Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-12-06, 09:23
Το avatar του χρήστη alexk
alexk Ο χρήστης alexk δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 16-09-2004
Μηνύματα: 2.065
alexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of light
Arrow Παρακολούθηση λειτουργίας των μπεκ

Φίλοι μου, το θέμα αυτό πρόκειται για το μηχανάκι μου αλλά εφ'όσων έχει να κάνει με γενικά θέματα κινητήρων, θέλω τη βοήθειά σας και ίσως μετά βοηθήσω και εγώ κανένα "βλαμμένο παιδί" (βλ. NICK_M3, EVANGELOS, santo κτλ κτλ).

Το θέμα είναι το εξής. Έχω αγοράσει ένα υπερσπάνιο και υπερπανάκριβο (είμαι τυχερός και το πήρα πολύ φθηνά) ρυθμιστή πίεσης για το μοτέρ του R1. Ο ρυθμιστής πίεσης είναι του YEC (κοινώς τα racing parts της yamaha) και αυξάνει την πίεση στην μπεκιέρα από τα 2.9 bar στα 4.5 bar (τρελό το γκολ..).

Ο προβληματισμός μου είναι μήπως μετά από καιρό παραδώσει πνεύμα κανένα μπεκ και δεν το πάρω χαμπάρι και μετά μπιελάρει ο κινητήρας.
Τώρα, το R1 έχει στο menu του εγκεφάλου (το βλέπεις από το καντράν κατ'ευθείαν) διαγνωστικό για όλα τα εξαρτήματα του κινητήρα και φυσικά και των μπεκ. Αυτό όμως δεν μπορώ να το ελέγχω ανά πάσα στιγμή (π.χ. κατεβαίνω Ελευσίνα και πάω 30 λεπτά με 100+ (λέμε τώρα).

Πρέπει λοιπόν να φτιάξω ένα μηχανισμό με τον οποίο να βλέπω σε πραγματικό χρόνο άν τα μπεκ ψεκάζουν.

Αυτό που σκέφτηκα είναι ότι άν κάποιο μπεκ σταματήσει να ψεκάζει, τα καυσαέρια από αυτόν τον κύλινδρο θα είναι πολύ πιο κρύα από των άλλων που ψεκάζουν κανονικά. Αυτό είναι σωστό σαν σκέψη?
Γιατί άν είναι όντως μια σωστή σκέψη, τότε εύκολα μπορώ να τοποθετήσω 4 αισθητήρες θερμοκρασίας σε κάθε ένα λαιμό από την πολλαπλή εξαγωγής οι οποίοι θα ενημερώνουν συνέχεια μια μικρή LCD οθόνη (μπορώ να την βάλω στην τιμονόπλακα) και να βλέπω τις θερμοκρασίες.

Θεωρείτε σωστή αυτή τη θεωρία? Ότι άν κάποιο μπεκ σταματήσει να ψεκάζει, τα καυσαέρια αυτού του κυλίνδρου θα είναι πολύ πιο κρύα και ο λαιμός αυτός (της εξαγωγής) θα έχει χαμηλότερη θερμοκρασία.

Παρακαλώ όλους τους έμπειρους φίλους σε τεχνικά θέματα να συνδράμουν.
Παρακαλώ επίσης να μην κάνουμε μπουρ*beep*δέλο το thread.

ΥΓ : MPOWER δώσε μια δύναμη
ΥΓ1 : Panoz, επιπλεόν....
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-12-06, 09:32
Το avatar του χρήστη InsaneDriver
InsaneDriver Ο χρήστης InsaneDriver δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-06-2004
Μηνύματα: 2.889
InsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to behold
Bασικά πιστεύω ότι αυτό που λες είναι σωστό.
Από την άλλη δεν πιστεώ ότι είναι αυτό που θα σου προστατεύσει το μοτέρ δίνοντας σου τη δυνατότητα να καταλάβεις αμέσως ότι δεν ψεκάζουν τα μπεκ.

Χωρίς καύσιμο σε ένα τόσο πολύστροφο μοτέρ δεν θα ''τρυπίσει'' ακαριαία κάποιο πιστόνι;
__________________

"Exhaust gases go into the turbocharger and spin it, witchcraft happens, and you go faster..." - Jeremy Clarkson
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-12-06, 09:36
Το avatar του χρήστη alexk
alexk Ο χρήστης alexk δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 16-09-2004
Μηνύματα: 2.065
alexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of light
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από InsaneDriver Εμφάνιση μηνυμάτων
Χωρίς καύσιμο σε ένα τόσο πολύστροφο μοτέρ δεν θα ''τρυπίσει'' ακαριαία κάποιο πιστόνι;
Χάρη, αυτό ειλικρινά δεν το ξέρω και με βεβαιότητα δεν θέλω να το διαπιστώσω στην πράξη .
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-12-06, 09:39
Το avatar του χρήστη InsaneDriver
InsaneDriver Ο χρήστης InsaneDriver δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-06-2004
Μηνύματα: 2.889
InsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to behold
Aν δεν κάνω λάθος το Μ5 του Santo από βουλωμένο μπεκ πήγε. θυμάμαι χαρακτηριστικά την φωτογραφία με το σκαμένο πιστόνι...;;;

Ώπα λάθος...Τώρα κατάλαβα τι λες. Είναι και πρωί ακόμα και ρετάρω λίγο...

100% το καύσιμο ψύχει τον κύλιδρο. Άρα είναι λάθος ο συλλογισμός σου.
__________________

"Exhaust gases go into the turbocharger and spin it, witchcraft happens, and you go faster..." - Jeremy Clarkson

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη InsaneDriver : 06-12-06 στις 09:46
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-12-06, 09:46
Το avatar του χρήστη MPOWER
MPOWER Ο χρήστης MPOWER δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 931
MPOWER will become famous soon enoughMPOWER will become famous soon enough
Βασικά αυτό που λές είναι σωστό σαν θεωρεία, απλά όμως δέν θα έχει καυσαέρια ο συγκεκριμένος κύλινδρος. Οπότε και σίγουρα θα έχεις πτώση της θερμοκρασίας των καυσαερίων στον συγκεκριμένο κύλινδρο, αλλά μέχρι να δεις την διαφορά θερμοκρασίας (όταν θα είσαι τέρμα γκάζι) θα είναι ήδη πολύ αργά.
Αυτό που βασικά θα σε σώσει είναι η γνώση της μηχανής σου...και το αυτί σου.
Θα καταλάβεις οτι πάς με ένα κύλινδρο λιγότερο, ρετάρει και ακούς και πυράκια.
Θέλω όμως να αρχίσουμε απο κάτι άλλο.
Τί είναι αυτό που σε κάνει να ανησυχείς? Πώς συνδέεις την ανησυχία αυτή με την αύξηση της πίεσης της βενζίνης
__________________
ΟΥΔΕΙΣ ΑΧΑΡΙΣΤΟΤΕΡΟΣ ΤΟΥ ΕΥΕΡΓΕΤΗΘΕΝΤΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-12-06, 09:59
Το avatar του χρήστη alexk
alexk Ο χρήστης alexk δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 16-09-2004
Μηνύματα: 2.065
alexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of light
Μιχάλη έχεις δίκιο, αλλά με 13800 κόφτη (με τον εγκεφαλάκο θα πάει 14200) και τις εξατμίσεις, ακούς πάρα πολλά. Ίσως βέβαια να αντιληφθώ επιτόπου τον διαφορετικό ήχο που σίγουρα θα κάνει (κάθομαι πάνω από το μοτέρ και ακούω το φιλτροκούτι).

Ο λόγος ανησυχίας μου είναι ο εξής. Γνωστός βελτιωτής υποστήριζε ότι σε καμμία περίπτωση δεν πρέπει να το βάλω, γιατί λέει τα μπεκ θα παραδώσουν πνεύμα, επειδή δουλεύουν στο όριο. Υποστήριξε ότι η Yamaha τα αλλάζει πριν από κάθε αγώνα...(καλό και αυτό). Αμέσως μετά μου είπε βέβαια ότι αγοράζει αυτός τον ρυθμιστή (για να τον βάλει σε turbo μοτερ). Υπ'όψιν ότι ο ρυθμιστής αυτός έχει κανονική τιμή 350 ευρώ και παράδοση 8 μήνες.

Βέβαια, για διάφορα κουφά που μου είπε ο βελτιωτής αυτός, ρώτησα τον Κο Chuck Graves (μακράν ο καλύτερος βελτιωτής yamaha στον κόσμο) και μου απήντησε ότι έχω πάρει σωστά πράγματα, και αποδίδουν όλα (τα έχει βάλει σε πολλά αγωνιστικά του). Μου είπε ότι ο βελτιωτής που μου είπε αυτά τα κουφά, είναι άσχετος και να βρω άλλον.

Περιέργως, ένα άλλο παλικάρι από Αμερική που είχε ολόσωμη (το μηχανάκι δούλευε στεγνό), έβαλε ρυθμιστή και τον εγκέφαλο για να ρυθμίσει το μοτέρ και ανέφερε με dyno sheet +12 άλογα στον τροχό σε όλη την μπαντα (από ρυθμιστή και εγκέφαλο). Δεν έχει αναφέρει κάποιο άλλο πρόβλημα και του έχω στείλει pm να δω μήπως αντιμετώπισε κάποιο άλλο πρόβλημα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-12-06, 10:07
Το avatar του χρήστη Panoz
Panoz Ο χρήστης Panoz δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 13-09-2004
Μηνύματα: 1.321
Panoz will become famous soon enough
Δεν υπάρχουν άλλα μπεκ στην αγορά? Με αυτά που διαβάζω, θα δουλεύεις στα όρια (εκτός και αν τα εργοστασιακά μπέκ αντέχουν σε αυτές τις πιέσεις). Ποτέ δεν είναι καλό αυτό. Θα σου πρότεινα, εαν δε βρείς τα κατάλληλα μπέκ που να δουλεύουν μάξιμουμ στο 80% των δυνατοτήτων τους, να βγάλεις το ρυθμιστή πίεσης και να παίξεις μόνο με τον εγκέφαλο. Έτσι θα έχεις περισσότερη ασφάλεια. Μη μπλέξεις, διότι πρώτα απ'όλα δε θα το ευχαριστηθείς διότι θα έχεις άγχος.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-12-06, 10:11
Το avatar του χρήστη alexk
alexk Ο χρήστης alexk δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 16-09-2004
Μηνύματα: 2.065
alexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of light
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Panoz Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν υπάρχουν άλλα μπεκ στην αγορά? Με αυτά που διαβάζω, θα δουλεύεις στα όρια. Ποτέ δεν είναι καλό αυτό. Θα σου πρότεινα, εαν δε βρείς τα κατάλληλα μπέκ που να δουλεύουν μάξιμουμ στο 80% των δυνατοτήτων τους, να βγάλεις το ρυθμιστή πίεσης και να παίξεις μόνο με τον εγκέφαλο. Έτσι θα έχεις περισσότερη ασφάλεια. Μη μπλέξεις, διότι πρώτα απ'όλα δε θα το ευχαριστηθείς διότι θα έχεις άγχος.
Ο ρυθμιστής είναι στο γραφείο μου στο σπίτι, και όχι στο μηχανάκι. Δεν παίζω άν δεν δω ακριβώς τι γίνεται.
Μπεκ, άν και δεν το έχω ψάξει ειδικότερα, δεν έχω δει πουθενά για R1 πιο μεγάλα, ας πούμε. Θα το ψάξω...

Στο αγωνιστικό η Yamaha βάζει τον ρυθμιστή στα υπάρχοντα μπεκ. Τώρα άν τα αλλάζει κάθε φόρα, δεν το ξέρω. Μπορεί να το κάνουν για μια έξτρα δικλείδα αξιοπιστίας.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-12-06, 10:13
Το avatar του χρήστη Panoz
Panoz Ο χρήστης Panoz δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 13-09-2004
Μηνύματα: 1.321
Panoz will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexk Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο αγωνιστικό η Yamaha βάζει τον ρυθμιστή στα υπάρχοντα μπεκ. Τώρα άν τα αλλάζει κάθε φόρα, δεν το ξέρω. Μπορεί να το κάνουν για μια έξτρα δικλείδα αξιοπιστίας.
Κάτι θα ξέρουν για να τα αλλάζουν. Η λογική λέει ότι θα έχουν δει κάτι για να προβαίνουν σε αυτή την ενέργεια....Βασικά, αν δε το ψάξεις πολύ καλά, κάτσε στα αυγά σου και μη φουντώνεις! Το εργαλείο έχει αρκετή δύναμη πιστεύω!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 06-12-06, 10:20
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Άλεξ συμφωνώ απόλυτα με τον Panoz, πάνω από το 80% για συνεχόμενη χρήση είναι παρακινδυνευμένο. Προσπάθησε να βρείς το maximum των μπεκ σου.
Εαν τα αλλάζουν πριν από καθε αγώνα μπορεί να μην αντέχουν σε αυτές τις συνθήκες πάνω από 500-1000-2000χλμ. Εσύ έχεις τη δυνατότητα να τα αλλάζεις συχνά, όπως η αγωνιστική ομάδα της Yamaha για να πάρεις αυτή την απόδοση?Αξίζει?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.