Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά X > Σειρά X - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-11-06, 21:22
xxx3 Ο χρήστης xxx3 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 30-12-2005
Μηνύματα: 12
xxx3 is on a distinguished road
Exclamation 2 παράξενα και "αόρατα" προβλήματα...

καλησπέρα σε όλους.είναι το πρώτο μου ποστ και δυστυχώς θέλω να ρωτήσω τη γνώμη σας για τα εξης 2 θέματα. έχω μια χ3 2.0 ντιζελ αγορασμενη καινουργια φετος και εντος εγγυησης.τον αύγουστο κατεβαινοντας για κεφαλονια και εχοντας βαλει πετρελαιο σε στην εθνικη μου εκανε 2 αρρυθμιες.επεσε το στροφομετρο απο τις 3000 στις 1500 και παλι πανω σφαιρα.δεν το ξαναεκανε ομως απο τοτε και εχω κανει 4000 χλμ.την κυριακη ομως και ενω ημουν με 120 χλμ μου κανει το αλλο κουφο.σβηνει κυριολεκτικα για δευτερολεπτα η οθονιτσα που δειχνει ωρα,θερμοκρασια κλπ.επανηλθε αμεσως...πηγα στον εμπορο που το αγορασα και ειναι επισημος πωλητης bmw για θεσ/νικη και αμεσως το εβαλαν για ελεγχο και δεν ανακαλυψαν τιποτα!!!μαλιστα το εψαξαν πολυ γιατι ανησυχησαν και γιατι ειναι ακομη στην εγγυηση(ουτε χρονο δεν εκλεισε).απο εξυπηρετηση ηταν αψογοι,αλλα εμενα με τρωει η περιεργεια.μηπως ειναι κατι;συγνωμη για το μεγαλο ποστ αλλα εσκασα...οποιος ξερει υπευθυνα ας βοηθησει.ευχαριστω πολυ.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-11-06, 22:19
Το avatar του χρήστη doros-hm-26
doros-hm-26 Ο χρήστης doros-hm-26 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-09-2005
Μηνύματα: 273
doros-hm-26 is on a distinguished road
μεχρι να τελειωσει το ρεζερβουαρ με το πετρελαιο που εβαλες απο το συγκεκριμενο πρατηριο σου εκανε αλλες αρρυθμιες? η δυσκολευτηκε να ξεκινησει ο κινητηρας τις επομενες μερες οταν γυρνουσες την μιζα? μιλαμε παντα για το διαστημα που ειχες το πετρελαιο απο το συγκεκριμενο πρατηριο. Για το δευτερο προβλημα οταν εσβησε η οθονη με τις ενδειξεις ο κινητηρας συνεχιζε να δουλευει κανονικα?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-11-06, 22:49
xxx3 Ο χρήστης xxx3 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 30-12-2005
Μηνύματα: 12
xxx3 is on a distinguished road
ευχαριστω για την απαντηση.οχι και στις δυο περιπτωσεις.τα ιδια με ρωτησαν και απο το σερβις.ουτε αρρυθμια ξανα εκανε ουτε εσβησε ή επηρεαστηκε ο κινητηρας αλλα και ουτε και το ραδιοφωνο που οσο να ναι εχει καποια σχεση με την οθονη του υπολογιστη ταξιδιου...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-11-06, 00:40
Το avatar του χρήστη nikos1400
nikos1400 Ο χρήστης nikos1400 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-07-2006
Μηνύματα: 576
nikos1400 is on a distinguished road
Περιμενουνε να ξεσκιστουνε ολοι να αγοραζουν τελευταιας τεχνολογιας common rail πετρελαιοκινητα και μετα να μας πουνε οτι η Ελλαδα γενικα δεν εχει πετρελαια καταλληλης (καλης) ποιοτητας για αυτα...κατι για παραφινες σουπα μουπες...
Και εγω εχω ενα Hyundai Tucson (ενταξει δεν ειναι BMW...) 2.0 crdi και ευτυχως δεν εχω παρατηρησει κατι. Παρ'ολα αυτα αλλαξα βενζιναδικο και βαζω (σχεδον παντα) απο ενα που ειναι γνωστο οτι βαζουν ΤΑΧΙτζηδες (που υποθετω προσεχουν τα αυτοκινητα τους).
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-11-06, 02:00
Το avatar του χρήστη M3Convertible
M3Convertible Ο χρήστης M3Convertible δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 09-08-2006
Μηνύματα: 1.087
M3Convertible is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikos1400 Εμφάνιση μηνυμάτων
Παρ'ολα αυτα αλλαξα βενζιναδικο και βαζω (σχεδον παντα) απο ενα που ειναι γνωστο οτι βαζουν ΤΑΧΙτζηδες (που υποθετω προσεχουν τα αυτοκινητα τους).
ή όλοι οι ταρίφες βάζουν θέρμανσης απο εκει...το έχεις τσεκάρει καλά;
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-11-06, 10:30
Το avatar του χρήστη Marioz
Marioz Ο χρήστης Marioz δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-10-2006
Μηνύματα: 284
Marioz is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από M3Convertible Εμφάνιση μηνυμάτων
ή όλοι οι ταρίφες βάζουν θέρμανσης απο εκει...το έχεις τσεκάρει καλά;
Βασικά, δεν ξέρω αν υπάρχουν ταρίφες εδώ μέσα, αλλά αν είχα βενζινάδικο φίλε μου......'οχι θέρμανσης............κατιμά θα τους έβαζα..........και πάντα με το χαμόγελο γιατι αυτοί είναι μυρμηγκια........πάνε 100-100..........
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 30-11-06, 11:34
lkm86 Ο χρήστης lkm86 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-11-2006
Μηνύματα: 275
lkm86 is on a distinguished road
πάντως τα βενζινοπωλεία που νοθεύουν τα καύσιμα ή κάνουν γενικά παρατυπίες , υπάρχουν σε λίστα σε site του υπουργείου ανάπτυξης(αν δεν κάνω λάθος), οπότε τουλάχιστον ενημερωθείτε.Επίσης στο ίδιο site υπάρχουν και τα βενζινοπωλεία που έχουν τις χαμηλότερες τιμές.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 30-11-06, 12:34
Christos 330i ///M Ο χρήστης Christos 330i ///M δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-03-2006
Μηνύματα: 5.426
Christos 330i ///M is a jewel in the roughChristos 330i ///M is a jewel in the roughChristos 330i ///M is a jewel in the rough
Αν το πρατηριο ειναι σε εθνικο δρομο υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να παιζει καποιο προβλημα . . .
Αν το πρατηριο ειναι μεσε στην πολη η σε καποιο χωριο ειναι δυσκολο να
γινει κατι . . .
Γιατι το 80% υπαρχει και η πρωσοπικη επαφη και ο αλλος δεν το ρισκαρει
να κανει την μ@μ@κια . . . !
Απο το 1991 εχουμε πρατηριο καυσιμων και ουτε καν μας περασε απο το μυαλο για κατι τετοιο(δεν κανω διαφημηση το ανεφερα σαν παραδειγμα)και θα χαρεις το πρωτο εξαμηνο μετα ; ; ;
Θα χτυπας μυγες γι'αυτο προσοχη στεις εθνικες οδους και πρωσοπικη επαφη με πρατηριουχους . . . !
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 30-11-06, 12:38
Το avatar του χρήστη M3Convertible
M3Convertible Ο χρήστης M3Convertible δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 09-08-2006
Μηνύματα: 1.087
M3Convertible is on a distinguished road
http://www.bloka.com
έχει τα ΠΑΝΤΑ
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 30-11-06, 12:44
Το avatar του χρήστη Marioz
Marioz Ο χρήστης Marioz δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-10-2006
Μηνύματα: 284
Marioz is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Christos 330i ///M Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν το πρατηριο ειναι σε εθνικο δρομο υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να παιζει καποιο προβλημα . . .
Αν το πρατηριο ειναι μεσε στην πολη η σε καποιο χωριο ειναι δυσκολο να
γινει κατι . . .
Γιατι το 80% υπαρχει και η πρωσοπικη επαφη και ο αλλος δεν το ρισκαρει
να κανει την μ@μ@κια . . . !
Απο το 1991 εχουμε πρατηριο καυσιμων και ουτε καν μας περασε απο το μυαλο για κατι τετοιο(δεν κανω διαφημηση το ανεφερα σαν παραδειγμα)και θα χαρεις το πρωτο εξαμηνο μετα ; ; ;
Θα χτυπας μυγες γι'αυτο προσοχη στεις εθνικες οδους και πρωσοπικη επαφη με πρατηριουχους . . . !
Γιατί μπορείς να αποδείξεις ότι κάτι πήγε στραβά στον κινητήρα ή οπουδήποτε αλλού στο αυτοκίνητο από ..........χάλια καύσιμα.???..........πρόσεξε με λίγο όχι να πεις κατα πάσα πιθανότητα είναι τα καυσιμα γιατί το αμάξι ήταν καινούριο....αλλα να πεις "κοιτάξτε.......είναι τα καύσιμα"..............αφού έχεις πάθει τη ζημιά (τότε όμως έχεις καταναλώσει και το καύσιμο και έχεις βάλει και άλλες 2 φορές από άλλα πρατήρια)............Δεν υπάρχει ιστορικότητα (traceability) στην όλη φάση.........εκτός κι αν είσαι με το μηχανάκι που κάνει ελέγχους και το συγκεκριμένο υπουργείο που ανάθεμα με κι αν το έχω δει ποτέ στους δρόμους...........αλλα για χάρη του ευαγγελάτου..........

Δεν κατηγορώ τους βενζινάδες αλλά το κράτος που δεν τους κυνηγάει συστηματικά...................
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:52.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.