Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-08-07, 15:57
Το avatar του χρήστη B(3)M(1)W(8)is
B(3)M(1)W(8)is Ο χρήστης B(3)M(1)W(8)is δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-02-2007
Μηνύματα: 345
B(3)M(1)W(8)is is on a distinguished road
ΔΙΑΜΕΤΡΟΣ ΤΡΟΧΩΝ

καλησπερα σε ολους. βρηκα κατι ζαντολαστιχα 17 ιντσων με διαμετρο ελαστικων 225/45/17 7.5 ιντσες για μπροστα και πισω 245/40/17 8,5 ιντσες. μου ειπε το παληκαρι που τις εχει οτι ειναι απο το ε46 το 2.2. τωρα δεν ξερω κατα ποσο ισχυει ,αλλα ειναι ειναι γνησιες αγρατζουνιστες και με το διακριτικο σηματακι μ πανω στην εξωτερικη πλευρα.
τωρα το ερωτημα μου ειναι θελω να τις βαλω πανω στο γερασμενο is που απο μαμα φοραει 205/60/15.τι πεσει με τις διαμετρους να τις βαλω ή θα χασω σε τελικη;

για βοηθηστε κοσμε.......
__________________
"ο ανθρωπος που δεν ισιωσε.....ποτε!!"
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-08-07, 16:32
Το avatar του χρήστη konc
konc Ο χρήστης konc δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-10-2005
Μηνύματα: 1.587
konc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to behold
Δεν θα αναφερθώ στις διαστάσεις του ελαστικού που προσωπικά τις βρίσκω ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΕΣ για is (ίσως να βρίσκουν κιόλας πίσω, δεν ξέρω) και υποθέτοντας πως όλα τα άλλα χαρακτηριστικά της ζάντας είναι ΟΚ για το αμάξι σου, θα αναφερθώ μόνο στη διάμετρο του τροχού:

Συνολική διάμετρος τροχού με 205/60/15: 62,70cm
Συνολική διάμετρος τροχού με 225/47/17: 63,43cm
Συνολική διάμετρος τροχού με 245/40/17: 62,78cm

Η διαφορά στη συνολική διάμετρο της ρόδας δεν είναι μεγάλη, πως θα μπορούσε άλλωστε αφού τα 225/47/17 προτείνονται και από το εργοστάσιο. Ξαναλέω όμως, σιγουρέψου ότι η ζάντα είναι ΟΚ για το αμάξι σου καθώς και ότι το 245/40/17 δεν θα δημιουργήσει προβλήματα. Δεν έχω εμπειρία από τέτοιες διαστάσεις αλλά το κόβω λίγο... too much.

Η τελική σου δεν θα αλλάξει, θα αλλάξει όμως ο χρόνος που χρειάζεσαι για να την πιάσεις με τέτοια λάστιχα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-08-07, 16:37
Το avatar του χρήστη B(3)M(1)W(8)is
B(3)M(1)W(8)is Ο χρήστης B(3)M(1)W(8)is δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-02-2007
Μηνύματα: 345
B(3)M(1)W(8)is is on a distinguished road
και εγω αυτο πιστευω και φοβαμαι οτι θα κανω αιτηση για να ξεκιναω....
τωρα το παιδι που εχει λεει οτι δεν θα κοψει καθολου και οτι θα ξεκιναει και καλυτερα..τι να πω...
μπορεις να μου πεις πως υπολογισες τις διαμετρους; υπαρχει τυπος;
__________________
"ο ανθρωπος που δεν ισιωσε.....ποτε!!"
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-08-07, 16:51
Το avatar του χρήστη konc
konc Ο χρήστης konc δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-10-2005
Μηνύματα: 1.587
konc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to behold
Φυσικά και θα κόψει, δεν υπάρχει συζήτηση επ' αυτού.
Ξαναλέω όμως: το 225/45/17 είναι στις προτινόμενες διαστάσεις οπότε κανένα πρόβλημα. Για το 245/40/17 δεν ξέρω τι παίζει και αν θα έχεις προβλήματα πχ με τους θόλους.

Ο υπολογισμός τις διαμέτρου της ρόδας είναι μαθηματικά... Γυμνασίου
Πάρε τις διαστάσεις της ζάντας και πρόσθεσε το ύψος του ελαστικού. Απλό ε?
Απλά εξοικιώσου με το τι σημαίνουν οι διαστάσεις του ελαστικού, πχ για το 225/45/17 το ύψος του ελαστικού είναι το 45% των 22,5cm. Και φυσικά κάνε τις ίντσες της ζάντας cm!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη konc : 14-08-07 στις 17:02
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-08-07, 16:56
Το avatar του χρήστη B(3)M(1)W(8)is
B(3)M(1)W(8)is Ο χρήστης B(3)M(1)W(8)is δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-02-2007
Μηνύματα: 345
B(3)M(1)W(8)is is on a distinguished road
στα μαθηματικα ημουν και ειμαι ντουβαρι! ευχαριστω παντως
__________________
"ο ανθρωπος που δεν ισιωσε.....ποτε!!"
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-08-07, 17:27
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Θα κόψουν σίγουρα. Βέβαια εγώ έχω 16αρι, αλλά και στο δικό σου θα κόψει. Το 245-40-17 είναι ok σαν διασταση για το αμάξι σου, αλλά ρώτα και τον κινητήρα σου... Μπορείς όμως να κάνεις υπομονή και να βάλεις 225-45-17 όταν έρθει η ώρα και πίσω, ή 235-40-17.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:34.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.