγκληματίες)!

Αει στο καλό πια. Καλά είπα ρε φίλε στον τροχονόμο-καθηγητή-πειραματιστή την άλλη φορά "δεν θα περάσω ρε φίλε από δω με το μηχανάκι, θα του πω εγώ".
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-01-06, 17:03
Manos_RC Ο χρήστης Manos_RC δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 08-10-2005
Μηνύματα: 55
Manos_RC is on a distinguished road
Δεν ειναι απογοητευτικο οτι δεν μας κανουν εντυπωση πλεον ολα αυτα..??
Πιο πολυ το ποστ το εγραψα για να προσεξετε ολοι οι υπολοιποι γιατι φανταζομαι θα περνατε απο κει αρκετοι..να ταν και κανας δρομος που δεν εχει σημασια απο αποψη συχνοτητας-κυκλοφοριας.....παει στο..
Αλλα ρε γμτ...
__________________
Μετά την ευθεία...αρχίζει η ευτυχία...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 04-01-06, 22:32
Το avatar του χρήστη ΜΙΧΑΛΗΣ
ΜΙΧΑΛΗΣ Ο χρήστης ΜΙΧΑΛΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-01-2005
Μηνύματα: 307
ΜΙΧΑΛΗΣ is on a distinguished road
Κι ομως σε θυμηθηκα Μανο πριν απο λιγο οταν στο τσακ την απεφυγα τη συγκεκριμενη λακουβα κατα τυχη!!Πραγματικα απαραδεκτο ειδικα στην αριστερη λωριδα σε Εθνικη οδο!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 04-01-06, 23:53
Το avatar του χρήστη manosm3
manosm3 Ο χρήστης manosm3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-09-2004
Μηνύματα: 2.881
manosm3 is a name known to allmanosm3 is a name known to allmanosm3 is a name known to allmanosm3 is a name known to allmanosm3 is a name known to allmanosm3 is a name known to all
Δυστυχως Μανο, η κατασταση εχει φτασει περα απο το απροχωρητο και δυστυχως ισχυει το ρητο "στου κουφου την πορτα οσο θελεις βροντα" μονο που αν βροντας πολυ και δεν ανοιγει, καποια στιγμη πρεπει να τη σπασεις.
Ο καθενας καθεται σε μια καρεκλα για τα λεφτα του βουλευτη/υπουργου και για να κλεψει τα λεφτα του λαου. Τοσα χρονια δινουμε λεφτα στα διοδια της Ε.Ο. Εχεις αναρωτηθει που πηγαινουν αυτα; ΣΤΙΣ ΤΣΕΠΕΣ ΤΩΝ ΠΡΟΪΣΤΑΜΕΝΩΝ. Μεχρι και κωλοχαρτο τα κανουν.
Θελει κανενας αποδειξεις; Ωραια, αρχιζω:
1. Ενας δρομος πρεπει να εχει φωτισμο. Εχει φωτισμο το βραδυ η ΕΟ; ΟΧΙ
2. Ενας τετοιος εθνικος δρομος ΔΕΝ πρεπει σε καμια περιπτωση να εχει λακκουβες αφου θεωρειται ταχειας κυκλοφοριας. Για πηγαινετε στο δεξι ρευμα καλοι μου ανθρωποι να δειτε αν υπαρχει ασφαλτος!!!
3. Πρεπει να υπαρχει διαχωριστικο! Στο μισο οδικο δικτυο ΔΕΝ υπαρχει. π.χ. Μαλιακος, το κομματι της παλιας ΕΟ εξω απο τη Λαρισα.
4. Πρεπει να υπαρχει συντηρηση. Ε; Τι ειπατε; Τι σημαινει αυτη η λεξη; Η συντηρηση ειναι κατω του βασικου επιπεδου.
Για να παρεις αποζημιωση, επρεπε να φωναξεις την αστυνομια ΕΠΙΤΟΠΟΥ ωστε να ελεγξει το αυτοκινητο σου πραγματογνωμονας. Τωρα δεν μπορεις να κανεις τιποτα.
Πρεπει κατι να κανουμε επιτελους...
__________________
Τουριστας!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sakkunen
Ο Μανος και η αδερφη του με κοροϊδευουν
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 04-01-06, 23:56
Το avatar του χρήστη makman
makman Ο χρήστης makman δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 15-07-2005
Μηνύματα: 494
makman is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από melodic
ΜΜΜ φιλε μου μην το αφησεις ετσι....ο Μηνας dask μπορει na σε βοηθησει με αυτο το θεμα...(ειναι ειδηκος πλεον)

και αλλο μελος προχτες επεσε σε λακουβα και πανε οι 2 new ζαντες!!!
εγω ειμαι το αλλο "μελος".κοπανησα τις δυο αριστερες ζαντες (με μολις 3500 km) σε μια λακουβα-ταφο- στα βριλησσια,προς τα μελησια-πεντελη.το αποτελεσμα ηταν εκτος απο τις ζαντες να την "ακουσει" και το ρουλεμαν του τροχου.παιδια......ΒΡΗΚΕ Ο ΠΡΟΦΥΛΑΚΤΗΡΑΣ ΚΑΤΩ
το αποτελεσμα ηταν οτι επειδη βιαζομουν φοβερα,συνεχισα οπως οπως.
μανο..μπορεις να κανεις μυνηση στον δημο και να παρεις τα χρηματα σου πισω,φτανει να ερθει περιπολικο να καταγραψει το συμβαν.εαν δεν κανω λαθος υπαρχει καποιο 4ψηφιο νουμερο που παιρνεις τηλ και τους λες για την λακουβα,και την κλεινουν και μαλιστα γρηγορα.

ελπιζω να μην ξανασυμβει σε κανεναν.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:11.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.