Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά M > Σειρά M - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #2021  
Παλιά 06-06-11, 18:23
Το avatar του χρήστη notis Motorsport
notis Motorsport Ο χρήστης notis Motorsport δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-01-2011
Μηνύματα: 120
notis Motorsport is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό νομίζω και εγώ.

Συν το γεγονός ότι καλύτερα μετατροπή τώρα παρά γνήσιο σε 5 χρόνια.

Δεν ξέρουμε τι μας ξημερώνει και καλό είναι να το ευχαριστηθείς και ως μετατροπή.

Αφού ξέρεις ότι όταν το πάρεις και όταν το φτιάξεις, η μόνη διαφορά που θα έχει είναι ένα A αντί για S σε κάποιο σημείο σε ένα θόλο από ένα γνήσιο Μ3.

Στο τέλος το 2016 αν όλα είναι καλά, θα πάρεις και γνήσιο. Αλλά θα έχεις ευχαριστηθεί 5 χρόνια επιπλέον με την μετατροπή.
Συμφωνω απολυτως Δημητρη.
Απάντηση με παράθεση
  #2022  
Παλιά 06-06-11, 22:58
Το avatar του χρήστη chief
chief Ο χρήστης chief δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-08-2008
Μηνύματα: 557
chief is a jewel in the roughchief is a jewel in the roughchief is a jewel in the rough
Νομιζω τα ισοπεδωνουμε ολα με τα τελευταια ποστ.
Το καθε πραγμα εχει την τιμη του και την αξια του.
Και δεν ειναι παντα μετρο συγκρισης η κατασταση σε συνδιασμο με το μπατζετ η το value for money μεταξυ ενος γνησιου ή μιας μετατροπης ειδικα οταν μιλαμε για αμαξια που ειναι σταθμος στην ιστορια της αυτοκινησης.
Αυτα μπορει να εχουν καποια περαση εδω στην Ελλαδα που πολλα πραγματα και ιδεες ισοπεδονονται και θεορουντε φυσιολογικα
Σε ενα αγγλικο E30 φορουμ τα πιο πανω ποστ ισως να ηταν στην ενοτητα " χιουμορ".

Παρ ολα αυτα εχομαι στον Γιαννη να απολαυσει το αμαξι που θα παρει μεσα απ την καρδια μου.
Απάντηση με παράθεση
  #2023  
Παλιά 07-06-11, 07:53
Το avatar του χρήστη m_power_lunatic
m_power_lunatic Ο χρήστης m_power_lunatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-07-2004
Μηνύματα: 2.578
m_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to behold
Talking ///M3 E30

Η αληθεια ειναι καπου στην μεση,βεβαια ολα ειναι σχετικα με την τιμη η οποια ειναι αριστη-πολυ πιο κατω απο ανακατασκευασμενο απο το μηδεν (δεν θα ηθελα να την αναφερω) και εχω και περισευμα χρηματων.

P.S Πολλα αγωνιστικα γνησια DTM ή αναβασεων ή RALLYE στην Ελλαδα και στο εξωτερικο ΔΕΝ βασιζονται σε γνησια σασι και το αποτελεσμα ειναι ιδιο σε χρονους αισθηση κτλ ΟΧΙ ομως σε ΑΞΙΑ βεβαιως-βεβαιως (για αυτο εγραψα παραπανω οτι επαιξε ρολο μεγαλο η τιμη και η κατασταση).

Εμενα βασικα με ενοιαζε η κατασταση, να ειναι ολοισιο και ατρακαριστο χωρις αλλαγμενα ραμφη-θολους-πατωματα και να ειναι πιστο αντιγραφο σε σημειο που να μην παει αλλο (σωστα βερινικια στα εσωτερικα μερη,τα αυτοκολλητα του στην μηχανη,να ειναι σαν καινουργιο δηλαδη δεν εχω κομπλεξ με τα νουμερα αν ειναι να μου βγει ΞΥΝΟ να το κανω αμαξι).Στο συγκεκριμενο επαιξε ρολο και ο ανθρωπος βασικα.

Εν τελει βρηκα γνησια αυτοκινητα(25χιλ+) ταλαιπωρημενα αλλα δεν νομιζω οτι καποιος θα εδινε τα λεφτα που ζηταγανε συν οτι θελανε αλλα 7-8χιλιαρικα.

Εχω ξυπνησει απο τις 4 το πρωι και γυρναω σαν κοκορετσι στην σουβλα στο κρεβατι μου.
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη m_power_lunatic : 07-06-11 στις 07:57
Απάντηση με παράθεση
  #2024  
Παλιά 07-06-11, 09:14
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chief Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε ενα αγγλικο E30 φορουμ τα πιο πανω ποστ ισως να ηταν στην ενοτητα " χιουμορ".
Πολύ σωστή παρατήρηση.

Το θέμα όμως είναι ότι εδώ είμαστε Ελλάδα, με ότι κακό ή και καλό σε κάποια θέματα συνεπάγεται αυτό σε αυτοκινητιστικά ζητήματα. Ο σεβασμός των Άγγλων για τα αυτοκίνητα δεν υπάρχει ούτε κατά διάνοια στην χώρα μας.

Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιος που να προτιμά την μετατροπή από το γνήσιο, με την προϋπόθεση ότι βρίσκονται στην ίδια καλή κατάσταση.

Προσωπικά, επειδή είχα γνήσιο Μ3 Ε30, ήμουν τόσο ενάντια στις μετατροπές που δεν γύριζα ούτε να τις κοιτάξω. Έχω "τσακωθεί" πολλές φορές με μαστόρια που μου έλεγαν πόσο καλές είναι οι μετατροπές αν γίνει σωστή δουλειά κλπ.

Όλα αυτά άλλαξαν όταν άρχισα να βλέπω γνήσια σάπια, κακοσυντηριμένα βιασμένα παρά φύση κλπ. Από αυτά τα αυτοκίνητα λοιπόν μια πολύ καλή μετατροπή είναι καλύτερη, και στα μισά χρήματα.
__________________


www.bmw-motorsport.gr
Απάντηση με παράθεση
  #2025  
Παλιά 07-06-11, 10:19
Το avatar του χρήστη Vasilis M3
Vasilis M3 Ο χρήστης Vasilis M3 δεν είναι συνδεδεμένος
M3 E30...new target CSL!
 
Εγγραφή: 13-04-2010
Μηνύματα: 647
Vasilis M3 has a spectacular aura aboutVasilis M3 has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από m_power_lunatic Εμφάνιση μηνυμάτων
...να ειναι πιστο αντιγραφο σε σημειο που να μην παει αλλο (σωστα βερινικια στα εσωτερικα μερη,τα αυτοκολλητα του στην μηχανη,να ειναι σαν καινουργιο....
LUNATIC δεν την παλεύεις με τίποτα εσύ....

Αυτοκόλλητα βρίσκεις και στο internet...
__________________
Lunatic ζούμε,με Μ3 να σε δούμε!
Απάντηση με παράθεση
  #2026  
Παλιά 07-06-11, 10:25
Το avatar του χρήστη chief
chief Ο χρήστης chief δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-08-2008
Μηνύματα: 557
chief is a jewel in the roughchief is a jewel in the roughchief is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BMW Power Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολύ σωστή παρατήρηση.

Το θέμα όμως είναι ότι εδώ είμαστε Ελλάδα, με ότι κακό ή και καλό σε κάποια θέματα συνεπάγεται αυτό σε αυτοκινητιστικά ζητήματα. Ο σεβασμός των Άγγλων για τα αυτοκίνητα δεν υπάρχει ούτε κατά διάνοια στην χώρα μας.

Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιος που να προτιμά την μετατροπή από το γνήσιο, με την προϋπόθεση ότι βρίσκονται στην ίδια καλή κατάσταση.

Προσωπικά, επειδή είχα γνήσιο Μ3 Ε30, ήμουν τόσο ενάντια στις μετατροπές που δεν γύριζα ούτε να τις κοιτάξω. Έχω "τσακωθεί" πολλές φορές με μαστόρια που μου έλεγαν πόσο καλές είναι οι μετατροπές αν γίνει σωστή δουλειά κλπ.

Όλα αυτά άλλαξαν όταν άρχισα να βλέπω γνήσια σάπια, κακοσυντηριμένα βιασμένα παρά φύση κλπ. Από αυτά τα αυτοκίνητα λοιπόν μια πολύ καλή μετατροπή είναι καλύτερη, και στα μισά χρήματα.
Εν μερη συμφωνώ με αυτα που εγραψες.

Ειχα και εγω αμαξι μετατροπη πριν χρονια (οχι bmw) και δεν το ειχα μετανιωσει καθόλου με τα χρηματα που εδωσα και για τον σκοπό που το ειχα (ηταν κοντραμαξο).
Ουτε ο Μάνος το εχει μετανιωσει για το CSL μεταροπή που εχει αφου ειναι καθαρά track day car. Αν με ρωτας την γνωμη μου, πολύ καλά εκανε και το πηρε αφου το εχει μονο γι αυτό τον σκοπό.

Τα αμαξια που ειναι μετατροπες μπορουν ανετα να μας δωσουν τις ιδιες χαρές και τις ιδιες συγκηνησεις με τα γνησια σε αρκετα θεματα, οχι ομως σε ολα...

Ομως, επειδη σε καποια αμαξια πρεπει να υπάρχει σεβασμός, δεν γινετε κανενα αμαξι μετροπή να γίνει Garage Queen με την προφαση οτι "ενα γραμματακι στον αριθμο πλαισίου ειναι η διαφορα" ή "δεν του λειπει ουτε βιδα" ή "ειναι μονο ψυχολογικό το θεμα" κλπ. οσες χαρες, και οση ικανοποιηση μπορουν να μας δωσουν.

Σε αυτα που εγραψα ειμαι σιγουρος οτι συμφωνει και ο Γιαννης, γι αυτο εχει σκοπό μελλοντικά να πάρει ενα γνησιο.
Απάντηση με παράθεση
  #2027  
Παλιά 07-06-11, 13:31
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chief Εμφάνιση μηνυμάτων
Εν μερη συμφωνώ με αυτα που εγραψες.

Ειχα και εγω αμαξι μετατροπη πριν χρονια (οχι bmw) και δεν το ειχα μετανιωσει καθόλου με τα χρηματα που εδωσα και για τον σκοπό που το ειχα (ηταν κοντραμαξο).
Ουτε ο Μάνος το εχει μετανιωσει για το CSL μεταροπή που εχει αφου ειναι καθαρά track day car. Αν με ρωτας την γνωμη μου, πολύ καλά εκανε και το πηρε αφου το εχει μονο γι αυτό τον σκοπό.

Τα αμαξια που ειναι μετατροπες μπορουν ανετα να μας δωσουν τις ιδιες χαρές και τις ιδιες συγκηνησεις με τα γνησια σε αρκετα θεματα, οχι ομως σε ολα...

Ομως, επειδη σε καποια αμαξια πρεπει να υπάρχει σεβασμός, δεν γινετε κανενα αμαξι μετροπή να γίνει Garage Queen με την προφαση οτι "ενα γραμματακι στον αριθμο πλαισίου ειναι η διαφορα" ή "δεν του λειπει ουτε βιδα" ή "ειναι μονο ψυχολογικό το θεμα" κλπ. οσες χαρες, και οση ικανοποιηση μπορουν να μας δωσουν.

Σε αυτα που εγραψα ειμαι σιγουρος οτι συμφωνει και ο Γιαννης, γι αυτο εχει σκοπό μελλοντικά να πάρει ενα γνησιο.
Χριστόφορε, επειδή η αναφορά σου στοχεύει κυρίως στο δικό μου σχόλιο

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό νομίζω και εγώ.

Συν το γεγονός ότι καλύτερα μετατροπή τώρα παρά γνήσιο σε 5 χρόνια.

Δεν ξέρουμε τι μας ξημερώνει και καλό είναι να το ευχαριστηθείς και ως μετατροπή.

Αφού ξέρεις ότι όταν το πάρεις και όταν το φτιάξεις, η μόνη διαφορά που θα έχει είναι ένα A αντί για S σε κάποιο σημείο σε ένα θόλο από ένα γνήσιο Μ3.

Στο τέλος το 2016 αν όλα είναι καλά, θα πάρεις και γνήσιο. Αλλά θα έχεις ευχαριστηθεί 5 χρόνια επιπλέον με την μετατροπή.
Σε πληροφορώ ότι δεν κάνω τόσο πλάκα, ούτε και το σχόλιο μου ήταν για τη χιουμοριστική ενότητα.
Άλλωστε μπορείς διαβάζοντας όλο το υπόλοιπο (παραβλέποντας το σχόλιο για τον αριθμό πλαισίου) βλέπεις ότι αναφέρομαι σε κάτι πολύ σοβαρό. (όπως και άλλα παιδιά που σχολίασαν).

Επειδή καταλαβαίνουμε όλοι πια τον Lunatic (Γιάννη) και το πάθος του με το συγκεκριμένο αυτοκίνητο.
Αναλογιζόμενοι (από αυτά που μας εκμυστηρεύεται ο Γιάννης) ότι η απόκτηση γνήσιου Μ3 Ε30 και στην κατάσταση (έστω περίπου) που το ονειρεύεται ο Γιάννης είναι σχεδόν ουτοπία (είτε λόγω ελλείψεως καλών γνήσιων αυτοκινήτων, είτε λόγω χρημάτων που απαιτούνται), είναι μια καλή εναλλακτική λύση η εύρεση ενός πολύ καλού μη γνήσιου αυτοκινήτου μέχρι το 2016 (και βάλε ίσως, γιατί ένα καλό του 1989 θα έλθει το ...2019) που θα μπορούν πλέον να έρθουν καλά γνήσια αυτοκίνητα από ανθρώπους σε άλλες χώρες που τα έχουν στην (καλή) κατάσταση όπως αρμόζει στα αυτοκίνητα αυτά.

Το θέμα είναι για να μην περιμένει ο άνθρωπος 5 χρόνια τουλάχιστον. Ίσως με ένα καλό μη γνήσιο ευχαριστηθεί με λογικό κόστος και για το γνήσιο υπάρχει καιρός.

Το πρόβλημα από ότι καταλαβαίνω με τα γνήσια είναι ότι δεν μιλάμε για γνήσια Μ3 Ε46 που είναι 5-6 ετών. Αλλά για γνήσια Μ3 Ε30 που είναι 25 ετών και ....έχουν φτάσει σε κατάσταση που απο κοντά ίσως και να ...απομυθοποιούνται στα μάτια ενος που ψάχνει κάτι αξιοπρεπές και όχι ένα σάπιο χρέπι (με διαστημικό αριθμό χιλιομέτρων και απίστευτης ταλαιπωρίας για τα ευαίσθητα μηχανικά μέρη) γυαλισμένο και βαμμένο απ'εξω.

Σίγουρα ο Γιάννης ξέρει καλύτερα τι θέλει από εμάς. Αφού όμως συζητάμε στο θρεντ αυτό το ''θέμα'' του, λέμε όλοι μας τη γνώμη μας όσο σοβαρά μπορούμε.

Εγώ ας πούμε πιστεύω ότι με μια τέλεια μετατροπή ο Γιάννης θα χαρεί, και θα είναι πολύ πιο ''άνετος'' στο να βρεί ΟΤΑΝ βρεθεί η ευκαιρία κάτι γνήσιο (καλό).

Αν είναι να περιμένει 5 χρόνια, μπορεί να φτάσει μετά από 10 χρόνια να λέει στον εαυτό του...''βλακεία μου που δε πήρα έστω μια μετατροπή, τώρα (2020) δε θα πάρω ποτέ'' (Γιατί ΠΟΤΕ δεν ξέρεις).

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dim77 : 07-06-11 στις 13:34
Απάντηση με παράθεση
  #2028  
Παλιά 07-06-11, 13:51
Το avatar του χρήστη alpaneras
alpaneras Ο χρήστης alpaneras δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-06-2006
Μηνύματα: 493
alpaneras has a spectacular aura aboutalpaneras has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από M3 E30 89' Εμφάνιση μηνυμάτων
LUNATIC δεν την παλεύεις με τίποτα εσύ....

Αυτοκόλλητα βρίσκεις και στο internet...
Ναι βρίσκεις, αλλά ο Αμερικάνος δεν τα στέλνει Ελλάδα, το έχω προσπαθήσει.
Απάντηση με παράθεση
  #2029  
Παλιά 07-06-11, 14:00
Το avatar του χρήστη stef
stef Ο χρήστης stef δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-05-2004
Μηνύματα: 3.953
stef is just really nicestef is just really nicestef is just really nicestef is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alpaneras Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι βρίσκεις, αλλά ο Αμερικάνος δεν τα στέλνει Ελλάδα, το έχω προσπαθήσει.
Ε στείλτε τα σε έναν δικό σας άνθρωπο στην Αμερική βρε παιδιά!
__________________
BMW-SHEER DRIVING PLEASURE

Καλοκαιρινές διακοπές για πάααντα...!
Απάντηση με παράθεση
  #2030  
Παλιά 07-06-11, 14:07
Το avatar του χρήστη dimitris 029/505
dimitris 029/505 Ο χρήστης dimitris 029/505 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Μηνύματα: 392
dimitris 029/505 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων



Σε πληροφορώ ότι δεν κάνω τόσο πλάκα, ούτε και το σχόλιο μου ήταν για τη χιουμοριστική ενότητα.
Άλλωστε μπορείς διαβάζοντας όλο το υπόλοιπο (παραβλέποντας το σχόλιο για τον αριθμό πλαισίου) βλέπεις ότι αναφέρομαι σε κάτι πολύ σοβαρό. (όπως και άλλα παιδιά που σχολίασαν).

Επειδή καταλαβαίνουμε όλοι πια τον Lunatic (Γιάννη) και το πάθος του με το συγκεκριμένο αυτοκίνητο.
Αναλογιζόμενοι (από αυτά που μας εκμυστηρεύεται ο Γιάννης) ότι η απόκτηση γνήσιου Μ3 Ε30 και στην κατάσταση (έστω περίπου) που το ονειρεύεται ο Γιάννης είναι σχεδόν ουτοπία (είτε λόγω ελλείψεως καλών γνήσιων αυτοκινήτων, είτε λόγω χρημάτων που απαιτούνται), είναι μια καλή εναλλακτική λύση η εύρεση ενός πολύ καλού μη γνήσιου αυτοκινήτου μέχρι το 2016 (και βάλε ίσως, γιατί ένα καλό του 1989 θα έλθει το ...2019) που θα μπορούν πλέον να έρθουν καλά γνήσια αυτοκίνητα από ανθρώπους σε άλλες χώρες που τα έχουν στην (καλή) κατάσταση όπως αρμόζει στα αυτοκίνητα αυτά.

Το θέμα είναι για να μην περιμένει ο άνθρωπος 5 χρόνια τουλάχιστον. Ίσως με ένα καλό μη γνήσιο ευχαριστηθεί με λογικό κόστος και για το γνήσιο υπάρχει καιρός.

Το πρόβλημα από ότι καταλαβαίνω με τα γνήσια είναι ότι δεν μιλάμε για γνήσια Μ3 Ε46 που είναι 5-6 ετών. Αλλά για γνήσια Μ3 Ε30 που είναι 25 ετών και ....έχουν φτάσει σε κατάσταση που απο κοντά ίσως και να ...απομυθοποιούνται στα μάτια ενος που ψάχνει κάτι αξιοπρεπές και όχι ένα σάπιο χρέπι (με διαστημικό αριθμό χιλιομέτρων και απίστευτης ταλαιπωρίας για τα ευαίσθητα μηχανικά μέρη) γυαλισμένο και βαμμένο απ'εξω.

Σίγουρα ο Γιάννης ξέρει καλύτερα τι θέλει από εμάς. Αφού όμως συζητάμε στο θρεντ αυτό το ''θέμα'' του, λέμε όλοι μας τη γνώμη μας όσο σοβαρά μπορούμε.

Εγώ ας πούμε πιστεύω ότι με μια τέλεια μετατροπή ο Γιάννης θα χαρεί, και θα είναι πολύ πιο ''άνετος'' στο να βρεί ΟΤΑΝ βρεθεί η ευκαιρία κάτι γνήσιο (καλό).

Αν είναι να περιμένει 5 χρόνια, μπορεί να φτάσει μετά από 10 χρόνια να λέει στον εαυτό του...''βλακεία μου που δε πήρα έστω μια μετατροπή, τώρα (2020) δε θα πάρω ποτέ'' (Γιατί ΠΟΤΕ δεν ξέρεις).
0000000000000000000000000000 πολυ σωστα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
m3 30


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:30.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.