Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #51  
Παλιά 25-11-13, 20:38
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Μετα απο 1 σχεδον βδομαδα χρησης, το λαμπακι δεν εσβησε απο μονο του, ξαναπηγα συνεργειο, ειχε καταγραψει παλι σφαλμα για καταλυτη, πτωση αποδοσης του. Μαλλον δε γλιτωνω και αυτο το εξοδο... Προσανατολιζομαι για γνησιο BMW μεταχειρισμενο απο μοτερ με λιγα χλμ, οχι καινουριο, ουτε αφτερμαρκετ. Τι λετε κι εσεις;..
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 26-11-13, 09:42
Το avatar του χρήστη MZ3
MZ3 Ο χρήστης MZ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-12-2004
Μηνύματα: 1.999
MZ3 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannis 116 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μετα απο 1 σχεδον βδομαδα χρησης, το λαμπακι δεν εσβησε απο μονο του, ξαναπηγα συνεργειο, ειχε καταγραψει παλι σφαλμα για καταλυτη, πτωση αποδοσης του. Μαλλον δε γλιτωνω και αυτο το εξοδο... Προσανατολιζομαι για γνησιο BMW μεταχειρισμενο απο μοτερ με λιγα χλμ, οχι καινουριο, ουτε αφτερμαρκετ. Τι λετε κι εσεις;..
εννοείτε μονο μεταχειρα σε τιμη σκότωμα
και απο αλλο μοντελο να βρεις και να κανει αξιζει να δοκιμάσεις

μονο μην τους ρωτας ποσα χιλιομετρα θα εχει ο καταλύτης γιατι θα σε κοροϊδεύουν ολοι

και ουτε να βιαζεσαι στο ψαξιμο, παντα καποιος αλλος εχει κατι καλυτερο σε πιο καλη τιμη
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 27-11-13, 16:00
kostastnt Ο χρήστης kostastnt δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Μηνύματα: 470
kostastnt will become famous soon enoughkostastnt will become famous soon enough
Χθες έμεινα απο μπαταρία.. Η μπαταρία είναι η εργοστασιακή με κλεισμένα ακριβώς 9 χρόνια και 120.000km..

Έμεινε από λάθος μου γιατί ήμουν στο αμάξι μέσα με αναμμένα φώτα θέσης, υαλοκαθαριστήρες και ράδιο τουλάχιστον μισή ώρα..

Με έδωσε ρεύμα η οδική, πήγα μια βόλτα 20-30km για να φορτίσει και πιο μετά θα την μετρήσω να δω τι έκανε που ήταν όλη μέρα σβηστό..

Σκέφτομαι να βάλω καμιά bosch silver σειρά s5 στα 55ah μιας και πλέον είναι σε εξευτελιστικές τιμές με 60ευρω που βρήκα..

Η μανίσια το ματάκι που λένε τι είναι? Σε εμένα έχει 3 κύκλους παράλληλους με το μήκος του αμαξιού. Οι μπροστά 2 είναι γκρί και ο πίσω μπλε.. Τι σημαίνει αυτό?

Επίσης η μαμά είναι 46άρα, οπότε να υποθέσω η 55άρα θέλει ρύθμιση από διαγνωστικό?
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 27-11-13, 16:32
nikosdov116i Ο χρήστης nikosdov116i δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 28-02-2006
Μηνύματα: 96
nikosdov116i is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostastnt Εμφάνιση μηνυμάτων
Χθες έμεινα απο μπαταρία.. Η μπαταρία είναι η εργοστασιακή με κλεισμένα ακριβώς 9 χρόνια και 120.000km..

Έμεινε από λάθος μου γιατί ήμουν στο αμάξι μέσα με αναμμένα φώτα θέσης, υαλοκαθαριστήρες και ράδιο τουλάχιστον μισή ώρα..

Με έδωσε ρεύμα η οδική, πήγα μια βόλτα 20-30km για να φορτίσει και πιο μετά θα την μετρήσω να δω τι έκανε που ήταν όλη μέρα σβηστό..

Σκέφτομαι να βάλω καμιά bosch silver σειρά s5 στα 55ah μιας και πλέον είναι σε εξευτελιστικές τιμές με 60ευρω που βρήκα..

Η μανίσια το ματάκι που λένε τι είναι? Σε εμένα έχει 3 κύκλους παράλληλους με το μήκος του αμαξιού. Οι μπροστά 2 είναι γκρί και ο πίσω μπλε.. Τι σημαίνει αυτό?

Επίσης η μαμά είναι 46άρα, οπότε να υποθέσω η 55άρα θέλει ρύθμιση από διαγνωστικό?
Ναι η καινούργια θέλει ρύθμιση για να ξέρει ο εγκέφαλος οτι είναι 55άρα για να την φορτίζει.
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 27-11-13, 16:45
kostastnt Ο χρήστης kostastnt δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Μηνύματα: 470
kostastnt will become famous soon enoughkostastnt will become famous soon enough
Μέτρησα την μαμά και μου γράφει 12,2volt.. άρα μάλλον την πούλεψε οπότε θα αλλαχτεί..

Ανάμεσα σε bosch silver και exide premium υπάρχει καμιά προτίμηση?

Μου είπαν ότι οι exide είναι καλές για αυτό ρωτάω..
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 27-11-13, 19:49
george kimosabe Ο χρήστης george kimosabe δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 04-11-2013
Μηνύματα: 11
george kimosabe is on a distinguished road
παιδιά μετά απο μιά βδομάδα αφού άλλαξα μπουζί και πολλαπλασιαστές χωρίς να μου βγάλει ένδηξη κινητήρα .. οταν το δίνω ξερές γκαζιές με κενλη και σταματημένος αργεί να αρπάζει μετα το πάτημα του γκαζιού και ακουω ενα εντονο (( τσινγκ)) !!!! επίσεις ακούγεται λές και έχει τρίπια εξάτμηση..τι μπορει να είναι?? αα και πάλι να πω το τρέμουλο υπάρχει οποτε το αμάξι είναι κρύο και το μάζω μετα απο μία ημερα ακινησίας εμπρος μιλάμε γα πολυ τρέμουλο... μεχρι να ζεσταθει.. σας μιλαω για ενα αμαξι bmw σειρα 1 του 8 ... σας ευχαρστω πολύ για την υπομονή σας που με ακούτε και ευχαριστω προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας!!
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 01-12-13, 14:50
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Το ρημαδοαμαξο εχει βαλθει να μου σπασει τα νευρα κι εγω καμμια μερα να το σπασω το ιδιο απ τα νευρα μου! Στα καλα καθουμενα σταματησε να δουλευει ο ανεμιστηρας του κλιματισμου κι ετσι δεν ειχα θερμανση στην καμπινα ουτε μπορουσα να ξεθαμπωσω τα τζαμια! Ημουν με χαρτομαντηλο να σκουπιζω παρμπριζ και τζαμι οδηγου! Απ τα νευρα μου ηθελα να κλαψω! Καπως ετσι ημουν με το παλιο μου Καντετ, μπορει να μη ξεθολωνε καλα αλλα δεν ειχε σταματησει ποτε να δουλευει ο ανεμιστηρας του καλοριφερ του κι ας ηταν 30 χρονων! Οχι μολις 9 που ειναι τωρα η 116! Λες και με το που καβατζαρισε τα 240.000χλμ του μαμηθηκε εντελως ομως!

Τσεκαρα ολες τις σχετικες με το κλιμα ασφαλειες, ολες ηταν ενταξει, προσπαθησα να τις πατησω πιο καλα μεσα στις θεσεις τους, μεχρι σκατζαρα ασφαλειες ιδιων A με αλλες απο αλλους καταναλωτες που σιγουρα δουλευαν, τιποτα! Μου ρθε να αρχισω ή να ξηλωνω πλαστικα με τα χερια, ή να πλακωσω στις μπουνιες το ταμπλω!

Οι υπολοιπες λειτουργιες του κλιμα δουλευαν ΟΛΕΣ μια χαρα, ο συμπιεστης κομπλαρε, τα κλαπετα γυριζαν αναλογως το τι αερισμο ηθελα (ανακυκλωση, αυτοματη ανακυκλωση, ξεθαμπωμα), η οθονη δουλευε μια χαρα, μεχρι και το ηλ.αντλιακι για το ζεστο νερο του καλοριφερ για θερμανση αν το οχημα ειναι σταματημενο με το μοτερ σβηστο, δουλευε. Μονο ο γ@μοανεμιστηρας δεν επαιρνε!

Μου ειχε τυχει το ιδιο οταν ηταν καινουριο τ αμαξι, μαλιστα ηταν στην εγγυηση κι εγω Γερμανια. Οταν το πηγα χωρις να το ψαξω πρωτα στην τοπικη αντιπροσωπεια, ο Γερμανος τεχνικος υπευθυνος χωρις να το ψαξει και πολυ, απ ευθειας παρηγγειλε ανεμιστηρα να τον αλλαξει. Το ιδιο απογευμα το εψαξα λιγακι μονος μου γιατι δε μου πηγαινε καλα να αρχισουν ξηλωματα σε καινουριο αμαξι και διαπιστωσα πως καποιες ασφαλειες δεν παταγαν σωστα στη θεση τους και ο ανεμιστηρας ξεκινησε οποτε ακυρη η αλλαγη του. Ο Γερμανος...ποναει χερι-κοψει χερι!

Τωρα ομως εκανα αυτα συν λιγα ακομα με τις ασφαλειες οπως περιεγραψα πριν αλλα τιποτα, νεκρος ο ανεμιστηρας.
Απο αυριο ξανα συνεργειο...

Εχει αρχισει σοβαρα να μου τη δινει αυτη η κατασταση...
Τοσες βλαβες μαζεμενες δεν ειχαν βγαλει το Καντετ του 78 που ειχα, το Μικρα του 92 του πατερα μου, το Χιουνται Αξεντ του 2000 της αδερφης μου με χρησεις...'βίτσα' κι οχι πολλα πολλα χαιδεματα ολα τ αμαξια...
Βεβαια τα προαναφερθεντα αμαξια, δεν ειναι και σοι αμαξια γιατι ειναι Κινεζοκορεατογιαπωνεζοσχιστοματικα κι ενα σαπιο παλιοΟπελ...Δεν εχουν το στατους, την οδηγικη απολαυση και το ονομα της BMW...Μη χε...ραιτισω...

Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 01-12-13, 16:34
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostastnt Εμφάνιση μηνυμάτων
Μέτρησα την μαμά και μου γράφει 12,2volt.. άρα μάλλον την πούλεψε οπότε θα αλλαχτεί..

Ανάμεσα σε bosch silver και exide premium υπάρχει καμιά προτίμηση?

Μου είπαν ότι οι exide είναι καλές για αυτό ρωτάω..
Για μπαταρια θα σου προτεινα τη μαμα εργοστασιακη κι ας την πληρωσεις παραπανω. Γι αυτο και σε εβγαλε τοσο καιρο. Καποια πραγματα τελικα εχω καταληξει οτι καλυτερα να τα παιρνεις εργοστασιακα, για καποιο λογο ειναι απλα ανωτερα απο τα αντιστοιχα παρομοια αφτερμαρκετ κι ας ειναι καλες μαρκες. Ενα απο αυτα ειναι η μπαταρια, αλλο που εχω προσεξει ειναι οι υαλοκαθαριστηρες και τριτο το φιλτρο ενεργου ανθρακα κλιματισμου! Επειδη εχω περιραματιστει κι εχουν πειραματιστει και συνεργειατζηδες αθελα μου ή ακομα εχοντας και βλακωδης επιγνωση τι κανω, εχω καει, εχω ξαλαφρωθει αρκετα στην τσεπη αλλα εχω βγαλει καποια συμπερασματα. Για μπαταρια θα σου προτεινα μονο μαμα, για να σε βγαλει αλλο τοσο. Σωστα γραφτηκε πιο πανω πως αν αλλαχτει η μπαταρια με αλλη διαφορετικης χωρητικοτητας θα πρεπει μεσω διαγνωστικου να 'δηλωθει' στον εγκεφαλο ωστε να γινεται σωστα η φορτιση της. Εχει να κανει με τον εξελιγμενο 'αυτοματο' του 'δυναμο' (alternator). Και ετσι παρατεινεται η διαρκεια ζωης της.
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 01-12-13, 16:36
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george kimosabe Εμφάνιση μηνυμάτων
παιδιά μετά απο μιά βδομάδα αφού άλλαξα μπουζί και πολλαπλασιαστές χωρίς να μου βγάλει ένδηξη κινητήρα .. οταν το δίνω ξερές γκαζιές με κενλη και σταματημένος αργεί να αρπάζει μετα το πάτημα του γκαζιού και ακουω ενα εντονο (( τσινγκ)) !!!! επίσεις ακούγεται λές και έχει τρίπια εξάτμηση..τι μπορει να είναι?? αα και πάλι να πω το τρέμουλο υπάρχει οποτε το αμάξι είναι κρύο και το μάζω μετα απο μία ημερα ακινησίας εμπρος μιλάμε γα πολυ τρέμουλο... μεχρι να ζεσταθει.. σας μιλαω για ενα αμαξι bmw σειρα 1 του 8 ... σας ευχαρστω πολύ για την υπομονή σας που με ακούτε και ευχαριστω προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας!!
Αφου τα συμπτωματα ειναι αρκετα φρεσκα απο την αλλαγη που του εγινε ξαναπηγαινε το πισω στο συνεργειο να το δουν παλι. Καποιος αισθητηρας 'ετοιμαζεται' αυτη τη φορα, τι να πω...
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 01-12-13, 16:46
george kimosabe Ο χρήστης george kimosabe δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 04-11-2013
Μηνύματα: 11
george kimosabe is on a distinguished road
Γιαννη αμαν ρε φίλε είναι δυνατόν ... μήπως να διάβαζα καλύτερα αυτο το ste πριν παρω την bmw !!!!! εμενα κανει σαν το τρακτερ του συγχωρεμένου παππου μου οταν το βαζω εμπρος και ειναι κρύο ... πρεπει να κανω κανενα χλμ για να ζεσταθει και να δουλευει σωστα...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:40.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.