Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 08-12-09, 16:33
Το avatar του χρήστη dimitro$
dimitro$ Ο χρήστης dimitro$ δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-10-2006
Μηνύματα: 216
dimitro$ is on a distinguished road
για να καταλάβεις διαφορά με τη βενζίνη πρέπει ο κινητήρας σου να έχει υψηλή συμπίεση..τα ατμοσφαιρικά, ό,τι βενζίνη και να βάλεις, αρκεί να είναι βενζίνη και όχι κάποιο κοκτέιλ ελληνικής κατασκευής, η διαφορά θα είναι ή ελαχιστότατη ή καθόλου..
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 14-12-09, 01:41
Το avatar του χρήστη pantelis
pantelis Ο χρήστης pantelis δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 28-11-2009
Μηνύματα: 50
pantelis is on a distinguished road
Ευχαριστώ όλους παιδιά αν και οι γνωμες διχαζονται απο οτι καταλαβα τελικα η 100 δεν κανει ζημια και επειδη κανω πολλα χιλ. λογω δουλειας κερδιζω και σε μερες οπως ειπε και ο Παναγιωτης και παλι
Ευχαριστώ!!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 02-08-16, 11:19
Το avatar του χρήστη fourna7
fourna7 Ο χρήστης fourna7 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 24-12-2014
Μηνύματα: 81
fourna7 is on a distinguished road
καλημέρα, επαναφέρω το θέμα με αφορμή το παρακάτω περιστατικό.
Γεμίζω με 100αρα racing (45lt απο τα 52 που χωράει το ντεποζιτο) στη shell της γειτονιας όπου βάζουμε όλη η οικογένεια βενζίνη για χρόνια χωρίς προβλήματα, καθώς έφυγα για το σαββατοκύριακο εκτός αττικής.
Την επόμενη μέρα το πρωί που εβαλα μπροστά το αμάξι κρύο ανεβοκατέβαζε στροφές και αναβόσβηνε το check engine, ώσπου έσβησε. Ξαναβάζω μπροστά, όλα καλά χωρίς check engine και το αμάξι όπως είναι συνήθως.
Αυτό συνεχίστηκε κυριακή και δευτέρα. Εντωμεταξύ είχαν γίνει 250km, οπότε πριν την επιστροφή συμπλήρωσα 25ε απλή στο βενζινάδικο του χωριού.
Σήμερα που έβαλα το αμάξι μπροστά το πρωί δεν είχα κανένα θέμα.
Υπάρχει περίπτωση να φταίει η 100αρα???
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 02-08-16, 12:28
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fourna7 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημέρα, επαναφέρω το θέμα με αφορμή το παρακάτω περιστατικό.
Γεμίζω με 100αρα racing (45lt απο τα 52 που χωράει το ντεποζιτο) στη shell της γειτονιας όπου βάζουμε όλη η οικογένεια βενζίνη για χρόνια χωρίς προβλήματα, καθώς έφυγα για το σαββατοκύριακο εκτός αττικής.
Την επόμενη μέρα το πρωί που εβαλα μπροστά το αμάξι κρύο ανεβοκατέβαζε στροφές και αναβόσβηνε το check engine, ώσπου έσβησε. Ξαναβάζω μπροστά, όλα καλά χωρίς check engine και το αμάξι όπως είναι συνήθως.
Αυτό συνεχίστηκε κυριακή και δευτέρα. Εντωμεταξύ είχαν γίνει 250km, οπότε πριν την επιστροφή συμπλήρωσα 25ε απλή στο βενζινάδικο του χωριού.
Σήμερα που έβαλα το αμάξι μπροστά το πρωί δεν είχα κανένα θέμα.
Υπάρχει περίπτωση να φταίει η 100αρα???
Όταν στην εκκίνηση ή στην πορεία αναβοσβήνει η ένδειξη του κινητήρα,
σημαίνει οτι το μοτέρ έχει επιστρέψει σε ρυθμίσεις ασφαλείας γιατί βλέπει καυσαέρια
και προσπαθεί να διορθώσει το μείγμα..
Μετά απο 10 δευτερόλεπτα, αν δεν καταφέρει να φέρει το σύστημα των καυσαερίων εκεί που θέλει, ο κινητήρας πέφτει σε λειτουργία ασφαλείας μειωμένης απόδοσης αλλά χωρίς καυσαέρια και σε ενημερώνει με μόνιμα αναμμένο λαμπάκι.
Τις επόμενες φορές που θα βάλεις μπρός, θα ελέγχει, και εάν για 20 συνεχόμενες εκκινήσεις δεν έχει θέμα με τα καυσαέρια, το λαμπάκι θα σβήσει μόνο του..
Ομοίως, όταν το όχημα είναι κρύο και παγωμένο, ο εγκέφαλος ανεβάζει το ρελαντί
μέχρι να πιάσεις τις 1100-1400 στροφές, και ταυτόχρονα κόβει την παροχή του αέρα..
Υπάρχει μια συγκεκριμένη τιμή πόσο καύσιμο θα πετάξει για να πιάσει τις στροφές,
όταν τις πιάνει με λιγότερο ή περισσότερο γκάζι απο το αναμενόμενο παθαίνει τραλαλα.
Λογικά στο έκανε μόνο κρύο το φαινόμενο, όταν προσπαθούσε να πιάσει ρελαντί και χρειαζόταν πολύ λιγότερο γκάζι απο το αναμενόμενο του χάρτη.
Αφήνω το δικό σου αυτοκίνητο στην άκρη, και πιάνω το δικό μου..
Το δικό μου παίζει μπάλα χωρίς πρόβλημα απο 91 οκτάνια μέχρι 98..
Αν του βάλω καύσιμο 100 οκτανίων, δημιουργώ πρόβλημα διαχείρισης στον εγκέφαλο και μου ανάβει το λαμπάκι..
Αν δεν ανάψει, η 100ρα είναι μούφα και έχει 98 οκτάνια ή λιγότερα..
Αν ανάψει δεν είναι μούφα, αλλά είναι εκτός χαρτογράφησης, και δεν μπορεί να συνεργαστεί η τιμή του μαφ και του γκαζιού.
Αυτές είναι οι μικρές μου παρατηρήσεις για το καύσιμο..
Προτείνω να βάζετε το καύσιμο που έχει ορίσει ο κατασκευαστής, όπως και τα λάδια που ορίζει ο κατασκευαστής..
Το καλύτερο κατά την κρίση μας, δεν είναι το καλύτερο για το αυτοκίνητο μας...
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 02-08-16, 13:27
Το avatar του χρήστη fourna7
fourna7 Ο χρήστης fourna7 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 24-12-2014
Μηνύματα: 81
fourna7 is on a distinguished road
Μπορείς να μου εξηγήσεις τι εννοείς με το "βλέπει καυσαέρια το μοτερ" ?
Το αυτοκίνητο άρα έσβηνε μετά το check engine για λόγους ασφαλείας? αλλα αν γινόταν αυτό γιατί μόλις ξαναέβαζα μπροστά δεν συνέβαινε το ίδιο?
Να σημειώσω ότι δεν είναι η πρώτη φορά που γεμίζω με vpower racing βενζίνη και δεν έχει ξανακάνει κάτι ανάλογο.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 02-08-16, 19:51
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fourna7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορείς να μου εξηγήσεις τι εννοείς με το "βλέπει καυσαέρια το μοτερ" ?
Το αυτοκίνητο άρα έσβηνε μετά το check engine για λόγους ασφαλείας? αλλα αν γινόταν αυτό γιατί μόλις ξαναέβαζα μπροστά δεν συνέβαινε το ίδιο?
Να σημειώσω ότι δεν είναι η πρώτη φορά που γεμίζω με vpower racing βενζίνη και δεν έχει ξανακάνει κάτι ανάλογο.
δεν νομίζω να είπα αυτό που γράφεις..
Αλλά εννοώ αν έχεις περισσότερο ή λιγότερο οξυγόνο στον λ και δεν μπορεί να
διορθώσει ο εγκέφαλος..
Που είπα οτι έσβηνε το αυτοκίνητο?
Σου έσβησε το αυτοκίνητο εσένα?
΄δεν εννοούσες το λαμπάκι check engine? το αμάξι έσβηνε?
Είναι απολύτως συγκεκριμένο το λαμπάκι που αναβοσβήνει. Καυσαέρια που καταστρέφουν τον καταλύτη.
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 03-08-16, 09:59
Το avatar του χρήστη fourna7
fourna7 Ο χρήστης fourna7 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 24-12-2014
Μηνύματα: 81
fourna7 is on a distinguished road
Αφού αναβόσβηνε το λαμπάκι και έπαιζαν οι στροφές, το αμάξι (το δικό μου) έσβηνε. Όταν το ξαναέβαζα μπροστά λειτουργούσαν όλα κανονικά. Για κανα πεντάλεπτο μύριζαν και τα καυσαέρια.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 03-08-16, 13:09
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fourna7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αφού αναβόσβηνε το λαμπάκι και έπαιζαν οι στροφές, το αμάξι (το δικό μου) έσβηνε. Όταν το ξαναέβαζα μπροστά λειτουργούσαν όλα κανονικά. Για κανα πεντάλεπτο μύριζαν και τα καυσαέρια.
Πρόμπλεμ...
πρέπει να στο δούν στο συνεργείο το αυτοκίνητο... να ξέρεις..
λαμπάκι που αναβοσβήνει σημαίνει ακινητοποιώ φορτώνω σε οδική και πάω συνεργείο..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 03-08-16, 20:32
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Το πρωην αυτοκινητο μου εξακολουθει να βγαζει προβληματα και να ταλαιπωρει τον νυν ιδιοκτητη του.
Σχεδον ενα χρονο μετα το θεμα που ειχα με τον εγκεφαλο, βαρεσε 'εγκεφαλικο' ξανα, μαλλον το επιασαν οι ζεστες και δεν την παλεψε για πολυ.
Μετα απο 2 αποτυχημενες προσπαθειες επισκευης του εγκεφαλου, αντικαταστάθηκε με άλλον απο Ν40 μοτερ μαλιστα απ οτι μου ειπε. Δεν ξερω το κατα ποσο ειναι σωστη αυτη η 'μεταμοσχευση', πολύ χαιρομαι που το καρουλι που εχω πλεον να κανω τη δουλεια μου, δεν εχει τετοια θεματα, για την ακριβεια δεν εχει κανενα θεμα κι ας μην εχει πρεστιζ, κυρος, μουρη, γκαζι, στησιμο και την αιγλη της bmw. Το προτιμω απ το να χω ενα αμαξι στα συνεργεια βεβαια!
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 04-08-16, 09:26
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannis 116 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το πρωην αυτοκινητο μου εξακολουθει να βγαζει προβληματα και να ταλαιπωρει τον νυν ιδιοκτητη του.
Σχεδον ενα χρονο μετα το θεμα που ειχα με τον εγκεφαλο, βαρεσε 'εγκεφαλικο' ξανα, μαλλον το επιασαν οι ζεστες και δεν την παλεψε για πολυ.
Μετα απο 2 αποτυχημενες προσπαθειες επισκευης του εγκεφαλου, αντικαταστάθηκε με άλλον απο Ν40 μοτερ μαλιστα απ οτι μου ειπε. Δεν ξερω το κατα ποσο ειναι σωστη αυτη η 'μεταμοσχευση', πολύ χαιρομαι που το καρουλι που εχω πλεον να κανω τη δουλεια μου, δεν εχει τετοια θεματα, για την ακριβεια δεν εχει κανενα θεμα κι ας μην εχει πρεστιζ, κυρος, μουρη, γκαζι, στησιμο και την αιγλη της bmw. Το προτιμω απ το να χω ενα αμαξι στα συνεργεια βεβαια!
Γιάννη,
παρά τα όποια προβλήματα αρχικά μπορεί να παρουσιάσει ένα αυτοκίνητο,
αυτό που μετράει ακολούθως είναι η ποιότητα επισκευής και η σωστή διάγνωση.
Ειδικά όταν έχουμε να κάνουμε με ηλεκτρονικά συστήματα, όταν δεν μπορεί να
γίνει σωστή διάγνωση και σωστή επισκευή ακολουθούν συνέχεια προβλήματα...
Εμένα για παράδειγμα (και αφού έχω χωρίς καμία αμφιβολία ξανααγοράσει το αυτοκίνητο απο την αρχή) τα τελευταία δύο χρόνια μου έχει βγάλει ένα ρουλεμάν πίσω δεξιά..
Απο τότε που πάτησα τα 300.000 χιλιόμετρα μέχρι και τα 380.000 που έχω τώρα δεν έχει παρουσιάσει το παραμικρό..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:55.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.