Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-07-08, 12:49
Το avatar του χρήστη GSS
GSS Ο χρήστης GSS δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-11-2007
Μηνύματα: 337
GSS is on a distinguished road
Talking Σαράφης Γιώργος

Καλησπέρα και από εμένα παληκάρια , ονομάζομαι Σαράφης Γιώργος , είμαι 30 ετών , περήφανος κάτοικος Θεσσαλονίκης και στον ελεύθερο μου χρόνο οδηγώ ένα ελαφρώς διαφορετικό Ε30 Μ3 .

Η αφεντομουτσουνάρα μου :




Και το αυτοκίνητο ( και η ιστορία του μέχρι να φτάσει στα σημερινά επίπεδα ... ) :

Το αυτοκίνητο αγοράστηκε από Γερμανία , γνήσιο Μ3 και έτοιμο αγωνιστικό .

Μερικές φώτο από το πως το είχε ο πρώην ιδιοκτήτης του ( ο οποίος έδωσε σε εμάς την καρότσα , κρατώντας τα μηχανικά του ) και έκανε άλλο ίδιο , απλά πιο ελαφρύ , μιας και το κλουβί του είναι κάπως υπερβολικό ...





Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-07-08, 12:50
Το avatar του χρήστη GSS
GSS Ο χρήστης GSS δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-11-2007
Μηνύματα: 337
GSS is on a distinguished road
Αγοράστηκε λοιπόν το αυτοκίνητο από εμάς , με την βοήθεια ενός καλού φίλου , που πήγε το έλεγξε , διαπραγματεύτηκε , το πλήρωσε και το πήρε ...




Με την άφιξη του στην Ελλάδα ( με αυτοκινητάμαξα ) , το αυτοκίνητο οδηγήθηκε στο μαγαζί του επίσης φίλου φανοβαφέα Γιάννη Κοκοτάκη για την ολική μεταμόρφωσή του .
Χρειάστηκαν 2 εβδομάδες εντατικότατης δουλειάς ( και μεταμεσονύκτιων ωρών ) για να φτάσουμε στο αποτέλεσμα που θέλαμε ...





Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-07-08, 12:51
Το avatar του χρήστη GSS
GSS Ο χρήστης GSS δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-11-2007
Μηνύματα: 337
GSS is on a distinguished road




Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-07-08, 12:52
Το avatar του χρήστη GSS
GSS Ο χρήστης GSS δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-11-2007
Μηνύματα: 337
GSS is on a distinguished road
Το οποίο αποτέλεσμα σίγουρα μας δικαιώνει και εν μέρει ξεπληρώνει την απίστευτη ταλαιπωρία που φάγαμε μήπως και προλάβει το αυτοκίνητο Σέρρες ( ον πρώτος αγώνας του πρωταθλήματος που τρέχουμε ) .





Τελικά το αυτοκίνητο πρόλαβε Σέρρες και σε αυτόν τον άθλο τεράστιο ρόλο έπαιξε αυτός ο άνθρωπός και τον ευχαριστώ .
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-07-08, 12:52
Το avatar του χρήστη GSS
GSS Ο χρήστης GSS δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-11-2007
Μηνύματα: 337
GSS is on a distinguished road
Την σκυτάλη αναλάβανε τα πραγματικά ΜΑΓΙΚΑ μαστόρια της ομάδας μου , Κώστας και Ανέστης Παπαδόπουλος aka Papas Dynograph , οι οποίοι καταφέρανε και εκείνοι με την σειρά τους το κομμάτι που τους αναλογούσε μέσα σε 2 εβδομάδες για τα μηχανικά και 3 - 4 μέρες για τα ηλεκτρικά ...
Και επαναλαμβάνω : ΜΑ ΓΙ ΚΟ ! ! ! ! !





Οι φώτο των μηχανικών εργασιών στον Η/Υ μου είναι πραγματικά άπειρες , αλλά για ευνόητους λόγους θα συνεχίσουν να υπάρχουν μόνο στον υπολογιστή μου ...
Αρκετοί προσπαθούν επί χρόνια να κάνουν αυτό που αυτοί οι άνθρωποι καταφέρανε σε 3 εβδομάδες ..
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-07-08, 12:54
Το avatar του χρήστη GSS
GSS Ο χρήστης GSS δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-11-2007
Μηνύματα: 337
GSS is on a distinguished road
Grammiko Design συνεχεία ( εταιρεία από τη Ζάκυνθο , που ειδικεύεται σε τέτοιες εφαρμογές ) για το ντύσιμο του αυτοκινήτου με αυτοκόλλητα για να γίνει πιο μοναδικό και πιο κερδοφόρο , λόγω χορηγών ...







Τα αυτοκόλλητα στο αυτοκίνητο μπήκανε μία μόλις μέρα πριν από τον αγώνα των Σερρών και για αυτό ευχαριστώ τα παιδιά από τη Ζάκυνθο και για τη δική τους βοήθεια .

Το carbon diffuser του πίσω προφυλακτήρα προοριζόταν για Lotus Elise , κόπηκε και προσαρμόστηκε στο Ε30 .
Από τα κομμάτια που κόπηκαν , φτιάχτηκαν τα carbon πλαινά της τελείως χειροποίητης αεροτομής . Τα ποδαρικά της οποίας , αφού σχεδιάστηκαν στον υπολογιστή , κόπηκαν σε CNC .
Οι carbon καθρέπτες , αεραγωγός της οροφής και τα canards στον προφυλακτήρα ήταν universal και προσαρμόστηκαν στο Ε30 .
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-07-08, 13:00
Το avatar του χρήστη Kostas Christ
Kostas Christ Ο χρήστης Kostas Christ δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-06-2005
Μηνύματα: 1.140
Kostas Christ has a spectacular aura aboutKostas Christ has a spectacular aura about
πωπωπωπω τι ειναι τουτο?

καλωσηρθες...

να σε ρωτησω απο κατανομη βαρους πως παει το ε30 με το v8?
__________________
A Rhttp://www.gallery.super3.gr/public_html/yabbfiles/Smilies/bulldog.gifI S
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-07-08, 13:43
Το avatar του χρήστη GSS
GSS Ο χρήστης GSS δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-11-2007
Μηνύματα: 337
GSS is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kostas Christ Εμφάνιση μηνυμάτων
πωπωπωπω τι ειναι τουτο?

καλωσηρθες...

να σε ρωτησω απο κατανομη βαρους πως παει το ε30 με το v8?

Ευχαριστούμε Κώστα .
Δώσαμε πολύ προσοχή στην κατανομή ( το αυτοκίνητο στήθηκε πατώντας σε 4 αγωνιστικές ζυγαριές ακριβείας ) , μιας και είναι το α και το ω σε ένα αυτοκίνητο που προορίζεται για drift ( πολύ περισσότερο από ένα αυτοκίνητο πίστας , μιας και ισορροπεί συνεχώς στο όριο ) .
Τοποθετήθηκε λοιπόν το μοτέρ όσο πιο πίσω μας έπαιρνε και δεδομένου του βάρους του τελείως αλουμινένιου μοτέρ , πιστεύω ότι το αμάξι είναι πολύ καλό ( όχι όσο ένα τετρακύλινδρο , αλλά το πλησιάζει ) .
Η αίσθηση και οι αντιδράσεις αλλάζουν καμπόσο . Καταλαβαίνεις ότι ο άξονας περιστροφής του αυτοκινήτου έχει μεταφερθεί λίγο πιο μπροστά .
Αλλά χαλάλι ... Έχει πλάκα να driftάρεις με Caterpillar ... !!!!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 14-07-08, 13:59
Το avatar του χρήστη GSS
GSS Ο χρήστης GSS δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-11-2007
Μηνύματα: 337
GSS is on a distinguished road
Ευχαριστώ και τους υπόλοιπους για τα καλά σας λόγια .

Όσο για την απλώστρα , γούστα είναι αυτά , εγώ πάντως την γουστάρω τρελά !!!

( Το αμάξι από Γερμανία ήρθε με carbon Evo αεροτομή , αλλά την έχω και κάθεται στο γκαράζ ... )
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 14-07-08, 14:04
Το avatar του χρήστη Lil
Lil Ο χρήστης Lil δεν είναι συνδεδεμένος
Just a Dreamer...
 
Εγγραφή: 18-12-2006
Μηνύματα: 3.885
Lil is a splendid one to beholdLil is a splendid one to beholdLil is a splendid one to beholdLil is a splendid one to beholdLil is a splendid one to beholdLil is a splendid one to beholdLil is a splendid one to beholdLil is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GSS Εμφάνιση μηνυμάτων
( Το αμάξι από Γερμανία ήρθε με carbon Evo αεροτομή , αλλά την έχω και κάθεται στο γκαράζ ... )
ετσι για δοκιμη αστην να κάτσει και λίγο στο πορτμπαγκαζ..... πιστεύω δεν θα το μετανειώσεις!!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.