Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #121  
Παλιά 16-07-14, 18:36
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από LefterisK Εμφάνιση μηνυμάτων
ευχαριστω Γιαννη για τις πληροφοριες...μαλλον αντικατασταθηκε το ανταλλακτικο με αλλο νεοτερο στο εργοστασιο αν θυμαμαι καλα οπως λες...απλα πρεπει να δω με το δικο μου τι εχει γινει..
ο "παλιος" με τον πολλαπλο ειναι μια χαρα δοκιμασμενος
τα lci με τον Ν43 και τον αμεσο ψεκασμο πρεπει να ηρθαν ελλαδα προς το τελος του '08
ο πολλαπλος φορεθηκε στις 3αρες 05-08, αν δν κανω λαθος ο αμεσος μπηκε αρκετα πιο γρηγορα στον ασσο
Μια επισκεψη σε αντιπροσωπεια θα σου λυσει την απορια λογικα! Για τα μοτερ κι εγω δεν τα θυμαμαι ολα με λεπτομερειες. Σιγουρα ξερω για τους ασσους οτι το 07 κυκλοφορησε φλ μοντελο με τον Ν45Β16 κινητηρα, με τα 115 αλογα, τον ιδιο δηλαδη με την αρχικη σειρα 1. Ποτε μπηκαν οι αμεσου ψεκασμου, δε μπορω να το πω με σιγουρια αν ηταν 07, 08 ή 09.
Απάντηση με παράθεση
  #122  
Παλιά 18-07-14, 02:23
Το avatar του χρήστη Veldrin
Veldrin Ο χρήστης Veldrin δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-04-2010
Μηνύματα: 220
Veldrin is on a distinguished road
Όπως το θυμάσαι είναι Γιάννη. Βγήκε το FL με τον παλιό αρχές 07 και γύρω στον Απρίλιο με Ιούλιο του ίδιου έτους απο ότι θυμάμαι μπήκε ο καινούριος.
__________________
Κι όπως θα παίρνω τις στροφές, κάτσε στο VAG και κοίταζε με
Απάντηση με παράθεση
  #123  
Παλιά 06-08-14, 20:22
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Αλλο ενα θεμα που το αφηνα και στο τελος με αφησε ειναι ο ανεμιστηρας της καμπινας.
Εδω και καποιους μηνες ειχε ξεκινησει και μου κανε εμφανη κολπα, ειχα γραψει σχετικα και σε παλιοτερα ποστ. Συν εδω και ισως λιγα χρονια καταγραφονταν σποραδικα μηνυματα σε τυχαιες διαγνωσεις σχετικα με δυσλειτουργιες σε αυτον.

Τα συμπτωματα ηταν να μην ξεκιναει καθολου ή να σβηνει αποτομα ενω λειτουργει κανονικα ή να εχει διακυμανσεις στην ενταση του αερα χωρις να αυξομειωνω εγω την ενταση καθολου. Σε ορισμενη ενταση ακουγοταν και θορυβος απ τους αεραγωγους σαν 'κελαηδημα-τιτιβισμα' απ τον ανεμιστηρα. Προσφατα μαλιστα ερχοταν και στην καμπινα μυρωδια απο καμμενο ή λιωμενο πλαστικο, ειδικα κατα την εκκινηση.

Με βγαλσιμο το καπακι που τον καλυπτει κατω απ το ντουλαπακι στα ποδια του συνοδηγου και με βγαλσιμο και ξανα κουμπωμα τη φύσα ξεκιναγε, ή αμα ετρωγε καμμια γερη σφαλιαρα το καπακι απο κατω παλι ξεκολλαγε! Σημερα εσβησε και παρα τις μπουνιες που εφαγε απο κατω το πλαστικο καλλυμα απλα δεν ξαναξεκινησε ποτε...

Πηγα στο συνεργειο, το λυσανε και τα ευρηματα ηταν τα εξης: Καμμενα και λιωμενα τα βυσματα σε καλωδιο τροφοδοσιας, στον ανεμιστηρα τον ιδιο, αλλα και στη ρυθμιστικη αντισταση που ελεγχει τις στροφες του. Στα καλωδια τροφοδοσιας μαλιστα η ζημια ειχε φτασει μερικα εκατοστα και στα καλωδια, κυριως σε αυτο της γειωσης. Καψιμο και λιωσιμο αρκετα σοβαρο. Απο εκει βρωμαγε καμμενο σαφως...Τα βυσματα δεν σωνονται με τιποτα καθως εχουν γινει μια αμορφη μαζα λιωμενου πλαστικου, τα καλωδια εως ενα μηκος εχουν κοπει και λιωσει απο συρματα εως 'μπλεντάζ'... Απορω πως δεν καηκε ασφαλεια για να μη γινουν αυτα και θεωρω πως ημουν τυχερος που δε χρειαστηκε να αδειασω τον πυροσβεστηρα μεσα στο ταμπλω! Ειναι και ξηρας κονεως, αντε μετα ολα τα ηλεκτρικα κι ηλεκτρονικα αχρηστα!

Στο συνεργειο ο ηλεκτρολογος ειπε οτι θα ψαξει να βρει ιδιο βυσμα απο καποιο τρακαρισμενο ή απο μεταχειρισμενα ανταλλακτικα, ομοιως ανεμιστηρα και αντισταση. Θα κολληθει νεο βυσμα σε 'υγιη' καλωδια που εχουν μεινει, και θα μπουν και τα υπολοιπα και λογικα θα δουλεψουν σωστα και χωρις αλλους μπελαδες. Ελπιζω μονο να βρεθουν ολα αυτα σχετικα συντομα και να μπουν και να δουλεψουν οκ, οχι τιποτα αλλο, ειναι και νταλα καλοκαιρι, πολλα μαγαζια ειναι κλειστα και φοβαμαι μη δυσκολευτουμε στην ευρεση ανταλλακτικων. Θα ξερω αυριο μεσημερι λογικα...

Να πω την αληθεια ηταν ενα θεμα το οποιο το ηξερα και το αφηνα επιτηδες με προοτπικη να βγαλω μονος μου τον ανεμιστηρα και να προσπαθησω να τον επισκευασω μονος μου, με τη βοηθεια συναδελφων μου ηλεκτρολογων, να του αλλαξω ψηκτρες, να το φυσηξω, να το καθαρισω με electroclean και φυσημα μ'αερα και να τον ξαναβαλω. Ομως συνεχεια το αφηνα και το αφηνα και να που με αφησε πρωτο! Ειναι ειρωνια! Ισως το μοναδικο εξαρτημα που ηξερα και απο μονος μου αλλα και απο κουβεντες με μηχανικους οτι οντως θελει ή αλλαγη ή επισκευη κι εγω αδιαφορησα και να που εγινε η βλαβη τωρα. Οκ οχι κατι τραγικο αλλα ειναι σπασιμο να τρεχεις σε συνεργεια Αυγουστιατικο και να σου σκανε κι εκτακτα εξοδα, οσο μικρα κι αν ειναι τελικα, ενω εχει ηδη σκασει ο...ΕνΦΙΑ και αλλο επισης σημαντικο, να κανει ζεστη, να βραζω και να μην εχω ουτε καν αερισμο, οχι κλιματισμο μεσα στο αυτοκινητο!

Για οτι νεοτερα θα σας ενημερωσω.
Απάντηση με παράθεση
  #124  
Παλιά 07-08-14, 08:13
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannis 116 Εμφάνιση μηνυμάτων
Να πω την αληθεια ηταν ενα θεμα το οποιο το ηξερα και το αφηνα επιτηδες με προοτπικη να βγαλω μονος μου τον ανεμιστηρα και να προσπαθησω να τον επισκευασω μονος μου.
Είναι κλασικό ότι αφήνοντας μια βλάβη ή μια περίεργη "συμπεριφορά" αδιερεύνητη, θα γίνει πολύ χειρότερη ζημιά.
__________________


www.bmw-motorsport.gr
Απάντηση με παράθεση
  #125  
Παλιά 07-08-14, 09:39
Το avatar του χρήστη Veldrin
Veldrin Ο χρήστης Veldrin δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-04-2010
Μηνύματα: 220
Veldrin is on a distinguished road
Και εκεί που το έχω πάει για τις καθιερωμένες αντικαταστάσεις διετίας (φίλτρα, υγρά) + τα ετήσια λάδια προέκυψε... Ρουλεμάν δεξιού πίσω τροχού. Ο τροχός τζόγαρε και την επόμενη μέρα έφευγα για ταξίδι. Ούτε σε λακούβες είχα πέσει φέτος ούτε τίποτα. 4 χιλιάδες χιλιόμετρα είχα κάνει όλα κι όλα αυτό το χρόνο (το αυτοκίνητο το πάω για έλεγχο κάθε Ιούλιο).

Αντικατάσταση, κουστούμι για όλα μαζί 450 ευρώ, ταπί και ψύχραιμος αλλα τουλάχιστον γλίτωσα πιθανές σοβαρότερες ιστορίες. Με τις υγείες μου.

Το αυτοκίνητο έχει 62 χιλ χλμ.
__________________
Κι όπως θα παίρνω τις στροφές, κάτσε στο VAG και κοίταζε με
Απάντηση με παράθεση
  #126  
Παλιά 08-08-14, 13:39
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Εγινε η επισκευη σημερα, βρεθηκαν μεταχειρισμενα ανταλλακτικα, ειχαν σφραγιδες πανω με ημερομηνιες 2006-07, κολληθηκε η νεα φυσα, μπηκε πανω ο ανεμιστηρας με την αντισταση, αλλαχτηκε κι η ασφαλεια που ειχε καει κι αυτη τελικα και μου φανηκε πολυ λογικο, δουλευουν ολα μια χαρα τωρα κι εγω ξαλαφρωθηκα κατα 150 ευρω στη σούμα...
Απάντηση με παράθεση
  #127  
Παλιά 08-08-14, 13:44
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
κόστος ανταλλακτικών/εργασίας 150
δροσερός άσσος ανεκτίμητο
__________________


www.bmw-motorsport.gr
Απάντηση με παράθεση
  #128  
Παλιά 08-08-14, 20:57
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BMW Power Εμφάνιση μηνυμάτων
κόστος ανταλλακτικών/εργασίας 150
δροσερός άσσος ανεκτίμητο
Καλα ναι, δε το συζητω! Σαφεστατα οτι κλιμα φουλ στ αμαξι ειναι κατι παραπανω απο επιτακτικο να δουλευει!
Τις προαλλες μαλιστα φευγοντας απ το συνεργειο χωρις κλιμα, επιασε και μια βροχη και ηταν οτι χειροτερο! Ουτε παραθυρο δε μπορουσα να σκασω! Μη σου τυχει! Ενταξει τωρα, ελπιζω μη βγει τιποτα αλλο!
Απάντηση με παράθεση
  #129  
Παλιά 08-08-14, 23:35
Το avatar του χρήστη LefterisK
LefterisK Ο χρήστης LefterisK δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-11-2010
Μηνύματα: 697
LefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BMW Power Εμφάνιση μηνυμάτων
κόστος ανταλλακτικών/εργασίας 150
δροσερός άσσος ανεκτίμητο

χαχαχα...σωστος
__________________
Η BMW οδηγείται σαν να την έχεις μόλις κλέψει...
E90 Montego Blue 320i N46B20
Απάντηση με παράθεση
  #130  
Παλιά 31-08-14, 19:31
nikosdov116i Ο χρήστης nikosdov116i δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 28-02-2006
Μηνύματα: 96
nikosdov116i is on a distinguished road
Καλησπέρα παιδιά.Ξέρει κανείς πως σβήνει το SERVICE στο καντράν αυτό που δείχνει το αυτοκίνητο στη ράμπα για σήκωμα?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.