Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-03-07, 23:36
GeorgeE36 Ο χρήστης GeorgeE36 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 07-01-2007
Μηνύματα: 71
GeorgeE36 is on a distinguished road
turbo or combressor

παιδες εχω ενα 328 ε36 εχει ενα προγραμμα το μοτερ απ οταν το πηρα αλλα δεν με ενδιαφερει αυτο.τι λετε να κανω τουρμπο η κομπρεσσορα?με ποιο απ τα δυο θα εχει ποιο πολλη και αξιοπιστη δυναμη?τι προτεινουν οι ειδικοι?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-03-07, 03:37
adiaf8oros Ο χρήστης adiaf8oros δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Μηνύματα: 22
adiaf8oros is on a distinguished road
Αν αναφέρεις και πόσα χρήματα διαθέτεις θα ναι πιό εύκολο να γίνουν οι "προτάσεις".
Επίσης θες να πάς απευθείας σε υπερτροφοδοτούμενη λύση? Ή μήπως θα σε ενδιέφεραν ατμοσφαιρικές λύσεις (όχι τόση δύναμη αλλα και σαφώς λιγότερα χρήματα) για αρχή?
π.χ Φίλτρο-πρόγραμμα-εξάτμιση (χταπόδι, χειροποίητο μεσαίο με πιο ελεύθερους καταλύτες - και καλό τελικό) θα σου έδιναν κάτι παραπάνω απο 20 αλογάκια με κόστος κοντά στα 1000 ευρώ. Αν προχωρήσεις σε αγριότερους εκκεντροφόρους (π.χ. απο Αμερικάνικο Μ3 3200 αν σε ενδιαφέρει να παραμείνεις σε εργοστασιακά επίπεδα) ή απο κάποιον γνωστό βελτιωτή σε συνδιασμό με μεγαλύτερα μπέκ (αυτά απαιτούν ΚΑΙ πρόγραμμα) και κάποιο ρυθμιστή πίεσης καυσίμου θα νομίζεις οτι οδηγείς άλλο αμάξι.

Αυτά σαν πρώτη σκέψη σε ατομοσφαιρικά επίπεδα. Αν μας πείς και πόσα σκοπεύεις να διαθέσεις.... μιλάμε και για υπερτροφοδοτούμενες λύσεις οπου με το καλημέρα περνάς τα 4.000 ευρώ.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-03-07, 03:58
Το avatar του χρήστη konc
konc Ο χρήστης konc δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-10-2005
Μηνύματα: 1.587
konc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από adiaf8oros Εμφάνιση μηνυμάτων
π.χ Φίλτρο-πρόγραμμα-εξάτμιση (χταπόδι, χειροποίητο μεσαίο με πιο ελεύθερους καταλύτες - και καλό τελικό) θα σου έδιναν κάτι παραπάνω απο 20 αλογάκια με κόστος κοντά στα 1000 ευρώ.
Καταρχήν να σημειώσω ότι συμφωνώ μαζί σου στη γενικότερη σκέψη σου, αλλά έχω μια μικρή ένσταση:
Με 1000 ευρώ φίλτρο, χταπόδι, μεσαίο, καταλύτη, τελικό και πρόγραμμα λίγο χλωμό το βλέπω. Εκτός και αν πιάνουν εμένα κορόιδο
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-03-07, 07:05
adiaf8oros Ο χρήστης adiaf8oros δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Μηνύματα: 22
adiaf8oros is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από konc Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταρχήν να σημειώσω ότι συμφωνώ μαζί σου στη γενικότερη σκέψη σου, αλλά έχω μια μικρή ένσταση:
Με 1000 ευρώ φίλτρο, χταπόδι, μεσαίο, καταλύτη, τελικό και πρόγραμμα λίγο χλωμό το βλέπω. Εκτός και αν πιάνουν εμένα κορόιδο
Για πρόγραμμα μιάμε για κάτι "τυποποιημένο" για το συγκεκριμένο μοτέρ το οποίο θα υποστεί μια υποτυπώδη παραμετροποίηση για να ταιριάξει με το μοτέρ σου, και το βρίσκεις με 300ε περίπου. (Αν θές ονόματα μαγαζιών να σου στείλω με πμ για να μην τους κάνω και διαφήμιση)
Χταπόδι παίζει στα 3-4 κατοστάρικα, και άλλο τόσο οι 2 ελεύθεροι καταλύτες όπως π.χ. Americat.
Kαι μένει το τελικό το οποίο νομίζω δεν θα πάει πάνω απο 200 ευρώ.
Το σύνολο παίζει 1.100-1.300 ευρώ. Πιθανόν να πάει και παραπάνω... ανάλογα με το πού θα πάς για το κάθετι. Υπάρχουν π.χ. επώνυμοι εξατμισάδες (μήν εκφραστώ για τη δουλειά που κάνουν γιατι θα φάω ΒΑΝ) που για ένα τελικό για 6κύλινδρο 36άρι ζητάνε 500 ευρώ.

Αν λοιπόν ψαχτείς λίγο κάνεις τη δουλειά σου με 1000κάτι ευρώ. Όπως είπα "κοντά στα 1000". Αν δε βιάζεσαι, πάντα πάιζει και το e-bay, οι ευκαιρίες σε μεταχειρισμένα κλπ κλπ οπότε μπορείς να πάς και κάτω απο 1000.

Αλήθεια, εσύ πόσο τα έχεις βρεί όλα αυτά? Σοβαρά άν σε κάτι μπορώ να βοηθήσω να βρούμε καλύτερη τιμή.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-03-07, 08:45
Το avatar του χρήστη kacey
kacey Ο χρήστης kacey δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-07-2004
Μηνύματα: 962
kacey is a jewel in the roughkacey is a jewel in the roughkacey is a jewel in the rough
Σε γεινκες γραμμες, ενα turbo ειναι πιο αποδοτικο(= πιο efficient, οχι απαραιτητα θα βγαλει περισσοτερη δυναμη) απο εναν κομπρεσσορα. Αλλα απο την στιγμη που ειδικα για αυτο το μοτερ υπαρχουν τοσες ετοιμες λυσεις bolt-on compressor, παρε ενα τετοιο πακετακι πετα το πανω και ευχαριστησου το.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-03-07, 13:45
Το avatar του χρήστη konc
konc Ο χρήστης konc δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-10-2005
Μηνύματα: 1.587
konc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από adiaf8oros Εμφάνιση μηνυμάτων
Το σύνολο παίζει 1.100-1.300 ευρώ. Πιθανόν να πάει και παραπάνω... ανάλογα με το πού θα πάς για το κάθετι.
Ένα minimum τιμής με τις πιο φθηνές λύσεις θεωρώ περίπου τα 1500, οπότε είμαστε αρκετά κοντά.

Αν πας σε πιο ακριβές λύσεις, ξεφεύγεις πάρα πολύ. Πχ ένα χταποδάκι supersprint μόνο του έχει περίπου 600.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-03-07, 14:02
Το avatar του χρήστη sthom
sthom Ο χρήστης sthom δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 05-03-2007
Μηνύματα: 80
sthom is on a distinguished road
Και βαλε...
Ασε που για +20 δεν βλεπεις με ΦΠΕ ουτε με σφαιρες...
__________________
Αμα δεν εχεις BMW,δεν ξερεις...Αμα εχεις ομως κουμπαρο τον Day,μαθαινεις αναγκαστικα!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-03-07, 14:25
george318ci Ο χρήστης george318ci δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 08-03-2007
Μηνύματα: 53
george318ci is on a distinguished road
καλησπερα σε ολους... απλα να φερο την γνωμη μου, οδηγισα το σαββατοκυριακο ενα E46 turbo το πραμα κενταγε... και η μετατροπη κοστιζει περιπου 4500Ε ειναι πολυ καλα τα αλογα και με 0.7 που δουλευε...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 19-03-07, 14:28
Το avatar του χρήστη shido
shido Ο χρήστης shido δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Μηνύματα: 2.669
shido is just really niceshido is just really niceshido is just really niceshido is just really niceshido is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από konc Εμφάνιση μηνυμάτων
Ένα minimum τιμής με τις πιο φθηνές λύσεις θεωρώ περίπου τα 1500, οπότε είμαστε αρκετά κοντά.

Αν πας σε πιο ακριβές λύσεις, ξεφεύγεις πάρα πολύ. Πχ ένα χταποδάκι supersprint μόνο του έχει περίπου 600.

supersprint σε τετοια τιμη (για εξακυλινδρο) πολυ δυσκολα να βρεις.

3300 € περιπου εχουν για το 330 ε46 χταποδι καταλυτες...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 19-03-07, 14:30
Το avatar του χρήστη bmw318cabrio
bmw318cabrio Ο χρήστης bmw318cabrio δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-12-2006
Μηνύματα: 943
bmw318cabrio is an unknown quantity at this point
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george318ci Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα σε ολους... απλα να φερο την γνωμη μου, οδηγισα το σαββατοκυριακο ενα E46 turbo το πραμα κενταγε... και η μετατροπη κοστιζει περιπου 4500Ε ειναι πολυ καλα τα αλογα και με 0.7 που δουλευε...
Καλησπερα καταρχας...Ολα ειναι αξιοπιστα αν γινει σωστη δουλεια απο γνωστη του αντικειμενου και γινεται και σωστη χρηση...
Οπως πολλοι ξετερε το αμαξι μου ειναι στα σκαρια για να γινει τουρμπο...οποτε απο το δικο μου δεν εχω εμπειρια...αλλα ενα 316 τουρμπο που οδηγησα πραγματικα ητανε φοβερο....Σε καμια 10αρια μερες θα σας πω και εμπειριες απο το δικο μου...
__________________
Καλα ειχα συνηθισει στο Cabrio...ποιος μπαινει σε κλειστο τωρα??
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:02.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.