Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 23-05-10, 21:27
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Θα συμφωνησω με τον συνονοματο οτι οι διαφορες ενος 1600αριου μ ενα 1800αρι δεν ειναι και τοσο τεραστιες, και απλα εχει καλυτερη ροπη. Το δικο μου 116i Ν45 1.6 115ps σε σχεση με ενος συναδελφου μου Ε46 κουπε με 1.8 κινητηρα 118ps δεν εχει και παρα πολυ μεγαλες διαφορες. Θα μου πεις αλλα αμαξωματα και πως μια 3αρα κομπακτ ειναι πιο κοντα σε μια σειρα 1, αλλα δεν πιστευω να υπαρχει ουτε μεγαλη διαφορα βαρους μιας σειρας 1 φορτωμενης με εξτρα, με μια 3αρα κουπε. Παντως οπως και να χει καταληγουμε πως η ανωτεροτητα του 2λιτρου ειναι εμφανης.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 23-05-10, 21:39
Το avatar του χρήστη 120ihatch
120ihatch Ο χρήστης 120ihatch δεν είναι συνδεδεμένος
N46B20
 
Εγγραφή: 04-11-2004
Μηνύματα: 789
120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice
Wink

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannis_compact Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε εγω εχω Ν40 με διπλο βανος χωρις βαλβετρονικ.1600 κυβικα.Ειμαι απολυτα ικανοποιημενος απο το αυτοκινητο και στα 160.000 χιλιομετρα δεν εχει βγαλει το περαμικρο παρα ενα καμμενο πολλαπλασιαστη στις 152.000.Ουτε λαδια καιει ουτε τιποτα.Τωρα απο θεμα επιδοσεων δεν ειναι και τοσο χαλια δηλαδη να πατας γκαζι και να μην τραβαει.Πραγματικα οταν οδηγησα πρωτη φορα 316 ειπα πως ειναι αδικημενο αυτοκινητο στον τομεα αυτο.Αλλα απο την αλλη δεν ειναι και αυτοκινητο επιδοσεων.Ξερεις ομως με μια κομπακτ ποσο σβελτα μπορεις να οδηγησεις σε ενα δρομο με στροφες?Ο 1,8 Ν42 με το δικο μου 1,6 Ν40 δε θα ελεγα οτι εχουν πολυυυυ μεγαλη διαφορα,λιγη παραπανω ροπη στον 1,8.Το διλιτρο ειναι αρκετα καλυτερο σε θεμα επιδοσεων-καταναλωσης.Κινει πιο σβελτα το αμαξι και πιο ανετα καθως ειναι και το βαρος.Για μενα η ιδανικη λυση θα ηταν το διλιτρο.Αν μπορεις προχωρα στην αγορα αυτου φιλε.
Και κατι ασχετο:
Eχεις φιλε Ε36 κομπακτ?

Είχα e36compact πριν 5 χρόνια (μπορείτε να δείτε και παλιά γραπτά μου εδώ - τότε είχα τη μεγάλη χαρά να γνωρίσω τον nickcompact).
Στη συνέχεια απέκτησα ένα mx5mk1 , ένα mx5mk3, ένα peugeot207rallye kαι τώρα σκέφτομαι να αγοράσω μια e46compact.
Σας παρακαλώ, μη σταθούμε στα παραπάνω (περί άλλων αυτοκινήτων - έχω αλλάξει πολλά ) επειδή θα χάσουμε το θέμα μας που είναι άλλο!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 23-05-10, 21:44
Το avatar του χρήστη 120ihatch
120ihatch Ο χρήστης 120ihatch δεν είναι συνδεδεμένος
N46B20
 
Εγγραφή: 04-11-2004
Μηνύματα: 789
120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice
Σήμερα είχα τη χαρά να οδηγήσω μια 1.8 e46compact.

Στα θετικά : το γουργουρητό της γάτας εεε.... του κινητήρα, το καλό τιμόνι, η ανάρτηση και η συμπεριφορά του πίσω μέρους που ήταν πιο ομαλή από ότι το e30compact (κυρίως βέβαια λόγω διαφορετικής πίσω ανάρτησης).

Αρνητικό : λιγάαακι οι επιδόσεις χωρίς σε καμμία περίπτωση να πω ότι το αυτοκίνητο δεν ήταν ενδιαφέρον οδηγικά ! το αντίθετο.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 23-05-10, 21:46
Το avatar του χρήστη 120ihatch
120ihatch Ο χρήστης 120ihatch δεν είναι συνδεδεμένος
N46B20
 
Εγγραφή: 04-11-2004
Μηνύματα: 789
120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice
Smile

Σας ευχαριστώ πολύ για τις κατατοπιστικότατες απαντήσεις !


Κάθε άλλη άποψη παραπάνω από δεκτή.


Ευχαριστώ που με δεχτήκατε στην παρέα πάλι μετά από χρόνια
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 23-05-10, 21:49
Το avatar του χρήστη E36 RULES!!
E36 RULES!! Ο χρήστης E36 RULES!! δεν είναι συνδεδεμένος
JDM as ファック
 
Εγγραφή: 01-06-2005
Μηνύματα: 5.490
E36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 316e36compact Εμφάνιση μηνυμάτων
τότε είχα τη μεγάλη χαρά να γνωρίσω τον nickcompact).
Α, αυτον... Μαλιστα... Και χάρηκες κ ολας?
__________________
There are two kinds of people: those who like me, and those who can go to hell...
Some day, we're gonna break free from the chains, and keep on, keep on, keep on, keep on, keep on FLYING...
Straights are for fast cars. Corners are for fast drivers...
I don't mean to be mean but it's all I can be, that's just me..
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 23-05-10, 22:33
Το avatar του χρήστη bmw318i
bmw318i Ο χρήστης bmw318i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-08-2009
Μηνύματα: 150
bmw318i will become famous soon enoughbmw318i will become famous soon enough
Είχα το ίδιο δίλημα με σένα πριν 10 μήνες, όσον αφορά την έκδοση i.
Τελικά προτίμησα το δίλιτρο N42 Ε46 valvetronic.
Συμπέρασμα, όταν είμαι στο δρόμο δε μετανιώνω με τίποτα και χαίρομαι για την επιλογή μου.
Οταν έρχεται η ώρα για πληρωμές ( ασφάλεια-τέλη) βέβαια μου κακοφαίνεται.
Αν επέλεγα τώρα πάλι την ίδια επιλογή θα έκανα όμως, για να μην πω ότι θα φλέρταρα και με κάτι δυνατότερο. Αν σε παίρνει η γνώμη μου είναι να πας στο δίλιτρο.
Ο Ν42 είναι Euro4. Αν το αμάξι γίνει εισαγωγή δεν υπάρχει παλαιότητα στο τεκμήριο, η χρονολογία πρώτης κυκλοφορίας στην Ελλάδα θεωρείται ως πρώτη κυκλοφορία.
Παλαιότητα μετράει μόνο στην εργοστασιακή αξία.
__________________
Η γυναίκα θέλει πολλά από έναν άνδρα, ενώ ο άνδρας θέλει μόνο ένα, αλλά από πολλές γυναίκες... ...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 23-05-10, 23:03
Το avatar του χρήστη alf
alf Ο χρήστης alf δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 26-04-2010
Μηνύματα: 75
alf is on a distinguished road
Φιλε μου θα συμφωνήσω και εγω με τους προηγούμενους. Η μόνη διαφορα ειναι η καλυτερες επιδόσεις του δίλιτρου και οτι αυτο συνεπάγεται στα οικονομικά. Δυστηχως σε αυτήν την χώρα όποτε θυμούνται τα δίλιτρα και πάνω τα βαφτίζουν είδος πολυτελειας με αποτέλεσμα να μην ξέρεις πότε και απο που θα σου'ρθει. Πάντως επειδη και εγω έχω το 1800αρι μπορω να πω οτι είναι πολυ άνετο στις μετακινήσεις, μπορείς να πας αρκετά γρήγορα αν θες και έχει καλή κατανάλωση. Γενικότερα είμαι πολύ ευχαριστημένος, αλλα απο εκεί και πέρα είναι θέμα του τι ζητάει ο καθένας. Καλό ψάξιμο..
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 24-05-10, 00:11
Το avatar του χρήστη TAZ118!
TAZ118! Ο χρήστης TAZ118! δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 25-11-2008
Μηνύματα: 684
TAZ118! has a spectacular aura aboutTAZ118! has a spectacular aura about
2λιτρο δαγκωτο...Οταν βαλεις αλλα 3 ατομα + κλιματισμο θα με θυμηθεις....
Εκτος και αν σκεφτεσαι υπερτροφοδοτηση οποτε ο 1.8 ειναι μονοδρομος...
__________________
SIX TURNING,FOUR BURNING...
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 24-05-10, 11:00
Το avatar του χρήστη Tomi
Tomi Ο χρήστης Tomi δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-05-2008
Μηνύματα: 477
Tomi will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TAZ118! Εμφάνιση μηνυμάτων
2λιτρο δαγκωτο...Οταν βαλεις αλλα 3 ατομα + κλιματισμο θα με θυμηθεις....
Εκτος και αν σκεφτεσαι υπερτροφοδοτηση οποτε ο 1.8 ειναι μονοδρομος...
Καλά μην το λές..με 3 άτομα και κλιματισμό δεν παίρνει τα πόδια του..ειδικά σε ανηφόρα..
Όσο για την υπερτοφοδότηση..με τα λεφτά που ζητάνε (6.000Ε μου ζήτησε ο Τούρκος και να μείνει 3 μέρες Κωνσταντινούπολη τουλάχιστον..και 4.500Ε ο Γερμανός για αγορά μόνο..Συν τα έξοδα για τα φρένα που θα χρειαστούν να αλλαχτούν..)για κάτι που δεν έχει αποδείξει την αξιοπιστία του,καλύτερα να βάλουμε έναν εξακύλινδρο,τα ίδια βγαίνει,θα είναι πιο ολοκληρωμένο αυτοκίνητο και δεν θα φαίνεται εξίσου..
__________________
343ps????Horse or Donkeys??
I need V10 power..

Salonica Maf
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 24-05-10, 11:04
Το avatar του χρήστη Action Man
Action Man Ο χρήστης Action Man δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-09-2004
Μηνύματα: 4.576
Action Man is a splendid one to beholdAction Man is a splendid one to beholdAction Man is a splendid one to beholdAction Man is a splendid one to beholdAction Man is a splendid one to beholdAction Man is a splendid one to behold
Φίλε μου,αν και είμαι όφ τόπικ,κοίτα λίγο και σε μεταχειρησμένη σειρά 1.Δεν ξέρω σε ποιά τιμή βρίσκεις compact E46,αλλά αν πλησιάζει τα 10.000€ πάρε καλύτερα "Άσσο".
__________________


"Treat all tires like they deserve to die"
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:05.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.