Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #51  
Παλιά 13-09-08, 02:30
Το avatar του χρήστη topmar
topmar Ο χρήστης topmar δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-04-2008
Μηνύματα: 981
topmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura about
Καλημέρα,

Εδώ και καιρό με "φαγουρίζει" η τσέπη μου για 17άρες και βρήκα αυτές:




Τι σας λένε?? Είναι και ανθρακί-σκούρες οπότε με το δικό μου ανθρακί θα ταιριάζουν πολύ καλά.....τις βρήκα και σε άριστη τιμή με λάστιχα 225/45R17 (7.5X17).....
__________________
Πρώην κάτοχος BMW E90 320d Stage 1 (217HP).... Νυν κάτοχος VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi 300HP (Stage 1) R-Line DSG7 7seater

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη topmar : 13-09-08 στις 02:41 Αιτία: Προσθήκη διάστασης ελαστικών
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 01-11-08, 17:21
Το avatar του χρήστη topmar
topmar Ο χρήστης topmar δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-04-2008
Μηνύματα: 981
topmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura about
Καλησπέρα,

Σήμερα πριν λίγο έκανα & την 1η μου "τσαλιμιά" με το πισωκίνητο dieselaki μου άθελά μου βέβαια....

Ήμουν σταματημένος σε φανάρι και θα έστριβα 90 μοίρες αριστερά, σε επαρχιακό δρόμο χωρίς κίνηση. Η βροχή σιγανή αλλά συνεχής εδώ & 3 ώρες, με το που ανάβει πράσινο, 1η για τα πρώτα μέτρα και ακριβώς στην αρχή της διαδικασίας της στροφής 2α, δίνω γκάζι ασυναίσθητα - όπως πάντα κάνω στο σημείο εκείνο - και βλέπω τον "κώλο" να προσπαθεί να αυτονομηθεί .....ανάποδο τιμόνο αμέσως, "χαλάρωμα με το γκάζι Μάριε" λέω στον ευατό μου..

Ομολογώ πως δεν είμαι συνηθισμένος σε τέτοια συμπεριφορά καθόσον πάντα είχα προσθιοκίνητα, απορίας άξιο δε ήταν πως "έφυγε ο κώλος" παρόλο που δεν είχα βγάλει εκτός λειτουργίας τα συστήματα DSC & TCS, τα δε ελαστικά είναι καινούργια (10.000χλμ)......πολύ δύναμη το πετρελαιάκι μάλλον

Φαντάζομαι σε χιόνια και χωρίς DSC & TCS πως θα πηγαίνει άραγε....
__________________
Πρώην κάτοχος BMW E90 320d Stage 1 (217HP).... Νυν κάτοχος VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi 300HP (Stage 1) R-Line DSG7 7seater
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 02-11-08, 23:46
Το avatar του χρήστη skatzoxoiros
skatzoxoiros Ο χρήστης skatzoxoiros δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-01-2008
Μηνύματα: 346
skatzoxoiros will become famous soon enoughskatzoxoiros will become famous soon enough
Μάριε... Εγώ την έκανα την κίνηση και χτύπησα τα ζαντολάστιχα που πούλαγε ο φίλος μας ο Χρήστος (christosroma) εδώ
Φίλε άλλαξε όλο το αυτοκίνητο! Ασε που τα continental που είχαν πάνω οι ζάντες παρότι 17αρια είναι πιο μαλακά απο τα Bridgestone που είχαν πάνω οι παλίες 16αρες ζάντες μου!
Ρίξε μια ματιά στο γκαράζ μου!
__________________
-CR-
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 29-11-08, 16:42
Το avatar του χρήστη topmar
topmar Ο χρήστης topmar δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-04-2008
Μηνύματα: 981
topmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από skatzoxoiros Εμφάνιση μηνυμάτων
Μάριε... Εγώ την έκανα την κίνηση και χτύπησα τα ζαντολάστιχα που πούλαγε ο φίλος μας ο Χρήστος (christosroma) εδώ
Φίλε άλλαξε όλο το αυτοκίνητο! Ασε που τα continental που είχαν πάνω οι ζάντες παρότι 17αρια είναι πιο μαλακά απο τα Bridgestone που είχαν πάνω οι παλίες 16αρες ζάντες μου!
Ρίξε μια ματιά στο γκαράζ μου!
Καλησπέρα φίλε μου,

Για πες μου εντυπώσεις από τα 17άρια διότι βρήκα γνήσιες 17άρες Νο 159, δες φωτό:



και σε σπέσιαλ τιμή & μάλλον εντός εβδομάδος τις αγοράζω.

Πές μου εντυπώσεις από την αλλαγή, λεπτομέρειες παρακαλώ.....

ΥΓ: Στείλε μου κανένα σταθερό τηλ - εάν θες - με pm να σε πάρω για άμεση επικοινωνία.
__________________
Πρώην κάτοχος BMW E90 320d Stage 1 (217HP).... Νυν κάτοχος VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi 300HP (Stage 1) R-Line DSG7 7seater
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 29-11-08, 18:30
Το avatar του χρήστη skatzoxoiros
skatzoxoiros Ο χρήστης skatzoxoiros δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-01-2008
Μηνύματα: 346
skatzoxoiros will become famous soon enoughskatzoxoiros will become famous soon enough

Αμέσως φίλε μου!
Λοιπόν μετά απο 7.000 Km με τα 17αρια - αυτό σημαίνει πως ότι σου πω είναι σίγουρο, όχι η ιδέα μου - έχω να παρατηρήσω τα εξής:
Μικρή αύξηση της κατανάλωσης. Με κίνηση κυρίως στην πόλη και επαρχιακό δίκτυο θα επισκέπτεσαι το βενζινάδικο 40 - 50 km νωρίτερα απο τα 16αρια για φουλάρισμα.
Καλύτερη εκκίνηση απο στάση χωρίς να επεμβαίνουν τοσο γρήγορα τo σύστημα ελέγχου πρόσφυσης (DTC).
Καλύτερη αίσθηση σε ευθεία με μεγάλες ταχύτητες (160 +).
Απο θέμα χτυπήματος σε ανωμαλίες του δρόμου και επιδόσεις (επιτάχυνση) δεν έχω δει φοβερή διαφορά. Μην σου πω πως τα 17αρια Continental είναι πιο μαλακά απο τα 16αρια Bridgestone που είχε απο την μαμά του το αυτοκίνητο...
Απο θέμα ομορφιάς ακόμη και οι πιο άσχετοι ήρθαν και μου είπαν πως το αυτοκίνητο άλλαξε πραγματικά και έδειξε πολύ πιο άγριο...

Εγώ θα τις αγόραζα στην θέση σου... Βέβαια θα έψαχνα άλλο μοντέλο να καθαρίζεται πιο ευκολα, όπως αυτές που βρήκα εγώ... Αυτά τα τακάκια βγάζουν πολυ μουτζούρα βρε αδερφέ... Οι παλιές που είχα (σαν τις δικιές σου) δεν καθαρίζονταν με τίποτα και το τριμμένο τακάκι απο την μέσα μεριά της ζάντας είχε γίνει σαν τσιμέντο.

Αλήθεια, σκέφτομαι να βρω άλλη μάρκα τακάκια που να βγάζουν λιγότερη σκόνη... το έχει κάνει κανείς?
__________________
-CR-
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 29-11-08, 18:51
Το avatar του χρήστη topmar
topmar Ο χρήστης topmar δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-04-2008
Μηνύματα: 981
topmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από skatzoxoiros Εμφάνιση μηνυμάτων

Αμέσως φίλε μου!
Λοιπόν μετά απο 7.000 Km με τα 17αρια - αυτό σημαίνει πως ότι σου πω είναι σίγουρο, όχι η ιδέα μου - έχω να παρατηρήσω τα εξής:
Μικρή αύξηση της κατανάλωσης. Με κίνηση κυρίως στην πόλη και επαρχιακό δίκτυο θα επισκέπτεσαι το βενζινάδικο 40 - 50 km νωρίτερα απο τα 16αρια για φουλάρισμα.
Καλύτερη εκκίνηση απο στάση χωρίς να επεμβαίνουν τοσο γρήγορα τo σύστημα ελέγχου πρόσφυσης (DTC).
Καλύτερη αίσθηση σε ευθεία με μεγάλες ταχύτητες (160 +).
Απο θέμα χτυπήματος σε ανωμαλίες του δρόμου και επιδόσεις (επιτάχυνση) δεν έχω δει φοβερή διαφορά. Μην σου πω πως τα 17αρια Continental είναι πιο μαλακά απο τα 16αρια Bridgestone που είχε απο την μαμά του το αυτοκίνητο...
Απο θέμα ομορφιάς ακόμη και οι πιο άσχετοι ήρθαν και μου είπαν πως το αυτοκίνητο άλλαξε πραγματικά και έδειξε πολύ πιο άγριο...

Εγώ θα τις αγόραζα στην θέση σου... Βέβαια θα έψαχνα άλλο μοντέλο να καθαρίζεται πιο ευκολα, όπως αυτές που βρήκα εγώ... Αυτά τα τακάκια βγάζουν πολυ μουτζούρα βρε αδερφέ... Οι παλιές που είχα (σαν τις δικιές σου) δεν καθαρίζονταν με τίποτα και το τριμμένο τακάκι απο την μέσα μεριά της ζάντας είχε γίνει σαν τσιμέντο.

Αλήθεια, σκέφτομαι να βρω άλλη μάρκα τακάκια που να βγάζουν λιγότερη σκόνη... το έχει κάνει κανείς?
Πάντα γρήγορος στις απαντήσεις

Λοιπόν, η λεπτομερέστατη ανάλυσή σου με βοήθησε αρκετά, με ενδιαφέρει πιο πολύ να μην "κοπανάει" και η κατανάλωση, οπότε 1-1 το σκόρ......

Αλλά για τα 450€ που τα παίρνω είναι πολύ καλή τιμή και μάλλον αξίζει....εάν δεν μου κάνουν θα ξαναπεράσω τα 16άρια και ούτε γάτα ούτε ζημιά );
__________________
Πρώην κάτοχος BMW E90 320d Stage 1 (217HP).... Νυν κάτοχος VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi 300HP (Stage 1) R-Line DSG7 7seater
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 05-12-08, 00:28
Το avatar του χρήστη topmar
topmar Ο χρήστης topmar δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-04-2008
Μηνύματα: 981
topmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura about
Καλησπέρα,

Ψάχνοντας στο Ίντερνετ "έπεσα" πάνω σε ένα πρόσφατο τεστ του περιοδικού AutoBild Γερμανίας (AUTO BILD 47/2008 — 25.11.2008 ) που διενήργησε στην κατηγορία "C" μεταξύ των AUDI A4 2.0 TDi (1968cc - 170HP), BMW 320d (1995cc - 177HP) και MERCEDES C250CDI (2143cc - 204HP). Mε ενδιέφερε τόσο πολύ που το κατέβασα σε μορφή .pdf (κόστος 1€) και ο αδιαμφισβήτητος νικητής είναι - ποιος άλλος - η BMW 320d!

Τα παραπάνω αυτ/τα ήταν οι τελικές επιλογές μου πριν καταλήξω στην BMW 320d, με τη διαφορά πως αντί για την MERCEDES C250CDI (2143cc - 204HP) εγώ είχα την MERCEDES C220CDI (2143cc - 170HP), λόγω κόστους. Από ότι βλέπω & διαβάζω έκανα την καλύτερη επιλογή και είμαι πανευτυχής όχι επειδή το επιβεβαιώνει το εν λόγω περιοδικό αλλά επειδή το συγκεκριμένο αυτ/το με "αποζημιώνει" κάθε φορά που το χρησιμοποιώ!

H τελική βαθμολογία - με άριστα το 500 - είναι:

Audi = 356

BMW = 362

Mercedes = 348

Υπενθυμίζω πως η Mercedes είναι 2150cc!! Φαντάζεστε να τη συγκρίνανε με την 325d??

Το test είναι εδώ
__________________
Πρώην κάτοχος BMW E90 320d Stage 1 (217HP).... Νυν κάτοχος VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi 300HP (Stage 1) R-Line DSG7 7seater
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 05-12-08, 18:08
Το avatar του χρήστη skatzoxoiros
skatzoxoiros Ο χρήστης skatzoxoiros δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-01-2008
Μηνύματα: 346
skatzoxoiros will become famous soon enoughskatzoxoiros will become famous soon enough
Φίλε μου το έχω ξαναπεί πως το C220 ήταν η αρχική επιλογή μου (ισως και μονόδρομος αν δεν μπορούσα να βγάλω BMW taxi) αλλα όταν την πήρα για βόλτα απογοητευτηκα σε βαθμό που κοίταζα για το VW passat που θεωρώ πιο τίμια πρόταση σε οτι αφορά στην αξία σε συνάρτηση με την ποιότητα κατασκευής...
Η αρχική εικόνα απογοήτευσης απο τα πλαστικά του ταμπλό που μου θύμιζαν έντονα... CHEVROLET (και δεν υπερβάλω) ολοκληρώθηκε απο μια απαίσια αίσθηση που μου έδινε το αυτοκίνητο λες και ήταν βάρκα στο γυαλό έτοιμη να σαλπάρει σε κάθε στροφούλα (βέβαια μου είπαν πως μπορώ να το παραγγείλω χαμηλωμένο με extra κοστος) και τις επιδόσεις του, που παρόλο στα χαρτιά λένε οτι βγάζει 170 άλογα, δεν είδα πρόθυμο τον κινητήρα να βγάζει...
Επι του θέματος τωρα... ενδιαφέρον ο πίνακας, αλλα δε καταλαβαίνω γρι... Ελπίζω να το δημοσιευσει σύντομα και η Ελληνική έκδοση του περιοδικού...
__________________
-CR-
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 07-01-09, 20:05
Το avatar του χρήστη topmar
topmar Ο χρήστης topmar δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-04-2008
Μηνύματα: 981
topmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura about
Καλησπέρα,

Μου απάντησαν σήμερα από την κορυφαία εταιρία βελτιώσεων BMW εδώ στη Γερμανία, την G-Power, στέλνοντάς μου και πλήρη κατάλογο (pdf) - με τιμές - για όλες τις βελτιώσεις που παίρνει το Ε90......

Ενδεικτικά, υπάρχει κιτ (plug and play) που ανεβάζει την ιπποδύναμη στα 218ΗΡ και τη ροπή στα 426ΝΜ!!!! Κόστος 1800€....

Όποιος ενδιαφέρεται ας μου στείλει με pm το email του να του στείλω το pdf
__________________
Πρώην κάτοχος BMW E90 320d Stage 1 (217HP).... Νυν κάτοχος VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi 300HP (Stage 1) R-Line DSG7 7seater
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 08-01-09, 07:41
Το avatar του χρήστη nikos_E34
nikos_E34 Ο χρήστης nikos_E34 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 28-07-2004
Μηνύματα: 613
nikos_E34 will become famous soon enough
το λεγομενο power-box?? δεν αξιζει τοσα λεφτα να δωσεις μαν
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:34.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.