Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #101  
Παλιά 24-07-11, 08:54
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Motronic..ηλεκτρονική ανάφλεξη
This schematic shows typical diagram of Motronic engine system. This system was designed to fully integrate and regulate all major engine system parameters, thereby enabling fuel delivery and spark timing control functions to be controlled by the same unit, in an attempt to achieve optimum efficiency, driveability and power output potential.
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg mot1.jpg (115,4 KB, 7 εμφανίσεις)
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #102  
Παλιά 24-07-11, 13:31
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα,
νέος γύρος...
Το ίδιο βιβλίο, κατάσταση overrun. Επειδή γράφει ότι μπορεί να πέσει ως και το 0, δεν πάει να πει ότι γίνεται 0 σε όλα τα αυτοκίνητα. Γράφημα:



Αφού σε overrun ο ψεκασμός γίνεται πάντα 0, γιατί να υπάρχει κατανάλωση καυσίμου; Που ναι, παίζω βρώμικα αφού σε όσα αυτοκίνητα έχουν σύστημα cut-off τότε ναι, τείνει στο 0 (τείνει γιατί υπάρχει μεταβατική περίοδος από όταν αφήνεις το γκάζι, δεν πάει 0 κατευθείαν).

Βρε συ, αφού 5 σελίδες προσπαθούσες να αποδείξεις κάτι που είπα εγώ εξ'αρχής (ότι κόβουν όσα αυτοκίνητα έχουν cut-off) απλά επειδή δεν πρόσεχες τι έγραψα. Μην ξανακάνουμε τα ίδια. Τώρα το γυρίσαμε να προσπαθείς να μου αποδείξεις πως δουλεύει το δικό μου αυτοκίνητο, που εξήγησα πως δουλεύει το Motronic στο Μ40 και έβαλα και screenshot όχι 1 μα 4 log του εγκεφάλου. Ακόμα και το γράφημα που έβαλες δείχνει ότι το βασικό motronic "παίζει" με τις γειώσεις. Τι θέλεις, να παραδεχθώ ότι είναι λάθος; Οκ τότε, και το δικό μου (αν και αποδεδειγμένα δεν το κάνει) ψεκάζει 0 καύσιμο όταν αφήνεις το γκάζι. Εγώ θα συνεχίσω να πηγαίνω με τον κινητήρα μου αναμμένο μην τυχόν χρειαστεί να αντιδράσω γρήγορα ή μην τυχόν ξεχαστώ και με 5000 στροφές μέσα πάω να βάλω μπροστά και διαλύσω την μίζα. Εξάλλου στην οικολογική οδήγηση πρέπει να υπάρχει λόγος που λένε βλακείες όπως "να αλλάζετε ταχύτητα πριν τις 2500 στροφές" αλλά ποτέ δεν λέει κανείς "να σβήνετε τον κινητήρα σας εν κινήσει".



Τώρα μιας και το σκίσαμε το θέμα, ας αφήσουμε τις "μάχες" και τους κινητήρες μας αναμμένους γιατί αρκετά εκκλησάκια έχουν γεμίσει οι δρόμοι.
Απάντηση με παράθεση
  #103  
Παλιά 24-07-11, 14:14
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Πραγματικά νομίζω οτι με υποβιβάζεις σαν άνθρωπο και σαν καλλιτέχνη (επιστήμονα)..
Έβαλες γράφημα μετρήσεων με αναμμένο μπέκ πρωινού για να αποδείξεις τη θέση σου??
Νομίζω οτι έχεις ξεφύγει τελείως..
Κάτι για cut-off και τελείως κλειστές βαλβίδες θυμάμαι..
Κάτι για ηλεκτρονικές αναφλέξεις που δεν έχεις θυμάμαι,
κάτι για το δικό σου που δεν έχει cut-off ή ηλεκτρονικές θυμάμαι..
Κάτι για καμένες βαλβίδες απο έλλειψη λίπανσης και υπερθέρμανσης αν δεν ψεκάζει έστω και
λίγο βενζίνα θυμάμαι..
Κάτι για αν σβήσει η μηχανή το όχημα κοκαλώνει και σπάει η μετάδοση θυμάμαι..
Κάτι για οτι αν δεν καις βενζίνη δεν έχεις Υποπίεση θυμάμαι,
Οτι δεν έχεις φρένα και τιμόνι θυμάμαι..
Οτι κάνει σκασίματα και τόξα χωρίς βενζίνη θυμάμαι..
Τώρα είδα οτι χαλάει και η μίζα αν ανοιγοκλείνεις το διακόπτη..
Δικαιούμαι την άποψη μου, εσύ τη δική σου..
Και δεν τείνει, πάει στο μηδέν, στον αμέσως επόμενο κύκλο που θα αφήσεις το γκάζι (με αρνητικό φορτίο) Αν πχ πας με 6000 στροφές το λεπτό, θα πάει μηδέν σε χρόνο 60/6000 δηλαδή 0.01του δευτερολέπτου..
Τέλος πάντων, το δικό σου είναι μοναδικό αυτοκίνητο, και δουλεύει με το δικό του τρόπο..
Και έχει και περισσότερα άλογα με το LPG επειδή αλλάζει το αβάνς, θυμάμαι...
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg god.jpg (23,8 KB, 4 εμφανίσεις)
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #104  
Παλιά 24-07-11, 14:44
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Έβαλες γράφημα μετρήσεων με αναμμένο μπέκ πρωινού για να αποδείξεις τη θέση σου??
Νομίζω οτι έχεις ξεφύγει τελείως..
Μπεκ πρωινού σε Μ40 κινητήρα; Και έστω πως είχα Μ10 που έχει, με θερμοκρασία 80+ βαθμών;

Βλέπω ότι άρχισες και τους προσωπικούς χαρακτηρισμούς (το οποίο δεν με χαροποιεί ιδιαίτερα, ειδικά όταν δηλώνεις "επιστήμονας", μειώνεις το επίπεδο όλων μας), οπότε δεν έχω τίποτα άλλο να πω.
Απάντηση με παράθεση
  #105  
Παλιά 24-07-11, 14:48
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Έβαλες γράφημα μετρήσεων με αναμμένο μπέκ πρωινού για να αποδείξεις τη θέση σου??
Μπεκ πρωινού σε Μ40 κινητήρα; Και έστω πως είχα Μ10 που έχει, με θερμοκρασία 80+ βαθμών;

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Τώρα είδα οτι χαλάει και η μίζα αν ανοιγοκλείνεις το διακόπτη..
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από God Εμφάνιση μηνυμάτων
ή μην τυχόν ξεχαστώ και με 5000 στροφές μέσα πάω να βάλω μπροστά και διαλύσω την μίζα.
Βρίσκεσαι σε εντελώς άλλη σελίδα από εμένα, είμαι σίγουρος.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομίζω οτι έχεις ξεφύγει τελείως..
Βλέπω ότι άρχισες και τους προσωπικούς χαρακτηρισμούς (το οποίο δεν με χαροποιεί ιδιαίτερα, ειδικά όταν δηλώνεις "επιστήμονας", μειώνεις το επίπεδο όλων μας), το οποίο αφενώς σημαίνει ότι δεν έχει κάτι καλύτερο να πεις και σίγουρα το ότι δεν έχω τίποτα άλλο να πω εγώ.
Απάντηση με παράθεση
  #106  
Παλιά 24-07-11, 15:24
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από God Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπεκ πρωινού σε Μ40 κινητήρα; Και έστω πως είχα Μ10 που έχει, με θερμοκρασία 80+ βαθμών;

Βλέπω ότι άρχισες και τους προσωπικούς χαρακτηρισμούς (το οποίο δεν με χαροποιεί ιδιαίτερα, ειδικά όταν δηλώνεις "επιστήμονας", μειώνεις το επίπεδο όλων μας), οπότε δεν έχω τίποτα άλλο να πω.
Βλέπεις Μ40 μοτέρ στο γράφημα που έβαλες??
Βλέπεις 80 κελσίου??
Πού είναι??
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #107  
Παλιά 24-07-11, 15:25
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από God Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπεκ πρωινού σε Μ40 κινητήρα; Και έστω πως είχα Μ10 που έχει, με θερμοκρασία 80+ βαθμών;
Δεν έχει εξομοίωση μπέκ πρωινού το Μ40???
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #108  
Παλιά 24-07-11, 16:40
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Βλέπεις Μ40 μοτέρ στο γράφημα που έβαλες??
Βλέπεις 80 κελσίου??
Πού είναι??
4 γραφήματα, 5 σελίδες πίσω.

Αν αναφέρεσαι στο τελευταίο γράφημα που ήταν από το ίδιο βιβλίο, τότε είναι απλό. Κάποιος μέτρησε κατανάλωση και έβαλε γράφημα στο βιβλίο με παγωμένο μοτέρ και ανοιχτή βαλβίδα πρωινού επίτηδες γιατί έτσι κάνουν μετρήσεις οι σοβαροί άνθρωποι, η οποία βαλβίδα ακόμα και όταν υπάρχει σύστημα cut-off τότε το αυτοκίνητο ψεκάζει όταν αφήνεις το γκάζι από κίνηση, έτσι, χωρίς λόγο, έχοντας σταματήσει την ανάφλεξη βλέποντας πάνω από 1050 στροφές και κλειστή πεταλούδα και κατουρά βενζίνη από την εξάτμιση. Ελπίζω αυτό να σε βολεύει.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν έχει εξομοίωση μπέκ πρωινού το Μ40???
Φυσικά και έχει...εξομοίωση...εδώ που τα λέμε εξομοίωση κινητήρα είναι ολόκληρο.

Το οποίο αυτομάτως σημαίνει και ότι όλα τα αυτοκίνητα που έχουν ή κάνουν εξομοίωση βαλβίδας πρωίνού, καίνε βενζίνη όταν είναι κρύα και αφήνεις το γκάζι. Δηλαδή όταν είναι κρύα και αφήνεις το γκάζι αυτά συνεχίζουν την πορεία τους κανονικά ή κόβουν πολύ αργά αφού γίνεται καύση ή δεν γίνεται καύση και κατουράνε βενζίνη στην εξάτμιση και όταν ζεσταθούν και αφήνεις το γκάζι πάνε κανονικά.

Προφανώς τα παραπάνω δεν ισχύουν, απλώς προσπαθώ να συμφωνήσω με τον Rapid για να μην μας πάθει καμία ζημιά επιστήμονας άνθρωπος. Τώρα πλέον προσαρμόζουμε και την πραγματικότητα στα μέτρα μας. Στην δική μου πραγματικότητα αδυνατώ να συνομιλώ με έναν άνθρωπο ο οποίος προέβη σε προσωπικούς χαρακτηρισμούς επειδή δεν έχει κάτι άλλο καλύτερο να πει και διατηρώ τον κινητήρα μου αναμμένο...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη God : 24-07-11 στις 16:45
Απάντηση με παράθεση
  #109  
Παλιά 24-07-11, 16:48
Το avatar του χρήστη Dimitris ///M
Dimitris ///M Ο χρήστης Dimitris ///M δεν είναι συνδεδεμένος
Τρελός Επιστήμονας
 
Εγγραφή: 10-07-2011
Μηνύματα: 880
Dimitris ///M has a spectacular aura aboutDimitris ///M has a spectacular aura about
Διαβάζοντας όλα αυτά................... ----->

Πρέπει να φτιάξω καφέ να συνέλθω! Μπερδεύτηκα!
Απάντηση με παράθεση
  #110  
Παλιά 24-07-11, 16:59
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από God Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν αναφέρεσαι στο τελευταίο γράφημα που ήταν από το ίδιο βιβλίο, τότε είναι απλό. Κάποιος μέτρησε κατανάλωση και έβαλε γράφημα στο βιβλίο με παγωμένο μοτέρ και ανοιχτή βαλβίδα πρωινού επίτηδες γιατί έτσι κάνουν μετρήσεις οι σοβαροί άνθρωποι, η οποία βαλβίδα ακόμα και όταν υπάρχει σύστημα cut-off τότε το αυτοκίνητο ψεκάζει όταν αφήνεις το γκάζι από κίνηση, έτσι, χωρίς λόγο, έχοντας σταματήσει την ανάφλεξη βλέποντας πάνω από 1050 στροφές και κλειστή πεταλούδα και κατουρά βενζίνη από την εξάτμιση. Ελπίζω αυτό να σε βολεύει.
Εκεί αναφέρομαι, αλλά απο ότι βλέπεις, στο κείμενο "τίτλο" που δεν έβαλες
για κάποιο δικό σου λόγο, είναι πρότυπο μέτρησης καυσαερίων με κρύο κινητήρα..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:01.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.