Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 5 > Σειρά 5 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #101  
Παλιά 29-07-11, 00:15
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Παιδιά, peace

Και οι 2 έχετε δίκαιο, εν μέρει.

Ίσως πιάνει 175 με 4η και 5η (πιο δύσκολα), συνήθως λένε ότι η τελική βγαίνει με 4η έτσι.
Μπορεί να την διατηρεί με 5η, ή να την φτάνει και με 5η. Δεν είναι τόσο σημαντικό.
Στην πράξη είπαμε ότι η τελική είναι η ταχύτητα σε πλήρες ίσιωμα (δεν ξέρω για +1μοιρα),

Το σημαντικό είναι ότι δε μετράμε πόσο πιάσαμε κάποτε σε μια κατηφόρα. Δεν έχει σημασία αυτό άλλωστε, ούτε είναι η τελική του αυτοκινήτου.

Η ίδια η BMW το Ε34 το έδινε 187kmh αν θυμάμαι. Αφού ο κόφτης έφτανε τα 214 (συμφωνώ με God, και εγώ τόσο το υπολογίζω είτε με 1:1 και 3.46 είτε με 0.80 και 4.27), η BMW θα μπορούσε να γράφει 214...σε κατηφόρα (με ψιλά γράμματα )

187 έφτανε το αυτοκίνητο στο ίσιωμα. Αν ο Δημήτρης Ε34 είδε 240 μάλλον χάνει μπόλικο το κοντέρ του. (ή έχει άλλο συνδυασμό σασμάν διαφορικού και κατάφερε σε γερή κατηφόρα να ξεπεράσει κάθε προσδοκία).
Απάντηση με παράθεση
  #102  
Παλιά 29-07-11, 00:18
Το avatar του χρήστη Dimitris ///M
Dimitris ///M Ο χρήστης Dimitris ///M δεν είναι συνδεδεμένος
Τρελός Επιστήμονας
 
Εγγραφή: 10-07-2011
Μηνύματα: 880
Dimitris ///M has a spectacular aura aboutDimitris ///M has a spectacular aura about
Παιδιά δεν έχω πειράξει τίποτα απο μετάδοση..... Μεταχείρο το πήρα το αμάξι δεν ξέρω αν έχουν κάνει καμιά "μόντα" στην μετάδοση ο προηγούμενος με τον μηχανικό του......

Μα τον Θεό!
Απάντηση με παράθεση
  #103  
Παλιά 29-07-11, 00:19
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitris E34 Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά δεν έχω πειράξει τίποτα απο μετάδοση..... Μεταχείρο το πήρα το αμάξι δεν ξέρω αν έχουν κάνει καμιά "μόντα" στην μετάδοση ο προηγούμενος με τον μηχανικό του......

Μα τον Θεό!
Βρε συ, αυτό εννοώ. Αλλά τελοσπάντων. Δεν είναι και για να σκάς.
Απάντηση με παράθεση
  #104  
Παλιά 29-07-11, 00:21
Το avatar του χρήστη Dimitris ///M
Dimitris ///M Ο χρήστης Dimitris ///M δεν είναι συνδεδεμένος
Τρελός Επιστήμονας
 
Εγγραφή: 10-07-2011
Μηνύματα: 880
Dimitris ///M has a spectacular aura aboutDimitris ///M has a spectacular aura about
Δεν σκάω φίλε μου..... Αλλά βλέπω ανάψανε τα αίματα απο τότε που το είπα... Μην νομίζει κανείς οτι κοροιδεύω και αρπάζονται τσάμπα
Απάντηση με παράθεση
  #105  
Παλιά 29-07-11, 00:27
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitris E34 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν σκάω φίλε μου..... Αλλά βλέπω ανάψανε τα αίματα απο τότε που το είπα... Μην νομίζει κανείς οτι κοροιδεύω και αρπάζονται τσάμπα
Πάρε να δείς γιατί αρπαζόμαστε...
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg 11468_103481973004002_100000265988074_86730_4646358_n.jpg (38,7 KB, 27 εμφανίσεις)
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #106  
Παλιά 29-07-11, 00:32
Το avatar του χρήστη Dimitris ///M
Dimitris ///M Ο χρήστης Dimitris ///M δεν είναι συνδεδεμένος
Τρελός Επιστήμονας
 
Εγγραφή: 10-07-2011
Μηνύματα: 880
Dimitris ///M has a spectacular aura aboutDimitris ///M has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάρε να δείς γιατί αρπαζόμαστε...
Ωραία εικόνα
Απάντηση με παράθεση
  #107  
Παλιά 29-07-11, 00:36
Το avatar του χρήστη ditris
ditris Ο χρήστης ditris δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Μηνύματα: 977
ditris is just really niceditris is just really niceditris is just really niceditris is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από God Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν μαλώνω, ούτε και θυμώνω. Άλλος στράβωσε που δεν του βγήκε και στέλνει την κουβέντα περίπατο προσπαθώντας να βγει από πάνω με το ζόρι, γι'αυτό και απλώς δεν θα του ξαναπαντήσω. Εκεί είναι το αξιαγάπητο σε σχέση με μένα, η απάθειά μου είναι επική!

Δεν χρειάζεται, τα κάναμε στην 3η περίπου σελίδα. Για το Ε34 518i μιλάγαμε. Ελαστικά 195/65-15, 5η ταχύτητα 1:1 και διαφορικό 3.46 ή 5η ταχύτητα 0.81 και διαφορικό 4.27, το ίδιο ακριβώς κάνει. Κόφτης στις 6200. Τελική θα βγάλεις περίπου 214χλμ θεωρητικά στον κόφτη της 5ης.

Edit : Το έκανα με τον τύπο σου, 214.4χλμ/ω βγαίνει.
Με ελαστικά 225-55-16 στον κόφτη θα μπορούσε να πιάσει 220,22 χλμ/ώρα πάλι με τον ίδιο τύπο!
ΜΕ ΕΛΑΣΤΙΚΑ 195-65-15 ΟΝΤΩ ΕΧΕΙ ΘΕΩΡΗΤΙΚΗ ΤΕΛΙΚΗ ΣΤΙΣ 6200 RPM 214,14!
ΕΙΣΑΙ ΟΝΤΩΣ ΘΕΟΣ...ΑΠΟ ΠΡΑΞΕΙΣ ΤΟ ΒΓΑΛΑΜΕ ΙΔΙΟ...
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #108  
Παλιά 29-07-11, 00:42
Το avatar του χρήστη ditris
ditris Ο χρήστης ditris δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Μηνύματα: 977
ditris is just really niceditris is just really niceditris is just really niceditris is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάρε να δείς γιατί αρπαζόμαστε...
ΑΡΕ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ ΓΙΑΤΙ ΕΙΣΑΙ ΠΝΕΥΜΑ ΑΝΤΙΛΟΓΙΑΣ????
ΑΦΟΥ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΚΑΙ ΓΝΩΣΤΗΣ ΩΣ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ!
ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑΜΑΣΤΕ ΕΓΩΙΣΤΕΣ!
Υ.Γ 1)ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΚΑΛΟ,ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΔΕΞΟΥ ΤΙΣ ΠΑΡΟΤΡΥΝΣΕΙΣ ΜΟΥ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΑΝ ΗΛΙΑΚΑ ΕΙΜΑΙ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟΣ...
2)ΤΟ ΤΕΛΙΚΙΑΣΜΑ ΣΟΥ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ
ΑΠΟ 10 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ(ΛΟΓΩ ΔΙΑΚΟΠΩΝ ΜΟΥ) ΚΑΝΟΝΙΖΟΥΜΕ ΓΙΑ ΘΕΡΙΝΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΜΕ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΒΟΡΕΙΟΕΛΛΑΔΙΤΩΝ ΣΥΝΦΟΡΟΥΜΙΤΩΝ ΤΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΑΠΟ ΘΕΣΝΙΚΗ!
ΑΡΕ ΦΩΤΙΑ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΤΟ DRIFTBOX ΑΛΛΑ ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΤΕΛΙΚΕΣ Κ ΠΑΝΤΑ ΣΕ ΙΣΙΑΔΙ ΚΑΛΟ ΘΑ ΠΕΤΥΧΟΥΜΕ.....ΚΑΙ ΤΙ ΑΠΟΚΛΙΣΕΙΣ ΘΑΧΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΙΣ ΘΕΩΡΗΤΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΘΑΧΟΥΜΕ ΚΑΝΕΙ.....
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #109  
Παλιά 29-07-11, 00:45
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μάλλον αυτό δεν το ξανάκανε πάλι αμάξι για αυτό δεν το έβαλε στη λίστα

Εγώ πάντως από αυτό που θυμάμαι, είναι ότι τα Ε34 με 5η 1:1 δεν μπορεί να κόφτιαζαν την 5η πάνω από τα 205 (187 είχε πραγματική τελική).

Από το BMWfans.info φαίνεται όντως ότι το σασμάν 1:1 στην 5η έχει διαφορικό 3.46
και το overdrive έχει διαφορικό 4.27, έχουν λόγο 0.81:1, αυτό σημαίνει χοντρικά (και σωστά), ότι το overdrive με 5η (0.80 με 0.85:1) έχει ίδια χλμ/ώρα/1000rpm άρα φτάνουν στον κόφτη στα ίδια χλμ/ώρα.

Άρα στις 6200 φτάνει 210 περίπου.

Info:
http://bmwfans.info/parts/catalog/E34/Sedan/Europe/
http://bmwfans.info/parts/catalog/E3..._transmission/
http://bmwfans.info/parts/catalog/E3...wse/rear_axle/

Θα χρειαστεί να πέσεις και κάτω όμως
Για βάλε εδώ, και πές μου τι σου βγάζει??
http://www.kabamus.com/garage/gears.html
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #110  
Παλιά 29-07-11, 00:59
Το avatar του χρήστη ditris
ditris Ο χρήστης ditris δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Μηνύματα: 977
ditris is just really niceditris is just really niceditris is just really niceditris is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Για βάλε εδώ, και πές μου τι σου βγάζει??
http://www.kabamus.com/garage/gears.html
Παναγιώτη εγώ συνεχίζω να επιμένω να χρησιμοποιήσεις τον τύπο που έδωσα!Οχι πως αυτή η φόρμα που χρησιμοποιησες είναι κ λάθος.
Ειπα κ πιο πριν οτι με 225-55-16 λάστιχα πουχει στον κόφτη θεωρητικα πιάνει τα 220χλμ/ωρα!Μπορει κ στην πραγματικοτητα σε καλη κατηφορα που τοτε κ μονο τοτε η 5η θα χτυπησει κοφτη!
ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΛΕΓΑ ΟΤΙ ΚΛΕΒΟΥΝ Κ ΤΑ ΚΟΝΤΕΡ ΠΟΛΥ ΣΤΑ ΠΟΛΛΑ ΧΛΜ/ΩΡΑ?ΑΡΑ 240 ΑΝΕΤΑ ΠΑΙΖΕΙ ΝΑ ΕΙΔΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΤΟ ΚΟΝΤΕΡ...ΟΠΟΤΕ ΤΖΑΜΠΑ ΜΑΛΩΝΟΥΜΕ....
__________________

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:45.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.